Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

6 marca 2022 r.
11:36

Pomoc Ukraińcom w Kraśniku. Będą zapisy do szkół i przedszkoli

W "Domu Sportowca" w Kraśnika przebywają przede wszystkim kobiety z dziećmi
W "Domu Sportowca" w Kraśnika przebywają przede wszystkim kobiety z dziećmi (fot. Urząd Miasta Kraśnik)

Spotkanie informacyjne dotyczące zapisów dzieci z Ukrainy do szkół i przedszkoli zaplanowano na poniedziałek (7 marca) w Kraśniku. Rodziny, które uciekły przed wojną znalazły schronienie w prywatnych domach a także w „Domu Sportowca”, prowadzonym przez miasto.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Już w pierwszym tygodniu wojny w Ukrainie do naszego miasta trafiły dziesiątki uchodźców, przede wszystkim kobiety z dziećmi. Wspólnie z mieszkańcami natychmiast zaangażowaliśmy się w pomoc, przede wszystkim organizując zbiórki i proponując zakwaterowanie – podkreśla Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika.

Uchodźcy mieszkają w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym „Dom Sportowca” przy Szkole Podstawowej nr 5. – W piątek mieliśmy w „Domu Sportowca” 41 osób z Ukrainy, z czego 20 dzieci. Najmłodsze ma 2 lata – mówi Ewelina Madras z Urzędu Miasta Kraśnik, która zajmuje się zarządzaniem kryzysowym. – Dwie panie, które także u nas były wyjechały już do swoich dzieci do Hiszpanii. Wśród osób zakwaterowanych są przede wszystkim matki z dziećmi, ale także babcie z wnukami. I dodaje: – Każda osoba to inna historia i dramat związany z wojną w Ukrainie. Trafili do nas bardzo różni ludzie. Wśród nich jest pani doktor, której ostrzelano przychodnię. Kobieta uciekała z tym co miała przy sobie. Są też osoby, które przez 2 dni ukrywały się w piwnicy, trzeciego dnia udało im się uciec.

Inne osoby obserwując sytuację w kraju także zdecydowały się na wyjazd. – I tak trafiły do nas. Panie chętnie angażują się w pracę w schronisku, chcą pomagać m.in. w sortowaniu darów – przyznaje Ewelina Madras. – Jednak kiedy zadzwoni do nich ktoś z rodziny, kto został w Ukrainie, od razu pojawiają się łzy.

Urzędnicy robią co mogą, by pomóc ukraińskim rodzinom przetrwać ten bardzo trudny dla nich czas. – Oprócz inicjatyw, w ramach których udzielana jest podstawowa pomoc materialna, potrzebne są też pomysły na zorganizowanie czasu – przyznaje burmistrz. – Mam na myśli przede wszystkim dzieci, które wymagają szczególnej troski i opieki.

W związku z tym miejskie instytucje – Centrum Kultury i Promocji, Miejska Biblioteka Publiczna a także Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji "zapraszają wszystkie ukraińskie dzieci przebywające w Kraśniku na codzienne zajęcia rekreacyjne, sportowe i kulturalne". – Zajęcia będą się odbywać od najbliższego poniedziałku, 7 marca, codziennie w godzinach od 10 do 13 – zapowiada Wojciech Wilk.

Szczegółowe informacje i zapisy są przyjmowane przez CKiP (nr tel: 81 825 63 36).

– W przypadku dzieci mieszkających w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym przy SP nr 5 jesteśmy w stałym kontakcie z ich rodzicami, ale już nie mamy takiego szybkiego, bezpośredniego kontaktu ze wszystkimi rodzinami, które znalazły schronienie w prywatnych domach kraśniczan – przyznaje burmistrz. – Dlatego zwracamy się też do mieszkańców miasta z prośbą, aby przekazywały tę ofertę swoim podopiecznym z Ukrainy lub znajomym, czy sąsiadom goszczącym uchodźców.

Urzędnicy podejmują też kolejne działania aby pomóc małym Ukraińcom. Chodzi o zapisy do szkół i przedszkoli. Spotkanie informacyjne dla rodziców i opiekunów dzieci z Ukrainy przebywających w Kraśniku już w poniedziałek.

– Podczas spotkania rodzice dowiedzą się, jak zorganizowana będzie nauka w kraśnickich szkołach oraz jakie dokumenty są potrzebne do zapisania dziecka do szkoły lub przedszkola – zapowiada Wojciech Wilk.

Poniedziałkowe spotkanie (7 marca) będzie zorganizowane w sali koncertowej Szkoły Muzycznej (ul. Popiełuszki 1). Rozpocznie się o godzinie 14.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zielony azyl przy Hospicjum Dobrego Samarytanina. W Lublinie powstaje Artystyczny Ogród Społeczny

Zielony azyl przy Hospicjum Dobrego Samarytanina. W Lublinie powstaje Artystyczny Ogród Społeczny

Sztuka, ekologia i wspólnota – te trzy wartości będą fundamentem nowego miejsca w Lublinie. Przy Hospicjum Dobrego Samarytanina już wkrótce zakwitnie Artystyczny Ogród Społeczny.

Przyszłość Kościoła po śmierci Franciszka. Kto i kiedy zostanie nowym papieżem?
film

Przyszłość Kościoła po śmierci Franciszka. Kto i kiedy zostanie nowym papieżem?

W programie „Dzień Wschodzi” gościmy ks. prof. dr. hab. Mirosława Sitarza z Instytutu Prawa Kanonicznego KUL. W szczerej rozmowie komentuje śmierć papieża Franciszka, wyjaśnia zasady wyboru nowego papieża i analizuje przyszłość Kościoła w kontekście wyzwań współczesnego świata.

W pierwszym spotkaniu Bogdanka LUK Lublin pokonała mistrza Polski na jego terenie 3:1

Bogdanka LUK Lublin zagra z Jastrzębskim Węglem

W drugim meczu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin zmierzy się w hali Globus z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. Pierwszy gwizdek o godzinie 20.30

Papież Franciszek i KUL – bliskie relacje, wspólne cele, słowa otuchy

Papież Franciszek i KUL – bliskie relacje, wspólne cele, słowa otuchy

Papież Franciszek nie raz udowodnił, że jego serce bije mocno dla tych, którzy szukają nadziei, edukacji i duchowego wsparcia – niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. Doskonałym tego przykładem są jego więzi z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II.

Barierki na ścieżce rowerowej przy wyjeździe na aleję Tysiąclecia

Barierki na ścieżce rowerowej. Będzie bezpieczniej?

Barierki ustawiono dla poprawy bezpieczeństwa – przekonują urzędnicy. Ale zdaniem niektórych rowerzystów mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Rosjanie cały czas atakują rakietami i dronami ukraińskie miasta. Na zdjęciu: uszkodzony po wtorkowym rosyjskim ataku rakietowym blok mieszkalny w Zaporożu. Jedna osoba zginęła, a 23 inne osoby zostały ranne, w tym czworo dzieci

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie. Czego chce w zamian?

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie na obecnej linii frontu – pisze brytyjski „Financial Times”, powołując się na źródła bliskie sprawie. Jeden z nich dodaje, że „Jest obecnie dużo presji wywieranej na Kijów, by ustąpił w pewnych kwestiach i żeby Trump mógł ogłosić zwycięstwo”.

Duch Witkacego w Lublinie
Spotkanie
23 kwietnia 2025, 17:00

Duch Witkacego w Lublinie

Już jutro (środa, 23 kwietnia) w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińśkiego w Lublinie, za sprawą książki „Witkacy. Biografia” przywołany zostanie duch Witkacego. Wieczór zapowiada się nietuzinkowo – w stylu godnym bohatera książki, legendarnego artysty znanego z ekscentrycznego humoru i nieokiełznanej wyobraźni.

Ośrodek Szkolenia Policji został otwarty pod koniec stycznia

Brakuje policjantów. Ośrodek w Lublinie nie wystarcza. Policja otwiera kolejne

Problemem nie jest brak chętnych do służby w policji, lecz baza szkoleniowa. Pracujemy nad jej rozbudową – mówi szef Komendy Głównej Policji, nadinsp. Marek Boroń.

ChKS Chełm potrzebował pięciu setów aby wygrać pierwszy mecz półfinałowy play-off z KPS SIedlce

ChKS Chełm lepszy od KPS Siedlce

W pierwszym spotkaniu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:2. Tym samym prowadzi w rywalizacji do dwóch zwycięstw 1-0. W piątek drugie spotkanie, w Siedlcach

Pomnik w Emilcienie upamiętniający wydarzenia z 1978 roku

W Emilcinie znów szykują się na spotkanie z UFO

Propozycja dla tych, którzy oglądają serial „Projekt UFO”. I dla tych, którzy wciąż się zastanwiaja, co 47 lat temu zobaczył Jan Wolski w Emilcinie.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny
Nasz Patronat
27 kwietnia 2025, 18:45

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny

W najbliższą (27 kwietnia), w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie odbędzie się wyjątkowy koncert wielkanocny – "Miłosierdzie".

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż
galeria

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż

Będą też łopaty saperskie, peleryny na namiot, manierki i na przykład stalowe talerze. Co jeszcze przygotowała Agencja Mienia Wojskowego w Lublinie?

Wierni na placu Świętego Piotra modlą się po śmierci papieża Franciszka

Kto zostanie nowym papieżem? To o nich watykaniści mówią najczęściej

Najważniejszym aspektem w medialnych spekulacjach przed planowanym na początek maja konklawe jest to, że spośród 135 kardynałów elektorów, 107 zostało mianowanych przez papieża Franciszka, 23 to nominaci Benedykta XVI, a pięciu to kardynałowie św. Jana Pawła II.

Początek maja w Zamościu to zawsze tłumy turystów
1 maja 2025, 0:00
galeria

Majówka 2025 w Zamościu. Codziennie inna impreza

To już tradycja, że długi majowy weekend otwiera w Zamościu sezon turystyczny. W tym roku miasto też liczy na gości. Jeśli przyjadą, nie będą się nudzić. Zaplanowano sporo różnych imprez.

 Czwórka poszukiwanych w jednym miejscu. Kogo zatrzymała policja?

Czwórka poszukiwanych w jednym miejscu. Kogo zatrzymała policja?

W jednym pensjonacie ukrywało się trzech mężczyzn i kobieta. Dwaj bracia byli poszukiwani między innymi za oszustwa. A najstarszy z mężczyzn: za udział w rozboju.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium