Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

13 marca 2020 r.
15:21

Koronawirus a kampania wyborcza. Inne tematy zeszły na bok

42 A A

Rezygnacja z organizacji dużych spotkań z wyborcami i pojawiające się głosy o przełożeniu wyborów prezydenckich. Koronawirus mocno zmienił plany kampanijne kandydatów ubiegających się o funkcję najważniejszej osoby w państwie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pierwszą turę wyborów prezydenckich zaplanowano na 10 maja. Druga tura – jeśli będzie potrzebna – ma odbyć się dwa tygodnie później. Ale ostatnich dniach, w związku z potwierdzeniem pierwszych przypadków wywołanej koronawirusem choroby Covid-19, sprawy kampanijne zeszły na dalszy plan.

Odwoływane spotkania i konwencje

Podczas poniedziałkowej wizyty w Lublinie o sytuacji związanej z koronawirusem mówiła kandydatka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska. Poinformowała, że zagrożenie epidemiologiczne może wpłynąć na działania jej sztabu wyborczego.

– Aktywności nie ograniczę, ale na pewno zmienię sposób prowadzenia kampanii, myśląc o bezpieczeństwie Polaków. Nie możemy nikogo narażać – mówiła tłumacząc, że najprawdopodobniej zrezygnuje z organizacji dużych spotkań z wyborcami. I dodała: – Szykujemy się też do tego, że za chwilę polska gospodarka odczuje skutki tego wirusa. Chcemy apelować do rządu, żeby przygotował programy wsparcia, bo już kilka branż rzeczywiście ponosi wielkie straty, a to dopiero początek. Nie wiemy, co będzie za kilka tygodni czy miesięcy.

Następnego dnia sztab wicemarszałek Sejmu odwołał planowane tego dnia kolejna spotkania w naszym regionie.

W poniedziałkowy wieczór, po spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, podobną decyzję ogłosił urzędujący prezydent
Andrzej Duda.

– Te spotkania najczęściej odbywają się w dużych halach, salach. Przychodzi na nie 500 osób, czasami nawet 600 i 700. Wydaje mi się, że przez to może dojść do jakiegoś rozprzestrzeniania się koronawirusa. Ryzyko jest zbyt wielkie, a nie chcę narażać ludzi, którzy na te spotkania przychodzą, na niebezpieczeństwo – mówił Andrzej Duda, cytowany przez PolskieRadio24.pl. Dziennikarze portalu potwierdzili w sztabie Dudy odwołanie planowanych na ten tydzień wizyt „DudaBusa” w sześciu województwach. W czasie odłożono także konwencję programową, która miała odbyć się pod koniec marca.

– Nie ma wątpliwości, że obecna sytuacja przełoży się nie tylko na formę kampanii, ale też na przekazywane w niej treści – mówi dr hab. Agnieszka Łukasik-Turecka, politolog

Bez publiczności

Z organizacji dużych spotkań zrezygnowali także pozostali pretendenci do prezydenckiego fotela. Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) zapowiedział, że nie ograniczy swojej aktywności, ale zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych, nie szykuje już żadnej dużej konwencji.

Krzysztof Bosak (Konfederacja), który swoją konwencję planuje na najbliższą sobotę, zmienił jej formułę. Odbędzie się ona bez udziału publiczności, za to będzie transmitowana w internecie i mediach.

W kolejnych dniach kandydaci przedstawiali też propozycje „pakietów antykryzysowych”. Chodzi o rozwiązania dla pracowników, przedsiębiorców czy rodziców, którzy w związku z zamknięciem szkół i przedszkoli muszą zorganizować opiekę dla dzieci.

Robert Biedroń z Lewicy wczoraj wystosował list do polskich biskupów, w którym apeluje o zawieszenie mszy świętych. – Swoboda praktyk religijnych jest jednym z najważniejszych praw człowieka. Ale dziś najważniejsze jest zdrowie wszystkich Polek i Polaków. Na decyzję o zawieszeniu mszy zdecydował się Episkopat włoski. Kościół w Polsce powinien iść za jego przykładem – napisał na Facebooku.

Inne tematy zeszły na bok

– Nie ma wątpliwości, że obecna sytuacja przełoży się nie tylko na formę kampanii, ale też na przekazywane w niej treści – mówi dr hab. Agnieszka Łukasik-Turecka, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Dotychczas poruszane tematy bez wyjątku zostały odsunięte na bok. Dziś najważniejsze jest to, jak chronić się przed koronawirusem, co zrobić w razie podejrzenia zachorowania. Jeśli to są główne problemy Polaków, to startujący w wyborach politycy muszą się do tego dostosować. A decyzja o zamknięciu instytucji publicznych w sposób oczywisty przekłada się na kształt kampanii, która nie może być oparta na spotkaniach bezpośrednich. Taka forma w chwili obecnej odpada.

Zdaniem politolog, wpływ na postrzeganie w oczach wyborców, a w efekcie na wyborcze wyniki może mieć sposób, w jaki rządzący będą odnosić się do trzech kwestii.

Pierwsza z nich to pustoszejące półki w wielu sklepach, co ma związek z robieniem zakupów na zapas.

– Przeciętny wyborca może nie analizować, że to skutek paniki, ale uznać to za winę rządzących – mówi Łukasik-Turecka. Kolejne kwestie dotyczą regulacji dla rodziców, którzy muszą znaleźć opiekę dla dzieci, które ukończyły ósmy rok życia, oraz rozwiązań dla przedsiębiorców z wielu branż, którzy już odczuwają skutki pandemii.

– To będą trzy punkty zapalne, wokół których będzie teraz toczyć się ta kampania. Jeżeli te problemy zostaną rozwiązane, to Andrzej Duda jako kandydat związany z obozem rządzącym, może na tym zyskać. Pewną ucieczką do przodu obozu władzy mógłby być ruch polegający na przykład na otwarciu sklepów w niedziele w okresie zagrożenia wirusem. To spowodowałoby nie tylko rozluźnienie ścisku w sklepach w ciągu tygodnia, ale i umożliwiłoby sieciom handlowym zapewnienie rytmicznych dostaw dla klientów poszukujących newralgicznych artykułów. Ucięłoby to plotki o domniemanym zamykaniu sklepów, a wręcz pokazałoby, że rząd poprawia dostęp do placówek handlowych. Gdy przeciętny obywatel będzie miał przeświadczenie, że rząd poradził sobie w trudnej sytuacji, będzie to plus dla obecnego prezydenta. W przeciwnym razie skorzystać może ten kandydat, który skutecznie wypunktuje błędy władzy – mówi politolog. I podsumowuje: – To test dla rządu. Ale jego wynik bez wątpienia przełoży się na wybory prezydenckie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Siatkarze z Lublina w dobrym stylu wywalczyli awans do 1/8 finału CEV Volleyball Challenge Cup

Bogdanka LUK Lublin zagra trzeci mecz w tym tygodniu. Tym razem na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn

Po awansie do 1/8 finału CEV Challenge Cup Bogdanka LUK Lublin wraca do ligowych rozgrywek. Marcin Komenda i spółka zagrają w Olsztynie z tamtejszym Indykpolem AZS. Piątkowe spotkanie rozpocznie się o godzinie 20.30.

Zdobywca pierwszego miejsca - zdjęcia "Wawel we mgle" autorstwa Daniela Turbasy
galeria

Tak fotografują mistrzowie. Zabytki uwiecznione na zdjęciach

Znamy wyniki XXIX Międzynarodowego Biennale Fotografii „Zabytki”. Wydarzenie zgromadziło miłośników fotografii z kraju i zagranicy, oferując przestrzeń do ukazania artystycznej wizji dziedzictwa kulturowego.

Wyczyściła bankowe konto, a gotówkę wyrzuciła do śmieci

Wyczyściła bankowe konto, a gotówkę wyrzuciła do śmieci

Nie do wiary. 72-letnia mieszkanka Puław sądząc, że ratuje swoje oszczędności przed kradzieżą, sama podarowała pieniądze oszustom.

Większość ratuje mandaty pięciu radnych prezydenta
Lublin

Większość ratuje mandaty pięciu radnych prezydenta

Po doniesieniach medialnych pięć radnych klubu prezydenta Krzysztofa Żuka znalazło się pod lupą. Ich mandaty były zagrożone. Ale w Radzie Miasta Lublin jest większość, która zagłosowała przeciwko wnioskom PiS w tej sprawie.

Po wygranej w Gliwicach Piotr Ceglarz i jego koledzy chcą przywieźć pełną pulę także z Lubina

Motor Lublin jedzie do Lubina na mecz z Zagłębiem po kolejne trzy punkty

Po przerwie reprezentacyjnej jako pierwsi do walki o punkty wrócą piłkarze Motoru Lublin i Zagłębia Lubin. Obie ekipy zmierzą się na stadionie „Miedziowych” już w piątek o godz. 18.

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium