Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

3 kwietnia 2021 r.
8:07

Jutro Wielkanoc: Mamy rewelacyjne przepisy na ostatnią chwilę

(fot. Maciej Kaczanowski)

Jean Bos, który przez kilkanaście lat gotował dla króla Belgów, dzieli się przepisami na wielkanocne jajka faszerowane.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jajka faszeruje się w Polsce na dwa sposoby. Na gorąco, zapiekane w skorupkach i na zimno, kiedy żółtka miesza się z ulubionymi składnikami i napełnia jajka. Żółtka ugotowanych jaj na twardo plus biały ser i majonez, to podstawa nadzienia, którym w naszym regionie faszeruje się jajka. Dodaje się różne składniki: posiekaną rzodkiewkę, ogórek, szczypior i rzeżuchę. Pastę doprawia się solą i pieprzem. Kto woli ostrzejszy smak, może dodać posiekaną szynkę, kukurydzę, kosteczkę z czerwonej papryki i keczup. Lub posiekane pieczarki marynowane, wędzoną szynkę i dużo zielonej pietruszki.

Co na to Maestro Jan Bos? – Można tak skomponować nadzienie, że jajko faszerowane będzie prawdziwym rarytasem – mówi Jean Bos. Na tegoroczne święta przyrządzi mix jajek faszerowanych. Niektóre z nich podawał na królewskim dworze, przepis na jajka faszerowane wędzoną wątrobianką wymyślił już w Polsce. – To jest tak dobre, jak foie gras.

Jajka mimosa

– Ugotowane jajka na twardo obieramy, kroimy na pół. Żółtka wybieramy łyżeczką, siekamy, dodajemy angielski sos Worcester, drobno posiekaną natkę pietruszki, doprawiamy farsz solą z pieprzem i nakładamy do jajek. Oeufs mimosa, bo tak w oryginale nazywa się to danie, inspirowane jest żółtymi kwiatami mimozy.

Jajka z łososiem wędzonym

Płaty łososia mielimy, mieszamy z utartymi żółtkami jajek. Dodajemy posiekaną cebulę, świeży koperek, majonez, sól, pieprz i sok z cytryny. Napełniamy jajka i podajemy. Najlepiej je przygotować tuż przed podaniem na stół.

Jajka faszerowane wędzoną wątrobianką

Jean Bos nie ukrywa, że to jego ulubiony przepis i podczas tegorocznych świąt zje ich najwięcej. Podstawa to dobra wątrobianka. Przepis na wątrobiankę przywędrował do Polski z Niemiec. Wątrobianka jest popularna na Kaszubach i w Wielkopolsce. W Lublinie też ją można dostać.

– Żółtka ucieramy z wędzoną wątrobianką, doprawiamy solą z pieprzem. Teraz najważniejsze: dodajemy mały kieliszek koniaku oraz śmietanę. Wyrabiamy i napełniamy jajka – mówi królewski kucharz.

Jajka faszerowane szynką parmeńską

Wystarczy kupić kilka plasterków szynki parmeńskiej, by powstał prawdziwy przysmak. Do szczęścia będzie nam jeszcze potrzebny jeszcze melon Cavaillon, który ma bladozłotą skórkę z niebieskawo-zielonymi pionowymi paskami. Pomarańczowy miąższ ma intensywny, kwiatowy, a jednocześnie tropikalny aromat.

Co dalej? Szynkę drobno siekamy i mieszamy z pokrojonym w drobną kostkę melonem i odrobiną posiekanej czerwonej cebuli. Dodajemy oliwę, sól, pieprz i gotowe. Napełniamy jajka. To jedyny farsz bez żółtek.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W środę (23 kwietnia) Senat zajmował się ustawą obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Składka zdrowotna: Co uchwalił Senat i co zrobi prezydent?

Senat nie wniósł w środę (23 kwietnia) poprawek do ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r. Zmiana wiąże się z ubytkiem wpływów ze składki do Narodowego Funduszu Zdrowia w kwocie ok. 4,6 mld zł. Według zapewnień Ministerstwa Finansów, luka zostanie pokryta z budżetu państwa.

Tony D.
Nasz patronat
30 maja 2025, 19:00

Święto bluesa w Lublinie

Wszystkich fanów elektrycznego bluesa zapraszamy w piątek (30 maja) do Dzielnicowego Domu Kultury SM „Czechów” w Lublinie. Główną atrakcją będzie występ kanadyjskiego gitarzysty, Tony D.

Radny dopytuje o realizację wyborczych obietnic prezydenta Żuka

Radny dopytuje o realizację przedwyborczych zapowiedzi prezydenta. Jest odpowiedź

Rok po wyborach samorządowych radny PiS Tomasz Gontarz zarzuca prezydentowi Lublina brak transparentności i nieskuteczności w realizacji obietnic wyborczych. W odpowiedzi magistrat przekonuje, że wszystkie deklaracje są w trakcie wdrażania. I że zaplanowano je na pięć lat.

Tysiące wiernych czeka, by pożegnać papieża Franciszka

Tysiące wiernych czeka, by pożegnać papieża Franciszka

Około 100 tysięcy osób czeka na wejście do bazyliki Świętego Piotra, by oddać hołd papieżowi Franciszkowi przed jego trumną.

Pierwszy niedźwiadek stanął w Radzyniu w kwietniu 2024 roku

Pierwszy stanął tuż przed wyborami. Czy nowa władza da szansę niedźwiadkom?

Niedźwiadek Skrzypek od wielu miesięcy czeka swoje miejsce w Radzyniu Podlaskim. Decyzja należy do Radzyńskiego Ośrodka Kultury. Szlak Radzyńskiego Niedźwiadka zapoczątkował w kwietniu ubiegłego roku Robert Mazurek, ówczesny dyrektor ROK.

Burza uszkodziła ci dom? Masz szansę na zasiłek
galeria

Burza uszkodziła ci dom? Masz szansę na zasiłek

Mieszkańcy Puław, którzy ponieśli straty w trakcie wyjątkowo silnej burzy w piątek, 18 kwietnia, mogą otrzymać finansowe wsparcie ze strony miasta. Wnioski przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Atsu, bohaterka gry Ghost of Yōtei
film

Ghost of Yōtei: Data premiery i nowy zwiastun (wideo)

Po katanę i wakizashi sięgniemy już w październiku. A teraz możemy obejrzeć nowy zwiastun Ghost of Yōtei i psrawdzić, co będzie w edycji kolekcjonerskiej.

Historia herbu i Lublina. Przedsiębiorcze dzieciaki odwiedziły lubelskiego koziołka
ZDJĘCIA
galeria

Historia herbu i Lublina. Przedsiębiorcze dzieciaki odwiedziły lubelskiego koziołka

Poznanie lubelskich legend, skąd się wzięła koza w herbie Lublina, a także odczarowywanie kamienia nieszczęścia - lubelskie przedszkolaki odwiedziły Dom Koziołka Lubelskiego.

Puławy będą gospodarzem mistrzostw świata w karate tradycyjnym

Puławy będą gospodarzem mistrzostw świata w karate tradycyjnym

Ponad tysiąc zawodników reprezentujących 35 krajów ma wziąć udział w tegorocznych mistrzostwach świata w karate tradycyjnym. Impreza w dniach 8-11 maja będzie rozgrywana w Puławach.

3 listy gończe, 2 promile, 1 hulajnoga. 19-latek trafił już do zakładu karnego

3 listy gończe, 2 promile, 1 hulajnoga. 19-latek trafił już do zakładu karnego

19-latek poszukiwany trzema listami gończymi oraz zarządzeniem sądu za przestępstwa narkotykowe oraz kradzież. A teraz jeszcze dostał mandat.

Zderzenie czterech samochodów. Droga krajowa nr 17 zablokowana

Zderzenie czterech samochodów. Droga krajowa nr 17 zablokowana

Dwie osoby zostały ranne w wypadku w miejscowości Krasne po zderzeniu czterech aut. Droga krajowa nr 17 ma być zablokowana do godziny 18.

Koniec gry. Nalot na 35 nielegalnych salonów gier

Koniec gry. Nalot na 35 nielegalnych salonów gier

35 nielegalnych salonów gier, 196 automatów i prawie 358 tysięcy złotych. To efekt ostatniej akcji Krajowej Administracji Skarbowej. W działaniach brali udział funkcjonariusze z Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej.

Caroline Martins od nowego sezonu będzie zawodniczką PGE MKS FunFloor Lublin

Reprezentantka Portugalii zagra w PGE MKS FunFloor Lublin

Kolejne zagraniczne wzmocnienie w drużynie z Lublina. PGE MKS FunFloor w środę ogłosił, że od kolejnego sezonu będzie miał nową bramkarkę. To reprezentantka Portugalii Caroline Martins. 33-latka zastąpi w zespole Pawła Tetelewskiego Antoniję Mamić.

Pluszak lekiem na całe zło? Lubelscy studenci organizują wyjątkowy turniej
Pollub Misia
26 kwietnia 2025, 9:00

Pluszak lekiem na całe zło? Lubelscy studenci organizują wyjątkowy turniej

„Pollub Misia” to cykliczna akcja, której celem jest promocja aktywnego stylu życia, ale przede wszystkim wsparcie dla najmłodszych w trudnych chwilach. Zabawki trafią do radiowozów, karetek i wozów strażackich.

Miał gdzieś dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Złapali go z łysą oponą i pod wpływem

Miał gdzieś dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Złapali go z łysą oponą i pod wpływem

W ciągu czterech dni został złapany dwa razy przez policjantów za jazdę pod wpływem alkoholu. Jakby tego było mało, 36-latek posiadał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Teraz nie pojeździ, bo najbliższe 3 miesiące spędzi w policyjnym areszcie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium