Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

9 kwietnia 2020 r.
19:06

Biała Podlaska: Autyści nie rozumieją, czym jest koronawirus. Nie wiedzą, dlaczego ich dzień jest teraz inny

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
(fot. archiwum)

– To wyzwanie zarówno dla nauczycieli, naszych podopiecznych, jak i ich rodziców – tak o zdalnym nauczaniu mówi Anna Chwałek, prezes stowarzyszenia Wspólny Świat. Otacza ono opieką ponad 200 osób z autyzmem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na co dzień, dzieci i młodzież z autyzmem mogły tu korzystać z przedszkola, szkoły podstawowej i ponadpodstawowej.

– Praca z dzieckiem z autyzmem wymaga specjalnych umiejętności. Nasi nauczyciele wysyłają zadania do zrobienia, licząc że rodzice będą ćwiczyć z dziećmi– przyznaje Chwałek. Ale jest to wyzwanie. Dlaczego? – Z pozoru banalne ćwiczenie wymaga szczegółowych instrukcji, bo nasze dzieci bardzo szybko wdrukowują sobie pewne schematy. Jest ryzyko, że rodzic działając oczywiście w dobrej intencji, nieprawidłowo wykona ćwiczenie – tłumaczy szefowa stowarzyszenia, które założyła 12 lat temu.

Później, wiele czasu potrzeba aby "wytępić" u dziecka złą reakcję na dane zadanie. Kolejna trudność to rytm dnia, który uległ zmianie.

– Nasze dzieci są bardzo schematyczne.  Ciężko im wytłumaczyć, dlaczego nie mogą pójść do szkoły, dlaczego nagle pojawił się nowy rytm dnia. To rodzi w nich frustrację – zaznacza Chwałek. Część z nich oczekuje aktywności praktycznie przez cały dzień. – To "zadaniowcy" i jeżeli nie mają planu na cały dzień, to czasami pojawiają się u nich autoagresywne zachowania. To wymusza na rodzicach ciągłą aktywność– podkreśla prezes. Jej zdaniem, gdy takie dzieci spędzają w placówce kilka godzin, rodzice w tym czasie mają chwilę wytchnienia. – Teraz musza być całą dobę z dzieckiem. A wiadomo że zadania wysyłane zdalnie, robi się szybciej.

Niskofunkcjonujące osoby z autyzmem, które mogą być dodatkowo upośledzone umysłowo, potrzebują aktywności fizycznej.

– To jeden ze sposobów na rozładowanie napięcia przy agresywnych zachowaniach. One muszą sie wybiegać. A to zostało im teraz odebrane – ubolewa szefowa Wspólnego Świata. Stowarzyszenie nie tylko organizuje zdalne nauczanie dla swoich podopiecznych. –Udzielamy też wsparcia rodzicom, mamy telefoniczny dyżur psychologa – zaznacza.

Istnieje jednak trudność z dostępem do psychiatry. – Już do nas nie przyjeżdża przez pandemię, a rodzice korzystali z recept. Leki się kończą, a to często specyfiki, które hamują agresywne zachowania – zwraca uwagę Chwałek.

Prezes obawia się też skutków kryzysu gospodarczego, który nastąpi po pandemii. Przypomnijmy że Wspólny Świat jest w trakcie budowy kolejnych obiektów Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem. Obecnie, powstają środowiskowy dom samopomocy, szkoła przysposabiająca do pracy oraz dom pobytu stałego dla dorosłych. Wspólny Świat musi dołożyć 2 mln zł wkładu własnego do tej inwestycji i pieniądze cały czas zbiera.

– Kryzys stawia w trudnej sytuacji organizacje pozarządowe. Często żyjemy z darowizn przekazanych przez przedsiębiorców, dlatego w naszym interesie jest to, aby gospodarka rozwijała się dynamicznie – tłumaczy. – Niestety, kryzys, może mieć przełożenie na to, ze będzie nam trudno zdobyć pieniądze na budowę kolejnych obiektów –obawia sie Chwałek.

prezes Anna Chwałek (fot. Wspólny Świat )
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Barierki na ścieżce rowerowej przy wyjeździe na aleję Tysiąclecia

Barierki na ścieżce rowerowej. Będzie bezpieczniej?

Barierki ustawiono dla poprawy bezpieczeństwa – przekonują urzędnicy. Ale zdaniem niektórych rowerzystów mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Rosjanie cały czas atakują rakietami i dronami ukraińskie miasta. Na zdjęciu: uszkodzony po wtorkowym rosyjskim ataku rakietowym blok mieszkalny w Zaporożu. Jedna osoba zginęła, a 23 inne osoby zostały ranne, w tym czworo dzieci

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie. Czego chce w zamian?

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie na obecnej linii frontu – pisze brytyjski „Financial Times”, powołując się na źródła bliskie sprawie. Jeden z nich dodaje, że „Jest obecnie dużo presji wywieranej na Kijów, by ustąpił w pewnych kwestiach i żeby Trump mógł ogłosić zwycięstwo”.

