Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 czerwca 2024 r.
13:55

Już nóżka dyga do tańca. Dziś przy kultowej Kocance, w Wirydarzu i Zdziłowicach

Autor: Zdjęcie autora iki Paweł Puzio
0 0 A A
(fot. KN/archiwum)

Szykuje się naprawdę roztańczony wieczór i Festiwal Roztrąb

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dziś pierwsza potańcówka w Muzeum Wsi Lubelskiej, przy kultowej Karczmie Kocanka. W tamtym roku te imprezy ściągały zwykle każdego weekendu ponad 1000 gości. Lublinianie pokochali tę zabawę w plenerze z prawdziwym entuzjazmem. 

 - Muzyczny wehikuł czasu po raz pierwszy w tym sezonie zabierze uczestników Potańcówki na uliczki międzywojennych miasteczek, wybrzmią utwory niekiedy już zapomniane, a będące niegdyś popularnymi szlagierami. Sobotni wieczór będzie fantastyczną okazją do tańca i zabawy pod gołym niebem w otoczeniu zabytków lubelskiego skansenu - zachęca Dorota Boras-Węgrzyn, koordynatorka wydarzenia z Muzeum Wsi Lubelskiej. - Podczas tej niecodziennej zabawy pod gołym niebem będzie można posłuchać przedwojennych piosenek i melodii, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, a także poznać kroki klasycznych tańców takich jak fokstrot czy tango. 

Tego wieczoru do tańców przygrywać będzie Kapela z Wojciechowa, której muzyka jest gwarancją niezapomnianej zabawy. W repertuarze Kapeli znajdują się przede wszystkim szlagiery miejskiego folkloru z dwudziestolecia –trzydziestolecia międzywojennego.

 A w "Kocance" wyśmienite menu przygotowane przez jednych z najlepszych kucharzy lubelskich z Hotelu Wieniawski.

 Lubelski "Wirydarz" też zaprasza na tańce. 

Lublinianie potrafią się bawić, pełni radości i humoru (fot. KN / archiwum)

Jeśli nie macie planów na pierwszy wakacyjny weekend lipca, to mamy interesującą propozycję. Weźcie wygodne buty, dużo humoru i jedźcie do Zdziłowic. Zapowiada się dwa dni zabawy i tańca na Festiwalu Roztrąb.

Nie wiecie, gdzie są Zdziłowice. Ta urokliwa wieś, leży w przepięknej roztoczańskiej kotlinie, przypominającej podgórze. Administracyjnie położona jest w gminie Godziszów, w powiecie janowskim. Kto po raz pierwszy odwiedzi tę miejscowość, zapewne będzie zauroczony.

– Bardzo gorąco zapraszamy na Roztrąb, nowy festiwal muzyczny na mapie Roztocza, podczas którego chcemy pokazać z bliska piękno tradycyjnej muzyki z naszego regionu. W programie przede wszystkim potańcówki, spotkania z mistrzami śpiewu, muzyki skrzypcowej i dętej, wystawa o roztoczańskich orkiestrach, kino festiwalowe oraz kameralne koncerty – mówi Filip Majerowski z Fundacji Piszczałka, organizatora tego przedsięwzięcia. Festiwal w Zdziłowicach odbędzie się od 5 do 7 lipca.
Głównym punktem festiwalu będzie niedzielne spotkanie orkiestr dętych, podczas którego do tańca zagrają orkiestry dęte ze Zdziłowic, Goraja, Zaburza, Zakrzewa, Batorza oraz Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta i Orkiestra Podróżniacy – blisko stu muzykantów w jednym miejscu i czasie.

Roztocze wyróżnia się niezwykłym bogactwem i różnorodnością tradycji muzycznych, które w niektórych miejscach wciąż są żywe, a płomień tradycji jest przekazywany kolejnym pokoleniom. Wieś Zdziłowice w gminie Godziszów od zawsze słynęła z tradycyjnej muzyki skrzypcowej, dętej i śpiewu. Wciąż zamieszkuje ją wielu świetnych muzykantów. W okresie powojennym w tym regionie szczególnie popularne były orkiestry dęte przejmujące swój taneczny repertuar od skrzypków czy śpiewaków. To one przez długie dekady ogrywały większość wesel i zabaw tanecznych, na których królowały oberki, polki, walce i tanga.

To do tej właśnie tradycji odwołuje się nowy Festiwal Roztrąb, który ma na celu przypomnieć historię tego wyjątkowego w skali kraju zjawiska. Roztrąb skupia się przede wszystkim na starodawnych orkiestrach dętych, ale i kapelach skrzypcowych oraz śpiewakach i śpiewaczkach z regionu.

Dla chcących przyjechać na całość z noclegiem i wyżywieniem obowiązują wcześniejsze zapisy, szczegóły na stronie www.fundacjapiszczalka.pl.

– Dla tych, którzy chcą na festiwal przyjechać spontanicznie, będą stoiska z regionalnymi potrawami serwowanymi przez Koło Gospodyń Wiejskich oraz z zimnymi napojami serwowanymi przez naszą Ochotniczą Straż Pożarną – dodaje Filip Majerowski z Fundacji Piszczałka. – W ciągu trzech festiwalowych dni będziemy śpiewać dawne pieśni i przyśpiewki, tańczyć na wieczornych potańcówkach, słuchać przeróżnych odsłon muzyki tradycyjnej, grać na tradycyjnych instrumentach, tworzyć nowe muzyczne połączenia oraz poznawać orkiestrowe historie – kończy Filip Majerowski.

Program Festiwalu Roztrąb
Podczas trzech dni festiwalu w Zdziłowicach odbędą się:
- Przegląd ostatnich tradycyjnych roztoczańskich orkiestr dętych grających do tańca
- Potańcówki z tradycyjną muzyką Roztocza
- Otwarte spotkania warsztatowe (śpiew, skrzypce, bębenek obręczowy, orkiestra dęta) z ostatnimi mistrzami tradycji z regionu
- Wystawa o tradycji roztoczańskich orkiestr dętych
- Kino festiwalowe w stodole z archiwalnymi nagraniami
- Koncerty interpretujące na nowo tradycyjną muzykę Roztocza
- Fura z orkiestrą po Zdziłowicach
- Koncerty i warsztaty dla dzieci

Tak w minionym roku bawili się ludzie na Festiwalu Roztrąb w Zdziłowicach
Fot. Michał Kalita

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Brakuje ci wrażeń? O tych audiobookach długo nie zapomnisz

Brakuje ci wrażeń? O tych audiobookach długo nie zapomnisz

Lubisz oderwać się od codziennego, spokojnego życia? Nie musisz skakać na bungee czy brać udziału w rajdach samochodowych, aby poczuć adrenalinę i zapewnić sobie dawkę emocji. Równie doskonałym pomysłem są audiobooki, dzięki którym nie tylko zagwarantujesz sobie niezapomniane wrażenia, ale także przeniesiesz się do zupełnie innego świata. Oferta rynkowa w tej kategorii jest spora, a my wybraliśmy dwie propozycje, które porwały słuchaczy. Przesłuchaj jedną (albo obie) z nich, a nie pożałujesz.

Jedna z wielu kolizji, do jakich na skrzyżowaniu Grabskiego i Lubelskiej dochodzi regularnie, od wielu lat
PUŁAWY

Tutaj nic się nie zmieni. Kolizje marszałka nie przekonały

Na skrzyżowaniu ul. Lubelskiej z ul. Grabskiego regularnie dochodzi do stłuczek. Mieszkańcy apelują do radnych o zmiany w organizacji ruchu. To jednak droga wojewódzka i wojewódzkie skrzyżowanie, a marszałek powodów do zmian nie dostrzega.

Plaster rozgrzewający znika z rynku. Był lekiem, a funkcjonował jako kosmetyk

Plaster rozgrzewający znika z rynku. Był lekiem, a funkcjonował jako kosmetyk

Decyzję o wycofaniu z obrotu wydał Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Plaster był sprzedawany jako kosmetyk, mimo że powinien być oznaczony jako produkt leczniczy.

Czym tak właściwie zajmuje się dział HR?

Czym tak właściwie zajmuje się dział HR?

Dział Human Resources (HR), znany również jako dział zarządzania zasobami ludzkimi, odgrywa kluczową rolę w każdej nowoczesnej organizacji. Czym zajmuje się dział HR? Jego głównym zadaniem jest optymalne zarządzanie personelem, które przekłada się na osiągnięcie celów strategicznych firmy.

Szczeniaki wyrzucone w worku przy torach. Miały szczęście

Szczeniaki wyrzucone w worku przy torach. Miały szczęście

Najpierw wyłapali szczeniaki na posesji, później wsadzili do worka i porzucili przy torach kolejowych. Szczekanie usłyszała mieszkanka pobliskiej posesji. A policjanci wpadli na trop sprawców.

Ocynkownia – cynkowanie i jego zastosowanie w różnych branżach

Ocynkownia – cynkowanie i jego zastosowanie w różnych branżach

W dzisiejszym świecie przemysłowym, ochrona metalowych elementów przed korozją jest niezwykle ważna. Jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania korozji jest cynkowanie, czyli pokrywanie powierzchni metalu warstwą cynku.

Tragedia w parku. Leżał i "nie dawał oznak życia"
biała podlaska

Tragedia w parku. Leżał i "nie dawał oznak życia"

Bladym świtem w parku Zofii Las ktoś znalazł zwłoki mężczyzny. Okoliczności jego śmierci wyjaśnia policja.

33-letni Wojciech Makowski to nowy trener Avii Świdnik

Wojciech Makowski (Avia Świdnik): Cel na nowy sezon? Będziemy w gronie faworytów

Rozmowa z Wojciechem Makowskim, nowym trenerem Avii Świdnik

Ławka przyjazna mamom. Jedna już stoi, będą kolejne
biała podlaska

Ławka przyjazna mamom. Jedna już stoi, będą kolejne

To ławka inna niż wszystkie. Powstała z myślą o mamach. Niewykluczone, że takie siedziska z przewijakami pojawią się w kilku miejscach.

Podcienia kamienic przy ul. Staszica w Zamościu
Zamość

Remonty Starego Miasta. Jeden przetarg wypalił, drugi nie

Jest firma gotowa wyremontować podcienia staromiejskich kamienic przy ul. Staszica w Zamościu. Ale do przetargu na odnowienie ratuszowych schodów nikt się nie zgłosił. Trzeba go będzie powtórzyć.

16-latek wyłudził od emerytów oszczędności życia

16-latek wyłudził od emerytów oszczędności życia

16-latek oszukał emerytów na 400 tys. zł. Chłopak będzie odpowiadał przed sądem dla nieletnich.

Damian Zbozień wierzy, że dzięki ciężkiej pracy w okresie przygotowawczym Górnik będzie dobrze prezentować się w rozgrywkach ligowych

Damian Zbozień (Górnik Łęczna): Pracujemy ciężko i wierzymy w to co robimy

Górnik Łęczna zbliża się do półmetku na obozie przygotowawczym w Kielcach. Łęcznianie mają za sobą kilka dni treningów i pierwszy w trakcie zgrupowania mecz kontrolny. A jak warunki i intensywność treningów ocenia jeden z najbardziej doświadczonych zawodników?

Między jałówką, alpaką, królikiem... Jedyna taka wystawa w Sitnie
Nasz patronat
5 lipca 2024, 10:00
galeria

Między jałówką, alpaką, królikiem... Jedyna taka wystawa w Sitnie

To prawdziwa gratka dla hodowców, plantatorów, ogrodników. Ale nie tylko osoby związane zawodowo związane rolnictwem odwiedzają co roku Wystawę Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Sitnie. Z całą pewnością podczas najbliższej edycji imprezy również pojawią się na niej tłumy.

Konar drzewa spadł na nastolatki w Ogrodzie Saskim. Policja bada sprawę
Zdjęcia
galeria

Konar drzewa spadł na nastolatki w Ogrodzie Saskim. Policja bada sprawę

Dwie nastolatki ucierpiały po tym jak nagle spadł na nie konar drzewa w Ogrodzie Saskim. Sprawę bada policja, a lubelski ratusz zapewnia, że rozpoczął ponowny przegląd wszystkich drzew w mieście.

Tragedia pod Radzyniem. Zginęło dwóch 18-latków

Tragedia pod Radzyniem. Zginęło dwóch 18-latków

Tragiczny wypadek pod Radzyniem Podlaskim. Na miejscu zginęło dwóch 18-latków.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane

Komunikaty