Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

INNE

20 lutego 2022 r.
15:16

Igrzyska Olimpijskie w Pekinie przeszły do historii

Autor: Zdjęcie autora Kamil Kozioł
Monika Skinder wraca z Pekinu z 9 miejscem w sprincie drużynowym<br />
<br />
Monika Skinder wraca z Pekinu z 9 miejscem w sprincie drużynowym

(fot. Materiały prasowe Lubelskiego Okręgowego Związku Narciarskiego)

Reprezentacja Polski wraca ze stolicy Chin z jednym medalem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ocena występów polskich olimpijczyków w Pekinie nie jest łatwa. W XXI w. biało-czerwoni sportowcy przyzwyczaili nas do tego, że z każdych Igrzysk przywozili medale. Tę serię udało się podtrzymać, chociaż można czuć pewien niedosyt, bo wracamy tylko z jednym brązem autorstwa Dawida Kubackiego.

Z drugiej strony jednak czasy polskich przedstawicieli sportów zimowych światowej klasy odeszły do lamusa. Zresztą gdyby dokładniej przyjrzeć się polskim medalistom z XXI w., to łatwo można zauważyć, że są to w większości wybitne jednostki, które wdrapały się na najwyższy poziom dzięki swojemu uporowi i talentowi. Nie są one natomiast wynikiem jakiegoś ugruntowanego systemu szkolenia, który w sposób systematyczny dostarcza nam zawodników na wysokim poziomie.

I niestety, to potwierdziło się również w Pekinie. Z zazdrością patrzyliśmy na wyniki Słoweńców, którzy z Chin przywieźli zdecydowanie więcej krążków niż my. A trzeba pamiętać, że Słowenia liczy sobie zaledwie nieco ponad 2 miliony mieszkańców, a więc tylko niewiele więcej od Warszawy. W klasyfikacji medalowej wyprzedziły nas m.in. Nowa Zelandia, Australia czy Hiszpania, czyli kraje, które do tej pory nie kojarzyły się ze sportami zimowymi.

Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma. I nad Wisłą wszyscy bardzo lubimy Dawida Kubackiego, dlatego jego brązowy medal wywalczony na normalnej skoczni spotkał się z olbrzymim uznaniem. Kubacki to postać bardzo sympatyczna i nie wywyższająca się, więc wzbudza dużą sympatię. To też piękny materiał na ckliwy film. Bo przecież w tym sezonie wybitnie mu nie szło, a punkty Pucharu Świata zdobywał od wielkiego święta. Do tego doszło zarażenie koronawirusem, co sprawiło, że zamiast trenować na skoczni musiał siedzieć w domu. I być może właśnie to sprawiło, że na normalnej skoczni w Pekinie wyszły mu dwa idealne skoki, które dały mu brązowy medal. Nawet po tym wyniku nie „gwiazdorzył”, cierpliwie odpowiadał na pytania, a kibiców ujął wzruszającą rozmową z żoną na antenie Eurosportu.

Z Pekinu zapamiętamy też słowo pech. „Gdybanie” jest naturalne dla sportu, ale w przypadku Piotra Michalskiego i Natalii Maliszewskiej słowo pech można zamienić na dramat. Oboje połączyła miłość, a w Pekinie złączyło ich również wielkie nieszczęście. Maliszewska z powodu pozytywnych wyników testów na koronawirusa straciła możliwość startu w biegu na 500 m, czyli swojej koronnej konkurencji w short tracku. Michalski, specjalizujący się w łyżwiarstwie szybkim na 500 m zajął 5 miejsce, a na 1000 m był czwarty. W obu konkurencjach do medalu zabrakło mu ułamków sekundy.

A z czego zapamiętają Pekin kibice w województwie lubelskim? Jedyną naszą przedstawicielką była Monika Skinder. Biegaczka narciarska MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski długo czekała na wartościowy wynik, a przez większość Igrzysk przed kamerami pojawiała się z olbrzymim smutkiem na twarzy. Był on spowodowany rozczarowującymi wynikami, a także złą atmosferą w kadrze. Występ w Pekinie udało się uratować Skinder w ostatniej możliwej chwili, kiedy w sprincie drużynowym weszła do finału startując w parze z Izabelą Marcisz. W nim nasze biegaczki zajęły 9 miejsce, co jest wynikiem rewelacyjnym, chociaż w tym przypadku też można czuć pewien niedosyt. Czołowa ósemka dostaje ministerialne stypendium, z którym trenuje się dużo łatwiej. 9 miejsce takiego wsparcia, przynajmniej w teorii, nie zapewnia.

Za cztery lata Igrzyska Olimpijskie zagoszczą w Mediolanie oraz Cortinie d’Ampezzo. Ciężko wierzyć, że nasz dorobek medalowy we Włoszech znacząco się powiększy. Skoczkowie narciarscy są coraz starsi, a następców Kubackiego czy Kamila Stocha jakoś nie widać, narciarki biegowe są zjadane przez problemy wewnętrzne, a w innych dyscyplinach też nie zanosi się na oszałamiające sukcesy. Promykiem nadziei mogą być sporty łyżwiarskie – short track oraz sprinterzy z łyżwiarstwa szybkiego. O tym przekonamy się jednak dopiero za cztery lata.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!