Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

11 maja 2023 r.
19:59

Koty pod klucz, psy na smycz. Wścieklizna wróciła po siedemnastu latach

Autor: Zdjęcie autora agdy
Koty z powiatu świdnickiego muszą siedzieć w domach i tak jak psy przyjąć szczepionkę przeciwko wściekliźnie
Koty z powiatu świdnickiego muszą siedzieć w domach i tak jak psy przyjąć szczepionkę przeciwko wściekliźnie (fot. archiwum)

Ważna informacja dla posiadaczy zwierząt z powiatu świdnickiego. W związku ze stwierdzeniem wścieklizny, nie tylko psy ale i koty, powinny być zaszczepione przeciwko tej śmiertelnej chorobie. Psie spacery tylko na smyczy! Trzeba zachować szczególną ostrożność podczas wypoczynku w lesie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dużo emocji wśród mieszkańców budzi informacja o restrykcjach wprowadzonych w związku ze stwierdzeniem na terenie powiatu przypadku wścieklizny. Właściciele kotów dyskutują o sensowności szczepienia mruczków, które nie wychodzą z domu.

- Prawo jest prawem. Wprowadzono obowiązek szczepienia kotów i psów, od ukończenia 3 miesiąca życia, w ciągu 30 dni, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Nie ma rozgraniczenia na koty, które wychodzą z domu i na takie, które tego nie robią. Podjęte działania, to efekt stwierdzenia na terenie naszego powiatu przypadku wścieklizny – mówi Renata Myka-Kuna, powiatowy lekarz weterynarii w Świdniku.

Lis na bocznej drodze

Chodzi o wydarzenie ze Struży w gminie Trawniki, do którego doszło pod koniec kwietnia.

Jedna z mieszkanek zawiadomiła, że od jakiegoś czasu obserwuje lisa, który dziwnie się zachowuje. Choć inspektorzy, którzy akurat tego dnia byli na terenie gminy zareagowali szybko na zgłoszenie, gdy przyjechali na miejsce, lis już nie żył. Badania jakie przeprowadzono wykazały, że zwierzę było chore na wściekliznę. Z przeprowadzonego dochodzenia epizootycznego przez inspektorów Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, jak również z informacji pozyskanych od pani sołtys z tej miejscowości, że żadne zwierzę towarzyszące czy gospodarskie, ani tym bardziej człowiek, nie mieli kontaktu z lisem widzianym w okolicach, zastosowano procedury obowiązujące w takiej sytuacji.

Na mocy wprowadzonych przepisów, na terenie powiatu świdnickiego

  • Psy mogą przebywać tylko na zamkniętym, ogrodzonym terenie lub na smyczy z której nie wolno ich spuszczać.
  • Obowiązuje zakaz wypuszczania kotów na dwór.
  • Zwierzęta gospodarskie mogą przebywać tylko w okólnikach i na zamkniętych wybiegach.

Oprócz tego, wprowadzono wspominany nakaz szczepienia kotów i psów przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez zwierzę 3 miesiąca życia.

Przychodzi kot do weterynarza

- Widzę większe zainteresowanie szczepieniami przeciwko wściekliźnie. W ciągu kilku dni właściciele przyszli z kilkunastoma kotami a zwykle taką liczbę kotów miałem w gabinecie w ciągu roku – mówi lekarz weterynarii Tomasz Socha, który od 10. lat prowadzi gabinet w Trawnikach. Jak wylicza, rocznie podaje szczepionkę około 300 zwierzętom, to blisko 90 procent jego pacjentów.

- Ostateczna decyzja o szczepieniu zawsze zależy od właściciela, ja mogę tylko sugerować i zawsze to robię. Patrząc na powiat świdnicki, wysoko oceniam wyszczepialność zwierząt przeciwko wściekliźnie – dodaje.

Szczepią lisy ale...

Wścieklizna jest chorobą wirusową, śmiertelną. Do zakażenia dochodzi w wyniku kontaktu ze śliną zakażonego zwierzęcia zwykle przy ugryzieniu czy zadrapaniu. Specjalistyczna literatura mówi również o zalecanym profilaktycznym szczepieniu naukowców i grotołazów przebywających w miejscach gdzie masowo żyją nietoperze, z uwagi na niebezpieczeństwo zakażenia drogą kropelkową. Ale to bardzo specyficzna sytuacja dotycząca jaskiń w Azji, Afryce czy Ameryce Południowej - wyjaśnia Renata Myka-Kuna. 

- Od połowy lat 90. ubiegłego wieku w Polsce prowadzone są cykliczne akcje, zwane potocznie szczepieniem lisów. Wścieklizna w naszym kraju jest znacznie zredukowana, ale wirusa nie udało się całkowicie wyeliminować. Zwłaszcza, że zwierzęta dziko żyjące migrują, nie obowiązują je granice państwa. Ze statystyk wynika, że w 2019 roku w Polsce zanotowano jeden przypadek wścieklizny, rok później już kilkanaście a w 2021 ponad sto. W powiecie świdnickim ostatnio stwierdzono wściekliznę siedemnaście lat temu, wówczas chodziło o jenota – wylicza powiatowa lekarz weterynarii w Świdniku i przypomina o zasadach, które powinny obowiązywać wszystkich spacerowiczów i osoby uprawiające aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.

Uważaj w lesie

- Jeśli ktoś wybiera się do lasu czy na tereny gdzie żyją dzikie zwierzęta powinien, szczególnie teraz, trzymać psy na smyczy. Rodzice i opiekunowie powinni mieć cały czas kontakt wzrokowy z małymi dziećmi. Wiosna to czas przychodzenia na świat szczeniąt lisów, jenotów, zajęcy czy innych dzikich zwierząt. Nie wolno się do nich zbliżać ani dotykać. Podobnie trzeba zachować ostrożność gdy zobaczymy padłe zwierzę. Jeśli wolnobiegający pies zniknie nam z oczu i wróci z zakrwawionym pyskiem lub łapą nie będziemy wiedzieli czy został zaatakowany przez matkę pilnującą młodych czy po prostu zaczepił o krzak młodych jeżyn. Lepiej unikać takich sytuacji – dodaje Renata Myka-Kuna.

Policjanci i strażnicy miejscy, którzy wyrywkowo prowadzą kontrole czy psy i koty mają aktualne szczepienia przeciwko wściekliźnie, będą to robić częściej. Właściciele zwierząt towarzyszących, którzy nie dopełnią tego obowiązku muszą się liczyć z mandatem do 500 złotych. W zeszłym roku takich mandatów tylko sama Inspekcja Weterynaryjna wystawiła 12 a w tym już 13.

W 2022 roku inspektorzy prowadzili 33 obserwacje zwierząt w kierunku wścieklizny, w 2023 - 16.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik ambasadorem nowego serwisu noclegowego

Piłkarze Motoru po wygranej ze Stalą Mielec chcą pójść za ciosem we Wrocławiu

Motor zagra we Wrocławiu mecz przyjaźni. Śląsk musi wygrać

Przed kibicami Motoru wyjątkowe spotkanie. W końcu ich pupile zagrają w sobotę o godz. 17.30 mecz przyjaźni ze Śląskiem Wrocław. Na trybunach będzie święto, ale na boisku gospodarze zrobią wszystko, żeby wywalczyć kolejne punkty, bo nadal zajmują ostatnie miejsce w tabeli.

Marszałek Stawiarski: Panie Zduńczyk, pan jest kłamcą. Gęsta atmosfera i ostra reakcja marszałka na zarzuty ws. centrów integracji cudzoziemców
wideo
film

Marszałek Stawiarski: Panie Zduńczyk, pan jest kłamcą. Gęsta atmosfera i ostra reakcja marszałka na zarzuty ws. centrów integracji cudzoziemców

Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski ostro zareagował na kolejne oskarżenia dotyczące powstawania w regionie centrów dla cudzoziemców. Zapowiedział uchwałę sprzeciwiającą się przyjmowaniu migrantów i rezygnację z dotacji rządowej.

Nadchodzi pogodowy krach! Powróci śnieg
film

Nadchodzi pogodowy krach! Powróci śnieg

Jak zapowiadają synoptycy, piękny i ciepły tydzień zakończy się załamaniem pogody. Więcej w wideo.

Ta choroba nie odpuszcza. Siódmy przypadek wścieklizny w Lubelskiem

Ta choroba nie odpuszcza. Siódmy przypadek wścieklizny w Lubelskiem

Siódme już od początku roku ognisko wścieklizny wykryto u lisa w powiecie zamojskim.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium