Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

29 czerwca 2023 r.
14:22

Wiceprezes "Azotów": Nie zwalniamy, ale sytuacja jest trudna

0 A A
Jacek Janiszek był gościem czerwcowego posiedzenia rady powiatu puławskiego. W spotkaniu wzięli udział posłowie - Michał Krawczyk i Krzysztof Szulowski
Jacek Janiszek był gościem czerwcowego posiedzenia rady powiatu puławskiego. W spotkaniu wzięli udział posłowie - Michał Krawczyk i Krzysztof Szulowski (fot. rs/archiwum)

Jacek Janiszek, wiceprezes Zakładów Azotowych w Puławach, wziął udział w ostatniej sesji rady powiatu puławskiego. Odpowiadając na pytania radnych podkreślał, że wbrew niektórym doniesieniom medialnym - firma nie zwalnia pracowników, a produkcja nawozów "nie stoi".

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sytuacja Zakładów Azotowych po rekordowo złym pod kątem finansowym pierwszym kwartale tego roku, stała się tematem dyskusji radnych, a także biorących udział w posiedzeniu posłów. Zgromadzeni mieli okazję zadać pytania wiceprezesowi chemicznego kombinatu. Jacek Janiszek zaczął od prostowania niepokojących doniesień medialnych bazujących na informacjach czerpanych m.in. od przedstawicieli organizacji związkowych.

Wiceprezes zaprzeczył, jakoby produkcja w Puławach "stała". Jak wyliczył, zarówno na początku czerwca, kiedy pojawiły się mówiące o tym artykuły, jak i później, instalacje amoniaku, kwasu azotowego, melaminy i saletry - działały w ograniczonym zakresie. Jak dodał, po publikacjach, trzech największych odbiorców nadtlenku wodoru złożyło do "Puław" zapytania o to, czy firma będzie w stanie nadal dostarczać towar. Kontrahenci otrzymali zapewnienia o bezpieczeństwie zobowiązań.

Straszenie zwolnieniami

Wiceprezes ZA zapewnił jednocześnie, że nieprawdą jest twierdzenie o trwającej redukcji zatrudnienia, czy kierowania specjalistów do koszenia trawy lub zbierania śmieci przy budynku dyrekcji naczelnej.

- Epatowanie o zwolnieniach grupowych, czy pracownikach, którzy nie dostają wynagrodzeń jest nieprawdziwe. Niewielka część umów o pracę na czas określony nie została przedłużona. Trwa normalna fluktuacja. Część osób przechodzi na emerytury, część zmienia pracę - podkreślił Jacek Janiszek.

To wszystko nie znaczy jednak, że "Puławy" mają się świetnie. Przedstawiciel koncernu przyznał, że sytuacja rynkowa jest trudna. Jako przyczyny wskazał kryzys energetyczny, wojnę na Ukrainie, niestabilne ceny gazu, rekordowy import mocznika i melaminy spoza Europy oraz zawieszenie ceł przez Radę Europy na mocznik i amoniak.

- Sytuacja jest trudna, ale stabilna. Nie ma zwolnień, instalacje pracują i są dostosowane do popytu oraz trwającej kampanii remontowej. W postoju jest kaprolaktam. Na jego uruchomienie czekamy na wzrost popytu w branży automotive - podsumował.

Kto drenuje puławską spółkę

Poseł Michał Krawczyk dopytywał o to, w jaki sposób przejęcie przez Orlen pomoże "Puławom", skoro większość problemów firmy ma charakter zewnętrzny. Parlamentarzysta sugerował, że puławskie Azoty straciły także na niekorzystnych umowach z innymi firmami kontrolowanymi przez skarb państwa podając za przykład wysokie zyski, jakie w trakcie tego energetycznego kryzysu wykazało PGNiG. - Dlaczego zyski takich spółek generowane są kosztem puławskich Azotów? - pytał polityk.

- Jesteśmy spółką prawa handlowego i ceny na rynku reguluje rynek. Duże podmioty, których stać na dywersyfikację kosztów, stać również na to żeby na tym rynku powalczyć. Akwizycje nie są niczym wyjątkowym. To normalne procesy biznesowe - odpowiedział Janiszek, odnosząc się do pytania o wizytę w Puławach, prezesa Orlenu, Daniela Obajtka.

Niedzica na liście życzeń

Odpowiadając na pytania radnych, wiceprezes ZA zapewnił, że prace nad nowym blokiem energetycznym, mimo awarii w trakcie rozruchu, są kontynuowane, ale spółka szuka jednocześnie innych źródeł energii. W planach jest budowa dużej farmy fotowoltaicznej oraz zakup Zespołu Elektrowni Wodnych w małopolskiej Niedzicy. Radny Krzysztof Marzec zapytał o ocenę połączenia w 2012 roku firm chemicznych w Puławach i Tarnowie. - Równie dobrze to "Puławy" mogły kupić wtedy "Tarnów". Bylibyśmy dzisiaj w innej, gospodarczej rzeczywistości - odpowiedział wiceszef chemicznego przedsiębiorstwa.

Polityczne przepychanki

Nie zabrakło również wątków politycznych. Radny Mariusz Wicik przypomniał o tym, co o Polsce wschodniej prywatnie uważał były minister skarbu, Włodzimierz Karpiński z PO, sugerując jednocześnie zgłaszanie fake-newsów o Azotach do prokuratury. Z kolei poseł Krawczyk wytknął samorządowcowi z PiS fakt, że unijnym komisarzem do spraw rolnictwa jest polityk związany z rządzącym ugrupowaniem, Janusz Wojciechowski. Poseł Krzysztof Szulowski zapewniał natomiast, że zdaniem ministra Jacka Sasina, puławskie Azoty to przedsiębiorstwo o znaczeniu strategicznym.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Dzisiaj do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił pozew o sporą sumę. Zakłady Azotowe w Puławach za opóźnienie w rozbudowie swojej elektrociepłowni oczekują od wykonawcy prac 249,2 mln zł. To suma kar umownych nałożonych na konsorcjum odpowiedzialne za nowy węglowy blok o mocy 100 MW.

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Niskie temperatury i opady marznącego deszczu i śniegu dały się we znaki. Od północy w poniedziałek na lubelskich drogach doszło do 44 zdarzeń drogowych.

Do wylicytowania będą chociażby: rękawica Julii Szeremety oraz koszulka Wilfredo Leona

VII Charytatywny Turniej w Siatkonogę już w sobotę. Pamiątki od Wilfredo Leona i Julii Szeremety na aukcjach

Charytatywny Turniej w Siatkonogę, to już tradycja w Kraśniku. W najbliższą sobotę o godz. 9 wystartuje siódma edycja imprezy, w której chodzi przede wszystkim o pomaganie. Tym razem pieniądze będą zbierane na rzecz 13-letniego Alana, który zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Dodatkowo uczestnicy zagrają dla dzieci z Placówki Opiekuńczo Wychowawczej nr 1 i nr 2. Jak zwykle w zebraniu środków mają pomóc aukcje pamiątek, głównie sportowych, ale w tym roku nie tylko.

Lodowisko w Krasnymstawie

Lodowisko w Krasnymstawie już otwarte. Znamy cennik i godziny otwarcia

Czekali na to duzi i mali mieszkańcy miasta, bo dotąd takiej atrakcji nie mieli. Doczekali się. W sobotę otwarte zostało w centrum Krasnegostawu miejskie lodowisko. Będzie funkcjonowało do końca lutego. Znamy jego cennik i godziny otwarcia.

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe to kluczowy element strategii finansowej każdej firmy. W obliczu rosnącej liczby przepisów oraz ich częstych zmian, zrozumienie, jak te regulacje wpływają na działalność przedsiębiorstwa, staje się niezwykle istotne.

Grzegorz Król był całe życie związany ze Szczebrzeszynem

Nie żyje Grzegorz Król. Żył i tworzył w Szczebrzeszynie

W wieku 67 lat zmarł w niedzielę 22 grudnia Grzegorz Król, artysta malarz ze Szczebrzeszyna.

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia, radości oraz pogody ducha życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Prezydent Białej Podlaskiej z rodziną śp. Riada Haidara

Burza po ostrych słowach syna Riada Haidara. Są reakcje biskupa i prezydenta

Boli nas zakłamywanie historii- pisze w oświadczeniu biskup siedlecki Kazimierz Gurda. To reakcja na słowa Kamila Haidara, który podczas otwarcia mostu w Białej Podlaskiej stwierdził, że święty Jozafat Kuncewicz wsławił się mordowaniem prawosławnych. Prezydent Michał Litwiniuk przyznaje, że taka wypowiedź nie powinna w ogóle paść podczas miejskiej uroczystości.

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Koniec roku to dobry czas do podsumowań. Górnik Łęczna na półmetku sezonu plasuje się na szóstym miejscu w Betlic I Lidze i wiosną maluje się przed nim perspektywa włączenia do walki o awans do PKO BP Ekstraklasy. Jak miniona runda wyglądała dla zielono-czarnych w liczbach? Zapraszamy na nasz subiektywny ranking

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Lubelscy „łowcy głów” złapali w Lublinie dwie osoby poszukiwane listami gończymi. Tuż przed zatrzymaniem, pod nogi policjantów wypadły paczki z narkotykami.

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości, na portalu X zadeklarował, że może wrócić do Polski w ciągu 6 godzin. Pod warunkiem, że zostaną spełnione jego warunki.

Zwycięska drużyna Północy

LNBA. Za nami Mecz Gwiazd

W hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie odbył się Mecz Gwiazd LNBA. MVP imprezy został Jakub Wróblewski

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Sieć sklepów Action zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

O tym, że czujki przeciwpożarowe ratują życie przekonali się mieszkańcy jednego z domów jednorodzinnych w powiecie lubelskim.

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska jest dziś jednym z ciekawszych wyborów pokryć dachowych. Jej charakterystyka i trwałość sprawiają, że jest chętnie wybierana do domów o zróżnicowanej architekturze. Dziś dowiesz się o tym, jak powstaje dachówka ceramiczna, jakie cechy są jej wyróżnikiem oraz jak wygląda jej montaż i konserwacja.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium