Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

26 stycznia 2022 r.
8:50

Na darmowy test na COVID-19 do apteki. "Uruchomienie punktu wymazowego nie jest takie proste"

– Jesteśmy małą apteką i zorganizowanie punktu wymazowego, który zapewniałby stuprocentowe bezpieczeństwo dla pacjentów i personelu, jest bardzo trudne – przyznaje Marta Kurek-Białota z apteki przy ul. Fabrycznej w Lublinie
– Jesteśmy małą apteką i zorganizowanie punktu wymazowego, który zapewniałby stuprocentowe bezpieczeństwo dla pacjentów i personelu, jest bardzo trudne – przyznaje Marta Kurek-Białota z apteki przy ul. Fabrycznej w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)

W aptece będzie można zrobić darmowy test na Covid-19. W czwartek wchodzą w życie nowe przepisy, które na to pozwalają. Farmaceuci mają jednak obawy, czy uda im się w ogóle zorganizować punkty wymazowe

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Możliwość wykonywania antygenowych testów na Covid-19 dają aptekom rozporządzenia Rady Ministrów oraz ministra zdrowia, które zostały już opublikowane i w czwartek wchodzą w życie.

– Uruchomienie punktu wymazowego, a także zorganizowanie pracy apteki, która wykonywałaby testy w kierunku Covid-19, nie jest jednak takie proste – zaznacza Tomasz Barszcz, wiceprezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Lublinie. – Głównym warunkiem, jakie musi spełnić apteka, jest zapewnienie pełnego bezpieczeństwa pacjentom i personelowi. Chodzi o to, żeby osoby, które przyjdą na testy, były oddzielone od pozostałych, które przyjdą np. zrealizować receptę czy kupić leki, a to jest podstawową działalnością każdej apteki – dodaje wiceprezes. Zaznacza, że nie może tego ograniczać dodatkowa działalność, czyli szczepienia lub testowanie.

Wymaz przez okno

Według niego jest mało prawdopodobne, że już w czwartek czy piątek wymazowe punkty w aptekach zaczną działać na dużą skalę. – Większość będzie się jeszcze przygotowywać. Chociaż otrzymałem już informację o pierwszej aptece, która prawdopodobnie zdąży – dodaje prezes Barszcz.

To apteka w Piotrowicach koło Lublina. – Jesteśmy gotowi, żeby zacząć testować już w czwartek, jeśli nie będzie jakichś dodatkowych wytycznych ministra zdrowia, które mogłyby to uniemożliwić – zapowiada Łukasz Dziwulski, farmaceuta, który prowadzi aptekę w Piotrowicach. Ma możliwość zorganizowania takiego punktu w komorze przyjęć, do której rano trafiają dostawy leków. Potem, od godz. 9, może ona służyć do innych celów. – Jest tam duże okno, do którego będzie mógł podejść pacjent, a ja pobiorę mu wymaz z nosa. W razie kiepskich warunków atmosferycznych jest możliwość wejścia do środka, bo mamy oddzielne wejście, w bezpiecznej odległości od wejścia głównego – tłumaczy Dziwulski. Zaznacza, że w razie konieczności może też wyjść na zewnątrz i pobrać wymaz pacjentowi, który będzie np. siedział w aucie.

Nie wszyscy podołają

Niektórzy farmaceuci mają jednak obawy, czy uda im się w ogóle taki punkt zorganizować. – Jesteśmy małą apteką i zorganizowanie punktu wymazowego, który zapewniałby stuprocentowe bezpieczeństwo dla pacjentów i personelu, jest bardzo trudne. Chodzi między innymi o odpowiednie warunki lokalowe, konieczność udostępnienia testującym się osobnego wejścia, żeby nie mieli kontaktu z pozostałymi pacjentami. To ogromne wyzwanie – przyznaje Marta Kurek-Białota, farmaceutka z lubelskiej apteki Tilia. Dodaje: – Problemem może być też personel, mamy ograniczoną liczbę pracowników. To uniemożliwiło nam ostatecznie zorganizowanie punktu szczepień przeciwko Covid-19, mimo że przeszłam szkolenie i mam do tego uprawnienia.

– Zapewnienie odpowiednich warunków lokalowych w niektórych przypadkach może okazać się wręcz niemożliwe – zwraca uwagę Tomasz Barszcz. – Przejścia dla osób testujących się i pozostałych pacjentów nie mogą się krzyżować. Może to rozwiązać np. osobne wejście, pod warunkiem, że apteka może je udostępnić albo stworzenie strefy buforowej do testowania na zewnątrz. Rozwiązaniem może być też wykonywanie testów poza godzinami pracy apteki.

Potrzeba czasu na przygotowania

Testy będzie mógł wykonywać farmaceuta, który zostanie odpowiednio przeszkolony. Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w ubiegły weekend udostępniło takie szkolenie on-line. Czy testy będzie można wykonać w każdej aptece? – Nie wiemy jeszcze do końca, jak będzie przebiegała procedura zgłaszania aptek, które zdecydują się na uruchomienie punktu wymazowego, czy będzie to np. w formie deklaracji składanych do NFZ, tak jak to było przy organizacji aptecznych punktów szczepień. Czekamy na komunikat Ministra Zdrowia w tej sprawie – mówi wiceprezes. – Do tego dochodzą kwestie związane z dostawą testów, a także zabezpieczeniem środków ochrony indywidualnej dla personelu, dezynfekcją pomieszczeń i utylizacją odpadów. To wszystko wymaga czasu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

A jednak to jeszcze niepełnoprawna wiosna. Tej nocy mogą pojawić się przymrozki w jednym z powiatów województwa lubelskiego.

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Trwa przebudowa ulicy Samsonowicza na lubelskim Wrotkowie. Od czwartku kierowców czekają kolejne utrudnienia.

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Kolejny pseudokibic zatrzymany do sprawy śmiertelnego pobicia. To sprawa z 2016 roku, gdy w wyniku starcia pseudokibiców drużyn z Lublina i Stalowej Woli na drodze w powiecie radomskim śmierć poniósł 33-latek ze Stalowej Woli.

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"
Dzień Wschodzi
film

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"

O przyszłości kopalni „Bogdanka”, wielkim proteście w Lublinie i wielu innych tematach rozmawiamy z Jarosławem Niemcem, związkowcem przewodniczącym Związku Zawodowego „Przeróbka”

Nowy Starbucks znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 12
galeria

Pierwszy na Lubelszczyźnie Starbucks otwarty

Starbucks, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, otwiera swoją pierwszą kawiarnię w Lublinie. Już od 2 kwietnia będzie można cieszyć się kultowymi napojami w nowoczesnym wnętrzu przy ul. Krakowskie Przedmieście. Na pierwszych gości czeka niespodzianka.

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Motoryzacja przeszła prawdziwą rewolucję w zakresie bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów. Pojazdy wyposażone są w zaawansowane technologie elektroniczne i sensory, które nieustannie monitorują otoczenie oraz zachowanie samochodu na drodze. Inteligentne systemy potrafią wykrywać potencjalne zagrożenia na długo przed tym, jak dostrzeże je ludzkie oko, a w razie potrzeby – błyskawicznie interweniują. Dzięki połączeniu nowoczesnych czujników, kamer oraz systemów komputerowych, podróżowanie stało się znacznie bezpieczniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Wakacje to wyjątkowy czas, który każde dziecko powinno spędzić aktywnie i w inspirującym towarzystwie. Kolonie letnie 2025 z Kogis to gwarancja niezapomnianych przygód i rozwoju pasji w najpiękniejszych zakątkach Polski. Nasz zespół doświadczonych wychowawców i animatorów przygotował bogaty program, który łączy zabawę z nauką i poznawaniem świata. W nadchodzącym sezonie szczególną popularnością cieszą się wyjazdy nad polskie morze, gdzie dzieci mogą cieszyć się plażowaniem i kąpielami pod okiem ratowników, a także uczestniczyć w fascynujących zajęciach tematycznych. Równie atrakcyjne są pobyty na Mazurach i Kaszubach, gdzie natura i przygoda łączą się w jedną, niepowtarzalną całość.

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski
stand-up
10 kwietnia 2025, 19:00

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski

Początek kwietnia w Domu Kultury LSM będzie odjazdowy. Przygotujcie się na potężną dawkę humoru w wykonaniu Błażeja Krajewskiego. "Human" to jego nowy program, w którym z dystansem i humorem przygląda się temu, co nas wyróżnia jako ludzi.

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Sztuczna inteligencja pomoże zdiagnozować schizofrenię. Lubelscy naukowcy sprawdzają, czy można tego dokonać za pomocą skanowania siatkówki.

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium