Kraśnik zastanawia się nad przystąpieniem do rządowego programu „Mieszkanie Plus”. W regionie uczestniczą w nim już m.in. samorządy Białej Podlaskiej i Świdnika. Listy intencyjne podpisały np. Janów Lubelski, Łuków i Stary Zamość.
O udział Kraśnika w programie, którego celem jest zwiększenie liczby tanich mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności dopytywał radny miejski Jarosław Toporowski. Z odpowiedzi, którą radny otrzymał wynika, że kraśnicki urząd programem mieszkaniowym się interesuje.
Miasto posiada trzy działki na Piaskach o powierzchniach – 0,25 ha, 0,32 ha i 0,54 ha. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego są one przeznaczone właśnie pod budownictwo wielorodzinne „mogące służyć potrzebom budownictwa Mieszkanie Plus.” – czytamy w odpowiedzi, którą radny otrzymał. – Chodzi o działki pomiędzy ulicami Piaskową a Rumiankową – wyjaśnia Emilia Łukasik, p.o. rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Kraśniku.
Program „Mieszkanie Plus” jest dopiero na wstępnym etapie. – Chcemy porozmawiać z urzędnikami z innych miast, które do tego programu już przystąpiły – dodaje Łukasik. – Interesuje nas np. okres kredytowania, czy cena za metra kwadratowy.
Po zebraniu m.in. tych informacji urzędnicy będą sprawdzać jakie zainteresowanie rządowym programem byłoby w Kraśniku.
W naszym województwie realizacja programu „Mieszkanie Plus” jest najbardziej zaawansowana w Białej Podlaskiej.
400 chętnych w Świdniku
Burmistrz już w październiku ubiegłego roku podpisał umowę intencyjną z wybranym w drodze otwartego konkursu Funduszem Sektora Mieszkań na Wynajem zarządzanym przez BGK Nieruchomości S.A.
– Gmina jako wkład do spółki przeznaczy dwie działki zlokalizowane przy ul. „Grota” Roweckiego, we wschodniej części miasta – informuje Karol Łukasik z Urzędu Miasta w Świdniku.
Na początku stycznia 2018 r. Komitet Inwestycyjny zdecydował, że w Świdniku będą budowane mieszkania. Będą to dwa bloki z mieszkaniami dla 108 rodzin. Zainteresowanie jest dużo większe. Zgłosiło się ponad 400 osób, także spoza Świdnika.
– W najbliższych miesiącach zostanie założona Spółka Celowa, która zajmie się realizacją inwestycji – dodaje Karol Łukasik. – W II kwartale 2018 r. planowane jest sporządzenie dokumentacji projektowej oraz wybór wykonawcy robót budowlanych. Prace budowlane mają rozpocząć się w III kwartale br., natomiast oddanie mieszkań ma nastąpić na początku 2020 roku.
Gdzie i ile
Na początku grudnia zeszłego roku w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie zostały podpisane listy intencyjne w sprawie programu „Mieszkanie Plus”. Najwięcej lokali może powstać w Janowie Lubelskim (70) i Łukowie (50). Listy intencyjne podpisali także przedstawiciele gmin Wysokie (24 mieszkania), Borki (16), Ostrów Lubelski (15), Stary Zamość (12) i Biszcza (8). Łącznie w grę wchodzi więc 195 mieszkań, które będzie można długoterminowo wynająć i docelowo stopniowo wykupić na własność. (toma)