75 pomysłów na skwery czy parki kieszonkowe w swojej najbliższej okolicy zgłosili w tegorocznej edycji Zielonego Budżetu mieszkańcy Lublina. Ocenę formalną przeszło 36 projektów.
Lublin jest pierwszym miastem w Polsce, który wpadł na pomysł, by niezależnie od Budżetu Obywatelskiego zaproponować mieszkańcom współudział w tworzeniu miejskiej zieleni. Choć nie brakuje też wpadek jak wykoszenie łąki kwietnej na skrzyżowaniu Bernardyńskiej, Zamojskiej i Wyszyńskiego – jednej z najbardziej trafionych i chwalonych realizacji z pierwszych edycji Zielonego Budżetu. Mimo zapowiedzi – łąka w to miejsce nigdy nie wróciła, ale lublinianie pomysł podłapali – w kolejnych edycjach Zielonego Budżetu propozycji łąk w miejsce trawników było coraz więcej. Coraz więcej sieje ich też Miejski Architekt Zieleni i niektóre spółdzielnie mieszkaniowe.
W tym roku – w odróżnieniu do lat poprzednich – Zielony Budżet miał swoje hasło przewodnie: zielone „Miejsca dla Ciebie”. I takie tylko propozycje będą nadal brane pod uwagę. Odpadł więc pomysł stworzenia „Szlaku wodopoju św. Mikołaja”, ogrodu deszczowego na ul. Wygon („brak funkcji rekreacyjno-wypoczynkowej”), łąki kwietne w dolinie Czechówki czy łąki i pola słoneczników na Felinie. Choć projekt „Łany traw i brodziszkowa łąka” na Wrotkowie zielone światło dostał...
A kto zasiadał w komisji? Piotr Choroś z Biuro Partycypacji Społecznej (przewodniczący), Miejski Architekt Zieleni Hanna Pawlikowska i Agnieszka Malinowska (Biuro Partycypacji Społecznej). Cały „zespół ds. Zielonego Budżetu, który oceniał wnioski” liczy 20 osób z różnych wydziałów lubelskiego Ratusza.
– Podczas oceny formalnej brano pod uwagę także m.in. to, to czy inwestycje są planowane na terenach miejskich, czy są zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego oraz czy nie kolidują z infrastruktura naziemną lub podziemną – tłumaczy Izolda Boguta z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin. – Autorzy projektów mają teraz 7 dni na złożenie odwołania, jeśli nie zgadzają się z oceną swojego wniosku. Termin zgłaszania uwag upływa w dniu 28 lutego.
Po rozpatrzeniu ewentualnych odwołań projekty przejdą ocenę merytoryczną. Nad sensem ich realizacji zastanowi się wspólnie urzędnicy i grupa ekspertów. A te, które przejdą i to sito, czeka kolejny etap.
– Mieszkańcy będą mieli bezpośredni wpływ na wygląd swoich miejsc, nadadzą im też indywidualną, określającą tożsamość nazwę. Na podstawie spotkań konsultacyjnych powstaną koncepcje i projekty – zapowiada Boguta.
Zielony Budżet – ostatnie realizacje
W 2021 roku nie był organizowany nabór nowych wniosków. Realizowane były te z 2020 r., czyli: * Nasadzenia wzdłuż ul. Zelwerowicza na odcinku od Koncertowej do Poligonowej, * Wiszące ogrody - Pod Akacją (projekt z 2019 roku), * Poprawa życia drzew w Śródmieściu, * Stop betonozie na Ponikwodzie, * Lubelskie Ogrody Deszczowe, * Przywrócenie walorów rekreacyjnych „Alei Rzeźb”, * Na wykonanie w tym roku czekają, * Rewitalizacja Skweru przy placu zabaw na ul. Jastrzębiej, * Izolacyjne i ozdobne nasadzenia na skwerze (ul. Szczecińska), * Różany zakątek na Tymiankowej, * Skłodowska - krok w stronę natury (projekt z 2019 roku).