Duch Witkacego w Lublinie
Spotkanie
23 kwietnia 2025, 17:00

Duch Witkacego w Lublinie

Już jutro (środa, 23 kwietnia) w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińśkiego w Lublinie, za sprawą książki „Witkacy. Biografia” przywołany zostanie duch Witkacego. Wieczór zapowiada się nietuzinkowo – w stylu godnym bohatera książki, legendarnego artysty znanego z ekscentrycznego humoru i nieokiełznanej wyobraźni.

Ośrodek Szkolenia Policji został otwarty pod koniec stycznia

Brakuje policjantów. Ośrodek w Lublinie nie wystarcza. Policja otwiera kolejne

Problemem nie jest brak chętnych do służby w policji, lecz baza szkoleniowa. Pracujemy nad jej rozbudową – mówi szef Komendy Głównej Policji, nadinsp. Marek Boroń.

ChKS Chełm potrzebował pięciu setów aby wygrać pierwszy mecz półfinałowy play-off z KPS SIedlce

ChKS Chełm lepszy od KPS Siedlce

W pierwszym spotkaniu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:2. Tym samym prowadzi w rywalizacji do dwóch zwycięstw 1-0. W piątek drugie spotkanie, w Siedlcach

Pomnik w Emilcienie upamiętniający wydarzenia z 1978 roku

W Emilcinie znów szykują się na spotkanie z UFO

Propozycja dla tych, którzy oglądają serial „Projekt UFO”. I dla tych, którzy wciąż się zastanwiaja, co 47 lat temu zobaczył Jan Wolski w Emilcinie.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny
Nasz Patronat
27 kwietnia 2025, 18:45

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny

W najbliższą (27 kwietnia), w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie odbędzie się wyjątkowy koncert wielkanocny – "Miłosierdzie".

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż
galeria

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż

Będą też łopaty saperskie, peleryny na namiot, manierki i na przykład stalowe talerze. Co jeszcze przygotowała Agencja Mienia Wojskowego w Lublinie?

Wierni na placu Świętego Piotra modlą się po śmierci papieża Franciszka

Kto zostanie nowym papieżem? To o nich watykaniści mówią najczęściej

Najważniejszym aspektem w medialnych spekulacjach przed planowanym na początek maja konklawe jest to, że spośród 135 kardynałów elektorów, 107 zostało mianowanych przez papieża Franciszka, 23 to nominaci Benedykta XVI, a pięciu to kardynałowie św. Jana Pawła II.

Początek maja w Zamościu to zawsze tłumy turystów
1 maja 2025, 0:00
galeria

Majówka 2025 w Zamościu. Codziennie inna impreza

To już tradycja, że długi majowy weekend otwiera w Zamościu sezon turystyczny. W tym roku miasto też liczy na gości. Jeśli przyjadą, nie będą się nudzić. Zaplanowano sporo różnych imprez.

 Czwórka poszukiwanych w jednym miejscu. Kogo zatrzymała policja?

Czwórka poszukiwanych w jednym miejscu. Kogo zatrzymała policja?

W jednym pensjonacie ukrywało się trzech mężczyzn i kobieta. Dwaj bracia byli poszukiwani między innymi za oszustwa. A najstarszy z mężczyzn: za udział w rozboju.

Będzie można podziwiać Bug z wieży widokowej

Będzie można podziwiać Bug z wieży widokowej

Na dolinę Bugu będzie można spojrzeć z szerszej perspektywy. W Gnojnie powstaje wieża widokowa.

Zmiana lokalizacji przystanku i duże utrudnienia w ruchu na lubelskiej dzielnicy

Zmiana lokalizacji przystanku i duże utrudnienia w ruchu na lubelskiej dzielnicy

Przez trzy dni kierowcy oraz pasażerowie komunikacji miejskiej będą musieli uzbroić się w cierpliwość jadąc przez ulicę Fabryczną w Lublinie.

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Dodatkowe koncerty na 10-lecie gry

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Dodatkowe koncerty na 10-lecie gry

Wiedźmin: Muzyka Kontynentu to część obchodów 10. rocznicy premiery gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Będzie Percival Schuttenbach, będą przygotowane specjalnie na tę okazję efekty wizualne i fragmenty rozgrywki z gry.

W tym miejscu dzieci są sobą. Rezerwat Dzikich Dzieci organizuje tydzień Ziemi
ZDJĘCIA
galeria

W tym miejscu dzieci są sobą. Rezerwat Dzikich Dzieci organizuje tydzień Ziemi

Z okazji Światowego Dnia Ziemi Rezerwat Dzikich Dzieci rozpoczyna Tydzień Ziemi. Jak mówi Michał Głos, jeden z opiekunów miejsca, inauguracja sezonu wiosennego to nie tylko symboliczne przebudzenie natury, ale przede wszystkim czas aktywnego działania: zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium