Blisko 40 osób uczestniczyło w środowym spacerze szlakiem żydowskiej tradycji. Wycieczka po mieście ma związek z realizowanym przez licealistów z „Górki” projektem.
– W spacerze uczestniczyła nie tylko grupa projektowa – uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Kraśniku, ale także starsi kraśniczanie, a nawet mieszkaniec Bełżyc, który przyjechał do Kraśnika rowerem. Przeczytał zapowiedź spaceru w „Dzienniku Wschodnim” i postanowił do nas dołączyć – relacjonuje Mariusz Bieniek, nauczyciel historii w kraśnickim I LO, koordynator programu „Akademia Opiekunów Pamięci” w województwie lubelskim.
Program zainicjowany przez Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie to cykl zajęć kulturowo-edukacyjnych skierowanych do lokalnych aktywistów, przedstawicieli grup nieformalnych i organizacji pozarządowych, a także pasjonatów historii interesujących się dziedzictwem żydowskim swojej miejscowości i regionu.
W ramach realizowanego od października projektu kraśnicka młodzież razem ze swoim opiekunem przygotowała mini-przewodnik „Śladami kraśnickich Żydów. Spacerownik” (z mapą z zaznaczonymi miejscami związanymi z dziedzictwem żydowskim Kraśnika i krótkim opisem). Tym szlakiem przeszli właśnie uczestnicy środowego spaceru. Zobaczyli trzy cmentarze żydowskie, synagogi – dużą i małą a także żydowską łaźnie – mykwę.
– Skonfrontowaliśmy teorię z praktyką – zaznacza Mariusz Bieniek, który razem z dr Dominikiem Szulcem, historykiem PAN, społecznym opiekunem zabytków powiatu kraśnickiego opowiadali o historii odwiedzanych miejsc. – Niektórzy uczniowie byli zaskoczeni, że wśród nich są miejsca, które codziennie mijają, jak dwa cmentarze żydowskie, które nie posiadają żadnych oznaczeń – przyznaje koordynator projektu.
Wartością dodaną spaceru były opowieści starszych mieszkańców miasta, którzy dołączyli do szkolnej grupy. – Przytaczali historie o tym jak wyglądało życie w Kraśniku przez II wojną światową i opowiadali o żydowskich sąsiadach – dodaje nauczyciel, który zapowiada, że na wiosnę zostanie zorganizowany kolejny podobny spacer. Zapowiada też dalszą współpracę z krakowskim Żydowskim Muzeum Galicja.