Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Dwie kilkuletnie Ukrainki, które ze swoimi mamami uciekły przed wojną, ładnie się uśmiechając, lepią z plasteliny dziwne stwory. Kobieta, chyba po 50-tce, miesza coś w dużym garnku, a siedzące u jej nóg dzieci obierają ziemniaki. To tylko dwa z dziesiątków zdjęć, jakie można znaleźć na Facebooku. W ten sposób mieszkańcy Lubelskiego pokazują, że warto pomagać uchodźcom. Pomagać trzeba, ale pomoc czasami bywa bardzo trudna.
Przemyśl, Medyka (woj. podkarpackie). Czasami całe ich życie jest spakowane w jedną torbę. Wśród tych, którzy docierają do Polski z Ukrainy są głownie kobiety i dzieci. Od początku wojny to ponad 213 tysięcy osób.
6 564 przypadki zakażenia koronawirusem (5 894 nowe i 670 ponownych) oraz 1 ofiara śmiertelna - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj o godz. 10.30 najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce. W woj. lubelskim jest 235 zakażeń (208 nowych i 27 ponownych)
Brytyjski dziennik "The Times" donosi, że najemnicy z tzw. grupy Wagnera polują na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego i czołowych ukraińskich polityków.
Żyją w strachu o bliskich, którzy pozostali na Ukrainie. Część z nich wraca, by ściągnąć rodzinę, inni, by uściskać dzieci i wnuki, i iść walczyć.
W poniedziałek weszło w życie rozporządzenie rządu, które znosi część obostrzeń covidowych. Nowe przepisy przewidują też zwolnienie z konieczności odbycia kwarantanny dla przekraczających granicę z Ukrainą.
– Zwiększamy nasze wsparcie dla Ukrainy. Po raz pierwszy Unia Europejska sfinansuje zakup i dostawę broni i sprzętu do zaatakowanego kraju. Wzmacniamy również sankcje wobec Kremla – zapowiedziała dziś Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej.
Prezydent Rosji Władimir Putin postawił w stan najwyższej gotowości bojowej siły odstraszania nuklearnego.
Żywność z długim terminem przydatności, artykuły higieny osobistej, kosmetyki, chemia, środki opatrunkowe czy zabawki dla dzieci. W całym woj. lubelskim organizowane są zbiórki na pomoc Ukrainie. Każdy może przynieść dary, bo liczy się nawet najmniejszy gest. Zbiórki prowadzą także, między innymi, lokalne parafie, ochotnicze straże pożarne czy szkoły. Poniżej podajemy miejsca, adresy, terminy, dane kontaktowe oraz informacje o tym, jakie rzeczy są potrzebne. Tekst jest aktualizowany na bieżąco
Blisko 14 tysięcy zakażeń koronawirusem w Polsce – poinformowało w sobotę rano Ministerstwo Zdrowia. W Lubelskiem zostało potwierdzonych 730 zakażeń.
Pochmurno z przejaśnieniami i rozpogodzeniami. W pasie dzielnic centralnych deszcz, miejscami możliwy deszcz ze śniegiem. Temperatura wyniesie od 3 st. na Podlasiu do 9 na Dolnym Śląsku.
Warszawa. Wczorajszej doby (24.02) granicę polską z terytorium Ukrainy przekroczyło 31 tysięcy osób, dzisiaj do godziny 15 już 25 tysięcy – poinformował Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. Wobec dużego napływu uchodźców z Ukrainy samochody czekają na odprawę po kilkanaście godzin, a w Dorohusku nawet dobę.
Kiedy wyjeżdżał z rodzinnego domu na studia do Zamościa, o możliwości rosyjskiego ataku mówiło się już głośno, ale Danilo nie przypuszczał, że nastąpi to tak błyskawicznie i w takim zasięgu. On w Polsce czuje się bezpiecznie, ale na Ukrainie są jego najbliżsi. Bardzo się o nich martwi.
Atak Rosji na Ukrainę. Sprawdź najnowsze wiadomości.
– Ci ludzie są przerażeni. Kupują coś do jedzenia, biorą napoje i jadą dalej – opowiada o przyjeżdżających do Polski Ukraińcach Bożena Hajduk, która pracuje w sklepie spożywczym tuż przy przejściu granicznym w Dorohusku. – Pracowałyśmy w Kraśniku. Wracamy do domu, do dzieci – mówi pani Tatiana, tankująca busa na stacji przy samej granicy
Rozmowa z Ivanem Davydenko, pracownikiem jednej z lubelskich instytucji kultury
O pokój w Ukrainie modlili się dziś w lubelskiej archikatedrze biskupi, licznie zebrani kapłani i wierni. Mszy przewodniczył metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik.
„Bądźmy razem z Ukraińcami”, „Nie ma wolnej Polski bez wolnej Ukrainy”, „Jeśli pali się dom naszego sąsiada, to ten ogień przejdzie też do nas. Pamiętajmy o tym”. Takie zdania padły na Rynku Wielkim w Zamościu podczas symbolicznej manifestacji w geście solidarności z Ukraińcami.
Mają kierować uchodźców z Ukrainy do miejsc zakwaterowania i udzielać im pomocy medycznej. W województwie lubelskim ruszyły cztery punkty recepcyjne. W gotowości są przygraniczne szpitale
– To straszna sytuacja dla wszystkich Ukraińców. Czuję się źle, że nie mogę im w żaden sposób pomóc – mówi Valeria z Kijowa. Dzisiaj na Placu Litewskim w Lublinie zebrali się lubelscy studenci z Ukrainy, Białorusi i Polski, aby wspólnie wyrazić solidarność z bliskimi oraz wyrazić swoją wolność i niepodległość.
Hrubieszów przygotowuje się na przyjęcie osób uciekających z Ukrainy. Miasto udostępni im Hrubieszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji. I tylko tam trafią potrzebujący. Szkoły od poniedziałku pracują normalnie
Rosja zaatakowała Ukrainę, a rozkaz do zbrojnej inwazji w czwartek, 24 lutego, wydał prezydent tego kraju Władimir Putin. Ukraiński parlament wprowadził stan wojenny. – Putin chce przejść do historii jako wielki imperator, który odbudował upadłe Imperium Rosyjskie – mówi nam generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych RP
– Może się zdarzyć, że za dwa dni będę wracał na Ukrainę. Miesiąc temu urodził mi się synek. Jak wyjeżdżałem z domu o 5 rano, jeszcze nie wiedziałem, co się dzieje. Mieszkam w małej miejscowości, a główne ataki były dzisiaj w większych miastach – mówi jeden z pasażerów. – Jeśli sytuacja będzie się pogarszać, wrócę do kraju choćby jutro. Nie porzucę rodziny ani synka.
Warszawa. - Polska jest bezpiecznym krajem dla naszych obywateli i będzie też bezpiecznym krajem dla naszych sąsiadów, dla naszych przyjaciół, dla tych, którzy są w tej chwili w bardzo trudnej sytuacji - zapewnił szef MSWiA Mariusz Kamiński na konferencji prasowej w Warszawie.
Mimo porannego ataku Rosji na Ukrainę i dramatycznego rozwoju wypadków w kolejnych godzinach nie było żadnego alarmu, niczego nadzwyczajnego. Na lotnisku w Mokrem pod Zamościem czwartek był dniem podobnym do wszystkich poprzednich odkąd pojawili się tutaj amerykańscy żołnierze