Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

21 kwietnia 2021 r.
14:42

Jadłodzielnia stanie przy Hali Targowej w Puławach

Dzięki współpracy Barbary Grzelak-Wężowskiej i puławskiego przedsiębiorcy, radnego Andrzeja Kuszyka, jeszcze w tym miesiącu może pojawić się pierwsza w mieście jadłodzielnia

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Warszawa, Lublin, Wodzisław Śląski, Radom, Żagań, Gorzów Wielkopolski, Police, Starachowice – to miasta, gdzie już działają lub wkrótce zaczną działać tzw. jadłodzielnie. Chodzi o ogólnodostępne, stawiane w miejscach publicznych lodówki służące do dzielenia się żywnością. Osoby, które mają jej zbyt wiele lub po prostu chcą zrobić coś dla innych, uboższych mieszkańców, mogą zostawiać w niej produkty o właściwym terminie przydatności do spożycia.

Lodówka będzie otwarta 24 godziny na dobę, a skorzystać z jej zawartości będą mogli wszyscy zainteresowani.

Inicjatorką powstania pierwszej, puławskiej jadłodzielni jest była mieszkanka Puław, Barbara Grzelak-Jeżowska. – To była moja inicjatywa. Chciałam zrobić coś pożytecznego w moim ukochanym, rodzinnym mieście, a jednocześnie pokazać, że jest to możliwe nawet z odległości 700 kilometrów. W ostatnim roku wykonałam mnóstwo telefonów i maili, żeby dowiedzieć się, jak założyć jadłodzielnię. Dzisiaj mogę już poinformować, że lodówka jest w trakcie zakupu i wkrótce stanie przy Hali Targowej – opowiada pomysłodawczyni.

Sponsorem i właścicielem lodówki zostanie puławski przedsiębiorca, znajomy pani Barbary, radny Andrzej Kuszyk. – Uważam, że to fajna inicjatywa. Uznałem, że skoro finansowo wiedzie mi się całkiem nieźle, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pomóc innym. Kontaktowałem się już z dostawcą lodówki i jestem w trakcie ustalania daty jej odbioru – mówi Adam Kuszyk, który deklaruje, że jest w stanie ponosić koszt nie tylko samego zakupu urządzenia, ale także energii elektrycznej.

Zgodę na ustawienie lodówki wyraził już Andrzej Ryl, prezes miejskiej spółki Nieruchomości Puławskie. Decyzja, co do tego, gdzie dokładnie stanie, nie została jeszcze podjęta. Wiadomo jedynie, że będzie to miejsce w pobliżu Hali Targowej przy ul. Piaskowej. Inicjatorzy puławskiej jadłodzielni szukają miejsca, które dla bezpieczeństwa, byłoby objęte monitoringiem.

Dodatkowo, zostawiane w lodówce towary regularnie mają przeglądać dwie wolontariuszki współpracujące z Barbarą Grzelak-Wężowską. To Aneta Sadowska i Jadwiga Farmiarka-Nowak.

Instrukcja jadłodzielni

Można zostawić:
• produkty, które przekroczyły datę minimalnej trwałości („najlepiej spożyć przed”), ale nie przekroczyły terminu przydatności do spożycia („należy spożyć do”)
• produkty zapakowane lub w pojemnikach
• produkty, które sam mógłbyś zjeść
• produkty suche, napoczęte – starannie zapakowane, np. torebka ciastek, słój mąki czy ryżu
• wyroby własne, np. ciasto lub zupa starannie i szczelnie zapakowane, z naklejonym opisem co to za potrawa i datą przygotowania

Nie wolno zostawiać:
• produktów przeterminowanych („należy spożyć do”)
• alkoholu
• otwartych puszek, słoików z przetworami lub konserwami, itp.
• produktów zawierających surowe jaja (przyrządzone domowej roboty majonezy, budynie, kremy itp.)
• surowego mięsa
• wyrobów z niepasteryzowanego mleka (ale można zostawiać sery, jogurty, twarogi)
• produktów wymagających warunków chłodniczych, które przebywały poza lodówką dłużej niż 30 minut
• z oznakami popsucia, nietypowym zapachem lub kolorem, nadgniłych, z wydętym wieczkiem, które miały kontakt z pleśnią lub odpadami

Tu też będzie

W Kazimierzu Dolnym powstanie Jadłodzielnia. Jeszcze w kwietniu jadłodzielnia powstanie także w Kazimierzu Dolnym.

– Zasada jest prosta: masz za dużo jedzenia: dzielisz się. Potrzebujesz jedzenia: częstujesz się – mówi Michał Stachyra, założyciel Fundacji KZMRZ, która chce zorganizować w miasteczku Jadłodzielnię na wzór tej, która od kilku lat działa w Lublinie. – Lodówka do dzielenia się posiłkami stanie na dworcu PKS przy ul. Tyszkiewicza. W planach jest też objazdowy bus czyli foodtrack odwiedzający wszystkie miejscowości w gminie Kazimierz Dolny, by w ten sposób również trafić do potrzebujących. Wiemy, że takich osób jest dużo, zwłaszcza w czasie pandemii – zaznacza Stachyra. Dodaje: Potrzebujemy wolontariuszy chętnych do pomocy przy tym projekcie oraz przedsiębiorców gotowych do współpracy. Projekt pięknie się przyjął m.in w Lublinie, mam nadzieję, że w Kazimierzu Dolnym taka inicjatywa też się sprawdzi.

Wolontariusze i przedsiębiorcy, którzy chcą włączyć się w tę akcję mogą zgłaszać się pisząc na adres email: studiokzmrz@gmail.com.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jak dobrać regały do składowania ciężkich materiałów?

Jak dobrać regały do składowania ciężkich materiałów?

Dobór odpowiednich regałów do składowania ciężkich materiałów to klucz do bezpieczeństwa i efektywności każdego magazynu lub warsztatu. Nieodpowiednia konstrukcja lub zbyt niska nośność mogą prowadzić do poważnych zagrożeń i strat. W tym poradniku znajdziesz praktyczne wskazówki, jak wybrać regały, które sprostają nawet najbardziej wymagającym zadaniom.

Ocieplenie celulozą - czy to skuteczne rozwiązanie do domu jednorodzinnego?

Ocieplenie celulozą - czy to skuteczne rozwiązanie do domu jednorodzinnego?

Ocieplenie poddasza i ścian zewnętrznych to inwestycja, która może zmienić Twój dom w prawdziwy azyl cieplny. Coraz częściej zamiast tradycyjnych płyt i mat wybiera się ocieplenia celulozą – naturalny granulat, który powstaje z makulatury gazetowej, wzbogacony środkami ogniochronnymi. Czy ta metoda sprawdza się w warunkach jednorodzinnych? Przekonajmy się, poznając zalety, zastosowania i kluczowe etapy przygotowania przed wdmuchiwaniem materiału.

Hans Nielsen to legenda lubelskiego żużla

Spotkanie legendy z historią, Hans Nielsen odwiedził wystawę 100 lat żużla

W lubelskim Centrum Spotkania Kultur można podziwiać wystawę 100 lat żużla. W sobotę odwiedził ją legendarny Hans Nielsen.

Małe domy szkieletowe – jak zmieścić wszystko na 80 m²?

Małe domy szkieletowe – jak zmieścić wszystko na 80 m²?

Mały metraż nie musi oznaczać kompromisu. Wręcz przeciwnie – odpowiednio zaprojektowane małe domy szkieletowe o powierzchni 80 m² potrafią zaskoczyć funkcjonalnością, komfortem i nowoczesnym stylem. Dzięki przemyślanym rozwiązaniom, energooszczędnym technologiom i wsparciu doświadczonego wykonawcy, takiego jak Wirex Construction, można stworzyć dom, który odpowiada zarówno potrzebom rodziny, jak i trendom współczesnej architektury.

Policjanci są już nad Zalewem Zemborzyckim. Nie tylko w łodzi

Policjanci są już nad Zalewem Zemborzyckim. Nie tylko w łodzi

Policjanci z posterunku wodnego rozpoczynają sezon nad Zalewem Zemborzyckim. Będą dbać o bezpieczeństwo wypoczywających nie tylko z łodzi, ale również z rowerów.

Rafał Trzaskowski spędzi koniec majówki w Lubelskiem

Rafał Trzaskowski spędzi koniec majówki w Lubelskiem

Rafał Trzaskowski, kandydat KO na prezydenta Polski spędzi koniec majówki w województwie lubelskim. Odwiedzi dwa miasta.

MKS już dzisiaj gra kolejny mecz

PGE MKS FunFloor Lublin podejmie dzisiaj Piotrcovię

Dzisiaj o godz. 20.30 PGE MKS FunFloor zagra kolejny ważny mecz. Tym razem ekipa z Lublina zmierzy się w hali Globus z Piotrcovią Piotrków Trybunalski.

Ważna ulica w Lublinie gotowa do przebudowy. Powstaną nowe mosty

Ważna ulica w Lublinie gotowa do przebudowy. Powstaną nowe mosty

To już pewne. Za chwilę ruszy przebudowa al. Unii Lubelskiej w Lublinie. Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów wygrało przetarg i ma 2 lata na inwestycję.

Działki leżą w pobliżu bazy MZK przy ulicy Brzegowej

Batalia o zgodę radnych na sprzedaż tych działek miała 21 prób. Przetarg: nie ma chętnych

O zielone światło na sprzedaż tych działek prezydent Białej Podlaskiej wnioskował do rady aż 20 razy. Dopiero, gdy nastąpiła zmiana układu sił, za 21. razem radni zgodzili się na zbycie terenu przy ulicy Brzegowej. Ale wyniki przetargu nie są zadowalające.

Nowe piosenki, nowe historie, nowa płyta – Kaśka Sochacka w CSK
Koncert
21 maja 2025, 20:00

Nowe piosenki, nowe historie, nowa płyta – Kaśka Sochacka w CSK

Kaśka Sochacka to drobna blondynka z niskim zachrypniętym głosem, która jest najciekawszym damskim głosem w polskiej muzyce, a jednocześnie jednym z najciekawszych zjawisk ostatnich lat. Artystka wystąpi w 21 i 22 maja w lubelskim CSK.

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK
Koncert
8 maja 2025, 19:00

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK

Jeszcze nie opadł kurz po sobotnim – jubileuszowym – koncercie Piotra Wojtasika, a już 8 maja w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się kolejne muzyczne wydarzenie, obok którego nie można przejść obojętnie. Tego dnia wystąpi Marita Alban Juarez Quartet, w składzie którego występują najlepsi obecni polscy jazzmani młodego pokolenia jak np. Dominik Wania czy Andrzej Święs.

Polsko-francuski Lumpeks zagra 29 maja o godzinie 18
galeria

KODY 2025: Pięć dni z muzycznymi eksperymentami (program)

Pięć dni i 16 koncertów, czyli Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY w Lublinie po raz 17. Kto i kiedy wystąpi?

Robbi Ryan przenosi się do Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Robbi Ryan przenosi się do Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

To duży transfer, bo Amerykanka była najlepszą koszykarką sezonu zasadniczego Orlen Basket Ligi Kobiet.

„Świąteczny Miś” przyniósł radość i nowy sprzęt do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

„Świąteczny Miś” przyniósł radość i nowy sprzęt do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

Wielkie serca, ogromne zaangażowanie i konkretna pomoc – tak w skrócie można opisać działania studentów IFMSA-Poland Oddział Lublin, którzy w piątek przekazali Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu nowy sprzęt medyczny wart ponad 3 500 złotych.

Krzysztof Gralewski zastąpił na stanowisku prezesa LZPN Zbigniewa Bartnika

Lubelski Związek Piłki Nożnej ma nowego prezesa

W poniedziałek Lubelski Związek Piłki Nożnej wybierał nowego prezesa na kolejną, czteroletnią kadencję. W szranki stanęli: obecny szef związku Zbigniew Bartnik oraz Krzysztof Gralewski. Wygrał ten drugi, co oznacza, że w LZPN dojdzie do zmiany na szczycie po... 13 latach.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium