– Miasto powinno być terytorialnie większe – przekonuje radny Marian Tracz (PiS), który zaproponował by włączyć do miasta sąsiadującą z Kraśnikiem – Dąbrowę-Bór.
– W ostatnim czasie pozyskałem mapkę, z której wynika, że w obrębie Kraśnika znajdowały się te tereny – stwierdził na ostatniej sesji radny Marian Tracz. – Dąbrowa Bór była jedną z ulic miasta.
Zdaniem radnego aby miasto się rozwijało musi rozwijać się także obszarowo. – Terenu nam brakuje, zostało tylko pod budownictwo wysokie i chyba jeden hipermarket – wskazywał radny Marian Tracz. – Jeśli moglibyśmy to kiedyś w przyszłości zrealizować spełniło by się powiedzenie „Stara miłość nie rdzewieje”. Wrócilibyśmy do starych korzeni.
– Ta wieś leżąca na terenie gminy wiejskiej Kraśnik nigdy nie należała do miasta. Dąbrowa-Bór została włączona w granice miasta, ale nie chodziło o wieś, tylko osiedle robotnicze – ta nazwa – określająca teren robotniczy funkcjonowała od 1938 r. – wyjaśnia dr Domnik Szulc, historyk PAN, Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego. – W 1954 r. robotnicze osiedle zostało przemianowane na Kraśnik Fabryczny, natomiast w 1975 r. Kraśnik Fabryczny został włączony do Kraśnika Lubelskiego i powstało jedno miasto – Kraśnik.
– W chwili obecnej nie rozważaliśmy poszerzenia obszaru miasta o Dąbrowę-Bór. Niemniej jednak podejmujemy i będziemy podejmować wszelkie działania, które mogą się przyczynić do rozwoju miasta – zaznacza Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika.
– Każdy ma różne pomysły na siebie. Dobrze jest się z czym pokazać od czasu do czasu, zwłaszcza kiedy sesje są transmitowane – komentuje pomysł radnego Mirosław Chapski, wójt gminy Kraśnik.
I choć na razie nikt niczego zmieniać nie zamierza, to wójt sąsiadującej z miastem gminy przyznaje, że są prowadzone rozmowy dotyczące poszerzeniu terenów pod przemysł właśnie o obszar w obrębie Piaski.
– Teren ten od samego początku figurował jako rezerwat pod przemysł – przyznaje wójt gminy Kraśnik, który zaznacza, że nie chodzi o samą miejscowość Dąbrowa-Bór tylko sąsiadujące z wsią tereny.
Do tej pory zostały przeprowadzone dwie procedury zmiany granic miasta Kraśnika. W 2010 r. do miasta włączona została części obrębu ewidencyjnego Ośrodek Wyżnica (zalew) zaś w 2008 r. – części obszaru obrębu ewidencyjnego Budzyń (strefa inwestycji).