Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

26 czerwca 2017 r.
12:43

Burmistrz głuchy na protesty ws. wąwozu. "Zniszczone zostanie to, co jest elementem zachwytu"

Mimo fali protestów, burmistrz Kazimierza Dolnego nie rezygnuje z planów wybrukowania i zainstalowania oświetlenia w najsłynniejszym kazimierskim wąwozie. – Zniszczone zostanie to, co obecnie jest elementem zachwytu – ostrzegają geolodzy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O kontrowersyjnym pomyśle wybrukowania Wąwozu Korzeniowego pisaliśmy już w kwietniu. Władze miasteczka planują tu m. in. ułożenie kamieni polnych i zamontowanie oświetlenia. Nie spodobało się to wielu mieszkańcom i turystom. Po naszym tekście powstała petycja do burmistrza. Poparło ją ponad tysiąc osób z całej Polski. Burmistrz Kazimierza, który mieszka 200 metrów od podnóża wąwozu, planów jednak zmienić nie zamierza.

– W odpowiedzi na petycję wyrażającą sprzeciw wobec planów utwardzenia drogi prowadzącej w Wąwozie Korzeniowym (...) informuję, że plany te nie ulegną zmianie – stwierdza Andrzej Pisula. Jak tłumaczy, prośbę o taką inwestycję cztery lata temu przesłali do niego mieszkańcy ulicy, przy której położony jest wąwóz. Przypomina, że podpisało się pod nią kilkadziesiąt osób. Mieli oni prosić o „rozsądne zagospodarowanie” wąwozu, „łącznie z rozważeniem jego utwardzenia”.

– W tej chwili każdy może tam robić, co chce. Wchodzą wycieczki, wjeżdżają meleksy, bryczki. Ilość turystów, która tam się pojawia, powoduje niszczenie struktury tkanki wąwozu. Następuje dewastacja. My chcemy chronić wąwóz przed zniszczeniem i tylko taki cel nam przyświeca – tłumaczy burmistrz Pisula, który planuje w tej okolicy większą infrastrukturę. – W okolicy potrzeba m. in. toalet, chodnika czy parkingu z prawdziwego zdarzenia. Teren ten pozostanie dziki, niczego złego nie chcemy zrobić – zapewnia.

Według burmistrza ułożenie kamienia „ograniczy wypłukiwanie lessu” i „znacznie spowolni erozję”. Innego zdania jest prof. dr hab. Marian Harasimiuk z Zakładu Polityki Przestrzennej i Planowania UMCS. Nie pozostawia na tym pomyśle suchej nitki.

– To jest skandaliczna historia. Nie jest to dobre działanie dla tego miasteczka i świadczy o niewiedzy władz. Zniszczone zostanie to, co jest elementem zachwytu i zainteresowania. Taka ingerencja naruszy podstawowe, naturalne walory tego miejsca – mówi były rektor UMCS.

Montaż doziemnych opraw oświetleniowych ma z kolei umożliwić turystom nocne zwiedzanie wąwozu. – W ten sposób dodatkowo wyeksponowany zostanie urok wąwozu dla miłośników wieczornych spacerów – uważa burmistrz.

– Przecież teraz turyści przyjeżdżają tutaj właśnie dlatego, że miejsce to ma niepowtarzalny klimat. Dla wielu atrakcją jest nocny spacer z pochodnią – stwierdza Grzegorz Dunia, były burmistrz Kazimierza, który mieszka niedaleko najbardziej znanego kazimierskiego wąwozu.

Potrzebna debata

Pochodzący z Kazimierza dr hab. Jan Rodzik, geomorfolog z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS, zauważa, że zderzają się tu trzy wizje. – Inne spojrzenie mają mieszkańcy, inne turyści, a jeszcze inne przyrodnicy. Niewątpliwie trzeba zabezpieczyć dno wąwozu, jednak propozycja burmistrza jest zbyt daleko idąca. Można ograniczyć się do działań, które nie będą tak mocno zmieniać wizerunku tego miejsca, czyli np. utwardzić dno specjalnymi preparatami w rodzaju żywicy polimerowej – radzi.

Według naukowca w tej sprawie powinna odbyć się debata. Podobnego zdania jest wielu mieszkańców miasteczka.

– Jako wieloletniego mieszkańca Kazimierza bardzo mnie oburzają i smucą takie pomysły. Pokazuje to brak jakiegokolwiek zrozumienia przez burmistrza tego, na czym polega wyjątkowość i unikalny charakter tego miejsca. Dlaczego burmistrz nie zapyta mieszkańców o zdanie w formie referendum lokalnego? – pyta Cezary Nicpoń.

Andrzej Pisula zapewnia, że będą spotkania w tej sprawie (najbliższe ma się odbyć we wtorek w Urzędzie Miasta). Mogą w nich wziąć udział mieszkańcy miasteczka. – Jesteśmy na etapie uzyskiwania niezbędnych zgód i opinii. Planowane roboty w wąwozie zostaną przeprowadzone pod warunkiem ich uzyskania – czytamy w piśmie od burmistrza.

Pozostałe informacje

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę

Czwarty raz w rym sezonie, ale pierwszy w 2025 roku Motor nie strzelił gola w meczu u siebie. Beniaminek z Lublina nie zrewanżował się też Cracovii za porażkę z jesieni 2:6. Tym razem „Pasy” wygrały 1:0, a kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał już w 49 minucie.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

Manolo i jego koledzy będą chcieli jak najszybciej zapomnieć o spotkaniu w Bytomiu

Wisła Puławy bez szans w wyjazdowym starciu z Polonią Bytom

Bez niespodzianki w Bytomiu. Choć Wisła Puławy próbowała postawić się faworyzowanej Polonii to nie udało jej się wywalczyć na trudnym terenie choćby jednego punktu

Fragment rywalizacji w Słupsku

PGE Start Lublin został rozgromiony w Słupsku

Podopieczni Wojciecha Kamińskiego ulegli Enerdze Icon Sea Czarni różnicą aż 23 pkt. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że ten wynik to sensacja, ale również olbrzymie rozczarowanie.

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji
1 maja 2025, 0:00

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy co wtedy dzieje się w regionie.

Lewart w trzech ostatnich meczach zdobył siedem punktów

Druga wygrana na wiosnę, Lewart lepszy od Wiślan

W trzech ostatnich meczach Lewart wywalczył siedem punktów. W sobotę beniaminek z Lubartowa pokonał u siebie Wiślan Skawina 1:0, a bohaterem gospodarzy okazał się Łukasz Najda, który zdobył jedynego gola.

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Już 10 maja w Uroczysku Stary Gaj odbędzie się wyjątkowe wydarzenie łączące aktywność fizyczną, kontakt z przyrodą i szczytny cel – „Piątka z leśnikami”. Organizatorzy zapraszają nie tylko biegaczy, ale także wszystkich miłośników lasu i pomagania.

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Wcześniej ulica Twarda, teraz Ceglana. Urzędnicy szukają wykonawcy tej długo wyczekiwanej przez mieszkańców przebudowy drogi.

Sax night
Foto
galeria

Sax night

Imprezy w najpopularniejszym lubelskim Klubie 30 to destylat zabawy. Kto był ten wie, a kto nie był, niech żałuje. Imprezy odbywają się często na dwóch, a nawet na trzech parkietach, a każdy z inną muzyką. Ten stylistyczny eklektyzm sprawia, że co weekend klub przeżywa prawdziwe oblężenie. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy fotogalerię z weekendowych szaleństw w popularnej Trzydziestce, z której dowiecie się, jak się bawi Lublin.

W decydującym meczu półfinału play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała Jastrzębski Węgiel 3:2 i zagra w finale

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin co najmniej ze srebrnym medalem, ograła Jastrzębski Węgiel

W trzecim decydującym spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin po zaciętym boju pokonała mistrza Polski Jastrzębski Węgiel 3:2 i po raz pierwszy w historii zagra o medale mistrzostw Polski, i to od razu o złote

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

W niedzielę 27 kwietnia sklepy będą otwarte. To druga i zarazem ostatnia niedziela handlowa w kwietniu, tuż przed długim weekendem majowym.

Zabiegi ablacji z użyciem nowej techniki

To zaburzenie rytmu serca dotyczy miliona Polaków. W Lublinie leczą to nową techniką

Lubelscy lekarze przeprowadzili zabieg ablacji migotania przedsionków nową techniką varipulse. Dokonał tego jako jeden z pierwszych w Polsce zespół z Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii USK Nr 4 pod kierownictwem dr hab. Andrzeja Głowniaka.

Motor chce się zrewanżować Cracovii za porażkę z jesieni

Rewanżu za 2:6 nie było. Motor Lublin - Cracovia (zapis relacji na żywo)

Motor liczył na rewanż za porażkę z jesieni. Cracovia drugi raz okazała się jednak lepsza od beniaminka z Lublina. Tym razem 1:0. Kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał na początku drugiej połowy.

Ogłoszenie wyroku

25 lat za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Do sądu wpłynęły apelacje

Sąd skazał w styczniu Karola M. na 25 lat więzienia za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Strony złożyły apelacje.

Ubiegłoroczna aukcja Pride of Poland

"To jest poniżej hipokryzji". Sprawa janowskiej stadniny w Sejmie

- To jest poniżej hipokryzji, co pan rozpowiada - tak w Sejmie wicemarszałkini Dorota Niedziela (KO) odniosła się do wypowiedzi polityków PiS dotyczących sytuacji w państwowych stadninach koni. Poseł Kazimierz Choma (PiS) dopytywał co zrobi resort rolnictwa, by „powstrzymać upadek hodowli koni”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium