Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

19 czerwca 2018 r.
7:49

Bunt rolników przeciwko niskim cenom malin - tłumy na spotkaniu w Bobach. A politycy się kłócą

W centrum malinowego zagłębia, podkraśnickich Bobach było wczoraj kilkuset rolników. Przejechał też wiceminister rolnictwa. Były zarzuty, postulaty i obietnice. Nie było zaś jednomyślności, co do tego czy w proteście przeciwko niskim cenom na skupie, powstrzymanie się od zbioru malin ma jakikolwiek sens.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Poniedziałek, 18 czerwca, godz. 19. We wsi Boby koło Kraśnika, w której maliny uprawia się praktycznie w każdym gospodarstwie plantatorzy owoców miękkich naradzają się co zrobić w związku z fatalną sytuacją na rynku tych owoców. Cena malin na skupie jest na poziomie 2,0 - 2,50 zł/kg. To stawka zdecydowanie poniżej kosztów produkcji. Kolejna rzecz to brak pracowników i importowane z Ukrainy do Polski maliny, co przekłada się na sytuację polskich rolników.

W zorganizowanym przez Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej spotkaniu poza plantatorami uczestniczą też samorządowcy i posłowie. Do wsi Boby przyjechał też wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jacek Bogucki. Przestawiciel rządu jako pierwszy zabiera głos. Odpowiada na postulaty sformuowane w stanowisku Związku Sadowników PR. Wśród nich jest mowa m.in. o kontroli jakości owoców wwożonych do Polski spoza Unii Europejskieji i wprowadzeniu ceł czy też konieczności wprowadzenia umów kontraktacyjnych na kilka miesięcy przed zbiorem, zamiast "ceny dnia".

Zdaniem wiceministra najprostrzy do wprowadzenia będzie właśnie postulat dotyczący umów. Jest jednak pewne "ale", bo rolnicy, którzy takich umów nie podpiszą mogą mieć problem z późniejszą sprzedażą owoców.

- To musi być świadoma decyzja rolników - przestrzega zebranych wiceminister.

Rolnicy się martwią, a politycy kłócą 

Atmosfera robi się coraz bardziej nerwowa, kiedy temat spotkania zaczyna schodzić na tematy polityczne, a rolnicze spotkanie zaczyna przypominać bardziej partyjny wiec.

- Bardzo proszę, aby pan posłuchał ludzi, a nie uprawiał politykę - nie wytrzumuje Andrzej Maj (PSL), starosta kraśnicki, który już w ubiegłym tygodniu wspólnie z rolnikami relacjonował dziennikarzom sytuację na podkraśnicich wsiach.

- Przez pana Agencję wyprowadzono znaczą część pieniędzy (w kontekście zatrzymania przez CBŚP osób związanych z grupami producenckimi z województwa mazowieckiego, które miały wyłudzić dofinansowanie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa-red.) - odpowiada wiceminister w rządzie PiS. - Bylibyśmy w innym miejscu, gdyby PSL nie wyprowadził majątku.

Po oficjelach głos zabierają rolnicy. Mówią o problemie z pracownikami, kłopotach z ubezpieczeniem upraw i "papierologi", której po zmianie przepisów przybyło. Chodzi o zatrudnienie tzw. pomocnika rolnika, którymi może być także obcokrajowiec.

- Umowy pracowników to jest bubel - komentuje jeden z rolników z pobliskiej Chruśliny. - Dzisiaj, żeby sprowadzić do pracy Ukraińca trzeba najpierw wysłać mu zaproszenie, później je jeszcze potwierdzić, zawieźć ksero paszportu a na koniec jeszcze do KRUS pojechać. I apeluje: Proszę nie pisać ustaw w formie książek tylko na jednej kartce, żeby każdy to mógł zrozumieć.

- Takiego marnotrawienia papieru to ja jeszcze jak 30 lat prowadzę gospodarstwo nie widziałam - dodaje jedna z kobiet uczestniczących w spotkaniu. - Do każdej osoby zatrudnionej muszę dołączyć oświadczenie, że nie była karana. Jak chcę zatrudnić 15 osób to 15 takich oświadczeń ma być. Nie wystarczyłoby jedno na wszystkich?

Zrywać czy nie zrywać?

Pod koniec spotkania Tomasz Solis ze Związku Sadowników RP dopytuje zebranych o to, czy będą zrywać maliny czy też jak wcześniej apelowali związkowcy przerwą rozpoczęte zbiory i powstrzymają się od dostaw do punktów skupu. Niemal wszyscy, poza kilkoma zaledwie osobami podnoszą w górę ręce deklarując poparcie strajku.

Nie wszyscy jednak w samym Związku Sadowników RP są co do tej formy protestu przekonani. - Ten strajk nie ma szans. Uważam, że to jest najgłupsza rzecz, żeby nie rwać malin - nie kryje Sławomir Brzusek.

W poniedziałek, kiedy strajk miał się rozpocząć część rolników zrywała bowiem maliny.

Zaś kolejny przedstawiciel tego Związku Krzysztof Cybulak pytał: Gdzie jest ta granica upodlenia? Za ile pójdziecie jeszcze rwać? Gdzie jest ta granica?

Ostatecznie przedstawiciele rolników i Związku Sadowników mieli uzgodnić plan działania i sposoby rozwiązania sytuacji z przedstawicielami rządu i parlamentarzystami.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Joanna Andruszak była bohaterką potyczki w Elblągu

PGE MKS FunFloor pokonał Energę Start Elbląg

Początek meczu w Elblągu zdecydowanie nie poszedł po myśli szczypiornistek PGE MKS FunFloor. Lublinianki przegrywały z Energą Startem aż 3:8. Do przerwy było jednak 13:13, a w drugiej połowie wszystko potoczyło się już zgodnie z planem i przyjezdne wygrały 33:25.

ChKS Chełm pokonał na wyjeździe KPS Siedlce 3:0 i awansował do finału PLS 1. Ligi

ChKS Chełm w finale PLS 1. Ligi, po zwycięstwie nad KPS Siedlce

W drugim meczu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:0 i awansował do finału PLS 1. Ligi

Majówka tuż-tuż. Poznaj nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka tuż-tuż. Poznaj nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy nieoczywiste, ale bardzo ciekawe miejsca turystyczne na Lubelszczyźnie.

Bazylika św. Piotra w Watykanie. Trumna z ciałem papieża i długa kolejka wiernych

Watykan przygotowuje się do pogrzebu papieża Franciszka

Plac Świętego Piotra został zamknięty w piątek około godz. 17 w ramach przygotowań do sobotniego pogrzebu papieża Franciszka. W bazylice wierni nadal oddają hołd przed trumną papieża.

Miał być remont ulicy Bazylianówka. Może być za drogo

Miał być remont ulicy Bazylianówka. Może być za drogo

W ramach XI edycji Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy lubelskiej dzielnicy Ponikwoda zdecydowali, że nadszedł czas wyremontować ulicę Bazylianówka. Dzisiaj miasto poznało oferty. Okazuje się, że 400 tys. zł może nie wystarczyć.

Okradali drogerie w całym kraju. Namierzyli ich w Poniatowej

Okradali drogerie w całym kraju. Namierzyli ich w Poniatowej

W krótkim czasie trzej mężczyźni dorobili się na kradzieżach blisko 140 tys. zł. Ich łupem padły również towary z terenu naszego województwa.

Wisła Puławy jedzie do Bytomia. Każdy punkt będzie niezwykle cenny

Wisła Puławy jedzie do Bytomia. Każdy punkt będzie niezwykle cenny

Przed świętami Wielkanocnymi Wisła Puławy pokonała na swoim stadionie Skrę Częstochowa i wciąż plasuje się tuż nad strefą spadkową. W sobotę podopiecznych trenera Macieja Tokarczyka czeka bardzo ciężkie spotkanie. Duma Powiśla zagra w Bytomiu z tamtejszą Polonią

Bezpłatny powrót z obchodów Tysiąclecia Korony Polskiej pociągami PKP Intercity

Bezpłatny powrót z obchodów Tysiąclecia Korony Polskiej pociągami PKP Intercity

Już w najbliższą niedzielę, 27 kwietnia, Warszawa będzie gospodarzem centralnych obchodów „Tysiąclecia Korony Polskiej”. Z tej okazji PKP Intercity przygotowało dla uczestników wyjątkową promocję – bezpłatny powrót do domu pociągami przewoźnika.

Jedną z chełmskich szkół, która przejdzie termomodernizację jest I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie

Kolejne miliony na termomodernizację szkół i przedszkoli w Chełmie

Miasto Chełm kontynuuje ambitny plan poprawy efektywności energetycznej swoich placówek oświatowych. Aż 53,5 mln złotych trafi do miasta na termomodernizację dziewięciu kolejnych szkół i przedszkoli. To kolejny krok w realizacji programu, który zmienia nie tylko wygląd budynków, ale i komfort nauki najmłodszych mieszkańców.

Napadli i zrabowali pół miliona złotych. Grozi im 15 lat więzienia

Napadli i zrabowali pół miliona złotych. Grozi im 15 lat więzienia

39-latek planował napad już pół roku wcześniej, a we wszystkim pomogła mu żona. Po całym zdarzeniu małżeństwo uciekło z Polski. Długo jednak nie cieszyli się wolnością ani skradzionymi pieniędzmi.

Seszele – 4 pomysły na idealne wakacje
film

Seszele – 4 pomysły na idealne wakacje

Ciężko wyobrazić sobie bardziej rajski kierunek ekskluzywnej podróży niż gorące, tropikalne Seszele. Ten kraj wyspiarski z roku na rok zyskuje coraz większą rzeszę fanów wśród turystów z Polski, a jednocześnie pozostaje egzotyczny i trudno dostępny ze względu na swoje położenie na mapie.

Państwowa Straż Rybacka ma już 40 lat. Były medale i odznaczenia
ZDJĘCIA
galeria

Państwowa Straż Rybacka ma już 40 lat. Były medale i odznaczenia

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyły się uroczyste obchody 40-lecia Państwowej Straży Rybackiej w Lublinie. Jubileusz był okazją do podsumowania czterech dekad działalności formacji oraz uhonorowania jej funkcjonariuszy.

Jest areszt dla mężczyzny, który na hulajnodze potrącił 13-latkę

Jest areszt dla mężczyzny, który na hulajnodze potrącił 13-latkę

36-latek, który w minionym tygodniu potrącił nastolatkę, dzisiaj trafił do prokuratury. Usłyszał zarzuty spowodowania wypadku i ucieczki z miejsca zdarzenia, za co może mu grozić do 4,5 roku więzienia.

Duże ilości marihuany przechowywał w domu

Duże ilości marihuany przechowywał w domu

Ponad 3 kg marihuany znaleźli łukowscy policjanci w domu 38-letniego mieszkańca powiatu radzyńskiego. Mężczyzna zarzekał się, że z narkotykami nie ma nic wspólnego.

Dajcie rowerom drugie życie. III Lubelski Rowerowy Pchli Targ
26 kwietnia 2025, 12:00

Dajcie rowerom drugie życie. III Lubelski Rowerowy Pchli Targ

Jeśli zalegają Wam niepotrzebne już części, czy też akcesoria rowerowe albo rowerowe ciuchy lub nieużywane już rowery, a nie macie czasu by wystawiać je na aukcjach, to przyjdźcie w sobotę na III Lubelski Rowerowy Pchli Targ.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium