Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Złota Setka

4 października 2021 r.
14:23

Jak dalej zarabiać kiedy pacjenci w domach? Lubelskie przychodnie podsumowują

Wiosną ubiegłego roku wiele osób rezygnowało z wizyt w przychodniach. – Był ogromny lęk i niepokój – wspomina prezes CM Luxmed
Wiosną ubiegłego roku wiele osób rezygnowało z wizyt w przychodniach. – Był ogromny lęk i niepokój – wspomina prezes CM Luxmed (fot. CM Luxmed)

Ogromne straty finansowe - tak prywatne przychodnie wspominają wiosnę ubiegłego roku. Pomogły nowe usługi, które wymusiła pandemia SARS-CoV-2.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Artykuł ukazał się w dodatku Złota Setka. Ranking Najlepszych Firm Lubelszczyzny. Pobierz listę 100 największych firm 

– Kiedy został ogłoszony pierwszy lockdown, wiosną ubiegłego roku, mieliśmy duże problemy, żeby namówić lekarzy do przyjmowania pacjentów podczas osobistych wizyt w przychodni. Większość chciała przejść wyłącznie na teleporady. Był ogromny lęk i niepokój – wspomina Mirosław Jakubczak, prezes Centrum Medycznego Luxmed. Dodaje: – Co jednak oczywiste, nie każdy problem może być konsultowany przez telefon. Poza tym, kompletnie nie byliśmy przygotowani na taką działalność pod względem technologicznym.

Dostosowanie zajęło dwa miesiące.

– Chodziło między innymi o przygotowanie światłowodów i linii telefonicznych, żeby uniknąć problemów z powodu przeciążeń. Musieliśmy też wyposażyć pracowników w sprzęt do zdalnej pracy, przygotować łącza. To było dla nas ogromne obciążenie również pod względem finansowym – zaznacza prezes Luxmedu.

50 tysięcy za telefon

Skalę udzielanych wówczas teleporad pokazują rachunki za telefon.

– Rachunek telefoniczny za pierwszy miesiąc takiej działalności wyniósł ponad 50 tysięcy złotych – przyznaje prezes Jakubczak. – Przyjmowaliśmy wówczas znacznie mniej pacjentów, co także oznaczało dla nas ogromne straty.

– Największe straty były właśnie wiosną. Zgłaszało się do nas znacznie mniej chorych, którzy rezygnowali lub przekładali wizyty w przychodni – przyznaje też Anna Lisowska z Centrum Medycznego Sanitas w Lublinie. Zaznacza: – W odróżnieniu od niektórych placówek medycznych przez całą pandemię byliśmy otwarci. Nasza przychodnia nie zamknęła się ani na jeden dzień, mimo że udzielaliśmy również teleporad. Niestety w czasie pierwszej, wiosennej fali mieliśmy problem z lekarzami, którzy albo byli przekierowywani do pracy na oddziałach covidowych lub po prostu bali się przyjmować pacjentów w obawie przed zakażeniem. Przez to dostęp do specjalistów był ograniczony.

Sanitas dosyć szybko dostosował się do nowych pandemicznych warunków pod względem organizacyjnym.

– Na każdym etapie nasz zespół ds. zakażeń szpitalnych i epidemiologii podejmował decyzje jakich świadczeń możemy udzielać, a jakich nie, żeby było to bezpieczne zarówno dla pacjenta jak i lekarza. Początkowo musieliśmy zawiesić część badań diagnostycznych np. spirometrię, czy niektóre zabiegi stomatologiczne, bo ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 było zbyt duże – wyjaśnia Lisowska.

– Oddech finansowy wzięliśmy tak naprawdę dopiero w listopadzie ubiegłego roku. Uruchomiliśmy wówczas nasze własne laboratorium, w którym mogliśmy badać próbki pod kątem zakażenia SARS-CoV-2 – przyznaje prezes Luxmedu.

Było to jedno z pierwszych laboratoriów w regionie, które testowało kierowanych przez sanepid pacjentów z podejrzeniem zakażenia. Luxmed zaczął to robić na masową skalę. Wcześniej działał tylko punkt pobrań wymazów, skąd próbki trafiały do zewnętrznych laboratoriów.

Od testów do szczepień

– Na pewno pomogła nam nowa działalność związana z potrzebami, jakie wymusiła pandemia. Jeszcze w ubiegłym roku stworzyliśmy mobilny punkt, w którym pobieraliśmy wymazy do testów. Początkowo wykonywaliśmy tylko testy PCR, potem również antygenowe – tłumaczy Anna Lisowska.

Po wprowadzeniu szczepionek przeciwko COVID-19, na początku tego roku, w Sanitasie powstał także punkt szczepień.

– Działał on jednak tylko do końca czerwca. Niestety zainteresowanie szczepieniami spadło tak dramatycznie, że zdecydowaliśmy się go zamknąć – przyznaje Lisowska. Dodaje, że także testy PCR, antygenowe i na przeciwciała, które przychodnia cały czas ma w ofercie, nie cieszą się szczególnym zainteresowaniem pacjentów. Nie zmieniło się to nawet w związku z wyjazdami zagranicznymi w czasie wakacji.

Inaczej jest w Luxmedzie.

– Cały czas dużym zainteresowaniem pacjentów cieszą się testy na koronawirusa, zarówno PCR jak i antygenowe. Zaczęło ono jeszcze rosnąć w związku z zagranicznymi wyjazdami wakacyjnymi i obowiązkiem testowania dla podróżnych. Wykonujemy testy przed wyjazdem i po przyjeździe z zagranicy. Oczywiście w ofercie mamy też tłumaczenia na kilka języków - wyjaśnia Jakubczak.

Przeciwciała i operacje

Nadal jest też sporo chętnych na testy na przeciwciała anty-SARS-CoV-2.

– Przed wprowadzeniem szczepień przeciwko COVID-19, ci, którzy podejrzewali u siebie bezobjawowe przejście choroby, a nie wykonali testu na obecność wirusa, chcieli sprawdzić, czy faktycznie są ozdrowieńcami. Poziom przeciwciał sprawdzają też często ozdrowieńcy, którzy chcą się zaszczepić – tłumaczy prezes Luxmedu. Zwraca uwagę, że test na przeciwciała jest też wskazany dla osób, które szczepiły się pod koniec stycznia albo w lutym. – W takich przypadkach poziom przeciwciał również spada i warto wiedzieć jaką mamy aktualnie ochronę. Dlatego też tzw. certyfikat covidowy potwierdzający pełne zaszczepienie, jest ważny tylko przez rok. 
Luxmed w lutym tego roku zaczął też szczepić przeciwko COVID-19.

– Przez kilka miesięcy zainteresowanie było bardzo duże. Punkt szczepień działa nadal, ale teraz zainteresowanie jest znikome - zaznacza Mirosław Jakubczak.

W związku z pandemią przybyło natomiast znacząco pacjentów, którzy korzystali z zabiegów planowych.

– Tę zmianę zauważyliśmy w większości naszych oddziałów szpitalnych, m.in. ortopedii, chirurgii, ginekologii, urologii. Chodzi zarówno o zabiegi na NFZ jak i komercyjne. To wynik zawieszenia zabiegów planowych w publicznych szpitalach. W związku z tym pacjenci, znacznie częściej decydowali się na leczenie w prywatnych placówkach – zwraca uwagę Lisowska.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium