Piotr Mazurek, lublinianin, został dowódcą 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych. W poniedziałek został mianowany na stopień komandora porucznika, a dzisiaj odebrał nominację na nowe stanowisko
Piotr Mazurek pochodzi z Lublina, jest absolwentem VII Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Farbiarskiej oraz Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Służbę w 2. Dywizjonie Okrętów Transportowo-Minowych rozpoczął zaraz pu ukończeniu studiów, w 2003 roku.
Następnie przeszedł wszystkie szczeble kariery na okręcie, od dowódcy działu, poprzez zastępcę dowódcy okrętu, aż po dowódcę okrętu. Przez ponad 6 lat dowodził okrętem ORP Lublin. Pełnił również służbę w sztabie dywizjonu oraz w dowództwie 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Od 2017 roku zajmował stanowisko zastępcy dowódcy dywizjonu – szefa sztabu 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych. Z dniem 6 czerwca tego roku został mianowany na stopień komandora porucznika i wyznaczony na stanowisko dowódcy wspomnianej formacji. Zastąpił komandora Marka Obrębskiego.
- Stojącym przede mną oficerom, podoficerom i marynarzom 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych mogę obiecać, że nie będę wymagał więcej, niż wymagam od samego siebie, będę pracował tak ciężko, jak wy służycie dla naszej jednostki. Obiecuję zdobyć i utrzymać szacunek dla siebie jako dowódcy i co istotniejsze, zaufanie do decyzji, które będę musiał podejmować. […] Obiecuję również dołożyć wszelkich starań, żebyście byli ze mnie dumni, tak jak ja jestem dumny z waszej służby i profesjonalizmu, którego jestem świadkiem na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat służby na okrętach dywizjonu i w jego sztabie - mówił kmdr por. Piotr Mazurek.
2. Dywizjon Okrętów Transportowo-Minowych jest oddziałem taktycznym 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, odpowiedzialnym za transport drogą morską wojsk i sprzętu technicznego oraz stawianie obronnych zagród minowych przeciwko pojedynczym okrętom i zespołom. Okręty dywizjonu posiadają możliwości załadunku oraz wyładunku techniki wojskowej, zarówno w porcie, jak i na nieuzbrojonym brzegu. Jednym z zadań jest także zapewnienie platformy dowodzenia międzynarodowymi zespołami okrętów, składającymi się z okrętów walki przeciwminowej różnych klas. W skład dywizjonu wchodzi pięć okrętów transportowo- minowych (ORP Lublin, ORP Gniezno, ORP Kraków, ORP Poznań, ORP Toruń), trzy kutry transportowe oraz okręt dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP Kontradmirał Xawery Czernicki.
Jak informuje Wojsko Polskie, początki dywizjonu sięgają lat 50. ubiegłego wieku. Ma na swoim koncie wiele osiągnięć, do ostatnich z nich należy zaliczyć: wyróżnienie "Znakiem Honorowym Sił Zbrojnych RP" za szczególne osiągnięcia w wykonywaniu zadań służbowych w 2002 roku oraz nadanie tytułu honorowego "Wzorowy Pododdział" dla ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki" za szczególne osiągnięcia w czasie udziału w misjach pokojowych (operacje "Enduring Freedom" i "Iraqi Freedom" w latach 2002-2003). 15 sierpnia 2007 roku, w czasie uroczystych obchodów Święta Wojska Polskiego w Warszawie, prezydent RP wyróżnił dywizjon flagą państwową i dyplomem (jako jedną z ośmiu najlepszych jednostek w Wojsku Polskim, a pierwszą w Marynarce Wojennej RP).