Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

17 czerwca 2020 r.
12:32

Radna zrzekła się mandatu. Niespodziewany finał politycznej rewolucji w Hrubieszowie

Autor: Zdjęcie autora agdy
Anna Lecka
Anna Lecka (fot. Starostwo Powiatowe Hrubieszów)

W Hrubieszowie przy pomocy czterech radnych PiS do władzy w powiecie wrócił PSL. We wtorek nowa koalicja wymieniła starostę, zarząd i inaczej podzieliła stanowiska w radzie powiatu. Na koniec sesji Anna Lecka zrezygnowała z funkcji radnej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Efektem wtorkowej sesji Rady Powiatu Hrubieszowskiego jest nowy zarząd, który tworzą: Aneta Karpiuk (PiS) starosta - przewodniczący zarządu, Marek Kata (PiS) wicestarosta, Tomasz Ożóg (PiS) członek, Paweł Augustynek (PSL) członek i Andrzej Barczuk (PSL) członek. Nowe władze rady powiatu to: Michał Miścior (PSL) przewodniczący, Józef Kuropatwa (PSL) wiceprzewodniczący i Stanisław Staszczuk (PSL) wiceprzewodniczący.

To nie koniec zmian.

– Nie widzę siebie w takim układzie rady i żeby moi wyborcy nie mieli do mnie pretensji, składam mandat radnego. Przykro mi, ale jestem do tego zmuszona. Zwłaszcza, że wierzyłam wielu osobom i im zaufałam. Czy rada zmieni się na lepsze, zobaczymy za jakiś czas – oświadczyła na sali Anna Lecka, niezależna radna (startowała z Komitetu Wyborczego Wyborców Hrubieszowskie Porozumienie Lewicy), która we wtorek była przewodniczącą komisji skrutacyjnej organizującej wszystkie głosowania, totalnie zmieniające układ sił w radzie.

– Bardzo długo jestem związana z samorządem, samorząd to moje życie. Byłam radną w mieście i w powiecie. 25 lat pracowałam jako naczelnik wydziału inwestycji w Urzędzie Miejskim w Hrubieszowie. Zna mnie bardzo wielu mieszkańców. I dobrze mi się pracowało w radzie powiatu. Weszłam z radnymi Porozumienia i Rozwoju do koalicji i dzięki nam PiS przejął władzę od PSL. Wcześniej PSL rządził w powiecie 16 lat. Dzięki czterem radnym PiS, którzy się sprzedali, znów ją ma. To przykre. Teraz się mówi, że to wszystko dla mieszkańców. Wtorkowa sesja pokazała, że chodzi o stołki i władzę. Czuję niesmak. Jak się gra z szulerami, trzeba mieć znaczone karty. Ale nie czuję się przegrana – komentuje Anna Lecka swoją decyzję.

W zeszłym roku radna wyszła z koalicji i zrezygnowała z pracy w komisjach. – Wyszłam z koalicji, bo mi się nie podobały różne rzeczy. Stałam się zwykłą radną i miałam komfort, że mogłam pochwalić za dobre rzeczy i krytykować złe. Nie jestem zwolenniczką PiS, ale nie oceniam ludzi po przynależności partyjnej tylko po tym, jakimi są. Mam żal do tej czwórki, bo PSL bez nich nic by nie zrobił. To młodzi ludzie, niektórzy pierwszy raz w samorządzie – dodaje Lecka, która zapowiada, że im nie odpuści. Ma zamiar korzystać z formy oświadczenia obywatelskiego, które umożliwia mieszkańcom aktywne uczestniczenie w życiu samorządu.

Najprawdopodobniej zastąpi ją Zdzisław Kossakowski.

W radzie powiatu jest 19 radnych. Na ostatniej sesji obecnych było 17 osób. Pięć z nich (Anna Lecka, Marcelina Pogódz-Kukiełka, Danuta Muzyczka, Wojciech Sołtysiak i Jan Mołodecki) w chwili rozdawania kart do tajnego głosowania oświadczyło, że nie weźmie w nim udziału. Głosowanie miało zadecydować o odwołaniu lub nie Maryli Symczuk (PiS) ze stanowiska starosty.

– Zrobiliśmy tak, żeby było wiadomo, kto jak zagłosował – mówią nieoficjalnie przekonani, że gdyby jedynie zagłosowali na „nie” faktyczni przeciwnicy Symczuk by się mogli ukryć.

W klubie PSL jest 8 radnych. To oni złożyli wniosek o odwołanie Maryli Symczuk. By przeprowadzić swój plan zmiany na stanowisku starosty, opozycja potrzebowała jeszcze czterech zwolenników. Dołączyli do nich radni z klubu PiS. Łatwo się zorientować, kto – niemal wszyscy są w nowych władzach.

- Od dawna były już rozmowy, żeby zmienić starostę. Chyba już w grudniu się zastanawialiśmy. Teraz się udało. Nie sądzę, żeby wpływ na to miały wybory prezydenckie i kampania. W czasie, gdy był składany wniosek o odwołanie, nie było wiadomo, jaki będzie termin. Do ostatniej chwili nie mieliśmy pewności, jak zagłosują radni z PiS, nie mówiąc o tym, że mógł ktoś z klubu PSL zmienić zdanie. Czy wiadomo, czy współpraca się uda? Czy osoby, które teraz zmieniły opcję nie zmienią jej za kilka miesięcy? Nie wiadomo. Jest ryzyko, nie ma gwarancji – mówi jeden z członków rady, komentując zmiany, które zaszły podczas sesji.

Jedyną kandydatką na stanowisko starosty była Aneta Karpiuk (PiS). 12 radnych było „za”, 5 „przeciw”.

– Jest twarda, nieustępliwa, swego dopnie. Ma pani mój charakter. Zdrowia życzę – jako pierwszy gratulował nowej pani staroście Józef Kuropatwa (PSL).

Aneta Karpiuk podziękowała za wybór, zadeklarowała współpracę z samorządami i posłami. Obiecała zabiegać o dofinansowanie inwestycji drogowych, podkreśliła wagę służby zdrowia. Ma zamiar pozyskiwać fundusze by szpital powiatowy miał lepszy sprzęt i by pracowała w nim specjalistyczna kadra. Ma dbać by rozwijało się szkolnictwo i deklaruje, że będzie wspierać wydarzenia sportowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

– Cieszę się, że zostałem wybrany na przewodniczącego, mam nadzieję, że dobrze się zacznie układać współpraca z miastem Hrubieszów i gminami. I wszystkimi radnymi. Dostałem 14 głosów poparcia, 3 osoby były przeciw, więc jestem dobrej myśli. Jesteśmy po to w radzie, żeby reprezentować naszych wyborców i żeby współpracować – mówi radny Michał Miścior (PSL), od wtorku przewodniczący Rady Powiatu Hrubieszowskiego. I to on na 30 czerwca zwoła najbliższe posiedzenie rady.

Jedni komentujący sytuację zmiany władzy w powiecie uważają, że to młodzi z PiS wykorzystali PSL do swoich celów i to oni byli sprężyną całej rewolty. Inni uważają, że stary gracz polityczny, czyli PSL, który ma w powiecie rzesze zwolenników, wykorzystał młode wilki z PiS, by ich rękami sięgnąć po utraconą władzę. – I niedługo ich odstawią na boczny tor i pójdą dalej – przewidują. – Nic takiego się nie stanie, bo władza centralna będzie wspierać powiat tylko wtedy, gdy starosta będzie z PiS. Starosta z PSL niczego nie osiągnie dla regionu. Niczego, czyli nie ściągnie pieniędzy – oceniają kolejni obserwatorzy.

– Jeszcze nigdy nie doszło do takiej sytuacji. Nie mam pojęcia, jakie kroki podejmie szef okręgu PiS wicepremier Jacek Sasin. Myślę, że czwórka radnych PiS, którzy zagłosowali przeciwko mnie i poparli wniosek PSL, powinna wyjść ze struktur PiS. Ale poczekam na rozwój wydarzeń – mówi Maryla Symczuk, która przez półtora roku była hrubieszowskim starostą.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium