Właśnie zatrzymano 10 kolejnych osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalnie składującej na terenie kraju niebezpieczne odpady. Także w województwie lubelskim.
Do rozpracowania mafii śmieciowej powołano w Policji grupę operacyjno-procesową, w skład której wchodzą stróże prawa zwalczający przestępczość pseudokibiców, przestępczość gospodarczą, kryminalni z katowickiej komendy wojewódzkiej policji, częstochowscy stróże prawa oraz policjanci zwalczający cyberprzestępczość. W prowadzone śledztwo zaangażowani są również funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej.
Dotychczas w postępowaniu zarzuty usłyszało już 108 osób, a 5 jest poszukiwanych.
Co ustalili śledczy?
Przestępcy, z zamiarem osiągnięcia korzyści majątkowej, wynajmowali hale magazynowe oraz nieruchomości nie płacąc czynszu i składowali na ich terenie wbrew przepisom odpady, które następnie porzucali w warunkach mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi lub środowiska. Grupa działała na terenie całego kraju. Ujawniono 50 różnych lokalizacji nielegalnych składowisk.
Teraz, w dniach 17-18 grudnia na terenie województwa śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, mazowieckiego, lubelskiego oraz zachodniopomorskiego policjanci ze Śląska i województwa opolskiego wspólnie z Lubelskim Urzędem Celno-Skarbowym oraz Śląskim Oddziałem Straży Granicznej w Raciborzu zatrzymali 8 członków grupy w wieku od 30 do 57 lat, którzy m.in. poświadczali nieprawdę w dokumentach, by zalegalizować rzekomą utylizację niebezpiecznych odpadów oraz pomagali przy składowaniu tych odpadów.
Ostatnia realizacja miała miejsce 27 grudnia na Śląsku i Dolnym Śląsku: zatrzymano wówczas 2 mężczyzn w wieku 30 i 56 lat.
Przeszukano też miejsca zamieszkania podejrzanych oraz ponad 20 podmiotów gospodarczych, w tym również na terenie województwa lubelskiego.
Na wniosek prokuratora Prokuratury Regionalnej w Katowicach sąd zdecydował, że 7 zatrzymanych kolejne 3 miesiące spędzi teraz w areszcie. Wobec pozostałych 3 podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym.
Zatrzymanym grozi do 12 lat pozbawienia wolności.