Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 sierpnia 2021 r.
17:31

Jarmarkowe podwórko i re:tradycja

Autor: Zdjęcie autora dad
Fanfara Avantura
Fanfara Avantura (fot. Materiały organizatora)

Po ubiegłorocznej, mocno okrojonej odsłonie, Jarmark Jagielloński wraca z bogatym i obfitującym w różnorodne wydarzenia programem. Będą koncerty, wystawy, spektakle, ale przede wszystkim warsztaty i pokazy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jarmark Jagielloński to festiwal, który już od wielu lat tworzy w naszym mieście przestrzeń dla prezentacji kultury tradycyjnej w różnych jej wariantach: od rzemiosła, przez sztukę, po muzykę. Organizatorzy pokazują jednak nie tylko kulturę bezpośrednio wywodzącą się ze wsi, ale także tę, która jedynie się nią inspiruje. Tematem przewodnim tegorocznej edycji są instrumenty tradycyjne.

Mimo że program zbliżającego się jarmarku będzie bardzo bogaty, to jednak wciąż pewnych atrakcji zabraknie z uwagi na sytuację epidemiczną. Nie będzie chociażby uwielbianych przez mieszkańców potańcówek. Mimo to jest w czym wybierać.

Spotkaj mistrzów

Jak co roku podczas Jarmarku Jagiellońskiego będzie można odwiedzić barwne stoiska pełne wyjątkowych, ręcznie wykonanych wyrobów. W tym roku na uliczkach Starego Miasta swoje produkty zaprezentuje aż 100 twórców tradycyjnych z różnych zakątków Polski. Ci, którzy w weekend będą spacerować między stoiskami będą mieli okazję zobaczyć też mistrzów przy pracy.

Micromusic

Nie zabraknie oczywiście twórców ludowych związanych z motywem przewodnim festiwalu, czyli instrumentami. Na stoiskach znajdziemy nietypowe bębny obręczowe, trombity i rogi pasterskie, gliniane gwizdki, okaryny, a nawet instrumenty egzotyczne, takie jak afrykańskie kalimby.

Pieśni i instrumenty

Ilość zajęć, w których będzie można wziąć udział, jest ogromna. Najmłodsi będą mogli chociażby wykonać drewniane zwierzątka-zabawki czy proste instrumenty: harfy i bębenki.

Starsi uczestnicy odkryją bogactwo tradycyjnych pieśni weselnych lub nauczą się gry na specyficznym instrumencie, jakim jest suka biłgorajska. Będą też zajęcia dedykowane dorosłym i wymagające już nieco wprawy oraz propozycje dla całych rodzin.

Fotografie i wystawy

Kolejnym ważnym elementem programu jarmarku są ekspozycje ukazujące wybrane aspekty kultury tradycyjnej.

– Niektóre z nich skupią się na tegorocznych tematach przewodnich festiwalu, inne pokażą, w jaki sposób można wykorzystać inspiracje tradycyjnym rzemiosłem do tworzenia nowych form wizualnych i sposobów prowadzenia narracji – wymieniają organizatorzy.

W Warsztatach Kultury będzie można podziwiać wystawę fotografii Doroty i Piotra Piszczatowskich, które były wykonane podczas wieloletnich wypraw do twórców instrumentów.

Galeria Gardzienice zaprasza na ekspozycję zatytułowaną „Druga strona” zawierającą między innymi cykl graficzny poświęcony historii Żydów na Podlasiu.

Na placu po Farze będzie dostępna plenerowa wystawa o roli kobiet w muzyce tradycyjnej. Wreszcie w Zaułku Hartwigów będzie można zobaczyć wspaniałe fotografie Artura Pastora, który przez lata fotografował życie codzienne mieszkańców Portugalii.

Muzyczne połączenia

Jarmarkowe Podwórko to strefa, w której zarówno dzieci, jak i starsi, będą mogli odkryć uroki tradycyjnych gier i zabaw. Będzie też mnóstwo zabawek - drewnianych, pomalowanych w tradycyjne wzory i wielu innych. To miejsce na Błoniach pod Zamkiem dedykowane całym rodzinom dostępne będzie każdego dnia festiwalu w godzinach 11-19.

Stałym punktem programu Jarmarku Jagiellońskiego stały się już koncerty z cyklu „re:tradycja” organizowane pierwszego dnia wydarzenia na Błoniach pod Zamkiem.

Wydarzenie zakłada połączenie środowisk artystów wykonujących muzykę tradycyjną z muzykami zajmującymi się na co dzień muzyką współczesną.

W piątek, 20 sierpnia, o godzinie 20.30 na dziedzińcu Zamku Lubelskiego wystąpią:

  • Maria Bienias
  • Wiesława Gromadzka
  • Mikromusic
  • Maja Kleszcz
  • Zuzanna Malisz
  • Kacper Malisz
  • Monika Maciejczak
  • Katarzyna Zedel

Tematem przewodnim będą „kobiety”, będzie można wysłuchać m.in. repertuaru Bronisławy Chmielowskiej, usłyszymy także teksty pieśni tradycyjnych odwołujące się do życia kobiet na polskiej wsi.

Koncert „re:tradycja” poprzedzi zaplanowany na godz. 19.30 występ Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego, czyli dwudziestoosobowej grupy miłośników muzyki tradycyjnej, tańca oraz gry na instrumentach dętych i smyczkowych.

Zuzanna Malisz

Bałkański punk i polskie techno

To jednak nie jedyne muzyczne atrakcje tegorocznego jarmarku. Kolejne koncerty w sobotę i niedzielę. Na Błoniach pod Zamkiem wystąpią także m.in. Kapela Niwińskich z koncertem odkrywającym wiejskie krajobrazy Centralnej Polski – Mazowsza, Kujaw i Małopolski Północnej (21 sierpnia, godz. 20) czy Tsigunz Fanfara Avantura – orkiestra znana z bałkańsko-punkowych brzmień, która zaskoczy mieszkańców klubowymi rytmami w ramach projektu „Prawdziwie Polskie Techno” (21 sierpnia, godz. 21).

Dobrą muzykę będzie też można znaleźć w siedzibie Warsztatów Kultury, gdzie wystąpią Małe Instrumenty (22 sierpnia, godz. 13), Paweł Szymburski i grupa Niewte (22 sierpnia, godz. 19.30).

W niedzielę o godzinie 14 w Bazylice oo. Dominikanów przy ul. Złotej rozpocznie się wyjątkowy koncert będący muzycznym dialogiem zajmującej się kobiecym śpiewem obrzędowym Ewy Grochowskiej z Marcinem Sudzińskim, dla którego sztuka (w tym wypadku wyrażana w formie dźwięku) jest często reakcją na świat przyrody, jego tajemniczość i wielowymiarowość. 

– Mamy nadzieję, że melodie i pieśni płynące ze scen koncertowych oraz dźwięki, którymi wypełnione będzie Stare Miasto, zaspokoją gusta muzyczne naszych gości – zarówno wielbicieli tradycji w formie nieprzetworzonej, jak i fanów projektów inspirujących się tą muzyką – twierdzą organizatorzy.

Wstęp na poszczególne koncerty jest wolny. Obowiązuje limit miejsc. Decyduje kolejność przybycia.

Między 20 a 22 sierpnia na Starym Mieście będzie też wiele innych atrakcji. Specjalnie wyselekcjonowane filmy w kinie jarmarkowym, spektakle i spotkania z ciekawymi gośćmi. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, choć na część z nich obowiązują zapisy. Warto także dodać że wybrane wydarzenia będą tłumaczone na Polski Języki Migowy.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej jarmarkjagiellonski.pl.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Kolejny pseudokibic zatrzymany do sprawy śmiertelnego pobicia. To sprawa z 2016 roku, gdy w wyniku starcia pseudokibiców drużyn z Lublina i Stalowej Woli na drodze w powiecie radomskim śmierć poniósł 33-latek ze Stalowej Woli.

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"
Dzień Wschodzi
film

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"

O przyszłości kopalni „Bogdanka”, wielkim proteście w Lublinie i wielu innych tematach rozmawiamy z Jarosławem Niemcem, związkowcem przewodniczącym Związku Zawodowego „Przeróbka”

Nowy Starbucks znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 12

Pierwszy na Lubelszczyźnie Starbucks otwarty

Starbucks, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, otwiera swoją pierwszą kawiarnię w Lublinie. Już od 2 kwietnia będzie można cieszyć się kultowymi napojami w nowoczesnym wnętrzu przy ul. Krakowskie Przedmieście. Na pierwszych gości czeka niespodzianka.

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Motoryzacja przeszła prawdziwą rewolucję w zakresie bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów. Pojazdy wyposażone są w zaawansowane technologie elektroniczne i sensory, które nieustannie monitorują otoczenie oraz zachowanie samochodu na drodze. Inteligentne systemy potrafią wykrywać potencjalne zagrożenia na długo przed tym, jak dostrzeże je ludzkie oko, a w razie potrzeby – błyskawicznie interweniują. Dzięki połączeniu nowoczesnych czujników, kamer oraz systemów komputerowych, podróżowanie stało się znacznie bezpieczniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Wakacje to wyjątkowy czas, który każde dziecko powinno spędzić aktywnie i w inspirującym towarzystwie. Kolonie letnie 2025 z Kogis to gwarancja niezapomnianych przygód i rozwoju pasji w najpiękniejszych zakątkach Polski. Nasz zespół doświadczonych wychowawców i animatorów przygotował bogaty program, który łączy zabawę z nauką i poznawaniem świata. W nadchodzącym sezonie szczególną popularnością cieszą się wyjazdy nad polskie morze, gdzie dzieci mogą cieszyć się plażowaniem i kąpielami pod okiem ratowników, a także uczestniczyć w fascynujących zajęciach tematycznych. Równie atrakcyjne są pobyty na Mazurach i Kaszubach, gdzie natura i przygoda łączą się w jedną, niepowtarzalną całość.

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski
stand-up
10 kwietnia 2025, 19:00

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski

Początek kwietnia w Domu Kultury LSM będzie odjazdowy. Przygotujcie się na potężną dawkę humoru w wykonaniu Błażeja Krajewskiego. "Human" to jego nowy program, w którym z dystansem i humorem przygląda się temu, co nas wyróżnia jako ludzi.

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Sztuczna inteligencja pomoże zdiagnozować schizofrenię. Lubelscy naukowcy sprawdzają, czy można tego dokonać za pomocą skanowania siatkówki.

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty