Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

CGK-hp

2 grudnia 2024 r.
16:59

Już wkrótce zacznie się XXXIV. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe”

Autor: Zdjęcie autora MG
0 A A
12 grudnia 2024 9:00
(fot. materiał od organizatora)

W dniach 12–15 grudnia w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka w Lublinie odbędzie się 34. edycja Mikołajek Folkowych. Jak co roku na miłośników muzyki tradycyjnej, czekać będą koncerty, warsztaty, międzynarodowa konferencja naukowa, a także liczne wydarzenia towarzyszące.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Koncerty
Podczas imprezy rozpoczynającej się 12 grudnia (czwartek) publiczność zatopi się w dźwiękach muzyki zespołów, takich jak: Østerlide (Norwegia) – zespół wkroczył na norweską scenę muzyki ludowej pod koniec 2020 roku i szybko zyskał międzynarodowe uznanie za swój debiutancki album. Hudaki Village Band (Ukraina) to dziewięciu muzyków z ukraińskich Karpat, bogate i różnorodne etniczne inspiracje oraz 23 lata występów na setkach festiwali i salach koncertowych w całej Europie. Gusle (Serbia) ten akademicki zespół wokalny z Kikindy jest jednym z najstarszych towarzystw muzycznych Serbów, które działa nieprzerwanie od 1876 roku. Dziś grupa wokalna składa się z dziesięciu członkiń w wieku od 16 do 21 lat. Członkinie grupy najczęściej śpiewają a capella, ale chętnie wykonują też tradycyjne utwory z akompaniamentem dudziarzy, solistów, tamburynu czy orkiestry.

Hudaki Village Band

Orkiestra św. Mikołaja to jeden z najbardziej cenionych zespołów na polskiej scenie folkowej. Nagrali piętnaście albumów. Na ich twórczość składa się przeróżny materiał źródłowy, z którego czerpią inspirację. Słychać to zarówno w samych piosenkach odwołujących się do szeroko rozumianej tradycji polskiej, obejmującej piosenki ludowe z okolic Lubelszczyzny, Podhala i Małopolski, jak i w kompozycjach nawiązujących do szerszego spektrum stylistycznego, w którym dominuje żywioł huculski i łemkowski. Przemysław Strączek Cultural Concept feat. Buba Badjie Kuyateh (Polska/Tajwan/Gambia/Wenezuela) – grupa Cultural Concept wykonuje muzykę z pogranicza jazzu, muzyki ludowej oraz improwizacji. Buba Badjie Kuyateh to wirtuoz kory i kompozytor. Choć jego korzenie muzyczne to tradycyjna muzyka afrykańska, jest on artystą otwartym na wszelkie fuzje kory tradycyjnej z muzyką współczesną, jazzem i funkiem.

Cultural Concept

Podoroж - repertuar zespołu to wielogłosowe pieśni wschodniosłowiańskie, przede wszystkim z różnych regionów Ukrainy. Grupa wykonuje pieśni liryczne, obrzędowe i rodzinne, pieśni świeckie, religijne, kolędy i psalmy. GrandMother Jazz gra tradycyjne melodie w jazzowych outfitach. Rytmy grupy to głównie brzmienia Roztocza, skąd pochodzą pomysłodawczyni zespołu – Ewelina Prokopiuk – oraz jej babcia, która swoimi piosenkami stała się inspiracją do muzycznego działania. Zespół zadebiutował podczas Mikołajek Folkowych w 2022 roku, zdobywając główną nagrodę konkursu.       

Konkurs
Niezwykle ważnym elementem festiwalu jest konkurs Scena Otwarta, który corocznie gromadzi zespoły i wykonawców chcących zaistnieć na polskiej scenie folkowej. Do koncertu konkursowego zakwalifikowało się 12 zespołów z całej Polski. Są to formacje: Błękitno (Lublin), Bracia Pajek (Starachowice), Chłopki (Gorlice), Derya Ensemble (Kraków), Wspak (Kraków/Poznań), Jezve (Warszawa), Jolanta Kossakowska – Solówa (Warszawa), Morye (Warszawa), Olica (Wrocław/Kraków), Tobiszka (Huskvarna) oraz Nierodzinna Kapela Ostrowskich (Dzierążnia), która udział w konkursie wywalczyła zdobyciem „Dzikiej Karty” w głosowaniu publiczności.   

Warsztaty
Oprócz koncertów będących osią festiwalu odbywają się liczne warsztaty. W ramach imprezy w Chatce Żaka organizowane są warsztaty pieśni i tańców serbskich, które poprowadzi zespół Gusle, warsztaty bębniarskie prowadzone przez Mateusza Dobrowolskiego, zajęcia z tańców bretońskich (Isabelle Kriegel), a także lekcje gry na didgeridoo, której uczyć będzie Maciej Lubaś, czy też warsztaty gry na nyckelharpie prowadzone przez Annę Kołodziej.
W trakcie wydarzenia zainteresowani zgłębią też tajniki wykonawstwa tradycyjnych ozdób świątecznych podczas zajęć prowadzonych przez Agatę Stanowską, Krzysztofa Stanowskiego, Bożenę Sosnowską oraz Regionalną Grupę Obrzędową z Krzczonowa lub będą podziwiać wytwory pracy cudzych rąk w trakcie Jarmarku Cudów. Od czwartku do niedzieli folkowe przedmioty będzie można nie tylko kupić, ale również wymienić w ramach Folkowej Wymiennikowni.
Dla publiczności przygotowana zostanie pokonkursowa wystawa fotograficzna „Tradycja w Obiektywie”, a także wystawa wielkoformatowych wycinanek Darii Alyoshkiny.
Fani gier planszowych i cosplayu również znajdą coś dla siebie dzięki organizowanemu we współpracy z przedstawicielami fundacji Lubikon Folkogranku. Każdy chętny uczestnik będzie mógł także pochwalić się zdjęciem wykonanym przez profesjonalnych fotografów z Zespołu Szkół Odzieżowo-Włókienniczych w Lublinie w Gabinecie Portretowym.        

PROGRAM

Czwartek, 12 grudnia

9:00 – Wielowymiarowość wielokulturowości – międzynarodowa konferencja naukowa – panel (Mała Sala Widowiskowa ACKiM)

11:00 – Wielowymiarowość wielokulturowości – sesje (Wydział Filologiczny UMCS)

20:00 – Koncert – GrandMother Jazz (Mała Sala Widowiskowa ACKiM).

Piątek, 13 grudnia

9:00 – Wielowymiarowość wielokulturowości – sesje (Wydział Filologiczny UMCS)

15:00 – Scena Otwarta – folkowy konkurs muzyczny (Mała Sala Widowiskowa ACKiM)

20:00 – Koncert – Przemysław Strączek Cultural Concept feat. Buba Badjie Kuyateh (Duża Sala Widowiskowa ACKiM), bilety: 40/30 zł

21:30 – Potańcówka z muzyką tradycyjną (Mała Sala Widowiskowa ACKiM)

Sobota, 14 grudnia

14:00 – Warsztaty pieśni serbskich – zespół Gusle (Sala Teatralna ACKiM), bilety: 20 zł

15:00 – Warsztaty bębniarskie – Mateusz Dobrowolski (sala 08 ACKiM), bilety: 40 zł

15:30 – Warsztaty tańców bretońskich – Isabelle Kriegel (hol, I piętro ACKiM)

16:30 – Warsztaty gry na didgeridoo – Maciej Lubaś (Sala Ciszy ACKiM), bilety: 20 zł

18:00 – Koncert na sobotę – Orkiestra św. Mikołaja, Gusle (Serbia), Hudaki Village Band (Ukraina) (Duża Sala Widowiskowa ACKiM), bilety: 70/50 zł

Niedziela, 15 grudnia

13:00 – Warsztaty gry na nyckelharpie – Anna Kołodziej (Sala Ciszy ACKiM), bilety: 20 zł

14:00 – Warsztaty serbskich tańców tradycyjnych – zespół Gusle (hol, I piętro ACKiM)

15:00 – Warsztaty bębniarskie ciąg dalszy – Mateusz Dobrowolski (sala 08 ACKiM)

15:30 – Warsztaty tradycyjnych ozdób świątecznych – Agata Stanowska, Krzysztof Stanowski, Regionalna Grupa Obrzędowa z Krzczonowa (hol główny ACKiM)

17:00 – Koncert – Podoroж (Mała Sala Widowiskowa ACKiM)

18:00 – Warsztaty tańców bretońskich – Isabelle Kriegel (hol, I piętro ACKiM)

19:00 – Folk i okolice – Østerlide (Norwegia) (Duża Sala Widowiskowa ACKiM), bilety: 30/20 zł

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Piątek–niedziela, 13–15 grudnia

  • Pokonkursowa wystawa fotograficzna „Tradycja w Obiektywie” (hol główny ACKiM)
  • Wystawa wielkoformatowych wycinanek Darii Alyoshkiny
  • Folkowa wymiennikownia (hol przed Małą Salą Widowiskową ACKiM)
  • Jarmark Cudów (od godz. 16:00, hol główny ACKiM)
  • Folkogranko: warsztaty modelarsko-malarskie, wypożyczalnia gier planszowych i gamesroom, sesje RPG, rozgrywka LARP, CosplayMeetUp (hol przed Małą Salą Widowiskową ACKiM)
  • Gabinet Portretowy

Bilety i karnety: www.ekobilet.pl; karnety: 80/120 zł

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nauczyciel WF w Białej Podlaskiej dostanie „od 6 500 zł” brutto
ZANIM TRAFISZ SZÓSTKĘ
galeria

Nauczyciel, kierowca, informatyk. Zarobki i oferty pracy w województwie lubelskim

Mechanik w Białej Podlaskiej dostanie od 6000 brutto. A na ile może liczyć kosztorysant budowlany w Zamościu? Najświeższe oferty pracy z Centralnej Bazy Ofert Pracy.

Promieniowanie elektromagnetyczne i 5G. Czego i dlaczego się boimy?
Czy folia aluminiowa jest potrzebna?

Promieniowanie elektromagnetyczne i 5G. Czego i dlaczego się boimy?

Obawiamy się tego, czego najczęściej używamy. Katolicki Uniwersytet Lubelski spytał o nowe technologie ponad 10 000 respondentów z Polski, Niemiec i Japonii.

Nawigacja w mózgu. Nowoczesny sprzęt w lubelskim szpitalu
NAUKA I MEDYCYNA
galeria

Nawigacja w mózgu. Nowoczesny sprzęt w lubelskim szpitalu

Nie dość, że samo badanie ma zastosowanie terapeutyczne przy terapii bólu neuropatycznego, to jest też o wiele bardziej komfortowe niż stosowane wcześniej wybudzenie śródoperacyjne i dokładniejsze niż stosowana do tej pory traktografia.

Andrzej Boras (z prawej) i Paweł Chyl podpisali umowę mówiącą o tym, że Monogo zostało sponsorem tytularnym Lubelskie Perła Polski

Monogo zostało sponsorem tytularnym Lubelskie Perła Polski Cycling Team

Od nadchodzącego sezonu już nie Lubelskie Perła Polski Cycling Team, a Monogo Lubelskie Perła Polski Cycling Team.

Groził nożem ukochanej. Teraz posiedzi w areszcie
INTERWENCJA

Groził nożem ukochanej. Teraz posiedzi w areszcie

Agresywny 39-latek był pod wpływem alkoholu i zaatakował swoją partnerkę. Najbliższe miesiące spędzi w areszcie.

Piosenki Kabaretu Starszych Panów symfonicznie
koncert
6 grudnia 2024, 19:00

Piosenki Kabaretu Starszych Panów symfonicznie

W mikołajkowy wieczór (6 grudnia) Filharmonia Lubelska zaprasza na koncert piosenek Kabaretu Starszych Panów, w symfonicznych aranżacjach Piotra Komorowskiego. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej, pod batutą Komorowskiego, oraz soliści – Jolanta i Martyna Szczepaniak, Michał Grobelny i Mateusz Czarnowski – ożywią przeboje, takie jak „Kaziu, zakochaj się”, „Na całej połaci śnieg” czy „Piosenka jest dobra na wszystko”.

Na drodze: 201 i 208, ale mandaty i punkty karne takie same
Grupa SPEED

Na drodze: 201 i 208, ale mandaty i punkty karne takie same

63-latek z Janowa Lubelskiego jechał mercedesem, a 35-latek z Krakowa skodą. Co ich łączy? Mandat na 2500 złotych oraz 15 punktów karnych.

Reprezentacja Polski piłkarek ręcznych w czwartek zagra ze Szwecją, a w piątek z Węgrami

Ma Sens ta droga. Reprezentacja Polski piłkarek ręcznych w czwartek gra ze Szwecją, a w piątek z Węgrami

Reprezentacja Polski w piłce ręcznej kobiet od czwartku, 5 grudnia kontynuować będzie występ na mistrzostwach Europy w niezwykłym kraju, gdzie nikomu nie trzeba tłumaczyć, co znaczy kézilabda (szczypiorniak). Owszem, jestem nieobiektywny, słusznie powiecie, bo kiedyś pomieszkiwałem w Budapeszcie, uczę się węgierskiego i z pewnością idealizuję Madziarów ze względu na ich miłość do mojego ukochanego sportu. Utyskując często na stagnację piłki ręcznej w Polsce, zwykle dopowiadam, że znów spotykam w swej ojczyźnie osoby, które nie rozróżniają tej dyscypliny od siatkówki.

Najbardziej przebojowy i kolorowy polski zespół, Łąki Łan wystąpi w Lublinie
koncert
7 grudnia 2024, 20:00

Najbardziej przebojowy i kolorowy polski zespół, Łąki Łan wystąpi w Lublinie

Zespół Łąki Łan wyruszył w trasę klubową, by grać materiał z najnowszego albumu „DżDż”, którego premiera odbyła się w połowie listopada. Łąki Łan przez wielu uważany jest za najbardziej przebojowy i najlepszy zespół koncertowy w Polsce. Już w najbliższą sobotę wystąpią w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt!

Lubelska klasa okręgowa. Aż sześć zespołów z szansą na awans
NA BOISKU

Lubelska klasa okręgowa. Aż sześć zespołów z szansą na awans

Runda jesienna nie wyklarowała jednego faworyta do awansu. W grze o bilet do IV ligi jest co najmniej 6 drużyn

Krzysztof Cybulak
Rolnik Roku 2024

Jabłka, maszyny i dofinansowanie. Inwestycje w sadownictwo

Krzysztof Cybulak razem z ojcem, żoną oraz synem prowadzi wielopokoleniowe gospodarstwo sadownicze w gminie Łaziska (powiat opolski). W naszym plebiscycie Rolnik Roku 2024 zajął II miejsce w kategorii Sadownik Roku.

Budynków służących handlującym na starym targowisku już nie ma. Ich pozostałości są wywożone z działki, by przygotować teren pod roboty budowlane
Tu na razie jest ściernisko
galeria

Robią miejsce pod nowy park handlowy. Kiedy zrobimy tu zakupy?

Na placu po dawnym targowisku trwają prace rozbiórkowe i porządkowe. To pierwszy krok do budowy dużego parku handlowego, który stanie przy ul. 15. Pułku Piechoty "Wilków". Za inwestycję odpowiada fundusz Falcon I.M. z Warszawy.

Czy warto wybrać Mazury na wakacje w Polsce?

Czy warto wybrać Mazury na wakacje w Polsce?

Mazury to unikatowy region w północno-wschodniej Polsce, który przyciąga turystów swoim niepowtarzalnym urokiem i różnorodnością atrakcji. Kraina Tysiąca Jezior, bo tak często nazywa się Mazury, wyróżnia się przede wszystkim niezwykłą przyrodą i możliwościami aktywnego wypoczynku.

Od początku sierpnia z tężni solankowej mogą korzystać m.in. mieszkańcy Biłgoraja. W Zamościu wciąż na taki obiekt czekają
ZAMOŚĆ

Co z tą tężnią? Miała być w tym roku. A nie ma

Nie jeden, ale najprawdopodobniej dwa projekty ogólnomiejskie z budżetu obywatelskiego zostaną zrealizowane w Zamościu w przyszłym roku. Dlaczego? Bo przewidziana na ten rok tężnia solankowa, wybrana przez mieszkańców w 2023, nie powstała.

Samochód zniszczony, kierowca w szpitalu
NA DRODZE

Samochód zniszczony, kierowca w szpitalu

Kierujący Fiatem 21-letni mieszkaniec gminy Piaski uderzył pojazdem w bariery energochłonne. Siła uderzenia była tak duża, że z pojazdu wypadł silnik.

Kalendarz
grudzień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31