Nowy inwestor w Kraśnickiej Strefie Inwestycji. To warszawka firma Lema Inżynieria działająca w branży klimatyzacyjno-wentylacyjnej, która zgodnie z umową z miastem wybuduje halę maksymalnie w ciągu 3 lat. Tymczasem już teraz w strefie rozpoczęła się już inna inwestycja: budowa nowej szwalni.
Miasto podpisało już wstępną umowę z warszawską firmą Lema Inżynieria dotyczącą zakupu nieco ponad 40 arowej działki terenie Kraśnickiej Strefy Inwestycji. Urząd Miasta Kraśnik czeka teraz na akceptację Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
– Wybraliśmy Kraśnik m.in. z powodów rodzinnych – przyznaje Alicja Grabowska, prezeska warszawskiej firmy Lema Inżynieria, która działa w branży klimatyzacyjno-wentylacyjnej. – Dowiedzieliśmy się, że miasto na jeszcze działki na sprzedaż w podstrefie ekonomicznej i zdecydowaliśmy się na zakup jednej z nich. Zgodnie z umową z urzędem, mamy postawić halę w ciągu 3 lat, ale planujemy przeprowadzić inwestycję w krótszym czasie.
– Do tej pory inwestor ten działał przede wszystkim na terenie Warszawy i Mazowsza, ale firma chce się rozwijać i uznała, że Kraśnik będzie odpowiednim miejscem, aby te plany zrealizować. Na naszą korzyść zadziałało między innymi to, że dysponujemy terenami przygotowanymi na potrzeby inwestorów, mamy dobre położenie pod względem logistycznym i coraz lepszą sieć komunikacyjną – wylicza burmistrz Wojciech Wilk.
Ilu pracowników będzie chciała zatrudnić firma Lema Inżynieria?
– Za wcześniej jest aby mówić o zatrudnieniu, bo jesteśmy dopiero na początku drogi. Zobaczymy jak będzie się rozwijać branża, w której działamy. Ale na pewno będziemy szukać pracowników na lokalnym rynku – zapewnia Alicja Grabowska.
W roku na rok w Kraśnickiej Strefy Inwestycji przybywa przedsiębiorców, ale są jeszcze niezajęte pod prowadzenie działalności gospodarczej tereny.
– Aktualnie mamy jeszcze cztery działki na terenie strefy o łącznej powierzchni ok. 6,5 ha i szukamy inwestorów. Cały czas prowadzimy rozmowy na ten temat z podmiotami spoza Kraśnika i lokalnymi firmami. W tym roku jedną z tych działek o pow. 1,47 ha ponownie wystawimy do sprzedaży – zapowiada Wojciech Wilk.
Na terenie kraśnickiej strefy działają m.in. firma produkująca okna i drzwi, przetwórnia owoców a także firma zajmująca się produkcją elementów wykończeniowych budynków na bazie starego drewna.
Pod koniec ubiegłego roku Urząd Miasta Kraśnik poinformował, że trzy działki w KSI nabyła spółka Jokpol, która wraz z firmą Jobon (prowadzi szwalnię w Kraśniku) zamierza przeprowadzić inwestycję w mieście. Obie firmy należą do niemieckiej grupy Jockenhöfer, zajmującej się produkcją mebli tapicerowanych. Ich wspólna inwestycja – budowa nowej szwalni już się rozpoczęła.