Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

22 czerwca 2020 r.
21:11

Horror zwierząt w schronisku w Radysach. Trafiły tam też psy z gmin w Lubelskiem

Suczka Bryza (biała, maj 2020 r.) i suczka Lara (luty 2020 r.) zaraz po przyjeździe ze schroniska w Radysach. Psy były zalęknione i wycofane
Suczka Bryza (biała, maj 2020 r.) i suczka Lara (luty 2020 r.) zaraz po przyjeździe ze schroniska w Radysach. Psy były zalęknione i wycofane (fot. Urszula Jeżyńska)

Do schroniska w Radysach, którego właściciel został tymczasowo aresztowany m.in. za znęcanie się nad zwierzętami, trafiały także psy odłowione w Lubelskiem. Urzędnicy tłumaczą, że nie mieli wyjścia, bo w województwie brakuje przytulisk.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„4 tony martwych psów, żywe w stanie agonalnym”, „Pies z odgryzioną szczęką, inny zmumifikowany”. Ostatnie informacje płynące z jednego z największych schronisk w Polsce zelektryzowały opinię publiczną.

– Nie jestem wcale zaskoczona – przyznaje Urszula Jeżyńska z Lublina, wolontariuszka lubelskiej Fundacji na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE, która ratowała zwierzęta z tego schroniska. – Organizacje prozwierzęce od dawna alarmowały, że tam dzieje się źle. Tylko nie było mocnych na właściciela.

– Postępowania dotyczące schroniska w Radysach były wcześniej umarzane – dodaje Marta Włosek, prezes Fundacji EX LEGE. – Dopiero teraz Prokuratura Rejonowa w Olszynie skutecznie podjęła temat. I dodaje: Dobrze, że to w końcu nastąpiło, choć powinno się stać już dużo wcześniej.

– Internet od dawna huczał, że to „psi obóz koncentracyjny”. Że psy w ogóle nie wychodzą z kojców, na teren schroniska nie można wejść, nie ma tam żadnych wolontariuszy, a pracowników jest mało – dodaje Elżbieta Wiktor z Lublina, która wielokrotnie ratowała psy z tego schroniska. – Kilka lat temu, kiedy współpracowałam z Chełmską Strażą Ochrony Zwierząt, zabrałyśmy z „przechowalni” w Kaniwoli (gmina Ludwin) 23 psy, które dzięki temu nie trafiły do schroniska w Radysach.

Bo wśród gmin współpracujących ze schroniskiem w Radysach były także gminy z województwa lubelskiego, w tym m.in. Rejowiec. Umowę ze schroniskiem w Radysach tutejszy Urząd Miejski podpisał 12 lutego br. – Mimo bezpośrednich wystąpień do sześciu schronisk na zapytanie odpowiedziało jedynie schronisko w Radysach – podkreśla Tadeusz Górski, burmistrz Rejowca.

Obecnie w tym schronisku powinny przebywać dwa rejowieckie psy. Urząd nie wie, co się z nimi dzieje. – Brak reakcji ze strony schroniska wymusiło na nas wystąpienie do powiatowego lekarza weterynarii w Piszu, celem zbadania warunków bytowych odłowionych psów. W odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że aktualnie schronisko spełnia wymogi określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Umowę z Radysami od 24 kwietnia 2019 r. ma też podlubelska gmina Jabłonna. – Wcześniejsze umowy mieliśmy z dwoma innymi schroniskami – zaznacza Magdalena Sałek-Lewczyk, wójt gminy Jabłonna. – W ubiegłym roku na postawie zapytania ofertowego wpłynęły tylko dwie oferty – z Suchedniowa i Radys. Oferta z Radys była tańsza.

– W 2018 r. jednorazowa opłata za odłowienie i kompleksową opiekę nad psem w schronisku w Radysach wynosiła 1,2 tys. zł brutto – podaje Mirosław Chapski, wójt gminy Kraśnik, która miała podpisaną umowę z Radysami przez 2 lata. W tym czasie trafiło tam 8 psów z terenu tej gminy.

Wójt gminy Jabłonna przyznaje, że w ub. roku do urzędu wpłynęła informacja ostrzegająca przed Radysami. – Po tym, w grudniu 2019 r., nasz pracownik pojechał na kontrolę do tego schroniska. Ponowna wizyta, już trzech pracowników urzędu, odbyła się w tym miesiącu. Obie wizyty były niezapowiedziane – opowiada Magdalena Sałek-Lewczyk. – Kontrolujący nic niepokojącego nie zauważyli. Tylko że tak naprawdę nie mamy żadnych narzędzi do wnikliwego przyjrzenia się. Pracownikom został pokazany teren całego schroniska, w tym boksy, które były czyste. Widzieli też nasze cztery psy. Trzy kolejne miały zostać adoptowane, nasi pracownicy zobaczyli dokumenty adopcyjne oraz dokumentację weterynaryjną. Z której wynikało, że psy są pod opieką lekarza weterynarii i mają prawidłowo prowadzone zabiegi i szczepienia. Wiedzieli też magazyn z karmą.

Wójt gminy Jabłonna zapowiada, że psy odłowione z terenu gminny Jabłonna, które przebywały w Radysach zostaną „jak najszybciej stamtąd zabrane”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Karuzela weekendowa - najpierw deszcz, potem piękne słońce
PROGNOZA POGODY
film

Karuzela weekendowa - najpierw deszcz, potem piękne słońce

Przed nami weekend z wyraźną zmianą warunków – zaczniemy w deszczu, a zakończymy w pełnym słońcu.

Glebogryzarki spalinowe – praktyczne rozwiązanie do obróbki gleby w ogrodzie

Glebogryzarki spalinowe – praktyczne rozwiązanie do obróbki gleby w ogrodzie

Odpowiednio przygotowana gleba to klucz do uprawy zdrowej roślinności oraz bujnego, estetycznego ogrodu. Jednak ręczne przekopywanie dużych powierzchni może być niesamowicie czasochłonne i wyczerpujące. Szczęśliwie z pomocą przychodzą glebogryzarki spalinowe, które znacząco ułatwiają i przyspieszają prace w ogrodzie lub na roli. Są to uniwersalne urządzenia, które nie tylko spulchniają ziemię, ale też potrafią ją wyrównać, wymieszać z nawozami, a nawet odseparować kamienie. Gdzie kupić solidne urządzenie?

Już w piątek ChKS Chełm może zapewnić sobie awans do finału PLS 1. Ligi

ChKS Chełm dzisiaj gra o finał w Siedlcach

W drugim spotkaniu półfinałowym fazy play-off CHKS Chełm zagra dzisiaj na wyjeździe z KPS Siedlce. Początek rywalizacji o godzinie 18.

Wielkie studenckie miasteczko na Browarze Perła - znamy datę Lublinaliów!
23 maja 2025, 0:00

Wielkie studenckie miasteczko na Browarze Perła - znamy datę Lublinaliów!

Trzy dni, trzy sceny, dwadzieścia gwiazd. Muzyka, kultura i młodzieńcza energia powracają w wielkim stylu. Już w maju Park Rusałka znów stanie się centrum akademickiego Lublina.

Polska Bezgotówkowa - na czym polega i dlaczego warto skorzystać z programu?

Polska Bezgotówkowa - na czym polega i dlaczego warto skorzystać z programu?

Płatności bezgotówkowe to obecnie standard, jednak dla wielu przedsiębiorców koszt ich udostępnienia nadal stanowi barierę. Z pomocą przychodzi jednak Program Polska Bezgotówkowa, czyli inicjatywa wspierająca rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce. Na czym polega w praktyce? Dlaczego warto z niego skorzystać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Po wygranej w Zielonej Górze i Lublinie Orlen Oil Motor jedzie po zwycięstwo do Wrocławia

Mistrz kontra wicemistrz. Orlen Oil Motor Lublin jedzie do Wrocławia na mecz z Betard Spartą

Na zakończenie trzeciej kolejki Orlen Oil Motor zmierzy się na wyjeździe z Betard Spartą Wrocław. Starcie mistrzów Polski z wicemistrzami zapowiada się bardzo ciekawie. Transmisja w Canal Plus Sport od godziny 19.15. Relacja na naszym portalu dziennikwschodni.pl.

Z życia z aparatem – jak wygląda codzienność pacjenta ortodontycznego?

Z życia z aparatem – jak wygląda codzienność pacjenta ortodontycznego?

Decyzja o założeniu aparatu ortodontycznego to ważny krok na drodze do zdrowego i estetycznego uśmiechu. Choć efekty leczenia potrafią zaskoczyć, codzienne życie z aparatem wiąże się z pewnymi wyzwaniami, do których trzeba się przyzwyczaić. Dyskomfort, zmiana diety czy dokładniejsza higiena jamy ustnej to tylko niektóre z nich. W tym artykule pokażemy, jak naprawdę wygląda życie z aparatem ortodontycznym. Zdradzimy, co dzieje się po założeniu aparatu, jak wygląda adaptacja oraz jak zmienia się codzienność pacjenta – zarówno pod kątem fizycznym, jak i emocjonalnym.

Alzheimer to nie wyrok. Młode, wrażliwe i z misją, Lublinianki pokazują, jak pomagać z sercem
film

Alzheimer to nie wyrok. Młode, wrażliwe i z misją, Lublinianki pokazują, jak pomagać z sercem

Choroba Alzheimera to jedno z najpoważniejszych wyzwań współczesnej medycyny. Choć każdego dnia na świecie tysiące osób zmaga się z jej skutkami, wiedza na ten temat wciąż bywa niewystarczająca, a wokół choroby narosło wiele mitów. Ten problem dostrzegły uczennice III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie, które w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii realizują projekt „Active Brain”.

VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. Koncert patriotyczny

VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. Koncert patriotyczny

Lublin znów będzie stolicą muzyki klasycznej – nadchodzi VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. W dniach 2, 9, 13 i 14 maja Filharmonia Lubelska zaprasza na cztery niezwykłe koncerty.

Bogdanka LUK Lublin i JSW Jastrzębski Węgiel spotkają się po raz trzeci w sobotę

Bogdanka LUK Lublin kontra JSW Jastrzębie po raz trzeci, czyli decydujące starcie o finał

W drugim spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. O tym, kto zagra w finale zadecyduje sobotni, trzeci mecz w Jastrzębiu (godz. 14.45). Transmisja na Polsacie Sport 1.

Uroczyste otwarcie Jednostki Terenowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego w PANS w Chełmie

Chełm podąża ku przestworzom – nowa Jednostka Terenowa ULC już działa

Chełm oficjalnie dołączył do grona miast wspierających rozwój lotnictwa cywilnego w Polsce. 23 kwietnia 2025 roku w siedzibie Państwowej Akademii Nauk Stosowanych uroczyście otwarto Jednostkę Terenową Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC). To efekt decyzji Prezesa Rady Ministrów z 26 listopada 2024 roku.

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury
7 czerwca 2025, 19:00

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury

Już 7 i 8 czerwca Lublin przeżyje magiczną noc pełną światła, muzyki i performensów. 19. edycja Nocy Kultury przyciągnie tysiące uczestników, którzy będą mogli odkrywać miasto na nowo dzięki setkom artystycznych wydarzeń. W tym roku motywem przewodnim są „MiastoRelacje” – czyli złożone więzi między ludźmi a przestrzenią miejską.

Piotr Ceglarz zapewnił ostatnio Motorowi zwycięstwo w Łodzi

Motor Lublin w sobotę zagra u siebie z Cracovią. Rywal, który jest w dołku

Motor Lublin w sezonie 24/25 jeszcze tylko trzy razy zagra przed własną publicznością. W sobotę o godz. 17.30 zmierzy się z Cracovią. Gospodarze znowu będą chcieli odpłacić rywalom za bolesną porażkę z jesieni. Transmisja tradycyjnie na Canal+Sport 3, a na naszym portalu relacja na żywo.

AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski 4:2 w rzutach karnych

AZS AWF Biała Podlaska pokonał RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski

W meczu 23. kolejki AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski po rzutach karnych 4:2. Spotkanie po 60 minutach zakończyło się remisem 31:31.

Bezzałogowce nie ograniczają się tylko do tych, które latają - istnieją także zdalnie sterowane maszyny naziemne oraz poruszające się pod wodą
wojsko

Polska armia z setkami tysięcy dronów? Chce tego minister obrony

Polska armia będzie silna dronami - podkreślił dzisiaj szef MON. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedził wystawę polskich bezzałogowców w Warszawie. Jak dodał, budowa armii składającej się z setek tysięcy dronów to "nasza wielka strategia".

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium