Zarządca centrum handlowego przy ul. Lipowej chce powiększyć budynek od jego tylnej strony. Inwestor wystąpił już do Ratusza o decyzję określającą warunki zabudowy
Dodatkowa powierzchnia handlowa miałaby powstać na pierwszym piętrze budynku. Kończy się ono w innym miejscu niż parter, który sięga nieco dalej. Nowa część planowana jest tu, gdzie teraz są podcienia.
– Wniosek inwestora dotyczy zabudowy podcieni od strony ul. Grottgera – przyznaje Joanna Bobowska z biura prasowego w lubelskim Ratuszu. Obrys budynku pozostałby niezmieniony, wszystko miałoby się zmieścić w istniejącej linii zabudowy.
Sam inwestor dość oszczędnie wypowiada się o swoich planach. – To na razie koncepcja – mówi Artur Pleskot, dyrektor Centrum Handlowo-Rozrywkowego Lublin Plaza. Nie zdradza, jaki sklep lub sklepy miałyby zająć dodatkową część budynku.
– Na pewno chcemy przesunąć wejście na środek – zapowiada Pleskot. Tylne wejście miałoby się znaleźć w osi głównego korytarza, który byłby przeprowadzony przez lokal zajmowany do niedawna przez sklep Carry, a już wkrótce przez sklep sieci Reserved. Dziś tylne wejście jest nieco na uboczu.
Na przebudowę Plazy wstępnie zgadza się Urząd Miasta, gdzie gotowy jest projekt decyzji w tej sprawie. – Projekt został skierowany do uzgodnień, w tym momencie sprawa jest w toku – zastrzega Bobowska. Do pomysłu będzie musiał się jeszcze odnieść Zarząd Dróg i Mostów.
Plaza jest jedną z najstarszych w mieście galerii handlowych. Już w 1998 r. samorząd Lublina wydzierżawił teren pod jej budowę inwestorowi, który obiecywał nie tylko centrum handlowe, ale też kompleks hotelowo-biurowy. Mimo to przez kilka lat przy Lipowej nie działo się nic.
Budowa zaczęła się dopiero po sześciu latach, gdy Urząd Miasta zgodził się, by inwestycja była podzielona na dwa etapy. W pierwszym etapie zbudowana miała być galeria handlowa, zaś w drugim hotel i biura. Centrum zakupowe otwarto tutaj w lecie 2007 r. Pozostała część nie powstała nigdy. Inwestor uznał, że bardziej opłaci mu się zapłacić miastu 6 mln zł umownej kary za niedotrzymanie słowa, niż wydawać pieniądze na budowę nowych obiektów.
Starszą od Plazy galerią handlową jest Olimp, którego pierwsza część została otwarta przy al. Spółdzielczości Pracy już w 2000 roku.