Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

27 grudnia 2020 r.
19:32

Medycy z lubelskich szpitali już się szczepią przeciw Covid-19. Kiedy zapisy na szczepienia dla innych osób?

187 2 A A
– W moim przypadku nie było żadnej reakcji bólowej. Trzeba się jednak liczyć z tym, że mogą wystąpić działanie niepożądane. Tak, jak w przypadku każdego preparatu medycznego – mówi dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz, jeden z pierwszych zaszczepionych lubelskich lekarzy
– W moim przypadku nie było żadnej reakcji bólowej. Trzeba się jednak liczyć z tym, że mogą wystąpić działanie niepożądane. Tak, jak w przypadku każdego preparatu medycznego – mówi dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz, jeden z pierwszych zaszczepionych lubelskich lekarzy (fot. Maciej Kaczanowski)

Do naszego województwa dotarło pierwszych 900 dawek szczepionki na Covid-19. W niedzielę zaszczepili się pierwsi medycy w sześciu szpitalach. – Nie ma aktualnie żadnej innej alternatywy, a ta choroba zabija – podkreśla jeden z nich.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Szczepieniom w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie, które zaczęły się w niedzielę o godz. 13 przyglądali się dziennikarze. Pół godziny później siedmiu pierwszych pracowników szpitala było już zaszczepionych przeciwko Covid-19. Nina Mościcka, szefowa pielęgniarek w Klinice Chorób Zakaźnych dostała szczepionkę jako pierwsza, a zaraz po niej dr hab. n.med. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik tej kliniki.

– Na początku podchodziłam sceptycznie do szczepionki, dlatego że mam choroby współistniejące, ale kierownik naszej kliniki rozwiał wszelkie wątpliwości. Przekonywała mnie też moja rodzina, która mieszka w Stanach Zjednoczonych i chorowała – powiedziała po szczepieniu Nina Mościcka.

– To jedyna metoda na powrót do normalności. Wiele osób ma wątpliwości, bo wierzy w niesprawdzone informacje, które przeczytają w internecie. Musimy walczyć z wieloma fake newsami. Dlatego jako pierwsi poddaliśmy się szczepieniom, żeby pokazać, że faktycznie myślimy tak, jak mówimy, kiedy zachęcamy do szczepień – zaznaczył dr Tomasiewicz. Dodał, że po szczepieniu czuje się bardzo dobrze. – W moim przypadku nie było żadnej reakcji bólowej. Trzeba się jednak liczyć z tym, że mogą wystąpić działanie niepożądane, tak, jak w przypadku każdego preparatu medycznego – wyjaśnił.

Wśród pierwszych zaszczepionych osób znalazła się także prof. Anna Malm, kierownik Zakładu Diagnostyki Mikrobiologicznej, dr hab. n.med. Mirosław Czuczwar, kierownik II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii, dr hab. n. med. Murek Hus, kierownik Kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku, Beata Gawelska, dyrektor SPSK1 i prof. Tomasz Tomaszewski, kierownik Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej.

Ruszyły szczepienia na Covid-19 w regionie

– Cały czas zmagamy się i myślę, że jeszcze będziemy się zmagać z najcięższymi postaciami choroby. Jeżeli akcja szczepień nie będzie przeprowadzona szybko i sprawnie to tragicznych sytuacji, które często kończą się zgonem pacjenta nadal będzie dużo – zaznaczył dr hab. n.med. Mirosław Czuczwar, kierownik II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii. – Nie ma aktualnie żadnej alternatywy, a choroba zabija. Szczepienia są najprostszym, najbardziej dostępnym i najbezpieczniejszym sposobem, żeby uchronić siebie i bliskich – podkreślił.

W niedzielę w SPSK1 zostało w sumie zaszczepionych ok. 35 osób. 

– Dostaliśmy na razie 75 dawek szczepionki, kolejne 150 dostaniemy na początku tygodnia. W sumie do szczepień w naszym szpitalu zgłosiło się 900 osób. Będziemy też szczepić ponad 2500 studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie – poinformował dr n.med. Marek Majewski, zastępca dyrektora ds. medycznych SPSK1. Zaznaczył, że szczepionka jest „absolutnie bezpieczna”. – Główne wątpliwości dotyczą możliwości odczynu anafilaktycznego po szczepieniu, ale szansa na to jest znikoma. Biorąc pod uwagę doświadczenia amerykańskie, na 270 tysięcy zaszczepionych osób, w tej chwili tylko u 6 wystąpiła taka ciężka reakcja – tłumaczył Majewski. Dodał, że pierwsza odporność pojawi się po 12 dniach, a docelowa po 7 dniach od drugiej dawki (podawanej 21 dni po pierwszym szczepieniu).

Na razie w całym kraju szczepieni są pracownicy ochrony zdrowia czyli tzw. grupa zero. Wojewoda lubelski Lech Sprawka przekazał, że w pierwszej turze do szpitali województwie lubelskim trafiło już 900 dawek szczepionki. Szczepienia zaczęły się w niedzielę także w pięciu innych lecznicach: szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie oraz w szpitalach w Puławach, Zamościu, Białej Podlaskiej i Chełmie.

W szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie szczepienia zaczęły się już o godz. 10. Jako pierwsza została zaszczepiona Małgorzata Piasecka, anestezjolog i zastępca dyrektora szpitala ds. lecznictwa. W gronie pierwszych zaszczepionych znalazł się także Adam Umer, kierownik Wojewódzkiej Przychodni Specjalistycznej oraz Barbara Trzewik, kierownik apteki szpitalnej.

– W sumie zaszczepiliśmy 120 osób personelu medycznego. W poniedziałek od godz. 8 zaczynamy szczepić kolejne osoby – informował wczoraj Piotr Matej, dyrektor szpitala przy Kraśnickiej.

W szpitalu w Chełmie szczepionkę otrzymało wczoraj 20 osób, głównie z personelu medycznego.

Szczepionka Comirnaty - producent Pfizer/BioNTech

* Polska zamówiła 62 mln dawek szczepionek. Szacowany koszt to ok. 2,4 mld.

* Do kraju dotarło pierwszych 10 tys. dawek, kolejne 300 tys. ma być dostarczone do końca grudnia. Do końca stycznia w Polsce ma być 1,5 mln szczepionek.

* Szczepienia kolejnej grupy, w której są m.in. seniorzy, nauczyciele i służby mundurowe mogą ruszyć jeszcze w styczniu.

– Wczoraj do Polski trafiła pierwsza partia 10 tys. dawek. Do końca roku trafi do nas kolejne 300 tys. dawek. Tempo dostaw będzie rosło z tygodnia na tydzień. 15 stycznia ruszą zapisy na szczepienia i wtedy ja też zgłoszę się na szczepienie - zgodnie z wyznaczoną kolejnością – zapewnił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.

* Szczepionka jest przechowywana w -70 st. C (do 6 miesięcy). Powinna być transportowana na suchym lodzie. Po rozmrożeniu może być przechowywana w temp. +2 do 8 st. C do 5 dni.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

zdjęcie ilustracyjne

Prawo jazdy od 17. roku życia? Szykuje się więcej zmian dla kierowców

Będą zmiany w przepisach ruchu drogowego. Prawo jazdy będzie można zdać w wieku 17 lat. To na razie propozycje, nad którymi pracuje Ministerstwo Infrastruktury.

VKIE w Sercu
foto
galeria

VKIE w Sercu

Vkie wystąpił w klubie Serce, który specjalnie na ten wieczór przygotował mieszankę utworów z nowej płyty oraz największe hity ze swojej dyskografii. Gościem specjalnym był jeden z najgorętszych newcomerów tego sezonu, czyli OKEKEL! Zobaczcie zdjęcia z tego szalonego koncertu. Tak się bawi Lublin!

Stela Posavec wystąpi w reprezentacji Chorwacji w zbliżających się mistrzostwach Europy

Kolejna zawodniczka MKS FunFloor Lublin zagra na mistrzostwach Europy

Stela Posavec została powołana do reprezentacji Chorwacji na mistrzostwa Europy w piłce ręcznej.

Ser na okrągło!
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Ser na okrągło!

Wbrew powszechnie panującej opinii, mleko nie bierze się z kartonu, a masło z półki w lodówce. O produkcji sera i innych produktów mlecznych opowiedziała nam Małgorzata Brodziak-Murawska, która porzuciła pracę w korporacji i osiadła w Uniszowicach pod Lublinem, gdzie stworzyła markę „Wzgórze serem malowane” i produkuje naturalne sery.

Błyszcząca noc
foto
galeria

Błyszcząca noc

Tej nocy królował nieśmiertelny i zawsze modny brokat! Świecące kreacje, makijaże z wykorzystaniem brokatu oraz kryształków! Tej nocy wszystko błyszczało. Zobaczcie, jak się bawił Lublin w Fabryce Melanżu.

Koń w Tyśmienicy nie zrobi za wiele. Na pomoc ruszyli strażacy

Koń w Tyśmienicy nie zrobi za wiele. Na pomoc ruszyli strażacy

Koń w tarapatach. Wpadł do Tyśmienicy. Na szczęście, na pomoc ruszyli strażacy.

Start w ostatnich latach całkiem nieźle radził sobie w Szczecinie. Czy w niedzielę też sprawi niespodziankę?

Start Lublin kontra King Szczecin, czyli jakby grali w Lidze Mistrzów

Start Lublin w niedzielę zagra na wyjeździe z Kingiem Wilki Morskie Szczecin. Spotkanie rozpocznie się się o godz. 17.30. Faworytem będą gospodarze, to w ostatnich latach akurat z tym rywalem czerwono-czarni w gościach często wygrywali.

zdjęcie ilustracyjne

Chełmska uczelnia idzie w lotnictwo. Wielka szansa dla młodych na prestiżowy zawód

To wielka szansa dla młodych ludzi na ciekawy zawód. Chełmska uczelnia może kształcić kontrolerów ruchu lotniczego.

Szybka bramka Podlasia w meczu z KSZO, ale niemoc na wyjazdach trwa

Szybka bramka Podlasia w meczu z KSZO, ale niemoc na wyjazdach trwa

Już w piątek swój mecz w Ostrowcu Świętokrzyskim rozegrali piłkarze Podlasia. Podopieczni Artura Renkowskiego prowadzili z KSZO, ale przegrali 2:3. To szósta porażka biało-zielonych na wyjeździe w tym sezonie na siedem rozegranych meczów.

"Treny" z nagrodą w Los Angeles. Reżyser to wykładowca KUL
film

"Treny" z nagrodą w Los Angeles. Reżyser to wykładowca KUL

Film „Treny” związanego z KUL Damiana Bieńka zbiera nagrody na zagranicznych festiwalach. Niedawno został nagrodzony na 25. festiwalu Polish Film Festival w Los Angeles.

Premiera w Teatrze Centralnym
premiera
22 listopada 2024, 19:00

Premiera w Teatrze Centralnym

Pełna czarnego humoru, lekka komedia kryminalna - tak najkrócej można opisać nadchodzącą premierę Teatru Centralnego Centrum Kultury w Lublinie.

Filip Luberecki zaliczył w piątek kolejny występ w reprezentacji Polski

Polska prowadziła z Włochami 2:0, ale przegrała. Cały mecz Filipa Lubereckiego z Motoru Lublin

W niecodziennych okolicznościach zwycięstwo w meczu z Włochami straciła reprezentacja Polski do lat 20. Biało-Czerwoni w ramach Elite League prowadzili z utytułowanym rywalem 2:0 jeszcze do 79 minuty. Mimo to Biało-Czerwoni przegrali 2:3. W podstawowym składzie naszej kadry wyszedł Filip Luberecki z Motoru Lublin. I spędził na boisku pełne 90 minut.

Strategiczna dla ochrony granic Polski. Placówka SG ma już swojego patrona
Zdjęcia
galeria

Strategiczna dla ochrony granic Polski. Placówka SG ma już swojego patrona

Placówka Straży Granicznej w Terespolu, jedna z największych w województwie lubelskim ma już swojego patrona. Nieprzypadkowo to Brygada Korpusu Ochrony Pogranicza Polesie.

Kuriozalna sytuacja w meczu reprezentacji Polski. Napastnik nie wszedł na boisko bo... zawinił "czynnik ludzki"

Kuriozalna sytuacja w meczu reprezentacji Polski. Napastnik nie wszedł na boisko bo... zawinił "czynnik ludzki"

Kuriozalna sytuacja, niestety bardzo źle świadcząca o naszej drużynie narodowej. W piątkowym meczu Portugalia – Polska trener Michał Probierz chciał wpuścić w drugiej połowie Karola Świderskiego. Sęk w tym, że polski napastnik nie został wpisany do protokołu meczowego i nie tylko nie mógł wbiec na murawę, ale nie powinien też przebywać na ławce rezerwowych

Bruno Fernandes strzelił Polakom w piątek przepięknego gola

Liga Narodów. Portugalia nie dała Polsce żadnych szans

Bardzo solidne 45 minut to w piłce nożnej zdecydowanie za mało. Reprezentacja Polski w piątkowy wieczór zaprezentowała dwa oblicza i ostatecznie przegrała z Portugalią aż 1:5. Ozdobą spotkania były trafienia Bruno Fernandesa i Cristiano Ronaldo. Honorowego gola dla Biało-Czerwonych zdobył w końcówce spotkania urodzony w Międzyrzecu Podlaskim Dominik Marczuk, który w piątek zadebiutował w reprezentacji narodowej

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!