Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Historia

27 października 2024 r.
20:16

UMCS ma już 80 lat - tak zmieniała się największa lubelska uczelnia

Autor: Zdjęcie autora MG

Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej obchodzi jubileusz 80-lecia istnienia. 23 października 1944 roku rozpoczął działalność jako uczelnia państwowa. Z tej okazji zamieszczamy wyjątkowe zdjęcia, które pokazują jak zmieniała się uczelnia i jej otocznie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej obchodzi jubileusz 80-lecia istnienia. 23 października 1944 roku rozpoczął działalność jako uczelnia państwowa. Z tej okazji zamieszczamy wyjątkowe zdjęcia, które pokazują jak zmieniała się uczelnia i jej otocznie.

Uroczysta inauguracja roku akademickiego miała miejsce 14 stycznia 1945 roku. Organizatorem i pierwszym rektorem Uniwersytetu był zoolog prof. Henryk Raabe, przedwojenny wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pierwszym okresie działalności uczelni powstały cztery wydziały: lekarski, przyrodniczy, rolny i weterynaryjny. Kadrę naukową stanowiło wówczas 42 profesorów, pochodzących głównie z uczelni lwowskich i wileńskich.

W 1949 roku utworzono Wydział Prawa, a 1953 roku – Wydział Zootechniczny. W 1950 roku na bazie wydziałów: lekarskiego i farmaceutycznego – utworzono Akademię Lekarską, późniejszą Akademię Medyczną (obecnie od 2008 roku Uniwersytet Medyczny). W 1955 roku ze struktury UMCS wydzielono wydziały: rolny, weterynaryjny i zootechniczny, z których powstała Wyższa Szkoła Rolnicza (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy).

Architektoniczna obudowa centralnej części miasteczka akademickiego UMCS tj. placu Marii Curie – Skłodowskiej powstawała przez ponad 30 lat (1949 – 1980), jej autorami byli: Czesław Gawdzik (budynek Wydziału Humanistycznego), Tadeusz Witkowski (Biblioteka Międzyuczelniana i tzw. Mała Chemia), Stanisław Fijałkowski (budynek Rektoratu), Zenon Bujak (tzw. Duża Chemia) oraz Czesław Gawdzik i Tadeusz Witkowski (budynek Fizyki). Innym ważnym elementem zabudowy jest tzw. Chatka Żaka – indywidualne dzieło Krystyny Różyckiej-Tołłoczko.

W centralnej części ww. placu znajduje się pomnik (wpisany do rejestru zabytków) patronki uniwersytetu – autorstwa wybitnego polskiego rzeźbiarza prof. Mariana Koniecznego, ucznia Xawerego Dunikowskiego, profesora krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Realizacją pomnika zajmowało się Przedsiębiorstwo Państwowe Pracownie Sztuk Plastycznych. W poszukiwaniu środków inwestycyjnych próbowano pozyskać dla sprawy budowy pomnika regiony sąsiadujące z woj. lubelskim. Wsparcia udzielił region rzeszowski. Lubelska lista darczyńców obejmowała 54 zakłady pracy.

Postać Marii wysoka na 4,5 m i ważąca 2280 kg, została ustawiona na cokole, który wraz z podstawą mierzy 3,91 m wysokości. Podstawa i cokół zostały wykonane z płyt granitu i sjenitu, uformowanych w płyty w Cieplicach, w zakładzie wrocławskiej firmy „Skała”. Było to łącznie 19 płyt z granitu „Strzegom”, użytych do podstawy i cokołu, oraz 6 płyt ze sjenitu „Przedborowa”, położonych na 21 centymetrowy „pas” pomiędzy podstawą a cokołem. Metalowe litery inskrypcji zostały umocowane na okładzinie. Trzon pomnika wykonany jest z cegieł ceramicznych pełnych, zespolonych zaprawą cementowo-wapienną. Figurę „odlano” w Warszawie w Spółdzielni Pracy Przemysłu artystycznego „Brąz Dekoracyjny”.

Pomnik stał się symbolem UMCS, replikowanym przez liczne fotografie, zarówno dokumentalne, jak i prywatne, medale pamiątkowe i bibeloty. Upamiętnia zarówno postać wybitnej uczonej, jak i ważne wydarzenie, ważące na przyszłości kulturowej, ekonomicznej i społecznej miasta – tj. powołanie do życia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie to największa uczelnia publiczna w Polsce po wschodniej stronie Wisły. Do chwili obecnej naszą Alma Mater ukończyło ponad 267 tys. absolwentów. UMCS prowadzi kształcenie na 12 Wydziałach w Lublinie, blisko 90 kierunkach studiów oraz ok. 300 specjalnościach. Łącznie na UMCS-ie studiuje ok.18 000 studentów, w tym ponad 1700 cudzoziemców reprezentujących 60 krajów świata. Dla porównania: w roku akademickim 2010/2011 łącznie na naszej uczelni kształciło się tylko ok. 200 cudzoziemców z zagranicy.

źródło: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Lublinie

e-Wydanie

Pozostałe informacje

29 marca 2025: Obserwacja częsciowego zacmienia Słońca w Lublinie
galeria

Częściowe zaćmienie Słońca: Co było widać w Lublinie

W Lublinie wszystko zaczęło się w sobotę, 29 marca, około godziny o godziny 11:55. Punkt kulminacyjny to godzina 12:29, kiedy Księżyc zakrył blisko 5 proc. tarczy słonecznej.

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2025: To dla wielu sposób na życie
ZDJĘCIA
galeria

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2025: To dla wielu sposób na życie

"Nie ma, że się nie da!" - pod takim hasłem po raz jedenasty spod Archikatedry Lubelskiej wyruszyła Ekstremalna Droga Krzyżowa.

Seniorce zabrał torebkę, nastolatkom telefon. Recydywista zatrzymany

Seniorce zabrał torebkę, nastolatkom telefon. Recydywista zatrzymany

Kryminalni z Lublina zatrzymali 40-latka, który odpowie za rozbój, usiłowanie rozboju oraz kradzież zuchwałą w multirecydywie.

zdjęcie ilustracyjne

Medycyna, przyroda, technika. Eksperci od sztucznej inteligencji w Lublinie

Czy zwierzęta mogą korzystać z rozwiązań sztucznej inteligencji? I jak transformacja cyfrowa wpływa na przemysł kosmetyczny? Tego dowiedzą się uczestnicy konferencji, która wkrótce odbędzie się w Lublinie.

Bronią etatu dla radnego miasta Puławy z PiS. Co na to Azoty?
praca

Bronią etatu dla radnego miasta Puławy z PiS. Co na to Azoty?

Podczas ostatniej sesji rady miasta samorządowcy z Puław przyjęli uchwałę o nie wyrażeniu zgody na zwolnienie z pracy radnego klubu Prawo i Sprawiedliwość, Grzegorza Bińczaka.

Ukrywał się przed policją – wpadł w nielegalnym kasynie

Ukrywał się przed policją – wpadł w nielegalnym kasynie

Poszukiwany 24-latek wpadł w nielegalnym salonie gier. Wewnątrz zabezpieczono również cztery automaty.

Żłobek nr 4 na ul. Puławskiej

Rodzice walczą o plac zabaw dla dzieci. Dlaczego ich żłobek nie dostał dofinansowania?

Milion złotych trafi na place zabaw przy lubelskich żłobkach. Jeden z nich został jednak wykluczony z programu – rodzice widzą w tym drugie dno.

Shaun Baker & Jessica Jean w Klubie 30
foto
galeria

Shaun Baker & Jessica Jean w Klubie 30

To była impreza godna weekendu. W ubiegłą sobotę w lubelskim Klubie 30 wystąpił legendarny dj Shaun Baker oraz zjawiskowa wokalistka Jessica Jean, którzy podbili serca lublinian. Podczas imprezy duet wykonał hity, które podbiły parkiety w całej Europie: "Hey Hi Hello", "V.I.P.", "Power", "Explode", "Run Away", "Give" oraz wiele innych. Jeśli chcecie zobaczyć zdjęcia z tej imprezy, to zapraszamy do naszych fotogalerii.

Skóry bobra robiły za samochodowe dywaniki

Skóry bobra robiły za samochodowe dywaniki

W bagażu Białorusina celnicy odnaleźli dwie skóry bobra. Jak się okazuje na wwóz tego typu trofeów do Polski potrzebne jest odpowiednie zezwolenie.

W sezonie letnim liczba turystów odwiedzających jezioro Firlej jest bardzo wysoka. Gmina chce usprawnić system poboru opłat za parkowanie

W Firleju staną parkomaty. Gmina liczy na zysk i porządek

W tym sezonie kierowców korzystających z parkingów nad jeziorem Firlej czeka ważna zmiana. Zamiast uiszczania opłat bezpośrednio inkasentom - będą mogli skorzystać z parkomatów. Urządzenia mają zacząć działać już w maju.

MBA, kierunki medyczne i nowości na prywatnych uczelniach w Lublinie

MBA, kierunki medyczne i nowości na prywatnych uczelniach w Lublinie

Gdzie nowością są studia licencjackie i magisterskie na kierunku Pielęgniarstwo, prowadzone w trybie weekendowym? A gdzie są takie kierunki jak Sport Science & Coaching czy Tworzenie gier komputerowych i technologie interaktywne? Co jeszcze oferują prywatne uczelnie w naszym regionie?

Po słabym spotkaniu Azoty Puławy przegrały z Energa MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy gorsze od Energa MMTS Kwidzyn

W spotkaniu otwierającym 25. kolejkę Azoty Puławy przegrały z Energa MMTS Kwidzyn 30:38. Piątkową porażką, przy niekorzystnych wynikach spotkań rywali, puławianie zamkną sobie drogę do miejsca w najlepszej ósemce rozgrywek

Znasz lubelskie koziołki? Sprawdź się w naszym quizie!
QUIZ

Znasz lubelskie koziołki? Sprawdź się w naszym quizie!

Lublin, miasto pełne historii, legend i niezwykłych opowieści, właśnie wzbogaciło się o kolejne symbole, które podbijają serca mieszkańców i turystów. Nowe figurki koziołków, rozsiane po Starym Mieście, budzą ciekawość i zachęcają do odkrywania tajemnic ukrytych w miejskiej przestrzeni. Czy wiesz, gdzie ich szukać? Jakie legendy się z nimi wiążą? Sprawdź swoją wiedzę w naszym wyjątkowym quizie!

Panele podłogowe jasne czy ciemne – jakie wybrać?

Panele podłogowe jasne czy ciemne – jakie wybrać?

Wybór między jasnymi a ciemnymi panelami podłogowymi jest często trudny – obie opcje są w końcu bardzo estetyczne. Decyzja zależy od wielu czynników, takich jak styl wnętrza, jego wielkość, nasłonecznienie, a także osobiste preferencje mieszkańców. Oto kilka wskazówek, które pomogą wybrać odpowiednie panele podłogowe do danego mieszkania.

Wisła Puławy w sobotę zagra na wyjeździe z Podbeskidziem Bielsko-Biała

Wisła Puławy w sobotę zagra na wyjeździe z Podbeskidziem Bielsko-Biała

Po domowej porażce z liderem z Grodziska Mazowieckiego piłkarze Wisły Puławy zagrają na wyjeździe z Podbeskidziem Bielsko-Biała. „Górale” przed sezonem mieli walczyć o czołowe lokaty tymczasem mocno zawodzą. Jeśli puławianom uda się wygrać pod Klimczokiem mogą przyczynić się do zmiany trenera rywali

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium