Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 sierpnia 2021 r.
17:31

Jarmarkowe podwórko i re:tradycja

Autor: Zdjęcie autora dad
215 0 A A
Fanfara Avantura
Fanfara Avantura (fot. Materiały organizatora)

Po ubiegłorocznej, mocno okrojonej odsłonie, Jarmark Jagielloński wraca z bogatym i obfitującym w różnorodne wydarzenia programem. Będą koncerty, wystawy, spektakle, ale przede wszystkim warsztaty i pokazy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jarmark Jagielloński to festiwal, który już od wielu lat tworzy w naszym mieście przestrzeń dla prezentacji kultury tradycyjnej w różnych jej wariantach: od rzemiosła, przez sztukę, po muzykę. Organizatorzy pokazują jednak nie tylko kulturę bezpośrednio wywodzącą się ze wsi, ale także tę, która jedynie się nią inspiruje. Tematem przewodnim tegorocznej edycji są instrumenty tradycyjne.

Mimo że program zbliżającego się jarmarku będzie bardzo bogaty, to jednak wciąż pewnych atrakcji zabraknie z uwagi na sytuację epidemiczną. Nie będzie chociażby uwielbianych przez mieszkańców potańcówek. Mimo to jest w czym wybierać.

Spotkaj mistrzów

Jak co roku podczas Jarmarku Jagiellońskiego będzie można odwiedzić barwne stoiska pełne wyjątkowych, ręcznie wykonanych wyrobów. W tym roku na uliczkach Starego Miasta swoje produkty zaprezentuje aż 100 twórców tradycyjnych z różnych zakątków Polski. Ci, którzy w weekend będą spacerować między stoiskami będą mieli okazję zobaczyć też mistrzów przy pracy.

Micromusic

Nie zabraknie oczywiście twórców ludowych związanych z motywem przewodnim festiwalu, czyli instrumentami. Na stoiskach znajdziemy nietypowe bębny obręczowe, trombity i rogi pasterskie, gliniane gwizdki, okaryny, a nawet instrumenty egzotyczne, takie jak afrykańskie kalimby.

Pieśni i instrumenty

Ilość zajęć, w których będzie można wziąć udział, jest ogromna. Najmłodsi będą mogli chociażby wykonać drewniane zwierzątka-zabawki czy proste instrumenty: harfy i bębenki.

Starsi uczestnicy odkryją bogactwo tradycyjnych pieśni weselnych lub nauczą się gry na specyficznym instrumencie, jakim jest suka biłgorajska. Będą też zajęcia dedykowane dorosłym i wymagające już nieco wprawy oraz propozycje dla całych rodzin.

Fotografie i wystawy

Kolejnym ważnym elementem programu jarmarku są ekspozycje ukazujące wybrane aspekty kultury tradycyjnej.

– Niektóre z nich skupią się na tegorocznych tematach przewodnich festiwalu, inne pokażą, w jaki sposób można wykorzystać inspiracje tradycyjnym rzemiosłem do tworzenia nowych form wizualnych i sposobów prowadzenia narracji – wymieniają organizatorzy.

W Warsztatach Kultury będzie można podziwiać wystawę fotografii Doroty i Piotra Piszczatowskich, które były wykonane podczas wieloletnich wypraw do twórców instrumentów.

Galeria Gardzienice zaprasza na ekspozycję zatytułowaną „Druga strona” zawierającą między innymi cykl graficzny poświęcony historii Żydów na Podlasiu.

Na placu po Farze będzie dostępna plenerowa wystawa o roli kobiet w muzyce tradycyjnej. Wreszcie w Zaułku Hartwigów będzie można zobaczyć wspaniałe fotografie Artura Pastora, który przez lata fotografował życie codzienne mieszkańców Portugalii.

Muzyczne połączenia

Jarmarkowe Podwórko to strefa, w której zarówno dzieci, jak i starsi, będą mogli odkryć uroki tradycyjnych gier i zabaw. Będzie też mnóstwo zabawek - drewnianych, pomalowanych w tradycyjne wzory i wielu innych. To miejsce na Błoniach pod Zamkiem dedykowane całym rodzinom dostępne będzie każdego dnia festiwalu w godzinach 11-19.

Stałym punktem programu Jarmarku Jagiellońskiego stały się już koncerty z cyklu „re:tradycja” organizowane pierwszego dnia wydarzenia na Błoniach pod Zamkiem.

Wydarzenie zakłada połączenie środowisk artystów wykonujących muzykę tradycyjną z muzykami zajmującymi się na co dzień muzyką współczesną.

W piątek, 20 sierpnia, o godzinie 20.30 na dziedzińcu Zamku Lubelskiego wystąpią:

  • Maria Bienias
  • Wiesława Gromadzka
  • Mikromusic
  • Maja Kleszcz
  • Zuzanna Malisz
  • Kacper Malisz
  • Monika Maciejczak
  • Katarzyna Zedel

Tematem przewodnim będą „kobiety”, będzie można wysłuchać m.in. repertuaru Bronisławy Chmielowskiej, usłyszymy także teksty pieśni tradycyjnych odwołujące się do życia kobiet na polskiej wsi.

Koncert „re:tradycja” poprzedzi zaplanowany na godz. 19.30 występ Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego, czyli dwudziestoosobowej grupy miłośników muzyki tradycyjnej, tańca oraz gry na instrumentach dętych i smyczkowych.

Zuzanna Malisz

Bałkański punk i polskie techno

To jednak nie jedyne muzyczne atrakcje tegorocznego jarmarku. Kolejne koncerty w sobotę i niedzielę. Na Błoniach pod Zamkiem wystąpią także m.in. Kapela Niwińskich z koncertem odkrywającym wiejskie krajobrazy Centralnej Polski – Mazowsza, Kujaw i Małopolski Północnej (21 sierpnia, godz. 20) czy Tsigunz Fanfara Avantura – orkiestra znana z bałkańsko-punkowych brzmień, która zaskoczy mieszkańców klubowymi rytmami w ramach projektu „Prawdziwie Polskie Techno” (21 sierpnia, godz. 21).

Dobrą muzykę będzie też można znaleźć w siedzibie Warsztatów Kultury, gdzie wystąpią Małe Instrumenty (22 sierpnia, godz. 13), Paweł Szymburski i grupa Niewte (22 sierpnia, godz. 19.30).

W niedzielę o godzinie 14 w Bazylice oo. Dominikanów przy ul. Złotej rozpocznie się wyjątkowy koncert będący muzycznym dialogiem zajmującej się kobiecym śpiewem obrzędowym Ewy Grochowskiej z Marcinem Sudzińskim, dla którego sztuka (w tym wypadku wyrażana w formie dźwięku) jest często reakcją na świat przyrody, jego tajemniczość i wielowymiarowość. 

– Mamy nadzieję, że melodie i pieśni płynące ze scen koncertowych oraz dźwięki, którymi wypełnione będzie Stare Miasto, zaspokoją gusta muzyczne naszych gości – zarówno wielbicieli tradycji w formie nieprzetworzonej, jak i fanów projektów inspirujących się tą muzyką – twierdzą organizatorzy.

Wstęp na poszczególne koncerty jest wolny. Obowiązuje limit miejsc. Decyduje kolejność przybycia.

Między 20 a 22 sierpnia na Starym Mieście będzie też wiele innych atrakcji. Specjalnie wyselekcjonowane filmy w kinie jarmarkowym, spektakle i spotkania z ciekawymi gośćmi. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, choć na część z nich obowiązują zapisy. Warto także dodać że wybrane wydarzenia będą tłumaczone na Polski Języki Migowy.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej jarmarkjagiellonski.pl.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty