Zakaz wstępu do lasu prowadziły Nadleśnictwa Gościeradów i Kraśnik. Wszystko przez uszkodzone podczas czerwcowych wichur drzewa. Zakaz obowiązuje na terenie leśnictw - Dąbrowa, Borów i Irena oraz Dąbrowa Bór i Mosty. Wywrócone i połamane drzewa są również na terenie Nadleśnictwa Świdnika. Tam zakaz co prawa nie obowiązuje, ale jest prośba o zachowanie ostrożności podczas spacerów po lesie.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
– Zniszczonych zostało ok. 10 tysięcy metrów sześciennych drzew – podaje Robert Guzek, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Gościeradów. – Porządkowanie już się rozpoczęło.
Zakaz wstępu, który obowiązuje od 1 lipca do 30 września dotyczy leśnictw – Dąbrowa, Borów i Irena.
Natomiast już od 28 czerwca aż do usunięcia zagrożenia obowiązuje zakaz wstępu do lasu na terenie Nadleśnictwa Kraśnik. Największe szkody odnotowano w leśnictwach z terenu powiatu kraśnickiego – Dąbrowa Bór i Mosty – na prawie 300 ha o łącznej masie 3 tys. metrów sześć. drewna.
Zniszczenia spowodowane wichurami odnotowano również na terenie Nadleśnictwa Świdnik. Straty oszacowano na ok. 2 tys. m sześć. połamanych i uszkodzonych drzew. Największe zniszczenia odnotowano na terenie Leśnictwa Niedrzwica – ok. 1000 m sześć. drewna pomiędzy miejscowościami – Osmolice i Piotrowice oraz w miejscowości Gałęzów niedaleko Bychawy gdzie został praktycznie zniszczony park wpisany do Rejestru Zabytków. – Ponad stuletnie drzewa zostały złamane jak zapałki, albo wywrócone. Dęby wichura wywracała z korzeniami. Niektóre drzewa są pochylone – mają ponadrywane korzenie i powyginane pnie – czytamy na stronie internetowej Nadleśnictwa Świdnik.
Zarządca lasów prosi o zachowanie ostrożności podczas spacerów ponieważ bardzo dużo drzew, które wyglądają na zdrowe, ma naderwany system korzeniowy. Grozi to ich przewróceniem.