Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

20 czerwca 2022 r.
12:59

Przemysł w miejscu po wyciętych drzewach? Chodzi o ponad 50 hektarów lasu

W kraśnickiej Strefie Inwestycji zostały trzy działki, łącznie o powierzchni niecałych 5 ha.
W kraśnickiej Strefie Inwestycji zostały trzy działki, łącznie o powierzchni niecałych 5 ha. (fot. Urząd Miasta Kraśnik)

Żeby tylko plusy nie przysłoniły minusów – mogliby rzecz przeciwnicy wycinki, na wstępie nawet 50 ha lasu, pod nowe inwestycje. Ale faktem jest, że terenów w kraśnickiej strefie jest już niewiele. Zostały tylko trzy działki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Kraśnicki Park Przemysłowy to szansa na rozwój miasta – przekonuje burmistrz Wojciech Wilk. – Park chcemy utworzyć na terenach w sąsiedztwie Fabryki Łożysk Tocznych, Veolii Wschód i Tsubaki Nakashima. Terenem obecnie zarządza FŁT, ale należy on do Skarbu Państwa i leży w granicach miasta. Podejmujemy działania w tym kierunku, ponieważ w ten sposób stworzymy atrakcyjne miejsca pracy i zapewnimy rozwój gospodarczy miasta.

Za pracą

Pomysł burmistrza poparła większość radnych, którzy na majowej sesji zagłosowali za uchwałą ws. przystąpienia do zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta dla tego terenu.

– Moim zdaniem koncepcja stworzenia Parku Przemysłowego w sąsiedztwie zakładów, m.in. FŁT jest dobra. Daje to szansę na zahamowanie procesu wyjazdów z Kraśnika, jak też poprawy sytuacji na lokalnym rynku pracy. Liczę też, że zostaną podwyższone średnie zarobki w mieście – mówi radny Zbigniew Marcinkowski (klub radnych burmistrza Porozumienie i Rozwój). – Oczywiście szkoda, że będzie się to odbywać kosztem drzew, ale w tym przypadku trzeba połączyć dwie rzeczy – ochronę przyrody z bytem mieszkańców, który dzięki parkowi przemysłowemu może się poprawić.

Ochronić las

Niektórzy radni sceptycznie podchodzą jednak do planów magistratu.

– Naszym zdaniem miasto powinno skupować nieużytki i pola od właścicieli gruntów, które znajdują się w sąsiedztwie strefy ekonomicznej, aby powiększyć kraśnicką Strefę Inwestycji – mówi w imieniu klubu Wspólny Kraśnik radna Iwona Włodarczyk. – W pobliżu strefy jest bardzo dużo takich terenów i z tego co wiem ich właściciele, są nimi głównie rolnicy, są zainteresowani ich sprzedażą. Grunty kupują lokalni przedsiębiorcy. Wycinka lasu pod park przemysłowy to jest pójście na skróty. To jest najprostsza droga, do tego szkodliwa dla środowiska, bo mówimy o blisko 80 ha lasu, który pełnił i pełni rolę ochronną. To są płuca naszego miasta.

Jest też inny powód, ze względu na który radni ze Wspólnego Kraśnika zagłosowali przeciwko. – Nic nie wiemy o inwestorze, ani co to jest za firma, ani z jakiej branży, co by chciała wybudować i ile osób zatrudnić – dodaje radna. – Nie możemy w ciemno zgodzić się na wycinkę lasu, wyłącznie z myślą, że może jakiś inwestor przyjdzie i zainwestuje w Kraśniku swoje pieniądze.

Podobnie uważa radny Paweł Kurek (Polska 2050). – Mimo że dwoma rękami podpisuję się za rozszerzeniem kraśnickiej strefy ekonomicznej, to jednak nie zgadzam się na wycinkę 75 ha lasu – podkreśla. – Las jest symbolem naszego miasta i jego zielonymi płucami. To jest atut Kraśnika. Nie zgadzam się też z retoryką nakreśloną na majowej sesji, że albo rozwój, albo las. Jest też droga cywilizowanego świata, droga zrównoważonego rozwoju miasta, które może się rozwijać z poszanowaniem środowiska naturalnego. Od trzech lat apeluję do władz miasta, by miliony pozyskane ze sprzedaży nieruchomości nie zostały przejadane, że powinny zostać przeznaczone na zakup gruntów pod rozszerzenie obecnej strefy ekonomicznej.

Argumenty burmistrza

Burmistrz podaje swoje argumenty. Zaznacza, że w ostatnim czasie z urzędem, którym kieruje „kontaktowali się zagraniczni inwestorzy zainteresowani lokowaniem zakładów pracy na gruntach o dużej powierzchni – 40-50 ha, a nawet 500 ha”.

– Takimi terenami Kraśnik obecnie nie dysponuje. Skupowanie rozproszonych, małych działek jest bardzo czasochłonne i bardzo często niemożliwe ze względu na nieuregulowany stan prawny – tłumaczy Wojciech Wilk. – Obszar, o którym mówimy jest jedynym o tak dużej powierzchni i nieskomplikowanej strukturze właścicielskiej, leżącym w granicach miasta, który może zostać wykorzystany do utworzenia Parku Przemysłowego. Zainteresowani chcieliby prowadzić u nas działalność m.in. w branżach: metalowej, samochodowej, logistycznej, budowlanej i odnawialnych źródeł energii.

W czerwcu zaplanowane jest kolejne spotkanie w tej sprawie. – Współpracujemy z gminą Kraśnik, bowiem tereny planowanego Parku Przemysłowego przylegałyby do terenów inwestycyjnych gminy – dodaje Wilk. – W ten sposób powstałby duży areał pod działalność przemysłową. Istotne jest to, że inwestorzy chcą w pierwszej kolejności bazować na zielonej energii.

Plusy i minusy

Burmistrz Kraśnika wskazuje na zalety – m.in. „jeden właściciel, czyli Skarb Państwa, dzięki czemu możemy się starać o zakup tych gruntów z bonifikatą 99 proc.”,„bardzo dobra komunikacja” oraz „możliwość szybkiego przyłączenia się do sieci energetycznej”. Choć przyznaje też, że są i minusy, bo „teren ten uległby procesowi odlesienia”.

– Cały obszar, zaproponowany w zmianie studium, to 75 ha, ale chcielibyśmy wykorzystać w pierwszych latach 40-50 ha – wyjaśnia Wojciech Wilk. – Obecnie Kraśnik i okolice otacza bufor leśny o powierzchni ok. 460 ha. Będziemy tak prowadzić proces tworzenia Parku Przemysłowego, aby uszczerbek w środowisku naturalnym był jak najmniejszy lub został zrównoważony innymi działaniami proekologicznymi.

Burmistrz dodaje, że „od strony ogrodów działkowych i ul. Urzędowskiej drzewostan zostałby zachowany”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium