Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

1 września 2022 r.
16:44

Mieszkańcy i radni skarżą się na "nielegalne wyścigi". "Są słyszalne nie tylko przez zające w polu"

18 3 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

W Kraśniku dochodzi do nielegalnych wyścigów samochodowych – tak uważają miejscy radni, którzy na ostatniej sesji zabierali głos w tej sprawie. Co na to policja?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kwestię zakłócania ciszy nocnej przez „pseudo kierowców i ich brawurową jazdę” jako pierwszy poruszył radny Zbigniew Marcinkowski.

– Stan techniczny tych samochodów poważnie odbiega od norm prawnych, a także prędkość poruszania się tych aut po drogach miejskich poważnie odbiega od norm prawa ruchu drogowego. Nie wspomnę już o normach emisji hałasu i spalin – ocenił radny Marcinkowski. Jego zdaniem, „to są ciągle ci sami kierowcy, który czują się bezkarni i nie uznają żadnych przepisów”. – Mieszkańcy dzielnicy Fabrycznej uskarżają się na brak reakcji policji, a wręcz mówią o cichym przyzwoleniu na tego typu zachowania.

Do dyskusji włączył się też jego klubowy kolega Krzysztof Ślusarz, który dodał, że z prośbą o poprawę bezpieczeństwa zwracają się też mieszkańcy ul. Urzędowskiej (w starej części miasta). – W ostatnim czasie, przeważnie jest to w nocy, między północą a 4 nad ranem zauważyli bardzo szybko poruszające się samochody – przekazywał informacje od mieszkańców radny Ślusarz i zaproponował, aby na sesję zaprosić komendanta powiatowego policji, „aby podyskutować na ten temat”.

Informacje o „wyścigach samochodowych” otrzymali też inni radni: Jarosław Jamróz (mówił o ul. Sikorskiego i prosił o „szczególną interwencję”, radny Jerzy Misiak (wskazał ul. Janowską, na której „momentami jest szaleństwo”) i radny Jan Albiniak.

– Ufam, że te informacje dotrą do właściwych służb – podkreślił radny Albiniak, który do wymienionych przez przedmówców lokalizacji dodał jeszcze ul. pułkownika Kuklińskiego, na której zdarzają się też „ekscesy”. – Są słyszalne nie tylko przez zające w polu, ale też mieszkańców na osiedlu Piaski.

– Kraśniccy policjanci w toku wykonywania zadań służbowych stale patrolują powiat kraśnicki, w tym miasto Kraśnik, również pod kątem ujawniania ewentualnych naruszeń przepisów ruchu drogowego – zaznaczył mł. asp. Paweł Cieliczko, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kraśniku. – Katalog takich wykroczeń jest bardzo szeroki i reagujemy na każde z nich.

Rzecznik kraśnickiej KPP przypomina, że „funkcjonariusze muszą zapewnić bezpieczeństwo niemal 100 tysiącom mieszkańców powiatu”. – Więc jeśli zauważymy niepokojące nas sytuacje czy też łamanie przepisów w danej chwili, a w zasięgu naszego wzroku nie widać patrolu, należy zadzwonić na numer 112 – zwrócił uwagę Cieliczko. – Wtedy operator skieruje funkcjonariuszy, aby zadziałali w adekwatny do zaistniałej sytuacji sposób. I dodał: – Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa i wymaga współpracy między policją a mieszkańcami. Nie ma mowy o „przyzwalaniu” komukolwiek na jakiekolwiek zachowania niezgodne z prawem. Każdy, kto świadomie łamie przepisy ruchu drogowego, musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi, a te po ostatnich zmianach przepisów są znacznie surowsze.

Cieliczko przekazał, że w tym roku nie docierały do policji „sygnały od mieszkańców czy też radnych, świadczące o wyraźnie zwiększonej liczbie zdarzeń polegających na łamaniu przepisów przez kierowców na terenie miasta Kraśnik”.

– Policja dysponuje internetowym narzędziem elektronicznym o nazwie Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie mieszkańcy zgłaszają różne zagrożenia – zauważył rzecznik KPP w Kraśniku. – W tejże aplikacji od początku 2022 r. użytkownicy nanieśli tylko dwa zagrożenia, w dniach 16 i 18 sierpnia w kategorii „wyścigi samochodowe” na ul. Krasińskiego i Grodzkiej w Kraśniku. W jednym przypadku zwrócili uwagę na głośną pracę pojazdów i piski opon.

Informacje jednak nie potwierdziły się. – Skierowane w tamte miejsca patrole w różnych porach dnia i nocy nie napotkały opisanych sytuacji – zaznaczył Cieliczko. – Mimo tego policjanci ruchu drogowego przez cały rok reagują na piratów drogowych, szczególnie na przekraczanie dozwolonej prędkości. I podał dane: – Od stycznia do tej pory na ul. Urzędowskiej wystawili za to niemal 100 mandatów (w całym mieście ponad 300 – przyp. aut.), na ul. Sikorskiego i Kuklińskiego nie odnotowano takich wykroczeń. W przypadku ul. Kuklińskiego może mieć to związek z mniejszym ruchem spowodowanym remontem al. Tysiąclecia.

Rzecznik zapewnia, że wszystkie sygnały o łamaniu prawa – zarówno od mieszkańców, jak i radnych – są traktowane poważnie i weryfikowane. Z tych też powodów, jak zapowiada Cieliczko, tematyka poruszana na sesji zostanie uwzględniona „w codziennych zdaniach do służby”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium