Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 grudnia 2024 r.
20:39

50 implantów jodu w walce z rakiem prostaty. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie

Implanty z jodem zamiast tradycyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Nowa metoda wprowadzona przez COZL może osiągać nawet stuprocentową skuteczność.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Brachyterapia implantami stałymi to nowa metoda leczenia raka gruczołu krokowego, którą wprowadzają lekarze z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Pierwsze dwa zabiegi przeprowadzono dziś i wczoraj (11 i 10 grudnia).

Metoda ma być skuteczniejszą i mniej inwazyjną alternatywą dla tradycyjnych metod leczenia, takich jak radioterapia czy operacja chirurgiczna.

Brachyterapia ultra LDR, bo o takiej mówimy, czyli brachyterapia przy pomocy implantów stałych, pierwiastka promieniotwórczego jodu 125 jest metodą znaną i powszechnie uznawaną na całym świecie. Prowadzona jest w Stanach Zjednoczonych od 20-30 lat. Także jest to metoda nowoczesna z punktu widzenia naszego kraju. Jednak skuteczność tej metody jest oparta na badaniach klinicznych, które są prowadzone od wielu lat – mówi dr n. med. Paweł Cisek, kierownik Pracownik Brachyterapii COZL w Lublinie. – Metoda polega na w szczepieniu w znieczuleniu ogólnym lub w znieczuleniu podpajęczym około 50 implantów jodu. Zabieg jest jednorazowy, a aplikacja trwa godzinę do dwóch. Implanty są takimi maleńkimi ziarenkami średnicy 0,8 mm na 4,5 mm. One są nieodczuwalne dla pacjenta w żaden sposób. Jest ich dużo, rozmieszczone są równomiernie tak, aby pokryły wysoką dawką cały gruczoł krokowy i aby ta dawka w obrębie struktur sąsiednich była jak najniższa.

Brachyterapia ma być bardziej komfortowa, mniej inwazyjna i skuteczniejsza. – Leczenie jest zabiegiem małoinwazyjnym, porównywalnym inwazyjnością z biopsją przezkroczową gruczołu krokowego. Przeznaczona jest dla pacjentów z grupy chorych niskiego ryzyka nawrotu, także z wczesnym rakiem gruczołu krokowego. Implanty promieniują przez pięć okresów połowicznego rozpadu, czyli w praktyce prawie rok. Proces leczenia przebiega w pełnym komforcie dla pacjentów, dlatego że pacjenci przebywają w domu, we własnym środowisku. Wszystkie badania, które od się pojawiają lat, wskazują, że skuteczność miejscowa jest pomiędzy 90 a 100 proc. w pięcioletnim czasie od nawrotu wolnego od choroby raka gruczołu krokowego – przyznaje kierownik Pracowni Brachyterapii.

Jak podkreślają lekarze, metoda może być alternatywą dla dotychczasowych sposobów leczenia np. operacji chirurgicznych czy standardowej radioterapii lub uzupełnieniem leczenia w terapii tzw. skojarzonej zwłaszcza u pacjentów z bardziej zaawansowanym stadium choroby.

– W zależności od stadium, mamy dla pacjenta proponowane różne metody leczenia, także kojarzenie metod leczenia. We wczesnym raku gruczołu krokowego możemy stosować tę brachyterapię ultra LDR jako monoterapię, czyli jedyną metodę leczenia. W późniejszych stadiach zaawansowania stosujemy ją jako leczenie skojarzone zarówno z teleradioterapią jak i z hormonoterapią – tłumaczy dr Cisek.

Implanty są wszczepiane jednorazowo i nawet po zakończonej terapii i wyzdrowieniu pacjenta nie są usuwane. Po tym czasie nie pełnią żadnej dodatkowej funkcji, zabezpieczając przez nawrotem choroby, jednak jak podkreśla lekarz z COZL, skuteczność metody ma polegać na tym, aby chorobę wyleczyć i nie pozwolić na jej powrót.

– Dysponujemy nowoczesnymi technikami napromieniania, które umożliwiają nam podawanie bardzo wysokiej dawki promieniowania w bardzo ściśle określonym obszarze. Jednocześnie z opcją ochrony tych tkanek, które są dookoła tego obszaru, czyli najczęściej około guza nowotworowego – mówi dr hab. n. med. Anna Brzozowska, kierownik Centrum Radioterapii COZL – Efektem posiadania właśnie tak nowoczesnych technik napromieniania jest przede wszystkim wzrost skuteczności leczenia. Mamy bardzo dobre wyniki, jeśli chodzi o wyleczalność, o przedłużenie czasu przeżycia. A opcja ochrony tkanek otaczających daje nam to, że obserwujemy coraz mniej powikłań, mniej odczynów popromiennych, a to przekłada się na komfort i jakość życia pacjentów i to komfort życia pacjentów już po zakończonej radioterapii.

Terapia jest w pełni refundowana i już dostępna w lubelskiej klinice. Dwóch pierwszych pacjentów w wieku 60-70 lat przeszło już wszczepienie implantów. Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej jest czwartym ośrodkiem w Polsce i jedynym w regionie, który wdrożył brachyterapię ultra LDR.

- Jest to innowacyjna metoda i cieszę się, że w Polsce południowo-wschodniej, że właśnie w tym szpitalu będzie ta metoda stosowana u wszystkich pacjentów naszego regionu. Będzie to jeden z czterech ośrodków, gdzie ta metoda będzie stosowana w całej Polsce – dodaje Piotr Breś, wicemarszałek województwa lubelskiego.

Lekarze szacują, że z metody skorzysta około 100 pacjentów rocznie. 

 

(fot. COZL)
(fot. COZL)
(fot. COZL)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Niecodzienna sytuacja: strażnicy więzienni pomogli rodzącej kobiecie

Niecodzienna sytuacja: strażnicy więzienni pomogli rodzącej kobiecie

Pracownicy służby więziennej w swojej pracy mogą spodziewać się wszystkiego. Przekonali się o tym funkcjonariusze zamojskiej jednostki prowadzący działania służbowe w Lublinie.

Po domowym remisie z ŁKS Łódź Przemysław Banaszak i jego koledzy jadą do Warszawy na starcie z Polonią

Górnik Łęczna otworzy 21. kolejkę Betclic I Ligi meczem z Polonią Warszawa

Po domowej inauguracji z ŁKS Łódź piłkarzy Górnika Łęczna czeka pierwszy w tym roku mecz wyjazdowy. Na otwarcie 21. kolejki zielono-czarni zagrają na wyjeździe z Polonią Warszawa, w barwach której spotkają swoich niedawnych kolegów z łęczyńskiej szatni

Samorządowcy testowali trasę "ranczobusa"

"Ranczobus" na stację PKP potrzebny, ale pasażerów wciąż niewielu

Z nowego połączenia PKS na stację PKP w Bedlnie skorzystały w styczniu 244 osoby. Samorządowcy chcą jeszcze usprawnić linię autobusową i liczą na sugestie mieszkańców.

Zmiany na lotnisku Lublin. Koniec z wyjmowaniem laptopa z bagażu
galeria

Zmiany na lotnisku Lublin. Koniec z wyjmowaniem laptopa z bagażu

Szybsza kontrola bagażu, mniej komplikacji przy przechodzeniu przez bramki – na lotnisku Lublin wczoraj zaczął działać nowy system sprawdzani bagażu przed wejściem na halę odlotów.

Ucieczka ze szpitala. Zarzuty dla kolejnych funkcjonariuszy

Ucieczka ze szpitala. Zarzuty dla kolejnych funkcjonariuszy

Zarzut niedopełnienia obowiązków usłyszało dwóch kolejnych funkcjonariuszy służby więziennej, którzy nie dopilnowali przebywającego w szpitalu psychiatrycznym podwójnego mordercę, Bartłomieja B. Według śledczych, za bardzo poluzowali mu kajdanki.

Lubelskie Centrum Konferencyjne z prestiżową nagrodą

Lubelskie Centrum Konferencyjne z prestiżową nagrodą

Lubelskie Centrum Konferencyjne zdobyło prestiżowe wyróżnienie w konkursie Meetings Star Awards, wygrywając w kategorii najlepszych mniejszych centrów konferencyjnych.

Kierowcy ze zmęczenia zasypiają za kierownicą. Takie są skutki

Kierowcy ze zmęczenia zasypiają za kierownicą. Takie są skutki

Nieuwaga i zmęczenie są jednymi z częstych przyczyn wypadków samochodowych. Policja apeluje o bezpieczną i ostrożną jazdę, zwłaszcza, gsy warunki na drogach są niepewne.

Zigi Zana

Stadnina zakończyła negocjacje i czeka na przelew za najdroższą klacz

Negocjacje zakończyły się i stadnina z Michałowa czeka na przelew. Chodzi o 145 tys. zł euro za klacz Zigi Zanę, lokomotywę ubiegłorocznej aukcji Pride od Poland.

Nielegalna uprawa ukryta w szafie

Nielegalna uprawa ukryta w szafie

25-letni mieszkaniec Międzyrzeca Podlaskiego postanowił wykorzystać szafę w inny sposób niż przechowywanie w niej ubrań. W jego meblu mieściła się mini-uprawa konopi indyjskich.

Marcin Mateńko (po prawej) i burmistrz Piotr Płudowski

Bezkrólewie w ZGL. Dyrektor rezygnuje po 2 miesiącach

Tylko dwa miesiące Marcin Mateńko kierował Zakładem Gospodarki Lokalowej w Łukowie. Właśnie złożył rezygnację. Na razie, w miejskiej spółce jest bezkrólewie.

Kolejna Wygrana w Mini Lotto! Szczęście Sprzyja – Dołącz do Zwycięzców!

Kolejna Wygrana w Mini Lotto! Szczęście Sprzyja – Dołącz do Zwycięzców!

Radzyń Podlaski znów na loteryjnej mapie zwycięzców! 504 303,60 zł – taka wygrana padła w piątkowym losowaniu Mini Lotto a szczęśliwy kupon został zakupiony właśnie tutaj. Czy to Ty trafiłeś szczęśliwe liczby? Sprawdź wyniki i przekonaj się, że warto grać – kolejne losowanie może należeć do Ciebie!

Czym jest spoofing? Jak reagować?

Czym jest spoofing? Jak reagować?

Spoofing to podstępna metoda podszywania się pod numer telefonu banku lub instytucji, mająca na celu wyłudzenie danych lub kradzież pieniędzy. Jak się ustrzec przed spoofingiem i o czym pamiętać? Podpowiadamy!

XV Halowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Stary Zamość dla Majdanu Sitanieckiego

XV Halowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Stary Zamość dla Majdanu Sitanieckiego

W hali sportowej Szkoły Podstawowej w Wierzbie odbył się XV Halowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Stary Zamość

Nietypowe znalezisko w galaktyce. To może być przełom w nauce

Nietypowe znalezisko w galaktyce. To może być przełom w nauce

Sonda Einstein, zbudowana przez Chiny i Europejczyków wykryła rozbłysk promieni X pochodzący od niezwykłej dwójki gwiazd. Odkrycie to pomoże w zrozumieniu, jak tego typu gwiazdy ewoluują i oddziałują ze sobą.

Czy warto kupić używaną hulajnogę elektryczną? Porównanie z nowymi modelami

Czy warto kupić używaną hulajnogę elektryczną? Porównanie z nowymi modelami

Na polskich ulicach widać w ostatnich latach coraz więcej hulajnóg elektrycznych. Rynek rozwija się dynamicznie, oferując nowoczesne technologie, przy jednoczesnym wzroście liczby ofert używanych jednośladów, kuszących niższą ceną. Czy zakup hulajnogi elektrycznej z drugiej ręki to dobry pomysł?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty