Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

21 października 2017 r.
15:11

Kazimierz Dolny: Debata ws. Korzeniowego Dołu. Eksperci przeciw brukowaniu

 Do dyskusji nad przyszłością wąwozu zaproszono ekspertów z lubelskich uczelni wyższych. Debata odbyła się w ostatni piątek, 20 października w Kazimierzu Dolnym<br />
<br />
Do dyskusji nad przyszłością wąwozu zaproszono ekspertów z lubelskich uczelni wyższych. Debata odbyła się w ostatni piątek, 20 października w Kazimierzu Dolnym

Podczas piątkowej debaty o wąwozie, naukowcy w większości opowiedzieli się przeciwko wybrukowaniu jego dna. Profesorowie zauważyli, że taka ingerencja w jego naturalny stan, mogłaby pogrzebać unikalność tego miejsca. Uczestnicy zebrania zgodzili się natomiast, co do potrzeby uregulowania ruchu turystycznego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wąwóz "Korzeniowy Dół" to bez wątpienia jedna z nawiększych atrakcji Kazimierza Dolnego oraz unikatowy, geogoliczny twór w skali kraju i Europy. To dlatego co roku odwiedza go ok. 150 tys. turystów.

Niestety, część z nich niszczy to miejsce wieszając się na korzeniach, wspinając się na ściany, czy drapiąc w nich napisy. Swobodny dostęp do wąwozu, w połączeniu z brakiem podstawowej infrastruktury turystycznej, powoduje że to miejsce się degraduje. - Ta ilość turystów to jest żywioł, z którym musimy coś zrobić - mówi pani Anna z Kazimierza Dolnego.

Podobnego zdania jest radna, Ewa Wolna. - Powinniśmy mówiąc kolokwialnie ogarnąć temat wokół tego wąwozu, zbudować toalety, śmietniki, parkingi i zastanowić się nad wprowadzeniem opłat za wstęp. Złotówka, czy dwa złote to nie jest dużo, a na całym świecie takie unikatowe miejsca mają reglamentowane wejścia. Dzięki temu można było zatrudnić człowieka, który pilnowałby wąwozu, by nikt nie wieszał się na tych korzeniach - argumentuje pomysłodawczyni piątkowej debaty o Korzeniowym Dole.

Jeśli nie beton, to co?

Oprócz mieszkańców i przedstawicieli władz, w dyskusji wzięli udział zaproszeni naukowcy z lubelskich uczelni. Większość z nich opowiedziała się przeciwko wybrukowaniu dna wąwozu, o którym to pomyśle kilka miesięcy temu mówił burmistrz.

Prof. Marian Harasimiuk z UMCS przyznał, że procesy geologiczne w przyszłości doprowadzą do wypadania drzew, których korzenie odsłonił już wąwóz, ale bruk na jego dnie to zły pomysł.

- Powinniśmy zachować ten wąwóz w stanie maksymalnie takim, jakim jest w tej chwili, chroniąc go przed "inwazją turystów" np. poprzez zakaz wejść w trakcie opadów, czy silnego wiatru - mówił profesor, proponując takie rozwiązania jak drewniane progi na dnie, które spowolniłby proces erozji, czy rozwój ścieżek dla turystów wyprowadzających ich także poza obrąb wąwozu. - Tak, żeby pokazać im przy okazji coś więcej - tłumaczył.

Zdecydowanie przeciw brukowaniu wąwozu wypowiadał się także prof. Jan Rodzik, kierownik Roztoczańskiej Stacji Naukowej z UMSC. - Takie utwardzenie dna zubożyłoby jego walory krajobrazowo-dydaktyczne - mówił naukowiec, sugerując użycie do tego celu naturalnych żywic.

Jako przykład możliwości zabezpieczenia zboczy podał natomiast zastosowanie odpowiedniej roślinności. Za użyciem drewnianych progów, które spowolniłyby spływ lessowego mułu i wody w dół wypowiadał się także dr. hab. Gabriel Borowski z Politechniki Lubelskiej.

Parkingi, śmietniki i toalety

O zdanie na temat tego, co należy zrobić z wąwozem zapytaliśmy obecnego na debacie dyrektora Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki. - Trzeba to przeanalizować od każdej strony, naukowej, społecznej, estetycznej, kulturowej. Jestem przekonany, że nie powinniśmy podejmować decyzji o brukowaniu, bo to zniszczyłoby piękno, dla którego turyści do niego przyjeżdżają. Przychylam się natomiast do pomysłu, żeby ten ruch turystyczny regulować i na nim zarabiać - mówi Mariusz Płoszaj-Mazurek.

Na temat koniecznych inwestycji oraz zmian natury administracyjnej mówił burmistrz Andrzej Pisula. Ten zaprezentował zebranych slajdy pokazujące największe problemy dotyczące wąwozu. Chodzi o niewystarczającą ilość miejsc parkingowych, zatrzymujące się po obu stronach krętej ulicy samochody i autokary, brak toalet, śmietników oraz tablic informacyjnych. Burmistrz przyznał, że część turystów bładzi, szukając Korzeniowego Dołu, bo nie ma tablic i strzałek, które by ich naprowadziły. Pisula zwrócił uwagę również na potrzebę wprowadzenia regulacji prawnych, które precyzowały kwestie własności i praw do wąwozu (oraz ewentualnych zysków, jakie mógłby przynosić w przyszłości).

Nie zrujnować unikatu

O tym, że obecnie Korzeniowy Dół nie jest optymalnym produktem turystycznym przekonywał prof. Bogusław Sawicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Jego zdaniem opłata za wstęp do niego powinna wynosić około 2 złotych, co dałoby rocznie około 300 tys. złotych przychodu.

Ekspert od turystyki przedstawił wizję, w której obok wąwozu funkcjonują kioski z pamiątkami, a na spacery po nim przyjezdnych zabierają przewodnicy. Turyści swoje samochody zostawiają na przestronnych parkingach, a wokół nie brakuje toalet. Burmistrz Pisula dodałby do tego wyremontowaną drogę powiatową (ul. Doły) z rozwiązanym problemem wód opadowych i nanosznego na nią błota.

Otwarte pozostaje pytanie o kwestie oświetlenia. Budowa latarni raczej nie wchodzi w grę, bo byłabyto, podobnie jak kostka brukowa, zbyt brutalna ingerencja w wąwóz. Ciekawe rozwiązanie zaproponował dyrektor Płoszaj-Mazurek. - Wiem, że dużą popularnością cieszą się nocne spacery do wąwozu z pochodniami. Być może turyści powinni na miejscu móc wypożyczyć jakiś rodzaj pochodni lub lampionu - powiedział. Jedno jest pewne, kostki brukowej na dnie Korzeniowego nie życzą sobie ani turyści, ani mieszkańcy. - Jeśli byśmy to zrobili, ten wąwóz byłby kolejną, zwyczajną ulicą, jakich mamy w Kazimierzu wiele. A to jest nasz unikat na skalę światową, pamiętajmy o tym - podsumowała Ewa Wolna.

(fot. Radosław Szczęch)

Pozostałe informacje

By grało się lepiej. Orliki do remontu

By grało się lepiej. Orliki do remontu

Orliki do remontu. Lubelski ratusz dostał dotacje na ten cel. Ale inwestycji w sport jest więcej.

Nocą mróz, w dzień słońce. Prognoza pogody na weekend
POGODA
film

Nocą mróz, w dzień słońce. Prognoza pogody na weekend

Prognoza pogody na weekend.

Dlaczego stiuk wenecki zdobył miano najlepszego tynku dekoracyjnego w aranżacji wnętrz?
film

Dlaczego stiuk wenecki zdobył miano najlepszego tynku dekoracyjnego w aranżacji wnętrz?

W dzisiejszych czasach aranżacja wnętrz nabiera nowego wymiaru, a klienci poszukują rozwiązań, które nie tylko upiększą ich przestrzeń, ale również nadadzą jej unikalny charakter. Jednym z najczęściej wybieranych sposobów wykończenia jest właśnie stiuk wenecki, rodzaj tynku dekoracyjnego, który cieszy się ogromnym uznaniem zarówno wśród profesjonalistów, jak i miłośników oryginalnego designu. W Polsce to rozwiązanie notuje ponad 8 tys. wyszukiwań miesięcznie, co świadczy o jego popularności i stale rosnącym zainteresowaniu. Ale co sprawia, że stiuk wenecki jest tak wyjątkowy?

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sobotę zagra w Gorzowie. Rewanż za puchar?

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sobotę zagra w Gorzowie. Rewanż za puchar?

W sobotę w Gorzowie Wielkopolskim dojdzie do rewanżu za finał Pekao S.A. Puchar Polski. Polski Cukier AZS UMCS będzie chciał odpłacić się rywalkom za niedawną porażkę. Początek zawodów o godz. 18.

Przeprowadzki w Krakowie: Top 10 porad, które oszczędzą Ci czas i nerwy

Przeprowadzki w Krakowie: Top 10 porad, które oszczędzą Ci czas i nerwy

Zmiana adresu w Krakowie tzw. przeprowadzka, to nie tylko nowy rozdział w życiu, ale też logistyczne wyzwanie. Jak zorganizować ją sprawnie, bez zbędnego stresu? Oto przewodnik, który pomoże ci przejść przez ten proces z klasą – od pakowania po wybór odpowiedniej firmy przeprowadzkowej w Krakowie.

Sprawdzenie VIN - najlepszy sposób oceny pojazdu przed zakupem

Sprawdzenie VIN - najlepszy sposób oceny pojazdu przed zakupem

Zakup samochodu używanego wymaga szczególnie dokładnej analizy pojazdu, aby skuteczniej wykryć ewentualne mankamenty. Dokładna weryfikacja stanu technicznego oraz historii auta jest niezbędna do tego, aby podjąć właściwą decyzję zakupową. Obecnie kupujący do swojej dyspozycji mają narzędzia pozwalające sprawdzić historię po numerze VIN. Wystarczy spisać numer zapisany w dowodzie rejestracyjnym, aby uzyskać wiele cennych informacji o samochodzie i tym samym w pełni świadomie podjąć decyzję zakupową.

Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Poszukiwał go ośrodek rehabilitacji

Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Poszukiwał go ośrodek rehabilitacji

37-latek z powiatu hrubieszowskiego miał molestować swoją czteroletnią córkę. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia.

Przed nami zabawa do białego rana
21 lutego 2025, 20:00

Przed nami zabawa do białego rana

Brak planów na piątek, a nie chcesz siedzieć w domu? W takim razie wybierz się na wystrzałową imprezę.

Po porażce z Orlen Wisłą Płock Azoty Puławy wypadły z pierwszej ósemki

Azoty Puławy chcą wrócić do ósemki, w sobotę mecz z Energą MKS Kalisz

Wyjazdowym rywalem Azotów Puławy będzie w sobotę Energa MKS Kalisz. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.30.

Najlepsze podstawówki są także w Lubelskiem. Najnowszy ranking

Najlepsze podstawówki są także w Lubelskiem. Najnowszy ranking

Portal edukacyjny Wasza Edukacja opublikował ranking najlepszych szkół podstawowych w Polsce. Na wysokich miejscach uplasowały się placówki z Lubelszczyzny.

Imprezy klubowe w weekend (21-22 lutego)
impreza
21 lutego 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (21-22 lutego)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator o tym, gdzie są najlepsze imprezy w Lublinie.

Matura rozszerzona z chemii? Zacznij naukę od podstaw i osiągnij świetny wynik!

Matura rozszerzona z chemii? Zacznij naukę od podstaw i osiągnij świetny wynik!

Osiągnięcie wysokiego wyniku na maturze rozszerzonej z chemii wymaga nie tylko systematycznej nauki, ale także odpowiedniego podejścia do tematu. Podstawy chemii stanowią fundament, na którym opierają się bardziej zaawansowane zagadnienia. Jeśli chcesz dobrze przygotować się do egzaminu, warto zacząć od uporządkowania wiedzy i konsekwentnego budowania umiejętności.

Znaki na lotnisku ustawione bezprawnie. A mandaty się sypały
ALARM 24

Znaki na lotnisku ustawione bezprawnie. A mandaty się sypały

Od 2011 roku policja bezprawnie karała kierowców, którzy łamali znaki B-2 „zakaz wjazdu” ustawione przy drogach dojazdowych pod terminale Portu Lotniczego Lublin. Sprawę wykrył nasz czytelnik, którego zmagania z policją i lotniskiem opisaliśmy kilkanaście dni temu. W środę po raz kolejny stanął przed sądem w Świdniku, który w 6 przewodach rozpatruje ponad 30 mandatów wlepionych mu po donosach od sygnalisty, właśnie na terenie lotniska.

Waloryzacja rent i emerytur 2025 – co musisz wiedzieć?
Dzień Wschodzi
film

Waloryzacja rent i emerytur 2025 – co musisz wiedzieć?

Dziś w naszym cyklu rozmów wideo „Dzień wschodzi” rozmawiamy z Beatą Stefaniuk, zastępczynią dyrektora oddziału ZUS w Lublinie ds. świadczeń. Przybliżymy szczegóły marcowej waloryzacji rent i emerytur, porozmawiamy o 13. i 14. świadczeniu oraz powiemy o kapitale początkowym.

Bogdanka LUK Lublin zmierzy się z zespołem z Częstochowy po raz drugi w ciągu czterech dni

Bogdanka LUK Lublin znowu zmierzy się z Norwidem, tym razem w ramach PlusLigi

Bogdanka LUK Lublin zmierzy się w hali Globus z Steam Hemarpol Norwidem Częstochowa. Niedzielny mecz rozpocznie się o godzinie 20.30.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium