Cisy i jałowce, ale też berberysy, alpejskie porzeczki, czarny bez i wielokwiatowe róże – m.in. te rośliny będzie można podziwiać na terenie „Zamczyska”. Zazielenią się też inne miejsca w mieście. Przybędzie ławek i koszy na śmieci, pojawią się również poidełka dla ptaków
W tym roku przybędzie zieleni w 11 miejscach Kraśnika – podlicza Emilia Łukasik, p.o. rzecznik prasowy kraśnickiego magistratu. – Przy Urzędzie Miasta powstanie również parking.
Na odnowę i rozwój terenów zielonych Urząd Miasta w Kraśniku zdobył ponad 6 milionów złotych unijnego dofinansowania. Projekt obejmuje obszar blisko 33 hektarów i 21 miejsc w mieście.
– Ponad 10 tysięcy to orientacyjna liczba nowych nasadzeń – szacuje Łukasik. – Będą to wyłącznie rośliny wieloletnie, zarówno kwitnące, jak też niekwitnące. Na przykład przy al. Niepodległości zostaną posadzone kwitnące jabłonie.
W tym roku urzędnicy zaplanowali „zielone” prace nie tylko przy wspomnianej al. Niepodległości – w dwóch lokalizacjach, ale też przy Urzędzie Miasta, w lasku przy szkole społecznej, na placu przed Centrum Kultury i Promocji, w parku przy fontannie i w parku „przy kamieniu” w Kraśniku Fabrycznym.
Zmieni się też zieleń przy zalewie, placu zabaw przy ul. Makowej w dzielnicy Piaski i parku przy Urzędzie Stanu Cywilnego. Uporządkowany zostanie też teren „Zamczyska”, w obrębie ul. Festiwalowej, Oboźnej i Zamkowej. W tej ostatniej lokalizacji do zagospodarowania jest blisko 3 ha.
Planowanych do usunięcia jest blisko 400 drzew z ok. 800, z czego większość z powodów kompozycyjnych. Dużo będzie nowych nasadzeń. Samych drzew liściastych i iglastych oraz krzewów iglastych zaplanowano posadzić ponad 400 sztuk – będą to cisy, jałowce, głogi i czeremchy. Do tego dojdzie jeszcze kilkaset krzewów liściastych, w tym takich gatunków, jak np. berberys, dereń biały, leszczyna pospolita, jaśminowiec wonny, porzeczka alpejska i róża wielokwiatowa. Pojawi się również żywopłot.
Ustawione zostaną także ławki, pojawią się kosze na śmieci czy też poidełka dla ptaków. Zaplanowano również oświetlenie.
Ponieważ chodzi o teren zabytkowy, roboty ziemne będą prowadzone pod nadzorem archeologa.
Gdzie jeszcze się zazieleni w 2018 (przykłady)
Otoczenie zalewu
Sadzone mają być m.in. sosny i świerki oraz brzozy. Na liście znajdują się też różne gatunki jałowców, ale też i lawenda, forsycje i hortensje. Pojawią się też nowe trawy i byliny.
Poza ławkami i koszami na śmieci urząd zaplanował też kupno kilkunastu leżaków.
Park przy fontannie
„Podstawowym założeniem projektowym jest rozjaśnienie wnętrza parku poprzez nasadzenie cieniolubnych bylin i krzewów o jasnym ulistnieniu lub kwitnących w tonacji bieli i różu” – czytamy w dokumentacji projektowej. Na terenie parku stanie też półokrągła ławka otoczona „wielowarstwową zielenią”. Pojawią się też nowe ławki, kosze na śmieci i stolik do gry w szachy.