Lublin

23 lutego 2022 r.
11:40

Mieszkańcy wygrali, miasto odpuszcza zabudowę parku

Sprawa dotyczy ponad 4-hektarowego parku wpisanego do rejestru zabytków jako zespół dworski przy al. Kraśnickiej. Nieruchomość jest prywatna, jej obecny właściciel odbudował zrujnowany budynek dworu, a cały teren ogrodził.
Sprawa dotyczy ponad 4-hektarowego parku wpisanego do rejestru zabytków jako zespół dworski przy al. Kraśnickiej. Nieruchomość jest prywatna, jej obecny właściciel odbudował zrujnowany budynek dworu, a cały teren ogrodził.

Właściciel zabytkowego parku chciał go częściowo zabudować, a miejscy planiści i konserwator zabytków poszli mu na rękę. Stanowcze „nie” powiedzieli jednak sąsiedzi z Węglina, którzy zasypywali urząd pismami i alarmowali media. Prezydent Krzysztof Żuk dał w końcu za wygraną – nowych budynków w parku nie będzie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Artykuł aktualizaowany 24 lutego 2022, godz. 10.45

– Prezydent Krzysztof Żuk skierował na najbliższą sesję Rady Miasta projekt uchwały o odstąpieniu od sporządzenia zmian miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w części dotyczącej rejonu al. Kraśnickiej i ul. Kieleckiej, a także ul. Szczecińskiej oraz ul. Wajdeloty – poinformowała dziś przed południem Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.

To oznacza, że nie zmienią się dotychczasowe zapisy planów dla tych miejsc, w tym dla zabytkowego parku. Nadal będą to tereny miejskiej zieleni publicznej i usług.

– Poleciłem miejskim planistom zakończenie prac dla terenu, na którym znajduje się Park Węgliński. Sprzeczne oczekiwania dotyczące nowego zagospodarowania terenu uniemożliwiają kontynuowanie prac projektowych nad zmianami planu w sposób akceptowalny przez zainteresowane strony – stwierdza cytowany w komunikacie prasowym Krzysztof Żuk.

– Osiągnięcie kompromisu stało się niemożliwe, dlatego zdecydowałem o utrzymaniu dotychczasowego przeznaczenia tego miejsca. Na najbliższej sesji przedstawię miejskim radnym projekt uchwały uchylającej zgodę dla wprowadzenia zmian w obowiązującym planie zagospodarowania – zapowiada prezydent Lublina.

- Cieszy nas, ze Park Węglińskich zostanie ochroniony przed zabudową - komentują decyzję Ratusza zaangażowani w sprawę okoliczni mieszkańcy. - Szkoda jednak, że nie zostanie stworzony nowy plan zakładajacy ochronę parku ze wskazaniem na drzewa wymagające szczególnej ochrony. Stary plan chroni park przed zabudową, obawiamy sie jednak, czy ochroni przed wyasfaltowaniem. Wciąż też czekamy na jego otwarcie dla mieszkańców, co było wskazane w akcie sprzedaży tego terenu przez miasto.

Miasto oddaje park w prywatne ręce

Sprawa dotyczy ponad 4-hektarowego parku wpisanego do rejestru zabytków jako zespół dworski przy al. Kraśnickiej. Nieruchomość jest prywatna. W 1999 r. gmina Lublin oddała ten teren w dzierżawę wieczystą a budynek dworu sprzedała spółce Help należącej do Elizy Krajewskiej i Wojciech Słotwińskiego. 

W akcie notarialnym jest mowa o powstaniu tutaj pensjonatu i restauracji. "Nie przewiduje się na tej działce wznoszenia żadnnych dodatkowych budowli bez zgody służb konserwatorskich" - czytamy w dokumencie. Użytkownicy wieczyści zobowiązali się też do rozpoczęcia remontu budynku w ciągu dziewięciu miesięcy i ukończenia prac w trzy lata. Co ważne: "Terminy te wiążą też następców prawnych właścicieli". W razie niedotrzymania terminów gmina Lublin mogła rozwiązać umowę o wieczyste użytkowanie. Mimo że remont zabytku nie ruszył, gmina tego nie zrobiła. 

W dokumencie znalazł się też zapis, o którym mówią zaangażowani w obronę parku mieszkańcy Węglina. "Strona nabywająca zobowiązuje się to utrzymania parku jako ogólnodostępnego" w godz. 11-16 od października do kwietnia i w godz. 11-19 od maja do września. 

Na początku lat dwutysięcznych park zmienia właściciela. Obecnie to właściciel PawTrans - firmy transportowej z Poniatowej, który z czasem odbudowuje zrujnowany budynek dworu, a cały teren parku grodzi. 

- Miasto nie miało już wpływu na treść zapisów umów sprzedaży - informuje Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina. Jak tłumaczy, obecnie zapis o otwarciu parku dla mieszkańców nie ma już racji bytu. - Zapis ten dotyczył wyłącznie nabywcy.  W umowie zabrakło zobowiązania udostępnienia tego terenu na opisanych zasadach na rzecz każdego kolejnego nabywcy tej nieruchomości. 

- Od 2014 roku teren parku jest w pełni własnością prywatną, wówczas bowiem na mocy przepisów obowiązującej ustawy użytkowanie wieczyste zostało przekształcone w prawo własności. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że oddanie tego gruntu na użytkowanie wieczyste w latach '90 pozbawiło go charakteru publicznego - dodaje Katarzyna Duma.

Długa batalia o park

Obowiązujący plan zagospodarowania wyklucza stawianie w tym miejscu nowych budynków. Ale urbaniści z Ratusza, na wniosek właściciela nieruchomości, chcieli umożliwić mu zabudowę w części parku – chodziło o ok. 7,3 proc. powierzchni całego terenu. Zabudowie zabytkowego terenu stanowcze „nie” powiedzieli jednak sąsiedzi.

Pierwszy projekt nowego planu został ogłoszony w sierpniu 2019 r. Mieszkańcy miasta zgłosili wówczas do niego około 1300 uwag, w stanowczej większości negatywnych. 

Pod koniec grudnia 2021 miasto ogłosiło drugi projekt planu. Także w nim wskazano miejsce pod nowy budynek, choć nieco mniejszy niż w poprzednim projekcie. Obiekt mógłby mieć maksymalnie 11 metrów wysokości. Plan dopuszczał w nim również mieszkania, choć na powierzchni nie większej niż 30 proc. obiektu. Na każde mieszkanie przypadałoby jedno miejsce parkingowe. Gdyby na pozostałej części właściciel terenu zdecydował się na „dom studencki”, to wówczas musiałby zapewnić tylko jedno miejsce parkingowe na trzy pokoje w akademiku.

Jak pisaliśmy jeszcze w grudniu – nowy projekt planu, przygotowany przez miejskich planistów, zakładał także, że odbudowany dwór mógłby zostać w całości lub w części przeznaczony na cele mieszkaniowe. Zarazem załączona do projektu „Prognoza oddziaływania na środowisko” stwierdzała, że „wprowadzenie usług i dopuszczenie funkcji mieszkaniowej będzie bezpośrednio i pośrednio wpływać na rośliny i zwierzęta w obrębie parku, a szczególnie na pomnik przyrody znajdujący się w najbliższym sąsiedztwie”.

Ile drzew, ile pieniędzy

Sąsiedzi parku po raz kolejny zasypali urząd uwagami. Od przeciwników zabudowy Urząd Miasta dostał ponad 1800 pism. Przeciwnicy zabudowy swoje argumenty przedstawili też miejskim urzędnikom 13 stycznia na publicznej dyskusji w Ratuszu.

Sąsiedzi Parku Węglińskiego pokazali m.in. stare zdjęcia satelitarne i lotnicze tego terenu, a z ich wyliczeń wynikało, że od 1999 roku ubyło tu ponad 40 proc. drzew. O prowadzonych na terenie parku wycinkach od kilku lat regularnie alarmują też media i konserwator zabytków. Jednak jak dotąd, żadna z kontroli Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków nie wykazała, by drzewa były tu wycinane bez pozwoleń.

Na styczniowym spotkaniu w Ratuszu urzędnicy podali też wyliczenia, ile zarobi miasto na podatku od nieruchomości, jeżeli w parku powstanie nowa zabudowa. – W okresie 10 lat od uchwalenia planu kwota wszystkich podatków, co roku podnoszonych o wskaźnik inflacji, to 681 103 zł – podał Dariusz Habdas z Wydziału Planowania.

Prace nad planami od 2016

Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Krzysztofa Żuka:

– Prace nad zmianami planów zagospodarowania zainicjowała uchwała Rady Miasta z 2016 roku. Dotychczas uchwalone zamiany obejmują 23 z 28 obszarów, zaś w 5 obszarach prace planistyczne jeszcze trwają. Dla 3 z nich, czyli rejonu ulic: Kraśnicka i Kielecka (w tym Parku Węglińskiego), Szczecińska oraz Wajdeloty, przeprowadzone analizy wykazały wzajemnie sprzeczne oczekiwania okolicznych mieszkańców, zarządców i właścicieli wobec zmian przeznaczenia terenu. W związku z tym Prezydent Krzysztof Żuk postanowił zakończyć prace planistyczne dla tych obszarów i pozostawić rozwiązania zawarte w dotychczasowych planach zagospodarowania.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik ambasadorem nowego serwisu noclegowego

Piłkarze Motoru po wygranej ze Stalą Mielec chcą pójść za ciosem we Wrocławiu

Motor zagra we Wrocławiu mecz przyjaźni. Śląsk musi wygrać

Przed kibicami Motoru wyjątkowe spotkanie. W końcu ich pupile zagrają w sobotę o godz. 17.30 mecz przyjaźni ze Śląskiem Wrocław. Na trybunach będzie święto, ale na boisku gospodarze zrobią wszystko, żeby wywalczyć kolejne punkty, bo nadal zajmują ostatnie miejsce w tabeli.

Marszałek Stawiarski: Panie Zduńczyk, pan jest kłamcą. Gęsta atmosfera i ostra reakcja marszałka na zarzuty ws. centrów integracji cudzoziemców
wideo
film

Marszałek Stawiarski: Panie Zduńczyk, pan jest kłamcą. Gęsta atmosfera i ostra reakcja marszałka na zarzuty ws. centrów integracji cudzoziemców

Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski ostro zareagował na kolejne oskarżenia dotyczące powstawania w regionie centrów dla cudzoziemców. Zapowiedział uchwałę sprzeciwiającą się przyjmowaniu migrantów i rezygnację z dotacji rządowej.

Nadchodzi pogodowy krach! Powróci śnieg
film

Nadchodzi pogodowy krach! Powróci śnieg

Jak zapowiadają synoptycy, piękny i ciepły tydzień zakończy się załamaniem pogody. Więcej w wideo.

Ta choroba nie odpuszcza. Siódmy przypadek wścieklizny w Lubelskiem

Ta choroba nie odpuszcza. Siódmy przypadek wścieklizny w Lubelskiem

Siódme już od początku roku ognisko wścieklizny wykryto u lisa w powiecie zamojskim.

Paulina Tomasiak z miejsca stała się gwiazdą Górnika Łęczna

Dzisiaj mecz piłkarek reprezentacji Polski. Zawodniczka Górnika Łęczna z szansą na występ

W piątek Paulina Tomasiak z GKS Górnik Łęczna stanie przed szansą powrotu do reprezentacji Polski. Biało-Czerwone podejmą w Gdańsku Bośnię i Hercegowinę w trzeciej kolejce Ligi Narodów.

Śmiertelny wypadek w powiecie świdnickim
AKTUALIZACJA

Śmiertelny wypadek w powiecie świdnickim

W piątek rano doszło do śmiertelnego wypadku w powiecie świdnickim. Jedna osoba nie żyje, dwie zostały przetransportowane do szpitala.

Górnik Łęczna gra dziś na wyjeździe z Miedzią Legnica. Celem jest budowanie serii zwycięstw

Górnik Łęczna gra dziś na wyjeździe z Miedzią Legnica. Celem jest budowanie serii zwycięstw

Po długo wyczekiwanym przełamaniu w postaci domowego zwycięstwa z Ruchem Chorzów Górnik Łęczna chce pójść za ciosem. W piątek zielono-czarni zagrają na wyjeździe z mającą jeszcze nadzieję na bezpośredni awans Miedzą Legnica. Początek spotkania zaplanowano o godzinie 18

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty