Jak wyglądały i gdzie mieściły się pierwszy stadion i kino w Puławach? Czy trudno było przepłynąć statkiem pod pierwszym drewnianym mostem i jak długo trwała podróż do Warszawy?
Odpowiedzi na te pytania poznają użytkownicy nowego, mobilnego przewodnika, który przygotowała Biblioteka Miejska. Żeby skorzystać z przewodnika, należy zainstalować na swoim smartfonie aplikację Action Track, a następnie zeskanować kod QR, który zostanie umieszczony m.in. na internetowej stronie puławskiej biblioteki. Kod zostanie udostępniony w czwartek, 22 kwietnia. Po jego zeskanowaniu, wszyscy zainteresowani historią Puław otrzymają dostęp do licznych, historycznych zdjęć oraz informacji, zbieranych przez pracowników biblioteki przez ostatnie miesiące.
Co ważne, nie wyświetlą nam się one wszystkie na raz. Mobilny przewodnik ma za zadanie wyciągnięcie puławian z domów i zachęcenie do spacerów. Dopiero wtedy, gdy nasz uzbrojony w aplikację telefon (z włączonym internetem i GPS-em) znajdzie się na jednej z czterech tras zaprojektowanych spacerów tematycznych, będzie po kolei wyświetlał nam przygotowane ciekawostki.
Na przykład przy dawnym hotelu „Bristol”, aplikacja pokaże jego historyczne zdjęcia oraz podzieli się informacjami o tym, kogo gościł w czasach swojej świetności. Gdy będziemy nad Wisłą, program udostępni nam zdjęcia dawnego portu itd.
– Po półrocznej pracy, opierając się na dostępnych materiałach na temat historii Puław oraz przy współpracy z Muzeum Czartoryskich w Puławach, zapraszamy mieszkańców miasta na 4 spacery tematyczne: „Nad Wisłą”, „Ze starego do nowego centrum Puław”, „Na terenie dawnej jednostki wojskowej” i „Nowoczesne Puławy” – pisze Katarzyna Kuciara z Biblioteki Miejskiej.
Dla ułatwienia, zainstalowany program sam pokaże nam, jak trafić do odpowiednich miejsc, które będą odblokowywały kolejne materiały. W ten sposób użytkownicy mobilnego przewodnika będą mogli przekonać się, jakie zmiany zaszły w Puławach na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Wytrwałym spacerowiczom, którzy będą chcieli za jednym razem pokonać jedną z czterech ścieżek spacerowych, bibliotekarki podpowiadają, że powinno zająć to ok. 1,5 godziny. Spacery tematyczne będzie można dowolnie łączyć, a poszczególne trasy przerywać i wracać do nich później.
Powstanie przewodnika to część projektu „Re-konstrukcje”, który puławska biblioteka podjęła z okazji 115 rocznicy nadania Puławom praw miejskich.