Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

17 czerwca 2020 r.
12:32

Radna zrzekła się mandatu. Niespodziewany finał politycznej rewolucji w Hrubieszowie

Autor: Zdjęcie autora agdy
Anna Lecka
Anna Lecka (fot. Starostwo Powiatowe Hrubieszów)

W Hrubieszowie przy pomocy czterech radnych PiS do władzy w powiecie wrócił PSL. We wtorek nowa koalicja wymieniła starostę, zarząd i inaczej podzieliła stanowiska w radzie powiatu. Na koniec sesji Anna Lecka zrezygnowała z funkcji radnej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Efektem wtorkowej sesji Rady Powiatu Hrubieszowskiego jest nowy zarząd, który tworzą: Aneta Karpiuk (PiS) starosta - przewodniczący zarządu, Marek Kata (PiS) wicestarosta, Tomasz Ożóg (PiS) członek, Paweł Augustynek (PSL) członek i Andrzej Barczuk (PSL) członek. Nowe władze rady powiatu to: Michał Miścior (PSL) przewodniczący, Józef Kuropatwa (PSL) wiceprzewodniczący i Stanisław Staszczuk (PSL) wiceprzewodniczący.

To nie koniec zmian.

– Nie widzę siebie w takim układzie rady i żeby moi wyborcy nie mieli do mnie pretensji, składam mandat radnego. Przykro mi, ale jestem do tego zmuszona. Zwłaszcza, że wierzyłam wielu osobom i im zaufałam. Czy rada zmieni się na lepsze, zobaczymy za jakiś czas – oświadczyła na sali Anna Lecka, niezależna radna (startowała z Komitetu Wyborczego Wyborców Hrubieszowskie Porozumienie Lewicy), która we wtorek była przewodniczącą komisji skrutacyjnej organizującej wszystkie głosowania, totalnie zmieniające układ sił w radzie.

– Bardzo długo jestem związana z samorządem, samorząd to moje życie. Byłam radną w mieście i w powiecie. 25 lat pracowałam jako naczelnik wydziału inwestycji w Urzędzie Miejskim w Hrubieszowie. Zna mnie bardzo wielu mieszkańców. I dobrze mi się pracowało w radzie powiatu. Weszłam z radnymi Porozumienia i Rozwoju do koalicji i dzięki nam PiS przejął władzę od PSL. Wcześniej PSL rządził w powiecie 16 lat. Dzięki czterem radnym PiS, którzy się sprzedali, znów ją ma. To przykre. Teraz się mówi, że to wszystko dla mieszkańców. Wtorkowa sesja pokazała, że chodzi o stołki i władzę. Czuję niesmak. Jak się gra z szulerami, trzeba mieć znaczone karty. Ale nie czuję się przegrana – komentuje Anna Lecka swoją decyzję.

W zeszłym roku radna wyszła z koalicji i zrezygnowała z pracy w komisjach. – Wyszłam z koalicji, bo mi się nie podobały różne rzeczy. Stałam się zwykłą radną i miałam komfort, że mogłam pochwalić za dobre rzeczy i krytykować złe. Nie jestem zwolenniczką PiS, ale nie oceniam ludzi po przynależności partyjnej tylko po tym, jakimi są. Mam żal do tej czwórki, bo PSL bez nich nic by nie zrobił. To młodzi ludzie, niektórzy pierwszy raz w samorządzie – dodaje Lecka, która zapowiada, że im nie odpuści. Ma zamiar korzystać z formy oświadczenia obywatelskiego, które umożliwia mieszkańcom aktywne uczestniczenie w życiu samorządu.

Najprawdopodobniej zastąpi ją Zdzisław Kossakowski.

W radzie powiatu jest 19 radnych. Na ostatniej sesji obecnych było 17 osób. Pięć z nich (Anna Lecka, Marcelina Pogódz-Kukiełka, Danuta Muzyczka, Wojciech Sołtysiak i Jan Mołodecki) w chwili rozdawania kart do tajnego głosowania oświadczyło, że nie weźmie w nim udziału. Głosowanie miało zadecydować o odwołaniu lub nie Maryli Symczuk (PiS) ze stanowiska starosty.

– Zrobiliśmy tak, żeby było wiadomo, kto jak zagłosował – mówią nieoficjalnie przekonani, że gdyby jedynie zagłosowali na „nie” faktyczni przeciwnicy Symczuk by się mogli ukryć.

W klubie PSL jest 8 radnych. To oni złożyli wniosek o odwołanie Maryli Symczuk. By przeprowadzić swój plan zmiany na stanowisku starosty, opozycja potrzebowała jeszcze czterech zwolenników. Dołączyli do nich radni z klubu PiS. Łatwo się zorientować, kto – niemal wszyscy są w nowych władzach.

- Od dawna były już rozmowy, żeby zmienić starostę. Chyba już w grudniu się zastanawialiśmy. Teraz się udało. Nie sądzę, żeby wpływ na to miały wybory prezydenckie i kampania. W czasie, gdy był składany wniosek o odwołanie, nie było wiadomo, jaki będzie termin. Do ostatniej chwili nie mieliśmy pewności, jak zagłosują radni z PiS, nie mówiąc o tym, że mógł ktoś z klubu PSL zmienić zdanie. Czy wiadomo, czy współpraca się uda? Czy osoby, które teraz zmieniły opcję nie zmienią jej za kilka miesięcy? Nie wiadomo. Jest ryzyko, nie ma gwarancji – mówi jeden z członków rady, komentując zmiany, które zaszły podczas sesji.

Jedyną kandydatką na stanowisko starosty była Aneta Karpiuk (PiS). 12 radnych było „za”, 5 „przeciw”.

– Jest twarda, nieustępliwa, swego dopnie. Ma pani mój charakter. Zdrowia życzę – jako pierwszy gratulował nowej pani staroście Józef Kuropatwa (PSL).

Aneta Karpiuk podziękowała za wybór, zadeklarowała współpracę z samorządami i posłami. Obiecała zabiegać o dofinansowanie inwestycji drogowych, podkreśliła wagę służby zdrowia. Ma zamiar pozyskiwać fundusze by szpital powiatowy miał lepszy sprzęt i by pracowała w nim specjalistyczna kadra. Ma dbać by rozwijało się szkolnictwo i deklaruje, że będzie wspierać wydarzenia sportowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

– Cieszę się, że zostałem wybrany na przewodniczącego, mam nadzieję, że dobrze się zacznie układać współpraca z miastem Hrubieszów i gminami. I wszystkimi radnymi. Dostałem 14 głosów poparcia, 3 osoby były przeciw, więc jestem dobrej myśli. Jesteśmy po to w radzie, żeby reprezentować naszych wyborców i żeby współpracować – mówi radny Michał Miścior (PSL), od wtorku przewodniczący Rady Powiatu Hrubieszowskiego. I to on na 30 czerwca zwoła najbliższe posiedzenie rady.

Jedni komentujący sytuację zmiany władzy w powiecie uważają, że to młodzi z PiS wykorzystali PSL do swoich celów i to oni byli sprężyną całej rewolty. Inni uważają, że stary gracz polityczny, czyli PSL, który ma w powiecie rzesze zwolenników, wykorzystał młode wilki z PiS, by ich rękami sięgnąć po utraconą władzę. – I niedługo ich odstawią na boczny tor i pójdą dalej – przewidują. – Nic takiego się nie stanie, bo władza centralna będzie wspierać powiat tylko wtedy, gdy starosta będzie z PiS. Starosta z PSL niczego nie osiągnie dla regionu. Niczego, czyli nie ściągnie pieniędzy – oceniają kolejni obserwatorzy.

– Jeszcze nigdy nie doszło do takiej sytuacji. Nie mam pojęcia, jakie kroki podejmie szef okręgu PiS wicepremier Jacek Sasin. Myślę, że czwórka radnych PiS, którzy zagłosowali przeciwko mnie i poparli wniosek PSL, powinna wyjść ze struktur PiS. Ale poczekam na rozwój wydarzeń – mówi Maryla Symczuk, która przez półtora roku była hrubieszowskim starostą.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie

Podczas prac ziemnych na Błoniach Zamkowych w Lublinie odkryto prawdziwą perełkę - pozostałości po zabudowie dawnej dzielnicy żydowskiej.

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Ekran to najdelikatniejszy i jednocześnie jeden z najważniejszych elementów każdego smartfona. Uszkodzenie wyświetlacza może być nie tylko kosztowne w naprawie, ale też uciążliwe w codziennym użytkowaniu. Dlatego coraz więcej użytkowników decyduje się na zabezpieczenie ekranu zaraz po zakupie telefonu. Do wyboru mamy dwie podstawowe opcje: szkło hartowane i folia ochronna. Które rozwiązanie jest lepsze? Przyjrzyjmy się obu metodom zabezpieczania wyświetlacza, ich wadom, zaletom i zastosowaniom.

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Przyjemny, ciepły dom to marzenie każdego właściciela. Dobry materiał izolacyjny sprawia, że zimą oszczędzamy na ogrzewaniu, a latem wnętrze nie nagrzewa się nadmiernie. Przyjazna atmosfera w domu to też mniejszy stres związany z przeciągami czy wilgocią. Zanim podejmiesz decyzję o konkretnym rozwiązaniu, warto przyjrzeć się zaletom i ograniczeniom najpopularniejszych technologii.

Piłkarze Tura Milejów są już bardzo blisko awansu do IV ligi

Siedem goli Tura Milejów w meczu z Hetmanem Gołąb, wyniki lubelskiej okręgówki

Tur Milejów nie zatrzymuje się w drodze po awans do IV Ligi. Podopieczni Tomasza Zająca rozbili Hetmana Gołąb aż 7:2.

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące możliwego porozumienia ograniczającego konkurencję na rynku odbioru i zagospodarowania odpadów w Lublinie. Sprawa dotyczy dwóch firm: Kom-Eko i Koma Lublin.

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wysokie temperatury w czasie lata sprawiają, że zamknięte obuwie przestaje się sprawdzać. Zamiast niego warto sięgnąć po klapki, które są lekkie i pozwalają stopom odpocząć. Co więcej, znakomicie prezentują się w towarzystwie zwiewnych letnich strojów. Jeśli zatem szukasz wygodnych klapków dla siebie, sprawdź, po jakie modele warto sięgnąć w sklepie.

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

Wózki widłowe to nieocenione narzędzia w magazynach, na budowach i w centrach logistycznych. Choć obsługa tych maszyn wydaje się prosta, to w praktyce wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia towaru, awarii sprzętu, a nawet groźnych wypadków. Oto pięć najczęstszych pomyłek, których warto unikać, aby praca była bezpieczna i efektywna.

Po wyjazdowym remisie z LZS Sielczyk trener Orląt Łuków Adrian Świderski podał się do dymisji

Orlęta Łuków bez trenera, 11 goli Lutni Piszczac i wszystkie wyniki bialskiej okręgówki

Podział punktów w meczu LZS Sielczyk z Orlętami Łuków sprawił, że do dymisji podał się szkoleniowiec łukowian Adrian Świderski. Dymisja została przyjęta. ŁKS Łazy wygrał po raz pierwszy w rundzie wiosennej. Rezerwy Podlasia II Biała Podlaska lepsze od Unii Krzywda. Victoria Parczew rozbiła Kujawiaka Stanin, a Az-Bud Komarówka Podlaska Sokoła Adamów. Lutnia Piszczac rozgromiła Grom Kąkolewnica 11:1.

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

W niedzielę 11 maja Lublin stanie się centrum narodowych obchodów Tysiąclecia Królestwa Polskiego. Wydarzenie upamiętni 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego, która na trwałe wpisała Polskę w mapę europejskiej cywilizacji.

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

Wybór odpowiedniego oprogramowania stanowi często punkt zwrotny w rozwoju przedsiębiorstwa. Decyzja między systemem dedykowanym a gotowym bywa trudna, gdyż wpływa na funkcjonowanie firmy, jej efektywność i koszty operacyjne. Warto zatem przyjrzeć się najważniejszym aspektom obu rozwiązań, aby zrozumieć, które może okazać się bardziej korzystne.

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju
Dzień wschodzi
film

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju

W programie „Dzień Wschodzi” gościmy Adama Leśniaka, przewodniczącego Samorządu Studenckiego Politechniki Lubelskiej. W energetycznej rozmowie opowiada o idei Juvenaliów, zdradza szczegóły tegorocznego line-upu i podkreśla, jak ważną rolę odgrywa kultura studencka w budowaniu tożsamości akademickiej.

Piłkarze KS Cisowianka Drzewce przegrali w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce w końcówce stracił wszystkie punkty w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce był na prowadzeniu przez większość spotkania, ale kompletnie zawalił końcówkę i wyjechał z Bełżyc bez punktu.

Sadownicy mogą spać (jeszcze) spokojnie? Przymrozki na razie łaskawe dla lubelskich sadów

Sadownicy mogą spać (jeszcze) spokojnie? Przymrozki na razie łaskawe dla lubelskich sadów

Choć ostatnie przymrozki postraszyły sadowników z Lubelszczyzny, na razie – odpukać w niemalowane jabłonie – większych strat nie ma. Jak uspokaja Krzysztof Cybulak, wiceprezes Związku Sadowników RP, skutki ochłodzenia są na razie lokalne i niezbyt dotkliwe. Ale na ostateczne oceny trzeba jeszcze chwilę poczekać.

Sparta Rejowiec Fabryczny nie ma łatwej rundy wiosennej

Wiosna nie leży Sparcie, Bug rozbił Brata i komplet wyników chełmskiej okręgówki

Prowadzący w tabeli Bug Hanna rozbił Brata Siennica Nadolna. Sparta Rejowiec Fabryczny nie dała rady Ogniwu Wierzbica. W meczu o podwójną stawkę Hetman Żółkiewka pokonał Granicę Dorohusk. Astra Leśniowice wywiozła komplet punktów z boiska Frassatiego Fajsławice. Wyjazdowe zwycięstwo Włodawianki z rezerwami Chełmianki.

Parking w miejsce targowiska

4 złote za godzinę postoju osobówki na parking przy ul. Ruskiej w Lublinie

Na miejscu zlikwidowanego targowiska przy ul. Ruskiej spółka Lubelskie Dworce, tak jak zapowiadała, uruchomiła parking. Przygotowano ok. 100 miejsc postojowych. Godzina parkowania samochodu osobowego kosztuje 4 złote, busa 5 złotych, autobusu 7 złotych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium