Co dalej z Korzeniowym Dołem w Kazimierzu Dolnym? Jakie są pomysły na jego zagospodarowanie? Czy należy go wybrukować, oświetlić? Między innymi nad takimi problemami będą jutro dyskutować mieszkańcy nadwiślańskiego miasteczka.
Jutro w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca-Witkiewicza przy ul. Nadwiślańskiej 9 o godz. 16 rozpocznie się debata publiczna na temat Korzeniowego Dołu – jednego z najbardziej malowniczych kazimierskich wąwozów. Organizuje ją burmistrz miasteczka, który jeszcze kilka miesięcy temu chciał go wybrukować i oświetlić. Pod petycją przeciwko tym działaniom podpisywały się wówczas setki osób z całej Polski. Ostatecznie pomysł nie doczekał się realizacji.
Teraz burmistrz chce znaleźć rozwiązania, które pomogą chronić wąwóz. – Chcieliśmy zorganizować debatę i wspólnie wypracować jakieś rozwiązania dla tego wąwozu. Każdy może wziąć w niej udział. Zaprosiłem naukowców po to, żeby przedstawili fachowe stanowiska na ten temat – mówi Andrzej Pisula, burmistrz Kazimierza Dolnego. – Ale przyjść mogą mieszkańcy i wszyscy zainteresowani tą sprawą. Również ci, którzy wcześniej tak ostro krytykowali mój pomysł. Mogą publicznie przedstawić swoje zdanie. Najłatwiej jest krytykować, ale trudniej już przedstawić jakieś konkretne rozwiązanie.
Jak tłumaczy Pisula, chodzi o rozwiązania, które pomogą chronić wąwóz. – Zarzuca mi się, że chcę działać na szkodę wąwozu, a to nieprawda. Ja się tu wychowałem i zależy mi na dobru tego wąwozu, tak jak wszystkim mieszkańcom Kazimierza – twierdzi Pisula. – Trzeba go chronić przed nadmiernym eksploatowaniem jakie ma teraz miejsce na przykład parkowaniem na dziko, co jest nagminne.
Debatę poprowadzi prof. Bogusław Sawicki, kierownik katedry Turystyki i Rekreacji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Przed debatą będzie można wybrać się na spacer po Korzeniowym Dole i Norowym Dole, który z okazji Międzynarodowego Dnia Krajobrazu organizuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie wspólnie z Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym oraz Zespołem Szkół im. Jana Koszczyca-Witkiewicza.
– Chodzi o przybliżenie walorów przyrodniczo-turystycznych wąwozów lessowych charakterystycznych dla rzeźby geologicznej okolic Kazimierza, historii powstawania wąwozów i głębocznic, a także problemów związanych z intensywną erozją tej formy skalnej – informuje Paweł Duklewski, rzecznik RDOŚ w Lublinie i dodaje: – W trakcie zwiedzania poruszone zostaną także kwestie turystycznego udostępnienia, problemów komunikacji drogowej i zagospodarowania wąwozów lessowych. Spacer będzie wprowadzeniem do debaty publicznej organizowanej przez burmistrza Kazimierza.
Przewodnikiem będzie dr Andrzej Pawłowski, pracownik RDOŚ w Lublinie i wieloletni przewodnik, który ma na koncie liczne publikacje i wykłady o krajobrazie, geologii i kulturze Kazimierza Dolnego oraz Małopolskiego Przełomu Wisły. Zbiórka o godz. 9 na kazimierskim Rynku.