Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

CGK-hp

2 grudnia 2024 r.
16:59

Już wkrótce zacznie się XXXIV. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe”

Autor: Zdjęcie autora MG
12 grudnia 2024 9:00
(fot. materiał od organizatora)

W dniach 12–15 grudnia w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka w Lublinie odbędzie się 34. edycja Mikołajek Folkowych. Jak co roku na miłośników muzyki tradycyjnej, czekać będą koncerty, warsztaty, międzynarodowa konferencja naukowa, a także liczne wydarzenia towarzyszące.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Koncerty
Podczas imprezy rozpoczynającej się 12 grudnia (czwartek) publiczność zatopi się w dźwiękach muzyki zespołów, takich jak: Østerlide (Norwegia) – zespół wkroczył na norweską scenę muzyki ludowej pod koniec 2020 roku i szybko zyskał międzynarodowe uznanie za swój debiutancki album. Hudaki Village Band (Ukraina) to dziewięciu muzyków z ukraińskich Karpat, bogate i różnorodne etniczne inspiracje oraz 23 lata występów na setkach festiwali i salach koncertowych w całej Europie. Gusle (Serbia) ten akademicki zespół wokalny z Kikindy jest jednym z najstarszych towarzystw muzycznych Serbów, które działa nieprzerwanie od 1876 roku. Dziś grupa wokalna składa się z dziesięciu członkiń w wieku od 16 do 21 lat. Członkinie grupy najczęściej śpiewają a capella, ale chętnie wykonują też tradycyjne utwory z akompaniamentem dudziarzy, solistów, tamburynu czy orkiestry.

Hudaki Village Band

Orkiestra św. Mikołaja to jeden z najbardziej cenionych zespołów na polskiej scenie folkowej. Nagrali piętnaście albumów. Na ich twórczość składa się przeróżny materiał źródłowy, z którego czerpią inspirację. Słychać to zarówno w samych piosenkach odwołujących się do szeroko rozumianej tradycji polskiej, obejmującej piosenki ludowe z okolic Lubelszczyzny, Podhala i Małopolski, jak i w kompozycjach nawiązujących do szerszego spektrum stylistycznego, w którym dominuje żywioł huculski i łemkowski. Przemysław Strączek Cultural Concept feat. Buba Badjie Kuyateh (Polska/Tajwan/Gambia/Wenezuela) – grupa Cultural Concept wykonuje muzykę z pogranicza jazzu, muzyki ludowej oraz improwizacji. Buba Badjie Kuyateh to wirtuoz kory i kompozytor. Choć jego korzenie muzyczne to tradycyjna muzyka afrykańska, jest on artystą otwartym na wszelkie fuzje kory tradycyjnej z muzyką współczesną, jazzem i funkiem.

Cultural Concept

Podoroж - repertuar zespołu to wielogłosowe pieśni wschodniosłowiańskie, przede wszystkim z różnych regionów Ukrainy. Grupa wykonuje pieśni liryczne, obrzędowe i rodzinne, pieśni świeckie, religijne, kolędy i psalmy. GrandMother Jazz gra tradycyjne melodie w jazzowych outfitach. Rytmy grupy to głównie brzmienia Roztocza, skąd pochodzą pomysłodawczyni zespołu – Ewelina Prokopiuk – oraz jej babcia, która swoimi piosenkami stała się inspiracją do muzycznego działania. Zespół zadebiutował podczas Mikołajek Folkowych w 2022 roku, zdobywając główną nagrodę konkursu.       

Konkurs
Niezwykle ważnym elementem festiwalu jest konkurs Scena Otwarta, który corocznie gromadzi zespoły i wykonawców chcących zaistnieć na polskiej scenie folkowej. Do koncertu konkursowego zakwalifikowało się 12 zespołów z całej Polski. Są to formacje: Błękitno (Lublin), Bracia Pajek (Starachowice), Chłopki (Gorlice), Derya Ensemble (Kraków), Wspak (Kraków/Poznań), Jezve (Warszawa), Jolanta Kossakowska – Solówa (Warszawa), Morye (Warszawa), Olica (Wrocław/Kraków), Tobiszka (Huskvarna) oraz Nierodzinna Kapela Ostrowskich (Dzierążnia), która udział w konkursie wywalczyła zdobyciem „Dzikiej Karty” w głosowaniu publiczności.   

Warsztaty
Oprócz koncertów będących osią festiwalu odbywają się liczne warsztaty. W ramach imprezy w Chatce Żaka organizowane są warsztaty pieśni i tańców serbskich, które poprowadzi zespół Gusle, warsztaty bębniarskie prowadzone przez Mateusza Dobrowolskiego, zajęcia z tańców bretońskich (Isabelle Kriegel), a także lekcje gry na didgeridoo, której uczyć będzie Maciej Lubaś, czy też warsztaty gry na nyckelharpie prowadzone przez Annę Kołodziej.
W trakcie wydarzenia zainteresowani zgłębią też tajniki wykonawstwa tradycyjnych ozdób świątecznych podczas zajęć prowadzonych przez Agatę Stanowską, Krzysztofa Stanowskiego, Bożenę Sosnowską oraz Regionalną Grupę Obrzędową z Krzczonowa lub będą podziwiać wytwory pracy cudzych rąk w trakcie Jarmarku Cudów. Od czwartku do niedzieli folkowe przedmioty będzie można nie tylko kupić, ale również wymienić w ramach Folkowej Wymiennikowni.
Dla publiczności przygotowana zostanie pokonkursowa wystawa fotograficzna „Tradycja w Obiektywie”, a także wystawa wielkoformatowych wycinanek Darii Alyoshkiny.
Fani gier planszowych i cosplayu również znajdą coś dla siebie dzięki organizowanemu we współpracy z przedstawicielami fundacji Lubikon Folkogranku. Każdy chętny uczestnik będzie mógł także pochwalić się zdjęciem wykonanym przez profesjonalnych fotografów z Zespołu Szkół Odzieżowo-Włókienniczych w Lublinie w Gabinecie Portretowym.        

PROGRAM

Czwartek, 12 grudnia

9:00 – Wielowymiarowość wielokulturowości – międzynarodowa konferencja naukowa – panel (Mała Sala Widowiskowa ACKiM)

11:00 – Wielowymiarowość wielokulturowości – sesje (Wydział Filologiczny UMCS)

20:00 – Koncert – GrandMother Jazz (Mała Sala Widowiskowa ACKiM).

Piątek, 13 grudnia

9:00 – Wielowymiarowość wielokulturowości – sesje (Wydział Filologiczny UMCS)

15:00 – Scena Otwarta – folkowy konkurs muzyczny (Mała Sala Widowiskowa ACKiM)

20:00 – Koncert – Przemysław Strączek Cultural Concept feat. Buba Badjie Kuyateh (Duża Sala Widowiskowa ACKiM), bilety: 40/30 zł

21:30 – Potańcówka z muzyką tradycyjną (Mała Sala Widowiskowa ACKiM)

Sobota, 14 grudnia

14:00 – Warsztaty pieśni serbskich – zespół Gusle (Sala Teatralna ACKiM), bilety: 20 zł

15:00 – Warsztaty bębniarskie – Mateusz Dobrowolski (sala 08 ACKiM), bilety: 40 zł

15:30 – Warsztaty tańców bretońskich – Isabelle Kriegel (hol, I piętro ACKiM)

16:30 – Warsztaty gry na didgeridoo – Maciej Lubaś (Sala Ciszy ACKiM), bilety: 20 zł

18:00 – Koncert na sobotę – Orkiestra św. Mikołaja, Gusle (Serbia), Hudaki Village Band (Ukraina) (Duża Sala Widowiskowa ACKiM), bilety: 70/50 zł

Niedziela, 15 grudnia

13:00 – Warsztaty gry na nyckelharpie – Anna Kołodziej (Sala Ciszy ACKiM), bilety: 20 zł

14:00 – Warsztaty serbskich tańców tradycyjnych – zespół Gusle (hol, I piętro ACKiM)

15:00 – Warsztaty bębniarskie ciąg dalszy – Mateusz Dobrowolski (sala 08 ACKiM)

15:30 – Warsztaty tradycyjnych ozdób świątecznych – Agata Stanowska, Krzysztof Stanowski, Regionalna Grupa Obrzędowa z Krzczonowa (hol główny ACKiM)

17:00 – Koncert – Podoroж (Mała Sala Widowiskowa ACKiM)

18:00 – Warsztaty tańców bretońskich – Isabelle Kriegel (hol, I piętro ACKiM)

19:00 – Folk i okolice – Østerlide (Norwegia) (Duża Sala Widowiskowa ACKiM), bilety: 30/20 zł

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Piątek–niedziela, 13–15 grudnia

  • Pokonkursowa wystawa fotograficzna „Tradycja w Obiektywie” (hol główny ACKiM)
  • Wystawa wielkoformatowych wycinanek Darii Alyoshkiny
  • Folkowa wymiennikownia (hol przed Małą Salą Widowiskową ACKiM)
  • Jarmark Cudów (od godz. 16:00, hol główny ACKiM)
  • Folkogranko: warsztaty modelarsko-malarskie, wypożyczalnia gier planszowych i gamesroom, sesje RPG, rozgrywka LARP, CosplayMeetUp (hol przed Małą Salą Widowiskową ACKiM)
  • Gabinet Portretowy

Bilety i karnety: www.ekobilet.pl; karnety: 80/120 zł

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wsparcie zwierzaków podczas walentynkowego koncertu

Wsparcie zwierzaków podczas walentynkowego koncertu

14 lutego o godz. 18:00 w ACKiM UMCS Chatka Żaka odbędzie się Walentynkowy Koncert Charytatywny „Prawnicy i Medycy na rzecz zwierząt”. Organizatorami są Okręgowa Rada Adwokacka w Lublinie, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Lublinie oraz Lubelska Izba Lekarska.

Owczarki zagryzły człowieka. Sad skazał właściciela

Owczarki zagryzły człowieka. Sad skazał właściciela

– To była okrutna śmierć. Nie ma wątpliwości co do winy oskarżonego – stwierdził sąd po rozpatrzeniu sprawy Jerzego B., właściciela dwóch owczarków belgijskich, które blisko trzy lata temu zagryzły człowieka.

Zdobądź dotację i „złap deszczówkę”

Zdobądź dotację i „złap deszczówkę”

Rusza nabór do kolejnej edycji programu „Złap deszczówkę”. To wsparcie budowy przydomowych instalacji. Wnioski można składać od 17 lutego, a dofinansowanie może pokryć do 70 proc. kosztów inwestycji.

Rodzinne ferie w Lublinie. Skorzystają młodsi i starsi

Rodzinne ferie w Lublinie. Skorzystają młodsi i starsi

Miasto przygotowało kolejną propozycję na zimowy wypoczynek dla najmłodszych mieszkańców. „Rodzinne ferie jak z bajki” to cykl bezpłatnych atrakcji dla dzieci i młodzieży oraz ich rodziców i dziadków. W programie znalazły się m.in. seanse filmowe, warsztaty zielarskie oraz zwiedzanie Lubelskiej Trasy Podziemnej.

10-letnia Nina zachowała zimną krew. Docenił ją sam komendant

10-letnia Nina zachowała zimną krew. Docenił ją sam komendant

10-letnia Nina zaimponowała policjantom. Dostała podziękowania od komendanta ze Świdnika.

Teraz przetarg, później szybki remont. Na Lipińskiego będzie równo jak po stole

Teraz przetarg, później szybki remont. Na Lipińskiego będzie równo jak po stole

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie ogłosił przetarg na remont ulicy Karola Lipińskiego. Prace obejmą odcinek od ul. Północnej do bloku nr 7 i potrwają 90 dni.

E-wizyta i teleporady — nowoczesne podejście do opieki zdrowotnej

E-wizyta i teleporady — nowoczesne podejście do opieki zdrowotnej

W dobie postępu technologicznego e-wizyta staje się nie tylko ułatwieniem, ale także kluczowym elementem nowoczesnej opieki medycznej. Dzięki telemedycynie pacjenci mogą uzyskać pomoc medyczną bez konieczności osobistej wizyty w placówce. W artykule przedstawiono, jakie korzyści niesie ze sobą ta forma kontaktu z lekarzem oraz jak prawidłowo skorzystać z dostępnych usług.

Jakie akcesoria do smartfonów wybrać?

Jakie akcesoria do smartfonów wybrać?

W dzisiejszych czasach trudno znaleźć osobę, która nie korzysta ze smartfona. Urządzenia te są niezwykle popularne, służą nie tylko do odbierania połączeń, ale także do rozrywki, kontaktu z bliskimi oraz do pracy. Ze smartfonów korzystają zarówno dorośli, jak i dzieci. Producenci oferują liczne akcesoria, które ułatwiają korzystanie z urządzeń. Które z nich warto mieć? Na co zwrócić uwagę, wybierając akcesoria dla swojego smartfona?

Przemysław Kusiak (z piłką) to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Matematyka pokonała Alco w meczu na szczycie Konferencji A

Chociaż w minioną sobotę w rozgrywkach LNBA odbyły się tylko dwa spotkania, to jednak oba były bardzo ciekawe.

Potrzeba dawców. Brakuje trzech grup krwi

Potrzeba dawców. Brakuje trzech grup krwi

Coraz bardziej kończy się zapas trzech grup krwi. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie poszukuje honorowych dawców.

Czy warto robić kurs na drona, jeśli nie planujesz pracy w tej branży?

Czy warto robić kurs na drona, jeśli nie planujesz pracy w tej branży?

Drony stały się nieodłącznym elementem współczesnego świata technologii. Ich precyzja i zaawansowana technologia sprawiają, że znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach. Jednak co zrobić, gdy nie planujesz kariery w tej branży? Czy mimo to warto zainwestować w kurs na drona? Odpowiedzi na te pytania mogą zaskoczyć.

Klub radnych PiS zawiązał komitet społeczny

Burza wokół likwidacji przejazdu. Radni PiS zawiązują komitet społeczny

Zamiast kolizyjnego przejazdu tunel pod torami – te plany bialskich urzędników wywołują ostry sprzeciw mieszkańców osiedla Za Torami. Chce im pomóc klub radnych PiS, który właśnie zawiązał społeczny komitet.

Bransoletki marki Bonore – elegancki i uniwersalny prezent na Walentynki

Bransoletki marki Bonore – elegancki i uniwersalny prezent na Walentynki

Bransoletkę wykonaną z określonego kruszcu, jak również w indywidualnie nadanym tonie możesz podarować bliskiej osobie na prawie każdą okazję. Nie zawsze jednak od razu wiemy, po jaki model sięgnąć, by sprawić bliskiej osobie mnóstwo radości. Jeśli zastanawiasz się, czy wybrana przez Ciebie bransoletka będzie tak symbolicznym, jak i uniwersalnym prezentem to koniecznie weź pod uwagę dobór produktów zebranych na Bonore. Te bransoletki to elegancja, kunszt i subtelność ujęta w atrakcyjnym dodatku.

Daniel Eze w poprzednim sezonie był piłkarzem czwartoligowej Janowianki

Nigeryjczyk wzmocnił Świdniczankę

Świdniczanka potwierdziła kolejne transfery. Po wypożyczeniu Oliwiera Konojackiego z Chełmianki tym razem do drużyny Łukasza Gieresza dołączył Daniel Eze. 24-letni Nigeryjczyk ma za sobą występy w czwartoligowej Janowiance Janów Lubelski.

Nawet w Egipcie poznali się na żuku. 27 lat temu ostatni egzemplarz opuścił lubelską fabrykę

Nawet w Egipcie poznali się na żuku. 27 lat temu ostatni egzemplarz opuścił lubelską fabrykę

Ostatni Żuk opuścił fabrykę w Lublinie 13 lutego 1998 roku i powędrował do zakładowego muzeum. Do dziś auto służy wielu osobom, nie tylko miłośnikom zabytkowej motoryzacji.

Kalendarz
luty 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28