Do połowy września potrwa dodatkowa rekrutacja na studia na lubelskich uczelniach. Wolne miejsca są jeszcze na kilkudziesięciu kierunkach
Na kierunkach, na których prowadzona jest jeszcze dodatkowa rekrutacja, pozostało od kilku do kilkunastu wolnych miejsc. Przewidujemy także, że – jak co roku – duży ruch w systemie internetowej rejestracji kandydatów odnotujemy we wrześniu, zwłaszcza gdy zostaną ogłoszone wyniki poprawkowej matury – mówi Aneta Adamska, rzecznik prasowy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
Na największej lubelskiej uczelni do wyboru jest jeszcze ponad 30 kierunków. Z około 40 propozycji mogą wciąż wybierać zainteresowani studiowaniem w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tu także czekają do września.
– Obecnie zainteresowanie kandydatów jest trochę mniejsze, ale wciąż kilkanaście osób dziennie dzwoni lub przychodzi pytać o dostępne jeszcze kierunki. Do końca sierpnia trwają także przyjęcia cudzoziemców, ci natomiast, którzy już otrzymali decyzję o przyjęciu na studia, składają dokumenty, podania o akademik i stypendia – mówi Katarzyna Bojko z biura prasowego KUL.
Politechnika Lubelska oferuje jeszcze miejsca na pięciu kierunkach studiów pierwszego stopnia. Chodzi o: inżynierię środowiska, inżynierię odnawialnych źródeł energii, edukację techniczno-informatyczną, inżynierię bezpieczeństwa oraz matematykę. Rekrutacja potrwa do 16 września.
Dzień później zakończy się dodatkowy nabór na Uniwersytecie Przyrodniczym. Do wyboru jest ok. 30 kierunków, m.in.: bioinżynieria, ekonomia, ogrodnictwo, zarządzanie i inżynieria produkcji, biotechnologia czy gastronomia i sztuka kulinarna.
Uniwersytet Medyczny wolne miejsca ma już tylko na dwóch kierunkach: ratownictwie medycznym i zdrowiu publicznym. Dodatkowe nabory zostaną tu ogłoszone we wrześniu.
Potencjalnych studentów kuszą także uczelnie prywatne. Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji oferuje pięć proc. zniżki dla tych, którzy złożą komplet dokumentów i zostaną przyjęci na studia do 31 sierpnia. Ponadto ci, którzy już rozpoczęli naukę, mogą liczyć na możliwość podjęcia drugiego kierunku za pół ceny. Z kolei ci, którzy polecą uczelnię krewnym lub znajomym, mogą liczyć na obniżenie czesnego o 10 proc. w następnym roku akademickim. W ofercie uczelni jest kilkanaście kierunków, m.in.: architektura, informatyka, transport i zarządzanie.
Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji do 31 sierpnia oferuje możliwość zapisania się na studia bez opłaty wpisowej. Nowościami w tegorocznej ofercie są: szybkie prototypowanie – studia inżynierskie oraz studia pierwszego stopnia zarządzanie firmą na rynku międzynarodowym. Oba kierunki są dofinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego w wysokości do 30 proc. czesnego przez cały okres studiów.