Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Historia

2 listopada 2023 r.
10:00

80. rocznica niemieckich mordów Żydów. Uczcić pamięć ofiar akcji „Erntefest”

Autor: Zdjęcie autora p.p.
Niemiecki obóz pracy SS w Poniatowej. Hala numer 2 – rampa kolejowa i magazyny
Niemiecki obóz pracy SS w Poniatowej. Hala numer 2 – rampa kolejowa i magazyny (fot. Ze zbiorów prokuratury w Sadzie Krajowym w Hamburgu)

Erntefest (Dożynki) – tak bezczelnie i cynicznie Niemcy nazwali akcją mordowania Żydów w dystrykcie lubelskim Generalnego Gubernatorstwa. Przez dwa dni listopada 1943 rozstrzelali 42 tysiące żydowskich więźniów obozów na Majdanku, w Trawnikach i Poniatowej. Ku pamięci ofiar Państwowe Muzeum na Majdanku przypomni o tych wydarzeniach w miejscowościach, gdzie doszło do egzekucji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

80 lat temu, 3 i 4 listopada 1943 r., Niemcy przeprowadzili w obozie koncentracyjnym na Majdanku i obozach pracy przymusowej w Trawnikach i Poniatowej największą w historii II wojny światowej masową egzekucję. Dokonana pod kryptonimem „Erntefest” (dożynki) masakra pochłonęła około 42 tysiące żydowskich dzieci, kobiet i mężczyzn.

– W najbliższy weekend zakończymy obchody 80. rocznicy akcji „Reinhardt” – zagłady 2 milionów Żydów. Kończy je konferencja i ceremonia organizowana w Poniatowej, miejscu ostatniej masowej egzekucji przeprowadzonej przez Niemców 4 listopada 1943 r.  – mówi dyrektor Tomasz Kranz, dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku. – Pragniemy w ten sposób oddać hołd wszystkim ofiarom tej ludobójczej operacji, a zarazem skierować uwagę opinii publicznej na związane z nią miejsca historyczne, które niestety nadal słabo są obecne w powszechnej świadomości- dodaje.

Niemcy mordowali na niespotykaną skalę

Większość więźniów Trawnik i Poniatowej stanowili Żydzi z Warszawy, deportowani w Lubelskie podczas akcji tłumienia powstania w getcie. Do obozów tych przeniesiono również funkcjonujące w getcie warszawskim niemieckie zakłady produkcyjne.

3 listopada 1943 r. o świcie oddziały Waffen SS i policji otoczyły szczelnym kordonem obóz pracy w Trawnikach. Więźniów wyprowadzano nad wykopane wcześniej rowy i tam zabijano strzałem w tył głowy. Równolegle analogiczna egzekucja odbywała się na Majdanku, gdzie skoncentrowano również więźniów z obozów pracy przy ul. Lipowej i na lubelskim lotnisku. Dla zagłuszenia wystrzałów i krzyków ofiar na Majdanku i w Trawnikach Niemcy zainstalowali megafony, z których emitowali muzykę marszową i taneczną.

Ofiarą egzekucji na Majdanku padło 18 tysięcy osób, a w Trawnikach – 10 tysięcy. Następnego dnia identyczną operację przeprowadzili Niemcy w Poniatowej, gdzie rozstrzelali 14 tys. więźniów. Akcja Erntefest była największą jednorazową egzekucją przeprowadzoną podczas II wojny światowej. Kierował nią dowódca SS i policji w dystrykcie lubelskim Jakob Sporrrenberg. W 1952 r. został on przez polski sąd skazany na śmierć i stracony.

Nie wolno zapomnieć

Zaplanowane w Lublinie, Trawnikach i Poniatowej prezentacje, wykłady, zajęcia edukacyjne i wydarzenia o charakterze artystycznym upowszechniają wiedzę o dokonanej w tych miejscach eksterminacji ludności żydowskiej, zwracają uwagę na mniej znane miejsca związane z realizacją operacji „Reinhardt” i są okazją do tego, by wraz z lokalnymi społecznościami oddać hołd pomordowanym.

Wstęp na organizowane spotkania jest wolny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zgłoszenia udziału w próbie otwartej fragmentu monodramu (centrum@majdanek.eu) oraz konferencji naukowej (konferencja@majdanek.eu).

Na podstawie materiałów Państwowego Muzeum na majdanku oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie

Rowy egzekucyjne w byłym obozie koncentracyjnym na Majdanku, sierpień/wrzesień 1944" ze zbiorów Państwowego Muzeum na Majdanku.   (fot. MP Majdanek)

Program obchodów rocznicowych

Lublin

3 listopada: godz. 11 – Państwowe Muzeum na Majdanku, ceremonia upamiętniająca ofiary akcji „Erntefest”. Miejsce spotkania: parking przy Mauzoleum. godz.12 – Centrum Obsługi Zwiedzających PMM. „A hejm. Do domu” – próba otwarta fragmentu monodramu Jolanty Deszcz-Pudzianowskiej, aktorki Teatru im. J. Osterwy w Lublinie. „A hejm. Do domu” to przejmująca artystyczna opowieść o więźniarce Majdanka Poli Braun – popularnej artystce przedwojennej Warszawy, która zginęła 3 listopada 1943 r.

Trawniki

3 listopada: godz.15:30 – złożenie kwiatów przy Pomniku Ofiar Niemieckiego Obozu Pracy w Trawnikach, godz.16 – Gminny Ośrodek Kultury w Trawnikach. Panel poświęcony historii obozu pracy: Sebastian Różycki, Marek Michalski „Wykorzystanie Systemów Informacji Przestrzennej w rekonstrukcji obozów w Trawnikach: potencjał historyczny i propozycje upamiętnienia”; Krzysztof Tarkowski „Plany obozu pracy dla Żydów w Trawnikach z lat 1942–1944”.

Poniatowa

2–30 listopada: plac przed Kino Teatrem Czyn. Prezentacja wystawy plenerowej pt. Zagłada Żydów w ramach niemieckiej akcji „Reinhardt”;

4–5 listopada: Kino Teatr Czyn – Konferencja naukowa pt. Ekonomia Zagłady: Eksterminacja i eksploatacja gospodarcza Żydów w ramach akcji „Reinhardt”;

sobota, 4 listopada: godz. 15–16 – zwiedzanie wystawy plenerowej pt. Zagłada Żydów w ramach niemieckiej akcji „Reinhardt”;

niedziela, 5 listopada: godz. 9: debata pt. Akcja „Reinhardt”: organizacja, obozy, ofiary (dyskusja będzie transmitowana on-line); godz. 10.30–11.00 Jakub Chmielewski „Obozy pracy przymusowej wokół Sobiboru”; godz. 11.30–12 Sebastian Różycki, Marek Michalski „Rekonstrukcja topografii obozu pracy dla Żydów w Poniatowej z wykorzystaniem danych przestrzennych”; 12–12.30 Artur Podgórski „Działalność gospodarcza W.C. Többensa w niemieckim obozie pracy przymusowej w Poniatowej w 1943 r. ”; 12.30–13 Wojciech Lenarczyk „«Erntefest». Zagłada ostatnich Żydów na Lubelszczyźnie”; 13:30 Pomnik Pamięci Więźniów Niemieckiego Obozu Pracy w Poniatowej Ceremonia upamiętniająca ofiary niemieckiego obozu pracy dla Żydów w Poniatowej i operacji „Erntefest”;

poniedziałek, 6 listopada: Bezpłatne zajęcia dla uczniów szkół w Poniatowej poświęcone tematyce historii drugiej wojny światowej i Holokaustu, przygotowane w oparciu o wystawę pt. Zagłada Żydów w ramach niemieckiej akcji „Reinhardt”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Rekordowe długi wobec ZUS. Płatnicy toną w zaległościach, średnia już 34 tys. zł

Rekordowe długi wobec ZUS. Płatnicy toną w zaległościach, średnia już 34 tys. zł

Rekordzista winien 818 milionów złotych, a statystyczny przedsiębiorca zalega już na ponad 34 tys. zł. ZUS ostrzega: sytuacja się pogarsza. Eksperci apelują o reformy.

Norweski black – metal. Taake, Asagraum, Heimland w Fabryce Kultury Zgrzyt
Koncert
24 kwietnia 2025, 18:00

Norweski black – metal. Taake, Asagraum, Heimland w Fabryce Kultury Zgrzyt

W najbliższy czwartek (24 kwietnia) lubelska Fabryka Kultury Zgrzyt zamieni się w świątynię mrozu i muzycznego mroku. Do Lublina zawita legendarna norweska formacja Taake, wspierana przez dwa znakomite supporty: Asagraum oraz Heimland. Szykuje się noc pełna surowych riffów, mrocznej atmosfery i hołdu dla klasyki gatunku.

Zielony azyl przy Hospicjum Dobrego Samarytanina. W Lublinie powstaje Artystyczny Ogród Społeczny

Zielony azyl przy Hospicjum Dobrego Samarytanina. W Lublinie powstaje Artystyczny Ogród Społeczny

Sztuka, ekologia i wspólnota – te trzy wartości będą fundamentem nowego miejsca w Lublinie. Przy Hospicjum Dobrego Samarytanina już wkrótce zakwitnie Artystyczny Ogród Społeczny.

Przyszłość Kościoła po śmierci Franciszka. Kto i kiedy zostanie nowym papieżem?
film

Przyszłość Kościoła po śmierci Franciszka. Kto i kiedy zostanie nowym papieżem?

W programie „Dzień Wschodzi” gościmy ks. prof. dr. hab. Mirosława Sitarza z Instytutu Prawa Kanonicznego KUL. W szczerej rozmowie komentuje śmierć papieża Franciszka, wyjaśnia zasady wyboru nowego papieża i analizuje przyszłość Kościoła w kontekście wyzwań współczesnego świata.

W pierwszym spotkaniu Bogdanka LUK Lublin pokonała mistrza Polski na jego terenie 3:1

Bogdanka LUK Lublin zagra z Jastrzębskim Węglem

W drugim meczu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin zmierzy się w hali Globus z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. Pierwszy gwizdek o godzinie 20.30

Papież Franciszek i KUL – bliskie relacje, wspólne cele, słowa otuchy

Papież Franciszek i KUL – bliskie relacje, wspólne cele, słowa otuchy

Papież Franciszek nie raz udowodnił, że jego serce bije mocno dla tych, którzy szukają nadziei, edukacji i duchowego wsparcia – niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. Doskonałym tego przykładem są jego więzi z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II.

Barierki na ścieżce rowerowej przy wyjeździe na aleję Tysiąclecia

Barierki na ścieżce rowerowej. Będzie bezpieczniej?

Barierki ustawiono dla poprawy bezpieczeństwa – przekonują urzędnicy. Ale zdaniem niektórych rowerzystów mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Rosjanie cały czas atakują rakietami i dronami ukraińskie miasta. Na zdjęciu: uszkodzony po wtorkowym rosyjskim ataku rakietowym blok mieszkalny w Zaporożu. Jedna osoba zginęła, a 23 inne osoby zostały ranne, w tym czworo dzieci

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie. Czego chce w zamian?

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie na obecnej linii frontu – pisze brytyjski „Financial Times”, powołując się na źródła bliskie sprawie. Jeden z nich dodaje, że „Jest obecnie dużo presji wywieranej na Kijów, by ustąpił w pewnych kwestiach i żeby Trump mógł ogłosić zwycięstwo”.

Duch Witkacego w Lublinie
Spotkanie
23 kwietnia 2025, 17:00

Duch Witkacego w Lublinie

Już jutro (środa, 23 kwietnia) w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińśkiego w Lublinie, za sprawą książki „Witkacy. Biografia” przywołany zostanie duch Witkacego. Wieczór zapowiada się nietuzinkowo – w stylu godnym bohatera książki, legendarnego artysty znanego z ekscentrycznego humoru i nieokiełznanej wyobraźni.

Ośrodek Szkolenia Policji został otwarty pod koniec stycznia

Brakuje policjantów. Ośrodek w Lublinie nie wystarcza. Policja otwiera kolejne

Problemem nie jest brak chętnych do służby w policji, lecz baza szkoleniowa. Pracujemy nad jej rozbudową – mówi szef Komendy Głównej Policji, nadinsp. Marek Boroń.

ChKS Chełm potrzebował pięciu setów aby wygrać pierwszy mecz półfinałowy play-off z KPS SIedlce

ChKS Chełm lepszy od KPS Siedlce

W pierwszym spotkaniu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:2. Tym samym prowadzi w rywalizacji do dwóch zwycięstw 1-0. W piątek drugie spotkanie, w Siedlcach

Pomnik w Emilcienie upamiętniający wydarzenia z 1978 roku

W Emilcinie znów szykują się na spotkanie z UFO

Propozycja dla tych, którzy oglądają serial „Projekt UFO”. I dla tych, którzy wciąż się zastanwiaja, co 47 lat temu zobaczył Jan Wolski w Emilcinie.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny
Nasz Patronat
27 kwietnia 2025, 18:45

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny

W najbliższą (27 kwietnia), w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie odbędzie się wyjątkowy koncert wielkanocny – "Miłosierdzie".

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż
galeria

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż

Będą też łopaty saperskie, peleryny na namiot, manierki i na przykład stalowe talerze. Co jeszcze przygotowała Agencja Mienia Wojskowego w Lublinie?

Wierni na placu Świętego Piotra modlą się po śmierci papieża Franciszka

Kto zostanie nowym papieżem? To o nich watykaniści mówią najczęściej

Najważniejszym aspektem w medialnych spekulacjach przed planowanym na początek maja konklawe jest to, że spośród 135 kardynałów elektorów, 107 zostało mianowanych przez papieża Franciszka, 23 to nominaci Benedykta XVI, a pięciu to kardynałowie św. Jana Pawła II.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium