![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
![Grodzka 13. Na dole ma być część usługowa, a na górze mieszkania do krótkotrwałego najmu. Takie są plany właściciela nieruchomości, przewodniczącego Rady Miasta](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2018/2018-01/115ffe0c093a18fdae6208b67284384d.jpg)
O pozwolenie na przebudowę staromiejskiej kamienicy przy ul. Grodzkiej 13 wystąpił do Ratusza przewodniczący Rady Miasta, Piotr Kowalczyk, który jest właścicielem budynku. Planuje tutaj między innymi mieszkania na wynajem dla turystów
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Wniosek wpłynął do Urzędu Miasta 2 stycznia. Pozwolenie na budowę nie zostało jeszcze wydane. – Aktualnie trwa sprawdzanie dokumentacji projektowej – wyjaśnia Joanna Bobowska z biura prasowego w lubelskim Ratuszu.
Projekt zakłada głównie przebudowę kamienicy na obiekt „usługowo-hotelowo-mieszkalny”. – Został opracowany pod kątem turystyki – precyzuje Piotr Kowalczyk, przewodniczący Rady Miasta. – Na dole ma być część usługowa, a na górze mieszkania do krótkotrwałego najmu – mówi przewodniczący. Zapowiada, że będą to niedrogie apartamenty, niekoniecznie z najwyższej półki. – To nie będzie kategoryzowany hotel.
Kowalczyk kupił kamienicę już w 2016 roku. Jej wartość określa na 1,35 mln złotych. Taką kwotę wpisał do oświadczenia majątkowego. Dwupiętrowy budynek ma 450 mkw. powierzchni i jest wyłączony z użytkowania ze względu na opłakany stan techniczny. Pracy będzie sporo. Rozbudowane mają być piwnice, do których będą prowadzić dodatkowe schody zewnętrzne. Trzeba też wymienić praktycznie wszystkie instalacje.
>>> Przeczytaj także: Miliarder kupuje działkę przy Al. Racławickich w Lublinie. Wiadomo, co na niej powstanie
Rozpoczęcia przebudowy można się spodziewać dopiero w przyszłym roku. – W tym raczej nie – przyznaje Kowalczyk i tłumaczy, że prawomocne pozwolenie na budowę może mieć w marcu, później potrzebny będzie jeszcze czas na zgromadzenie niezbędnych funduszy, a następnie będzie musiał wybrać wykonawcę robót budowlanych. – A na zimę raczej nikt nie zaczyna prac.
Na zmianę sposobu użytkowania budynku już w zeszłym roku zgodził się Urząd Miasta, wydając Kowalczykowi decyzję o warunkach zabudowy. Taka decyzja określa możliwy sposób zagospodarowania działki leżącej na terenie nieobjętym planem zagospodarowania, a Stare Miasto takiego planu wciąż nie ma. Zgoda miejskich urzędników otworzyła przewodniczącemu drogę do starań o pozwolenie na budowę.
Projekt przygotowała architekt Diana Kołakowska-Kwaśny. Jej nazwisko przewija się często przez plotkarskie portale rozpisujące się a to o jej pocałunku, a to o psie, to znów o sukienkach, w których pojawia się na czerwonych dywanach u boku męża, aktora Marcina Kwaśnego.
>>> Przeczytaj także: Nieruchomości w Lublinie: Miejskie działki i kamienice trafią na sprzedaż