Kolejny wieżowiec może wyrosnąć przy Al. Racławickich. O pozwolenie na taką budowę stara się lubelska spółka DWP Unia. Na takie zagospodarowanie nieruchomości w rejonie hotelu Mercure Unia zgodził się już wcześniej Urząd Miasta Lublin.
Trzygwiazdkowy Mercure został sprzedany przez Orbis już ponad pięć lat temu wraz z hotelem w Zamościu. Transakcja opiewała na 21,5 mln zł, a nabywcą obu hoteli była spółka DWP zawiązana przez lubelskich przedsiębiorców: Wojciecha Dziobę, Cezarego Wielgusa oraz Dariusza Piątka. Wiosną 2017 r. spółka dostała pozwolenie na wybudowanie tuż obok hotelu czternastopiętrowego budynku mieszkalnego (Al. Racławickie 10) z podziemnym garażem i lokalami usługowymi w parterze. Później firma DWP przekształciła się w spółkę DWP UNIA.
W przedostatnim dniu zeszłego roku ta sama firma złożyła do Urzędu Miasta wniosek o pozwolenie na kolejną budowę, tym razem przy Al. Racławickich 12 i 14a.
– Wniosek spółki DWP UNIA dotyczy budowy dwóch budynków: mieszkalno-usługowego i hotelowo-usługowego z parkingiem podziemnym – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. – Według złożonego projektu budynek mieszkalno-usługowy ma mieć wysokość ośmiu i trzynastu kondygnacji, a budynek hotelowo-usługowy dziewięć kondygnacji.
Nowym budynkom ma towarzyszyć kilkadziesiąt miejsc parkingowych. – Zaprojektowano 23 na terenie i 59 w garażu podziemnym – przekazuje Góźdź. Dodajmy, że pod adresem Al. Racławickie 12 znajduje się dziś hotel Mercure Lublin Centrum.
Ta część Lublina nie doczekała się jeszcze od władz miasta swojego planu zagospodarowania, który szczegółowo określałby przeznaczenie poszczególnych nieruchomości. W takiej sytuacji przeznaczenie działek ustalają miejscy urzędnicy wydając tzw. wuzetki, czyli decyzje ustalające warunki zabudowy i zagospodarowania terenu. Żeby móc się starać o pozwolenie na budowę na terenie nieobjętym planem, trzeba mieć „wuzetkę” dopuszczającą taką zabudowę.
Właśnie w takim trybie przygotowywana była inwestycja przy Al. Racławickich 12 i 14a. – Decyzja o ustaleniu warunków zabudowy, wydana 17 sierpnia 2020 r., dotyczy dwóch budynków: mieszkalno-usługowego od strony ul. Radziszewskiego i hotelowo-usługowego od strony Al. Racławickich wraz z zagospodarowaniem terenu – precyzuje Góźdź.