Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

19 listopada 2015 r.
18:10

Prezydent Andrzej Duda przyjął rodzinę i Towarzystwo Jana Karskiego

0 5 A A
Prezydent Andrzej Duda i Wiesława Kozielewska-Trzaska. Fot. Andrzej Ludek
Prezydent Andrzej Duda i Wiesława Kozielewska-Trzaska. Fot. Andrzej Ludek

Prezydent RP Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim grono osób najbliżej związanych z bohaterem narodowym Janem Karskim.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rodzinę reprezentowali: doktor Wiesława Kozielewska-Trzaska, bratanica i córka chrzestna legendarnego emisariusza Państwa Podziemnego oraz jego stryjeczny wnuk Jerzy Kozielewski. Towarzystwo Jana Karskiego – jego sekretarz Jacek Woźniak oraz Marek Wieczerzak i Andrzej Ludek.

Na początek spotkania zaproszeni wręczyli prezydentowi portret bohatera oraz pierwszy tom trylogii biograficznej „Jedno życie” pióra najbliższego przyjaciela i współpracownika profesora Jana Karskiego – Waldemara Piaseckiego, inicjatora powstania Towarzystwa i jego przewodniczącego.

Andrzej Duda dziękując podkreślił, iż postać Jana Karskiego jest mu szczególnie bliska, a otaczanie jej godną pamięcią i refleksją nakazem pamięci narodowej.

Z zainteresowaniem wysłuchał opowieści o historii rodziny Kozielewskich, z której wywodził się bohater używający w misjach wojennych nazwiska Jan Karski, które w Stanach Zjednoczonych stało się jego własnym.

Mówiono o działalności Towarzystwa Jana Karskiego powstałego krótko po śmierci bohatera i pozostającego najstarszą organizacją kultywującą jego pamięć i propagującego jego spuściznę.

W tym planie lokuje się m.in. trylogia biograficzna „Jedno życie” wyczerpująco traktująca dzieje bohatera od urodzenia do śmierci. Pokazujące jego życie w szerokim kontekście społeczno-historycznym oraz przywołujące wiele wątków osobistych. Okazało się, iż książka nie jest obca prezydentowi. Wyraził sugestię podjęcia starań o włączenie jej do kanonu lektur uzupełniających.

Prezydent zachęcał do odpowiedzialnego propagowania wiedzy o bohaterze narodowym. Zgłosił nawet swoje, przyjęte z uznaniem, sugestie w tej materii.

W części spotkania upływającego w miłej i serdecznej atmosferze pojawiły się także mniej radosne refleksje rodziny nad instrumentalizacją pamięci i postaci Jana Karskiego oraz poczynaniami często budzącymi jej rozgoryczenie. Zdecydowanie jednak nie był to wątek dominujący.

– Zaproszenie pana prezydenta oraz pełne treści, dobrej woli i wzajemnego szacunku spotkanie jest dla nas, po poprzednich doświadczeniach, cywilizacyjną i kulturową odmianą – skomentowała wizytę w Pałacu Prezydenckim dr Wiesława Kozielewska-Trzaska.

DLA DZIENNIKA

Jacek Woźniak, sekretarz Towarzystwa Jana Karskiego

Zaproszenie, jakie otrzymaliśmy od prezydenta Andrzeja Dudy, a także niezwykle udane spotkanie przemawiają za silną wolą budowania narracji postaci Jana Karskiego w duchu odpowiedzialnej pamięci narodowej. Dalekiej od efekciarstwa, gadżeciarstwa i komiksowości, czego wokół postaci bohatera wyprodukowano niemało.

Jedynie nawiasem zauważam, iż poprzedni gospodarz Pałacu Prezydenckiego nie znalazł czasu na zaproszenie na spotkanie Rodziny Bohatera i naszego Towarzystwa. Sprzyjał także opcji umysłowej, iż misja Jana Karskiego była „niedokończona”. Podczas gdy jest najlepszym przykładem kompletności. Wypełnienia wszystkiego, co było w mocy jednego człowieka. To, że inni misji nie podjęli, Jego winą już nie było.

Nie umiemy pojąć także, dlaczego kancelaria poprzedniego prezydenta najpierw zapewniła nas, że pośmiertna nominacja generalska jest możliwa, a nawet może być zwieńczeniem obchodów 100-lecia urodzin, po czym nastąpiła regulacja przepisu MON, taką nominację wykluczająca.

Reasumując, środowe spotkanie przyjmujemy z wdzięcznością. Dziękujemy za prezydencki szacunek dla Jana Karskiego, wolę promowania jego postaci i serdeczność wobec najbliższych. 

Fot. Towarzystwo Jana Karskiego
Jacek Woźniak, sekretarz Towarzystwa Jana Karskiego

Pozostałe informacje

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" opublikował ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. Na wysokich miejscach znalazły się placówki z województwa lubelskiego.

Ulica Jana Pawła II w Lublinie
galeria

Jaka sytuacja na lubelskich drogach? Autobusy łapią niewielkie opóźnienia

Miejskie służby od wczorajszego wieczoru posypują drogi solą, ale mimo to na lubelskich ulicach rano było ślisko. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie główne arterie są przejezdne. Nad ranem opóźnienia łapały autobusy miejskiej komunikacji, zwłaszcza te obsługujące ościenne miejscowości.

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Każdy początek roku wiąże się z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za dwanaście poprzednich miesięcy. Choć mamy kilka miesięcy na złożenie zeznania, warto pamiętać, że podatników obowiązują konkretne i nieprzekraczalne terminy. Niedotrzymanie ich może prowadzić do konsekwencji skarbowych, takich jak kara finansowa czy odsetki za zwłokę.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Planujesz zacząć ćwiczyć jogę, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zanim zaczniesz trening, warto odpowiednio się przygotować. Przydadzą się także akcesoria do jogi i strój, który zapewni komfortowe ćwiczenia. Ponadto korzystnie poznać wcześniej kilka ważnych informacji o tej aktywności. Dowiedz się, o czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z jogą.

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Warszawa, stolica Polski, to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z historią. W sercu tego tętniącego życiem miasta znajduje się wiele luksusowych hoteli, które oferują komfortowe warunki do wypoczynku. Wybór odpowiedniego hotelu może być kluczowy dla naszego zadowolenia z pobytu. Czy marzysz o miejscu, które zapewni Ci nie tylko nocleg, ale również wyjątkowe doświadczenia? Oto, na co warto zwrócić uwagę, planując pobyt w centrum Warszawy.

Selekcjoner reprezentacji Polski Marcin Lijewski

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska na początek zagra z Niemcami. Gdzie oglądać mecz?

Dzisiaj o godz. 20.30 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych rozpocznie swój udział w mistrzostwach świata. Na dzień dobry Biało-Czerwoni zmierzą się z Niemcami. Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie TVP Sport oraz platformie Viaplay.

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Mecz drugiej rundy Australian Open zaczął się dla Magdaleny Fręch fatalnie. Polka w starciu z Rosjanką Anną Blinkową w pierwszym secie nie zdołała wygrać nawet jednego gema. Potem jednak nasza zawodniczka przeszła prawdziwą metamorfozę i odwróciła losy spotkania

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?
film

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?

Strażacy interweniowali w naszym regionie w 2024 roku ponad 23 tys. razy. To wzrost o 10 proc. Która interwencja była najtrudniejsza? Kiedy było najwięcej pracy? Na te i inne pytania odpowie w programie Dzień Wschodzi st. bryg. Zenon Pisiewicz, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej.

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa
galeria

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przez marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane dla całego regionu.

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Jak informuje PKP Intercity, wystąpiły opóźnienia w kursowaniu pociągów spowodowane zamarzającym deszczem na kolejowej sieci trakcyjnej. Oblodzenie uniemożliwia pobór energii elektrycznej i przejazd składów.

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum
teatr
17 stycznia 2025, 18:00

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum

Dom Kultury LSM zaprasza w najbliższy piątek (17 stycznia) na przestawienie pt. „Odlot” w wykonaniu Teatru Panopticum z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod akacją” z Lublina. „Odlot” to metaforyczna i uderzająca w scenicznym wyrazie opowieść o uzależnieniu.

Jak informuje DORSZ, poderwane zostały dyżurne pary myśliwskie

Polskie wojsko w stanie najwyższej gotowości. Rosja atakuje zachodnią Ukrainę

Dzisiaj nad ranem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na cele w Ukrainie, także jej zachodniej części. Polskie wojsko zareagowało natychmiast.

Szymon Strzałkowski ma za sobą przeszłość w ligach centralnych

LNBA: Nieoczywisty bohater meczu Alco z Alfachem Team

Meczem kolejki w rozgrywkach LNBA w minioną sobotę śmiało można określić potyczkę Alco z Alfachem Team. Obie ekipy są w grze o najlepszą czwórkę, która później będzie rywalizowała w fazie play-off o mistrzostwo LNBA. Po 9 serii gier bliżej tego celu jest Alco, które pokonało Alfachem Team 61:58.

Piotr Ziółkowski to jeden z liderów Symbitu

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Problemy Symbitu

The Reds i Symbit – to prawdopodobnie te dwa zespoły stoczą walkę o mistrzostwo rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. W miniony weekend spore problemy z odniesieniem zwycięstwa miał ten drugi zespół, który długo męczył się z silnym w tym sezonie Back to the Roots.

Jeden z przykładowych widoków prezentujących odnowiony Rynek w Wąwolnicy. Więcej szczegółów mieszkańcy gminy poznają w przyszłym tygodniu
ARCHITEKTURA

Bez wycinki, ale nowocześnie. Porozmawiają o nowym Rynku w Wąwolnicy

W przyszłym tygodniu, we wtorek, mieszkańcy miasta i gminy Wąwolnica będą mieli okazję porozmawiać o tym, jak ma wyglądać odnowiony Rynek z położonym w centrum skwerem. Architektoniczna koncepcja wchodzi do etapu społecznych konsultacji.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium