Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

26 lutego 2020 r.
9:00

Lubelskie: Koronawirus u bram. Oddziały zakaźne w szpitalach są w stanie gotowości

Klinika Chorób Zakaźnych SPSK 1 przy ul. Staszica w Lublinie
Klinika Chorób Zakaźnych SPSK 1 przy ul. Staszica w Lublinie (fot. Piotr Michalski)

27 osób w województwie lubelskim, które wróciły z Włoch, jest pod nadzorem sanepidu. W związku z epidemią koronawirusa Uniwersytet Medyczny w Lublinie zawiesza rekrutację na studia anglojęzyczne

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Już co najmniej 320 osób we Włoszech jest zakażonych koronawirusem. 10 osób zmarło. W kolejnych krajach w Europie odnotowuje się przypadki zakażenia wirusem COVID-19. Pierwsi chorzy są już w Szwajcarii, Chorwacji oraz Austrii. W sumie na Starym Kontynencie zakażonych jest 385 osób.

– Ryzyko, że koronawirus do nas dotrze jest teraz znacznie większe niż wcześniej, kiedy epidemia dotyczyła tylko Azji. Włochy, gdzie mamy nowe ogniska zachorowań, są znacznie bliżej Polski i trudno jest „wyłapać” wszystkie osoby, które miały kontakt z zakażonymi. Robimy jednak wszystko, żeby to ryzyko minimalizować – tłumaczy Beata Nadolska, kierownik Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie i dodaje, że w tym momencie 27 osób w woj. lubelskim, które wróciły z Włoch, jest pod nadzorem epidemiologicznym.

Taki nadzór oznacza kwarantannę domową, ograniczenie aktywności zawodowej lub stały telefoniczny kontakt służb sanitarnych z takimi osobami i monitorowanie ich stanu zdrowia. Do wczoraj nie było żadnych hospitalizacji, które byłyby konieczne z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Jak zminimalizować ryzyko zarażenia?

– Najważniejsza jest higiena rąk, a także używanie chusteczki w przypadku kaszlu czy kataru, a nie zasłanianie ust czy nosa dłonią. Do mycia rąk wystarczy woda i mydło, w podroży możemy używać do dezynfekcji środków na bazie alkoholu – tłumaczy Nadolska.

– Nie ma konieczności kupowania specjalnych środków dezynfekcyjnych w aptece czy chodzenie w maseczkach, które służą przede wszystkim osobom, u których podejrzewa się lub potwierdza koronawirusa oraz osobom, które mają z nimi kontakt.

W stanie gotowości są oddziały zakaźne. – Jesteśmy jednym z kilku szpitali w Lubelskiem, które mają taki oddział. Tak naprawdę pełną profilaktykę, a także wymogi dotyczące izolowania pacjentów związane m.in. z parametrami wymiany powietrza w izolatkach, spełnia tylko jeden szpital w województwie – przy ul. Staszica w Lublinie – mówi Andrzej Kaczor, dyrektor szpitala w Tomaszowie Lubelskim. – Jesteśmy jednak w tej dobrej sytuacji, że oprócz oddziału zakaźnego mamy oddział pulmonologiczny, gdzie są izolatki. W razie problemów z transportem pacjenta do Lublina, bylibyśmy go w stanie izolować w naszym szpitalu.

Dyrektor zapewnia, że personel jest przygotowany na taką procedurę. – Mamy 20 specjalistycznych kombinezonów i 4 tys. maseczek dla personelu.

Pod tym adresem można na bieżąco śledzić rozprzestrzenianie się koronawirusa z Chin.

Uczelnie dmuchają na zimne

W związku z epidemią koronawirusa Uniwersytet Medyczny w Lublinie zawiesza do odwołania rekrutację na studia anglojęzyczne. – Nowa decyzja w tej sprawie może być podjęta nie wcześniej, niż w kwietniu – mówi Włodzimierz Matysiak, rzecznik uczelni. – Jednocześnie nie mamy informacji, żeby studenci anglojęzyczni wyjeżdżali do domu w trakcie krótkiej przerwy po sesji.

– Trzymamy rękę na pulsie, ale nie wykluczamy, że zawiesimy październikowy nabór na studia anglojęzyczne dotyczący kandydatów z państw zagrożonych epidemią. Do decyzji w tej sprawie będziemy się przymierzać prawdopodobnie na przełomie kwietnia i maja. Nasi studenci anglojęzyczni od września nie wyjeżdżali do domu – mówi Ewelina Panas, pełnomocnik ds. studenckich i koordynator ds. umiędzynarodowienia kształcenia UMCS w Lublinie. – Podjęliśmy działania dotyczące studentów, którzy przyjeżdżają do nas w ramach programu Erasmus, popularnego m.in. w krajach śródziemnomorskich. Zobowiązujemy ich do wykonani badań w swoim kraju przed przyjazdem i po przyjeździe. Są także zobowiązani do poddania się dwutygodniowej kwarantannie już w Polsce.

Zbadają bezpłatnie

– Każdy pacjent, który trafia do szpitala z podejrzeniem objawów lub zarażenia koronawirusem ma bezpłatne badanie – zapewnił wczoraj w Radiu Zet Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

Co ze szpitalami, które nie są wystarczająco dobrze zabezpieczone, bo brakuje im np. specjalistycznych kombinezonów czy masek?

– Rozmawialiśmy z Agencją Rezerw Materiałowych. Mamy dostateczną ilość zgromadzonego sprzętu, jeżeli wystąpi u nas epidemia koronawirusa, te rezerwy zostaną uruchomione i te szpitale w pierwszej kolejności zostaną zaopatrzone. Bo wiemy, że w pierwszej kolejności muszą być zabezpieczeni ludzie, którzy niosą pomoc, czyli lekarze, pielęgniarki i ratownicy – podkreślił wiceminister.

Dodał, że pasażerowie wracający z Chin i Włoch będą mieli mierzoną temperaturę na lotniskach.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - uważajmy na rowerzystów i motocyklistów

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - uważajmy na rowerzystów i motocyklistów

Wraz z nadejściem wiosny na drogi województwa lubelskiego wrócili motocykliści i rowerzyści. Sprzyjająca aura zachęca do jazdy, jednak policja przypomina – bezpieczeństwo musi być priorytetem dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Olimpiakos Tarnogród w sobotę przegrał wysoko z Pogonią 96 Łaszczówka

Zamojska klasa okręgowa. Hokejowy wynik w Tarnogrodzie

W jednym z najciekawiej zapowiadających się spotkań 22. kolejki Olimpiakos Tarnogród mierzył się u siebie Pogonią 96 Łaszczówka. Mecz był bardzo emocjonujący, bo padło w nim aż dziewięć goli, a po końcowym gwizdku z wygranej cieszyli się goście

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie

Podczas prac ziemnych na Błoniach Zamkowych w Lublinie odkryto prawdziwą perełkę - pozostałości po zabudowie dawnej dzielnicy żydowskiej.

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Ekran to najdelikatniejszy i jednocześnie jeden z najważniejszych elementów każdego smartfona. Uszkodzenie wyświetlacza może być nie tylko kosztowne w naprawie, ale też uciążliwe w codziennym użytkowaniu. Dlatego coraz więcej użytkowników decyduje się na zabezpieczenie ekranu zaraz po zakupie telefonu. Do wyboru mamy dwie podstawowe opcje: szkło hartowane i folia ochronna. Które rozwiązanie jest lepsze? Przyjrzyjmy się obu metodom zabezpieczania wyświetlacza, ich wadom, zaletom i zastosowaniom.

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Przyjemny, ciepły dom to marzenie każdego właściciela. Dobry materiał izolacyjny sprawia, że zimą oszczędzamy na ogrzewaniu, a latem wnętrze nie nagrzewa się nadmiernie. Przyjazna atmosfera w domu to też mniejszy stres związany z przeciągami czy wilgocią. Zanim podejmiesz decyzję o konkretnym rozwiązaniu, warto przyjrzeć się zaletom i ograniczeniom najpopularniejszych technologii.

Piłkarze Tura Milejów są już bardzo blisko awansu do IV ligi

Siedem goli Tura Milejów w meczu z Hetmanem Gołąb, wyniki lubelskiej okręgówki

Tur Milejów nie zatrzymuje się w drodze po awans do IV Ligi. Podopieczni Tomasza Zająca rozbili Hetmana Gołąb aż 7:2.

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące możliwego porozumienia ograniczającego konkurencję na rynku odbioru i zagospodarowania odpadów w Lublinie. Sprawa dotyczy dwóch firm: Kom-Eko i Koma Lublin.

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wysokie temperatury w czasie lata sprawiają, że zamknięte obuwie przestaje się sprawdzać. Zamiast niego warto sięgnąć po klapki, które są lekkie i pozwalają stopom odpocząć. Co więcej, znakomicie prezentują się w towarzystwie zwiewnych letnich strojów. Jeśli zatem szukasz wygodnych klapków dla siebie, sprawdź, po jakie modele warto sięgnąć w sklepie.

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

Wózki widłowe to nieocenione narzędzia w magazynach, na budowach i w centrach logistycznych. Choć obsługa tych maszyn wydaje się prosta, to w praktyce wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia towaru, awarii sprzętu, a nawet groźnych wypadków. Oto pięć najczęstszych pomyłek, których warto unikać, aby praca była bezpieczna i efektywna.

Po wyjazdowym remisie z LZS Sielczyk trener Orląt Łuków Adrian Świderski podał się do dymisji

Orlęta Łuków bez trenera, 11 goli Lutni Piszczac i wszystkie wyniki bialskiej okręgówki

Podział punktów w meczu LZS Sielczyk z Orlętami Łuków sprawił, że do dymisji podał się szkoleniowiec łukowian Adrian Świderski. Dymisja została przyjęta. ŁKS Łazy wygrał po raz pierwszy w rundzie wiosennej. Rezerwy Podlasia II Biała Podlaska lepsze od Unii Krzywda. Victoria Parczew rozbiła Kujawiaka Stanin, a Az-Bud Komarówka Podlaska Sokoła Adamów. Lutnia Piszczac rozgromiła Grom Kąkolewnica 11:1.

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

W niedzielę 11 maja Lublin stanie się centrum narodowych obchodów Tysiąclecia Królestwa Polskiego. Wydarzenie upamiętni 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego, która na trwałe wpisała Polskę w mapę europejskiej cywilizacji.

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

Wybór odpowiedniego oprogramowania stanowi często punkt zwrotny w rozwoju przedsiębiorstwa. Decyzja między systemem dedykowanym a gotowym bywa trudna, gdyż wpływa na funkcjonowanie firmy, jej efektywność i koszty operacyjne. Warto zatem przyjrzeć się najważniejszym aspektom obu rozwiązań, aby zrozumieć, które może okazać się bardziej korzystne.

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju
Dzień wschodzi
film

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju

W programie „Dzień Wschodzi” gościmy Adama Leśniaka, przewodniczącego Samorządu Studenckiego Politechniki Lubelskiej. W energetycznej rozmowie opowiada o idei Juvenaliów, zdradza szczegóły tegorocznego line-upu i podkreśla, jak ważną rolę odgrywa kultura studencka w budowaniu tożsamości akademickiej.

Piłkarze KS Cisowianka Drzewce przegrali w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce w końcówce stracił wszystkie punkty w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce był na prowadzeniu przez większość spotkania, ale kompletnie zawalił końcówkę i wyjechał z Bełżyc bez punktu.

Sadownicy mogą spać (jeszcze) spokojnie? Przymrozki na razie łaskawe dla lubelskich sadów

Sadownicy mogą spać (jeszcze) spokojnie? Przymrozki na razie łaskawe dla lubelskich sadów

Choć ostatnie przymrozki postraszyły sadowników z Lubelszczyzny, na razie – odpukać w niemalowane jabłonie – większych strat nie ma. Jak uspokaja Krzysztof Cybulak, wiceprezes Związku Sadowników RP, skutki ochłodzenia są na razie lokalne i niezbyt dotkliwe. Ale na ostateczne oceny trzeba jeszcze chwilę poczekać.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium