Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Historia

20 września 2024 r.
20:18

Spacer po starym Zamościu. Zobacz jak dawniej wyglądała Padwa Północy

Autor: Zdjęcie autora MG

Kontynuujemy nas cykl historyczny, w którym prezentujemy miasta i miasteczka Lubelszczyzny. Tym razem przenosimy Was do Zamościa, który jest perełką Lubelszczyzny. Zobaczcie, jak się zmieniało "miasto idealne".

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Miasto zostało założone przez Kanclerza i Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Zamoyskiego 10 kwietnia 1580 r. 12 czerwca tego samego roku król Stefan Batory potwierdził akt lokacji nadający prawa miejskie i herb z wizerunkiem św. Tomasza Apostoła z włócznią. Zamość miał być miastem-fortecą i siedzibą zatwierdzonej Ordynacji Zamojskiej. Początkowo przywilej lokacyjny przewidywał możliwość osiedlania się w mieście tylko katolików. Od 1585 r. osiedlać się mogli także Ormianie, od 1588 r. Żydzi, a od 1589 r. Grecy. Niebawem w Zamościu mieszkali już przedstawiciele 12 narodowości, wśród nich nawet Szkoci, Anglicy, Holendrzy, Węgrzy, Persowie i Turcy.
Twórcą renesansowego planu miasta byt słynny włoski architekt Bernardo Morando. To jemu Zamość zawdzięcza późniejsze określenie „Padwa Północy”. Naczelne miejsce zajmowała rezydencja – pałac Zamoyskich. Mieszczaństwo skupiało się wokół rynków: Wielkiego, Solnego i Wodnego. Po obu stronach pałacu ulokowane były: Akademia Zamojska i kolegiata. Ratusz wzniesiono na Rynku Wielkim. Miasto otoczono nowoczesnymi fortyfikacjami bastionowymi (z siedmioma bastionami). Po licznych rozbudowach – trwających aż do 1866 r. – powierzchnia obwarowań przekroczyła dwukrotnie obszar samego miasta.
Miasto-twierdza przez lata pozostawało nie zdobyte. W 1648 r. skutecznie przetrzymało oblężenie Kozaków i Tatarów, w 1656 r. atak szwedzki. W 1649 i 1656 r. zatrzymał się tu król Jan Kazimierz. W 1699 r. miasto odwiedza król August II, a po nim car Piotr I. Zmodernizowane w końcu XVII w. fortyfikacje Zamościa, w początkach XVIII w. obroniły go podczas wojny północnej. W wyniku I rozbioru twierdza trafiła do zaboru austriackiego. W 1809 r. Zamość został zdobyty przez ks. Józefa Poniatowskiego. Miasto staje się częścią Księstwa Warszawskiego, a od 1815 r. Królestwa Polskiego. W 1821 r. Zamość przestał być prywatnym miastem Ordynacji – został upaństwowiony (Zamoyscy otrzymali w zamian dobra w Puszczy Kamienieckiej).
W latach 1821-1831 fortyfikacje miejskie gruntownie przebudowano i dostosowano do ówczesnych wymogów obronnych. W połowie XIX w. nadbudowano staromiejskie kamieniczki, niszcząc ich renesansowe attyki. Podczas powstania listopadowego twierdza znalazła się w polskich rękach. Dowódcą był Jan Krysiński. 21 XI 1831 r. skapitulowała jako ostatnia w kraju. W 1865 roku, po powstaniu styczniowym, więziony był w niej ostatni dowódca powstańczy – ks. Stanisław Brzóska. Rok później twierdza przestała istnieć, a część fortyfikacji zburzono. Zamość od tej pory był miastem otwartym.
Podczas wojny obronnej 1939 r. pod Zamościem ciężkie bitwy z wrogiem toczyły armie „Lublin” i „Kraków”. Po zajęciu przez Niemców, miasto stało się ważnym ośrodkiem germanizacyjnym. Jego nową nazwą miał być Himmlerstadt. Funkcjonowało tutaj getto żydowskie, obóz dla jeńców radzieckich (od 1941 r.), a w rotundzie utworzono obóz przejściowy, później obóz zagłady. Straciło w nim życie kilka tysięcy osób różnej narodowości. W 1947 r. Zamość został odznaczony Krzyżem Grunwaldu III klasy. W latach 1975-1999 funkcjonowało województwo zamojskie, którego Zamość był stolicą. W 1992 r. starówka została wpisana na listę światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Robert Mirosław jest trenerem Garbarni Kurów

Garbarnia Kurów i LKS Kamionka na remis, pozostałe wyniki lubelskiej okręgówki

W konfrontacji beniaminków z Kurowa i Kamionki padł remis 1:1. Jeszcze rok temu oba zespoły grały w A klasie.

Dom dziecka spłonął w pożarze. Miasto szuka wykonawcy remontu

Dom dziecka spłonął w pożarze. Miasto szuka wykonawcy remontu

W lipcu ubiegłego roku doszło do pożaru w jednym z domów dziecka w Lublinie. Teraz miasto szuka kogoś, kto wyremontuje spalone sale.

Hulajnogą zajęli się policjanci

Popił, wskoczył na hulajnogę i zapłacił 2500 zł

Mandatem w wysokości 2500 złotych zakończyła się dla 44-latka jazda hulajnogą elektryczną. Mężczyznę zatrzymali do kontroli policjanci z opolskiej drogówki, widząc jak jedzie „wężykiem”.

Julia Szeremeta po igrzyskach olimpijskich dwa razy pojawiła się w ringu i dwa razy wygrała

Julia Szeremeta powalczy w Brazylii

Dzisiaj rozpoczynają się zawody Pucharu Świata w brazylijskim Foz do Iguacu. W imprezie wystąpi Julia Szeremeta z Paco Lublin.

Fani się doczekali. Pierwsze jajko Wrotki i Czajnika

Fani się doczekali. Pierwsze jajko Wrotki i Czajnika

Długo kazali czekać, internauci na grupach miłośników sokołów żartowali, że sami zniosą jajko. A jednak jest - pierwsze w tym sezonie jajo Wrotki i Czajnika.

PZL Leonardo Avia przegrała w Siedlcach i nie zagra w fazie play-off. ChKS wraca do formy

PZL Leonardo Avia przegrała w Siedlcach i nie zagra w fazie play-off. ChKS wraca do formy

ChKS Chełm pokonał Olimpię Sulęcin w swoim ostatnim meczu wyjazdowym rundy zasadniczej 3:1. Gorzej powiodło się drugiej z naszych ekip. PZL Leonardo Avia Świdnik uległa KPS Siedlce.

Niespodzianki w Kryterium Asów. Zmarzlik i Kubera za podium

Niespodzianki w Kryterium Asów. Zmarzlik i Kubera za podium

W sobotę było sporo powodów do radości dla kibiców Orlen Oil Motoru, ale w niedzielę już trochę mniej. Podczas rozgrywanego w Bydgoszczy Kryterium Asów doszło do sporych niespodzianek. Zawody wygrał Aleksandr Łoktajew. Dopiero piąty był Bartosz Zmarzlik

Piłkarze Ruchu Ryki są liderem lubelskiej klasy okręgowej

Od 0:2 do 3:2. MKS Ruch Ryki jednak pokonał POM Iskrę Piotrowice

Bartłomiej Bułhak został bohaterem Ryk. Jego Ruch pokonał po zaciętym spotkaniu POM Iskra Piotrowice 3:2. A trzeba dodać, że gospodarze przegrywali już 0:2.

Wycinek z „Expressu Lubelskiego” z 1926 roku
Historia

Tym żyła Lubelszczyzna

 Spór o cmentarz w Piaskach Luterskich. Kilka tysięcy osób spierało się na uroczystościach pogrzebowych, czyli awantura z 1926 roku.

Trener Motoru Lublin pogratulował swojej drużynie utrzymania w PKO BP Ekstraklasie

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Gratuluję mojej drużynie utrzymania

Po wysokim zwycięstwie nad Stalą Mielec piłkarze Motoru mają już na koncie 39 punktów. A to oznacza, że praktycznie zapewnili sobie utrzymanie.

Avia Świdnik przegrała w tym tygodniu oba domowe spotkania

Drugi domowy mecz w tym tygodniu, druga porażka Avii Świdnik

W środę domowa porażka z Chełmianką 2:3, a w niedzielę kolejna w starciu ze Starem Starachowice (1:3). Piłkarze Avii Świdnik mają za sobą kiepski tydzień.

Edach Budowlani Lublin pokonali rywali z Białegostoku

Edach Budowlani Lublin pokonali rywali z Białegostoku

Edach Budowlani mieli lepsze i gorsze momenty w sobotnim meczu z Budmex Rugby Białystok, ale ostatecznie zrobili swoje. Gospodarze pokonali outsidera 45:21.

Diler trafił do aresztu

Diler za kratki, narkotyki do policyjnego depozytu

Lubelscy kryminalni zatrzymali 30-latka z Lublina. Podczas przeszukania jego mieszkania funkcjonariusze ujawnili blisko kilogram marihuany i mefedronu. Mężczyzna najbliższe 3 miesiące spędzi w tymczasowym areszcie.

4 hektary lustra wody w środku osady daje wiele możliwości
WIDEO
film

 KOWR przekazał „morze” w Nowodworze

– Tu gdzie dzisiaj są wędkarze, będą także kajakarze – ciśnie się na myśl parafraza piosenki „Golców”. A stanie się tak po tym, co w miniony piątek miało miejsce w miejscowości Nowodwór, w powiecie ryckim. Po kilku latach starań KOWR przekazał gminie trzy działki z pięknym, choć zaniedbanym stawem. Wójt już ma plan na ten teren i akwen.

Nawet 11-latek będzie mógł zgłosić swój pomysł na miasto

Nawet 11-latek będzie mógł zgłosić swój pomysł na miasto

Wraca budżet obywatelski w Radzyniu Podlaskim. Na razie w ręce mieszkańców trafi 30 tys. zł.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium