Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

17 czerwca 2020 r.
12:32

Radna zrzekła się mandatu. Niespodziewany finał politycznej rewolucji w Hrubieszowie

Autor: Zdjęcie autora agdy
Anna Lecka
Anna Lecka (fot. Starostwo Powiatowe Hrubieszów)

W Hrubieszowie przy pomocy czterech radnych PiS do władzy w powiecie wrócił PSL. We wtorek nowa koalicja wymieniła starostę, zarząd i inaczej podzieliła stanowiska w radzie powiatu. Na koniec sesji Anna Lecka zrezygnowała z funkcji radnej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Efektem wtorkowej sesji Rady Powiatu Hrubieszowskiego jest nowy zarząd, który tworzą: Aneta Karpiuk (PiS) starosta - przewodniczący zarządu, Marek Kata (PiS) wicestarosta, Tomasz Ożóg (PiS) członek, Paweł Augustynek (PSL) członek i Andrzej Barczuk (PSL) członek. Nowe władze rady powiatu to: Michał Miścior (PSL) przewodniczący, Józef Kuropatwa (PSL) wiceprzewodniczący i Stanisław Staszczuk (PSL) wiceprzewodniczący.

To nie koniec zmian.

– Nie widzę siebie w takim układzie rady i żeby moi wyborcy nie mieli do mnie pretensji, składam mandat radnego. Przykro mi, ale jestem do tego zmuszona. Zwłaszcza, że wierzyłam wielu osobom i im zaufałam. Czy rada zmieni się na lepsze, zobaczymy za jakiś czas – oświadczyła na sali Anna Lecka, niezależna radna (startowała z Komitetu Wyborczego Wyborców Hrubieszowskie Porozumienie Lewicy), która we wtorek była przewodniczącą komisji skrutacyjnej organizującej wszystkie głosowania, totalnie zmieniające układ sił w radzie.

– Bardzo długo jestem związana z samorządem, samorząd to moje życie. Byłam radną w mieście i w powiecie. 25 lat pracowałam jako naczelnik wydziału inwestycji w Urzędzie Miejskim w Hrubieszowie. Zna mnie bardzo wielu mieszkańców. I dobrze mi się pracowało w radzie powiatu. Weszłam z radnymi Porozumienia i Rozwoju do koalicji i dzięki nam PiS przejął władzę od PSL. Wcześniej PSL rządził w powiecie 16 lat. Dzięki czterem radnym PiS, którzy się sprzedali, znów ją ma. To przykre. Teraz się mówi, że to wszystko dla mieszkańców. Wtorkowa sesja pokazała, że chodzi o stołki i władzę. Czuję niesmak. Jak się gra z szulerami, trzeba mieć znaczone karty. Ale nie czuję się przegrana – komentuje Anna Lecka swoją decyzję.

W zeszłym roku radna wyszła z koalicji i zrezygnowała z pracy w komisjach. – Wyszłam z koalicji, bo mi się nie podobały różne rzeczy. Stałam się zwykłą radną i miałam komfort, że mogłam pochwalić za dobre rzeczy i krytykować złe. Nie jestem zwolenniczką PiS, ale nie oceniam ludzi po przynależności partyjnej tylko po tym, jakimi są. Mam żal do tej czwórki, bo PSL bez nich nic by nie zrobił. To młodzi ludzie, niektórzy pierwszy raz w samorządzie – dodaje Lecka, która zapowiada, że im nie odpuści. Ma zamiar korzystać z formy oświadczenia obywatelskiego, które umożliwia mieszkańcom aktywne uczestniczenie w życiu samorządu.

Najprawdopodobniej zastąpi ją Zdzisław Kossakowski.

W radzie powiatu jest 19 radnych. Na ostatniej sesji obecnych było 17 osób. Pięć z nich (Anna Lecka, Marcelina Pogódz-Kukiełka, Danuta Muzyczka, Wojciech Sołtysiak i Jan Mołodecki) w chwili rozdawania kart do tajnego głosowania oświadczyło, że nie weźmie w nim udziału. Głosowanie miało zadecydować o odwołaniu lub nie Maryli Symczuk (PiS) ze stanowiska starosty.

– Zrobiliśmy tak, żeby było wiadomo, kto jak zagłosował – mówią nieoficjalnie przekonani, że gdyby jedynie zagłosowali na „nie” faktyczni przeciwnicy Symczuk by się mogli ukryć.

W klubie PSL jest 8 radnych. To oni złożyli wniosek o odwołanie Maryli Symczuk. By przeprowadzić swój plan zmiany na stanowisku starosty, opozycja potrzebowała jeszcze czterech zwolenników. Dołączyli do nich radni z klubu PiS. Łatwo się zorientować, kto – niemal wszyscy są w nowych władzach.

- Od dawna były już rozmowy, żeby zmienić starostę. Chyba już w grudniu się zastanawialiśmy. Teraz się udało. Nie sądzę, żeby wpływ na to miały wybory prezydenckie i kampania. W czasie, gdy był składany wniosek o odwołanie, nie było wiadomo, jaki będzie termin. Do ostatniej chwili nie mieliśmy pewności, jak zagłosują radni z PiS, nie mówiąc o tym, że mógł ktoś z klubu PSL zmienić zdanie. Czy wiadomo, czy współpraca się uda? Czy osoby, które teraz zmieniły opcję nie zmienią jej za kilka miesięcy? Nie wiadomo. Jest ryzyko, nie ma gwarancji – mówi jeden z członków rady, komentując zmiany, które zaszły podczas sesji.

Jedyną kandydatką na stanowisko starosty była Aneta Karpiuk (PiS). 12 radnych było „za”, 5 „przeciw”.

– Jest twarda, nieustępliwa, swego dopnie. Ma pani mój charakter. Zdrowia życzę – jako pierwszy gratulował nowej pani staroście Józef Kuropatwa (PSL).

Aneta Karpiuk podziękowała za wybór, zadeklarowała współpracę z samorządami i posłami. Obiecała zabiegać o dofinansowanie inwestycji drogowych, podkreśliła wagę służby zdrowia. Ma zamiar pozyskiwać fundusze by szpital powiatowy miał lepszy sprzęt i by pracowała w nim specjalistyczna kadra. Ma dbać by rozwijało się szkolnictwo i deklaruje, że będzie wspierać wydarzenia sportowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

– Cieszę się, że zostałem wybrany na przewodniczącego, mam nadzieję, że dobrze się zacznie układać współpraca z miastem Hrubieszów i gminami. I wszystkimi radnymi. Dostałem 14 głosów poparcia, 3 osoby były przeciw, więc jestem dobrej myśli. Jesteśmy po to w radzie, żeby reprezentować naszych wyborców i żeby współpracować – mówi radny Michał Miścior (PSL), od wtorku przewodniczący Rady Powiatu Hrubieszowskiego. I to on na 30 czerwca zwoła najbliższe posiedzenie rady.

Jedni komentujący sytuację zmiany władzy w powiecie uważają, że to młodzi z PiS wykorzystali PSL do swoich celów i to oni byli sprężyną całej rewolty. Inni uważają, że stary gracz polityczny, czyli PSL, który ma w powiecie rzesze zwolenników, wykorzystał młode wilki z PiS, by ich rękami sięgnąć po utraconą władzę. – I niedługo ich odstawią na boczny tor i pójdą dalej – przewidują. – Nic takiego się nie stanie, bo władza centralna będzie wspierać powiat tylko wtedy, gdy starosta będzie z PiS. Starosta z PSL niczego nie osiągnie dla regionu. Niczego, czyli nie ściągnie pieniędzy – oceniają kolejni obserwatorzy.

– Jeszcze nigdy nie doszło do takiej sytuacji. Nie mam pojęcia, jakie kroki podejmie szef okręgu PiS wicepremier Jacek Sasin. Myślę, że czwórka radnych PiS, którzy zagłosowali przeciwko mnie i poparli wniosek PSL, powinna wyjść ze struktur PiS. Ale poczekam na rozwój wydarzeń – mówi Maryla Symczuk, która przez półtora roku była hrubieszowskim starostą.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium