Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

11 września 2021 r.
15:37

Wojewoda lubelski: Jesteśmy na przedostatnim miejscu, jeśli chodzi o wskaźnik zaszczepień przeciw COVID-19

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Jacek Szydłowski/archiwum)

Województwo lubelskie jest na przedostatnim miejscu, jeśli chodzi o wskaźnik zaszczepień; wskaźnik zakażeń przez ostatnie dwa dni był najwyższy w kraju - podkreślił w sobotę wojewoda lubelski Lech Sprawka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wojewoda, który wziął udział w sobotnim pikniku prozdrowotnego "Zadbaj o zdrowie" połączonym z akcją szczepień przeciw COVID-19, wezwał mieszkańców regionu do refleksji.

- Jesteśmy na przedostatnim miejscu, w sensie negatywnym, jeśli chodzi o wskaźnik zaszczepień na 100 tys. mieszkańców, bo on jest obiektywnym miernikiem osób w pełni zaszczepionych. Nie mamy jeszcze nawet 4 tys. zaszczepionych na 10 tys. mieszkańców. Na ostatnim miejscu jest Podkarpackie, przed nami Świętokrzyskie, Podlaskie, Warmińsko-Mazurskie, Małopolska – podkreślił Sprawka podczas pikniku.

Piknik odbywa się na placu Zamkowym w Lublinie. Podczas akcji można skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich, poszerzyć wiedzę o zdrowiu i zaszczepić się przeciw COVID-19. Szczepionkę mogą przyjąć zarówno dorośli, jak i dzieci od 12. roku życia. To odpowiedź na rosnącą liczbę zakażeń. W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 530 nowych i potwierdzonych przypadkach zarażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej przypadków zarażenia odnotowano w woj. lubelskim (68).

- Wskaźnik zakażeń w woj. lubelskim przez ostatnie dwa dni był zdecydowanie najwyższy w kraju – zauważył Sprawka. Zwrócił uwagę na związek między liczbą osób zaszczepionych, a liczbą zakażeń. - Niewątpliwie jest korelacja między tymi dwoma wskaźnikami. Stąd też lekkie larum, wezwanie do mieszkańców o refleksję – apelował.

Według wojewody, spośród około 60 pacjentów, którzy obecnie przebywają w szpitalach w regionie, sześciu przebywa pod respiratorami. - Okazuje się, że 3/4 pacjentów jest niezaszczepiona. W Lublinie, na czterech pacjentów podłączonych do respiratorów tylko jeden jest zaszczepiony, ale to, że on tam jest wynika z choroby współistniejącej, która także go dotyka – zauważył Sprawka.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez wojewodę, wszyscy pacjenci zarażeni koronawirusem poddawani leczeniu w szpitalach w Chełmie i Białej Podlaskiej są niezaszczepieni. Jak zaznaczył, statystyka pokazuje, że osoby zaszczepione są bardziej odporne na zakażenie, a w przypadku zakażenia jest mniejsza szansa, że choroba będzie miała ciężki przebieg.

- Jest mniejszy procent hospitalizacji oraz znacznie mniejszy poziom hospitalizacji wymagających intensywnej terapii i niestety z finałem w postaci zgonu włącznie – dodał Sprawka.

Wojewoda zaapelował do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, księży i władz lokalnych o zachęcanie do szczepień. - Lekarz POZ dysponuje wiedzą, który z pacjentów jest zaszczepiony i może punktowo trafiać z akcją profilaktyczną zachęcającą do szczepień. Dlatego apeluję do lekarzy POZ. Podobny apel kieruję do księży, którzy mają możliwość wpływania na postawy mieszkańców wsi. Wreszcie apel na poziomie gminy. Wójt, za pośrednictwem sołtysów, może dotrzeć do wielu mieszkańców – powiedział Sprawka.

Zapytany o perspektywy rozwoju epidemii koronawirusa w woj. lubelskim Sprawka nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi. - Dosyć duży wkład w dużą liczbę zakażeń przedwczoraj i wczoraj ma ognisko w szpitalu w Krasnymstawie. Tam w tej chwili ponad 30 osób jest zakażonych w ramach tego samego ogniska. To jest 1/3 dziennej liczby zachorowań – powiedział wojewoda. Dodał, że pozostałe zakażenia w regionie są rozproszone po pozostałych powiatach.

- Jeśli uda nam się wygaszać ogniska w Krasnymstawie i w dwóch szkołach i przedszkolu w Lublinie to jest nadzieja na to, że liczba zakażeń spadnie. Jeżeli nie wybuchną kolejne ogniska. A tutaj pewności nie ma – powiedział Sprawka. Następnie wojewoda zaprosił na sobotni piknik prozdrowotny.

Na placu Zamkowym powstało miasteczko profilaktyczne. Zainteresowani mogą m.in. wykonać badania znamion, USG, mammografię piersi, EKG, skorzystać z porad i konsultacji w zakresie profilaktyki nowotworów, stomatologii, rehabilitacji po COVID-19 oraz oddać krew. Można też poszerzyć swoją wiedzę o grzybach.

- Do dyspozycji mieszkańców są grzyboznawcy, którzy służą poradami. Można przyjść, spytać, zweryfikować swoje wątpliwości w tym zakresie – powiedziała wojewódzki inspektor sanitarny Jolanta Korniszuk.

Podczas pikniku można też dokonać pomiaru ciśnienia krwi, tętna, saturacji, tkanki tłuszczowej, poziomu glukozy, przewidziano możliwość konsultacji endokrynologa, fizjoterapeuty, psychologa, dietetyka, diabetologa, podologa oraz badanie wad postawy, profilaktyki osteoporozy, reumatoidalnego zapalenia stawów, depresji poporodowej, bólów kręgosłupa, nadciśnienia, otyłości, nowotworów przewodu pokarmowego i bezdechu sennego.

O godz. 13.00 rozpocznie się panel dyskusyjny na temat szczepień i szczepionek. Wezmą w nim udział prof. dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz (lekarz specjalista chorób zakaźnych, Uniwersytet Medyczny w Lublinie), prof. dr hab. Agnieszka Szuster-Ciesielska (wirusolog, immunolog, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej), dr n. med. Grażyna Semczuk (lekarz specjalista chorób zakaźnych), dr n. med. Maria Jolanta Korniszuk (lubelski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny) i Magdalena Bis (psycholog, psychoterapeuta, UMCS). Dyskusja potrwa do godz. 15.00. Jej celem jest przedstawienie faktów i obalenie mitów o szczepionkach mRNA i szczepieniach przeciw COVID-19.

Dla dzieci i młodzieży organizatorzy przewidzieli gry, konkursy z nagrodami i inne zabawy. Piknik prozdrowotny na placu Zamkowym w Lublinie potrwa do godz.15.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jakub Bednarczyk strzelił w piątek w Legnicy fenomenalnego gola

Górnik Łęczna wygrywa na wyjeździe z Miedzią Legnica. Wspaniały gol Jakuba Bednarczyka. G

Jak nie szło to nie szło, ale teraz Górnik Łęczna nabiera rozpędu. W piątek zielono-czarni odnieśli niezwykle cenne zwycięstwo w Legnicy nad tamtejszą Miedzią. Dla podopiecznych trenera Pavola Stano była to pierwsza wyjazdowa wygrana w tym roku, a zarazem druga z rzędu

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa
galeria

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa

Uczestnicy modlili się o trzeźwość i uwolnienie z nałogów. Chętni złożyli również deklarację abstynencji w intencji osoby uzależnionej.

Zacięty mecz w Sopocie zakończył się wygraną PGE Startu Lublin
film

Wielkie emocje w Sopocie. PGE Start Lublin wygrał z mistrzem Polski

Świetne widowisko w Sopocie. Tamtejszy Trefl walczył do końca, aby odwrócić losy mecz z PGE Startem. Lublinianie do przerwy prowadzili aż 61:38. Po szalonej pogoni rywali, do ostatnich sekund musieli jednak drżeć o wynik. Ostatecznie pokonali jednak mistrza Polski 88:87.

Zdjęcie ilustracyjne

62-latek, który zaatakował ratownika medycznego, stanie przed sądem

Do trzech lat więzienia grozi mężczyźnie, który naruszył nietykalność ratownika na oddziale ratunkowym szpitala w Janowie Lubelskim. Do sądu trafił akt oskarżenia.

Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36

Azoty Puławy gorsze od REBUD KPR Ostrovii Ostrów Wielkopolski

W meczu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36. Taki wynik przesądził o tym, że puławianie w drugiej części sezonu rywalizować będą w grupie spadkowej

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

182 projekty, a w tym dzielnicowe rozwiązania i większe inicjatywy – tak prezentują się wnioski do Budżetu Obywatelskiego na 2026 rok. „To odpowiedź na aktualne potrzeby lokalnej społeczności” – twierdzą władze miasta.

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień
ZDJĘCIA
galeria

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień

Podczas wojny to oni niosą pierwszą pomoc medyczną, od której często zależy ludzkie życie. Dziś lekarze, pielęgniarze i ratownicy, którzy łączą obowiązki medyczne ze służbą wojskową, obchodzą swoje święto.

Piłkarze Podlasia mają czego żałować po piątkowym meczu z Wiślanami

Przewrotka za trzy punkty. Podlasie przegrało z Wiślanami

Po takim meczu piłkarze Podlasia długo będą pluli sobie w brody. Bialczanie w drugiej połowie spotkania z Wiślanami Skawina zmarnowali: rzut karny i nie „setkę”, a „dwusetkę”. Jak to w piłce bywa rywale w doliczonym czasie gry zdobyli zwycięskiego gola.

Marta Wcisło przy puławskim Orliku. Za otwarcie tego boiska wbrew orzeczeniu sądu karę aresztu ma ponieść prezydent Puław
Puławy

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u

Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium