Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

29 sierpnia 2018 r.
7:53

Rok szkolny 2018/2019. Kiedy ferie, długie weekendy, egzaminy?

29 5 A A
3 września dzieci wracają do szkoły<br />
3 września dzieci wracają do szkoły

W poniedziałek rozpocznie się nowy rok szkolny. Sprawdziliśmy, kiedy uczniowie mogą liczyć na długie weekendy, a kiedy będą zmagali się z egzaminami

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowy rok szkolny zaczyna się w poniedziałek, 3 września. Pierwsza przerwa w nauce nastąpi przy okazji świąt Bożego Narodzenia (23–31 grudnia). Ponieważ 1 stycznia jest dniem ustawowo wolnym od pracy, również tego dnia szkoły pozostaną zamknięte.

Dodatkowego dnia wolnego nie będzie za to z okazji Święta Trzech Króli, ponieważ w przyszłym roku święto wypada w niedzielę.

Na ferie zimowe uczniowie z Lubelszczyzny będą musieli poczekać do połowy lutego. Jako pierwsze (14–27 stycznia) odpoczywać będą dzieci z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Od 21 stycznia do 3 lutego lekcji nie będzie w województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim. Uczniowie z Dolnośląskiego, Mazowieckiego, Opolskiego i Zachodniopomorskiego dwutygodniowe ferie rozpoczną 28 stycznia. Jako ostatnie (11–24 lutego) ferie będą miały województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie.

Wiosenna przerwa świąteczna potrwa od 18 kwietnia do 23 kwietnia.

Tradycyjnie już o przyznaniu dodatkowych dni wolnych od nauki decydować będą dyrektorzy poszczególnych szkół. W szkołach podstawowych jest to 8 dni, w liceach ogólnokształcących i technikach 10 dni, a w szkołach branżowych I i II stopnia, szkołach policealnych i placówkach kształcenia praktycznego – 6 dni.

Dni wolne wykorzystać można między innymi w trakcie egzaminu ósmoklasisty, rekolekcji wielkopostnych, w dni świąt religijnych niebędących dniami ustawowo wolnymi od pracy, a także inne dowolne dni poprawiające organizację pracy, a to oznaczać może na przykład wydłużenie weekendu majowego czy przerwy świątecznej.

Można więc przypuszczać, że większość uczniów będzie miała długi majowy weekend, który potrwa od 27 kwietnia do 5 maja. Razem z sobotami i niedzielami to aż 9 dni wolnego. Wykorzystując jeden dzień, 2 listopada, uczniowie mogą zyskać natomiast aż cztery dni wolne.

Szkoła to też egzaminy. Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie w sesji zimowej odbędzie się 9 stycznia (model d) oraz od 11 stycznia do 16 lutego (pozostałe modele), a w sesji letniej odpowiednio 17 czerwca oraz od 21 czerwca do 4 lipca.

Po raz pierwszy w tym roku szkolnym do egzaminu podchodzić będą ósmoklasiści. Z językiem polskim zmierzą się oni 15 kwietnia. Kolejne dwa dni to egzamin z matematyki i języka obcego nowożytnego. Uczniowie, którzy nie będą mogli wówczas zdawać, będą mieli na to drugą szansę od 3 do 5 czerwca. Wyniki wszyscy poznają 14 czerwca.

Ostatni egzamin gimnazjalny zaplanowano na 10 kwietnia (język polski oraz historia i wos), 11 kwietnia (przedmioty przyrodnicze i matematyka) oraz 12 kwietnia (język obcy). Termin dodatkowy wyznaczono na 3–5 czerwca. Na wyniki gimnazjaliści poczekają do 14 czerwca.

Matura 2018/2019 rozpocznie się 6 maja egzaminem z języka polskiego. Kolejne dni aż do 23 maja to inne egzaminy pisemne. Część ustna rozpocznie się 9 i potrwa do 22 maja. Świadectwa maturalne absolwenci techników i liceów otrzymają 4 lipca. Maturę w terminach poprawkowych zaplanowano na 20 i 21 sierpnia. Osoby do niej podchodzące poznają wyniki 11 września.

Pozostałe informacje

Wszystko zgodnie z planem, Polski Cukier AZS UMCS ograł Energę Toruń

Wszystko zgodnie z planem, Polski Cukier AZS UMCS ograł Energę Toruń

Bez zaskoczenia w hali MOSiR. Polski Cukier AZS UMCS ani razu nie przegrywał z Energą Toruń, a ostatecznie pokonał rywalki 88:78.

Wyleczą zęby w busie

Wyleczą zęby w busie

Bus z dentystą na podkładzie znów zaparkuje w województwie lubelskim. Dzieci i młodzież mogą skorzystać w nim z bezpłatnego leczenia.

Żużel. Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii

Żużel. Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii

Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin był blisko awansu do finałowego biegu, ale w półfinale przytrafił mu się defekt

zdj ilustracyjne

Zdrowie jest dla nich ważne – rusza Olimpiada Zdrowia PCK

Polski Czerwony Krzyż zaprasza do udziału w XXII edycji Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką. Wydarzenie ma na celu promowanie zdrowego stylu życia i zaangażowanie młodych liderów zdrowia w działania prospołeczne.

Lider lepszy od outsidera, czyli szesnastka wygrana ChKS Chełm

Lider lepszy od outsidera, czyli szesnastka wygrana ChKS Chełm

Niespodzianki w Chełmie nie było. Tamtejszy ChKS, czyli zdecydowany lider tabeli zrobił swoje i w niedzielę zanotował szesnastce zwycięstwo w szesnastym ligowym spotkaniu tego sezonu. Tym razem drużyna trenera Krzysztofa Andrzejewskiego pokonała 3:0 ostatni w tabeli SMS PZPS Spała.

Kiedy remont Zana? Miasto chce ruszyć jeszcze w tym roku

Kiedy remont Zana? Miasto chce ruszyć jeszcze w tym roku

Miasto szykuje się do remontu ulicy Zana. Trwa oczekiwanie na decyzję środowiskową. A kiedy zaczną się prace?

Paweł Wąsek jest obecnie najlepszym Polakiem w Turnieju Czterech Skoczni i Pucharze Świata

Skoki narciarskie. Świetny występ Pawła Wąska podczas kwalifikacji w Bischofshofen

73. Turniej Czterech Skoczni nieuchronnie zbliża się do końca. W niedzielę odbyły się kwalifikacje do ostatniego z konkursów, który na skoczni w Bischofshofen zaplanowano w Święto Trzech Króli. Zawody wygrał Stefan Kraft, a tuż za podium znalazł się Paweł Wąsek

Groźny wypadek na S17 w Rykach. Łoś na drodze spowodował zderzenie
Zdjęcia
galeria

Groźny wypadek na S17 w Rykach. Łoś na drodze spowodował zderzenie

W nocy z czwartku na piątek, około godziny 1:00, na trasie S17 w Rykach doszło do groźnego zdarzenia. Na drogę niespodziewanie wbiegł łoś, co skończyło się zderzeniem dwóch samochodów.

Wojciech Kamiński (PGE Start Lublin): W Stargardzie zagraliśmy jeden z najlepszych meczów w sezonie

Wojciech Kamiński (PGE Start Lublin): W Stargardzie zagraliśmy jeden z najlepszych meczów w sezonie

PGE Start Lublin jest zdecydowanie na fali. Czerwono-czarni w sobotę pokonali na wyjeździe PGE Spójnię i zbliżyli się do występu w finałowym turnieju Pucharu Polski. Jak „energetyczne derby” oceniają przedstawiciele obu drużyn?

Tłum na pokazie przedpremierowym "Kleks i wynalazek Filipa Golarza" w kinie Bajka. Na sali zabrakło miejsc
galeria

Tłum na pokazie przedpremierowym "Kleks i wynalazek Filipa Golarza" w kinie Bajka. Na sali zabrakło miejsc

Noworoczne Kino Rodzinne to pierwsze z wydarzeń dla rodzin, które na 2025 rok zaplanowało miasto Lublin. 5 stycznia, najmłodsi mieszkańcy Lublina wraz z rodzicami lub dziadkami mogli nieodpłatnie wybrać się na przedpremierowy pokaz filmu w Kinie Bajka

Ręce nie bolą, ale serce boli. Opinie po meczu PGE GiEK Skra Bełchatów – Bogdanka LUK Lublin

Ręce nie bolą, ale serce boli. Opinie po meczu PGE GiEK Skra Bełchatów – Bogdanka LUK Lublin

Wielkie emocje w Bełchatowie. Gospodarze, czyli PGE GiEK Skra prowadzili z faworyzowaną Bogdanką LUK Lublin 2:0. Ostatecznie dopisali do swojego konta tylko jeden punkt. Goście w tie-breaku wygrali 15:13 i 3:2 w całym spotkaniu. Jak obie ekipy oceniają zawody?

Coraz bliżej przebudowy al. Unii Lubelskiej. Miasto nadal czeka na oferty

Coraz bliżej przebudowy al. Unii Lubelskiej. Miasto nadal czeka na oferty

Miasto Lublin wraz z początkiem października ubiegłego roku ogłosiło przetarg na modernizację jednej z kluczowych ulic miasta, która obejmie także przebudowę mostów nad Bystrzycą. Sprawdzamy na jakim etapie jest zapowiadany remont al. Unii Lubelskiej.

Nową dyrektorką placówki została Marzena Brzezicka (na zdj. w bieli)

Zamkowe muzeum z dyrektorką. Zaczyna własny rozdział

W czwartek, 2 stycznia, akt powołania na stanowisko dyrektora Muzeum Zamek w Janowcu z rąk marszałka Jarosława Stawiarskiego otrzymała Marzena Brzezicka. Od nowego roku, zgodnie z decyzją władz wojewódzkich, placówka pozostaje niezależną instytucją kultury.

Remont kładki dawno skończony. Na ulicy ciągle są pozostałości

Remont kładki dawno skończony. Na ulicy ciągle są pozostałości

Kładka nad ulicą Filaretów w Lublinie remontowana była przez kilka miesięcy. Jeden z naszych Czytelników zwrócił uwagę na to, że pomimo skończonego we wrześniu remontu, na ulicy nadal zauważyć można jego pozostałości. Chodzi o czerwone pasy. Po co one są i dlaczego nie zniknęły po skończeniu prac?

Unikali kary, a jednak wpadli w ręce policji

Unikali kary, a jednak wpadli w ręce policji

Jednym z zadań policjantów jest doprowadzanie do aresztu osób, które uchylają się od obowiązku odbycia kary więzienia. W ubiegłym tygodniu zamojscy policjanci doprowadzili do zakładu karnego aż czterech poszukiwanych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium