Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 stycznia 2022 r.
19:48

Ostry spór przeniósł się z Węglina do ratusza. Sąsiedzi parku nie chcą betonu

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
14 2 A A
Urzędnicy przekonują, że inwestor nie będzie mieć wolnej ręki, bo w parku będzie mogło powstać tylko to, na co zgodzi się wojewódzki konserwator zabytków
Urzędnicy przekonują, że inwestor nie będzie mieć wolnej ręki, bo w parku będzie mogło powstać tylko to, na co zgodzi się wojewódzki konserwator zabytków (fot. Maciej Kaczanowski)

Właściciel terenu chce budować i zarabiać, a okoliczni mieszkańcy chcą zieleni i spokoju. Każdy inaczej widzi przyszłość zabytkowego parku na Węglinie. W czwartek obie strony spotkały się w Ratuszu z miejskimi planistami. Emocji nie brakowało.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Dlaczego państwo musicie wszyscy działać pod dyktando dewelopera? – pyta Henryka Jarosławska, jedna z mieszkanek Węglina, która przyszła w czwartek do Ratusza na publiczną dyskusję o przyszłości parku z dworem na Węglinie. Parcela jest wpisana do rejestru zabytków jako zespół dworsko-parkowy.

Obecny właściciel terenu, sprzedanego wiele lat temu przez miasto w agonalnym stanie, chce stawiać tutaj nowe obiekty. Wcześniej odbudował dworek z ruin, a park otoczył płotem. Problem w parku jest to, że coraz więcej tu przestrzeni, a coraz mniej drzew.

Wycinki zgodnie z prawem

Okoliczni mieszkańcy mówią, że od 1999 roku ubyło tu ponad 40 proc. drzewostanu. Pokazują też stare zdjęcia satelitarne i lotnicze.

– Naturalną rzeczą jest to, że drzewa mają swoją żywotność i chorują – przekonuje Sławomir Sawulski, przedstawiciel właściciela terenu. – Nigdy nie doszło do bezprawnej wycinki jakiegokolwiek drzewa.

W miejscu, w którym na starszych zdjęciach widać korony drzew, dzisiaj jest tylko pusty plac. Właśnie tu będzie mogła powstać nowa zabudowa, jeżeli władze miasta zmienią plan zagospodarowania terenu, na co nalega właściciel nieruchomości.

Usługi i mieszkania

Miejscy planiści chcą pójść mu na rękę. Przygotowali już projekt nowego planu, w którym wskazali miejsce pod dodatkową zabudowę usługową z dopuszczeniem 30 proc. mieszkań. Mogłaby ona zająć nie więcej niż 7,3 proc. terenu i nie mogłaby być wyższa niż 11 m. Wliczając istniejący już dworek, zabudowa mogłaby zająć najwyżej 10 proc. nieruchomości. W samym dworze możliwe byłoby przywrócenie funkcji mieszkaniowych. Obecnie dozwolone są w nim wyłącznie usługi.

Te propozycje nie podobają się głównie okolicznym mieszkańcom, którzy przyszli do Ratusza, by bronić parku. Na zorganizowanej przez Urząd Miasta publicznej dyskusji nie szczędzili gorzkich słów miejskim planistom.

(fot. Maciej Kaczanowski)

Najpierw park, potem górki

– Właściciel zakupił nieruchomość z pełną świadomością, że to takie dobro, na którym nie można budować, a na pewno nie mieszkaniówkę – oburza się Iwona Mańko z Rady Dzielnicy Węglin Południowy.

– To nie jest miejsce, w którym takie inwestycje powinny być tworzone – przekonuje Euzebiusz Maj, mieszkaniec Lublina związany przez wiele lat ze służbami konserwatorskimi.

Wątpliwości mają też niektórzy miejscy radni. – Czy wyobrażacie sobie, jaka nastąpi degradacja terenu? – oburza się Małgorzata Suchanowska (PiS), która działania urzędników nazywała patologią. – Chyba nie powinno być w takim terenie możliwości budowania – ocenia Stanisław Brzozowski (niezrzeszony).

– Dlaczego miejscy urzędnicy za nasze podatki tak zmieniają zdanie na niekorzyść nas, mieszkańców? – pyta Henryka Jarosławska. – Jeżeli my dopuścimy, żeby na terenie parku zaczęła powstawać współczesna, szklano-betonowa mieszkaniówka, to będzie początek tego, co chcą zrobić na górkach czechowskich.

Konserwator może powiedzieć

Urzędnicy przekonują, że inwestor nie będzie mieć wolnej ręki, bo w parku będzie mogło powstać tylko to, na co zgodzi się wojewódzki konserwator zabytków. – Również po uchwaleniu planu konserwator będzie miał pieczę nad tym terenem i nad tym, co się będzie tam działo – podkreśla Robert Kuryło z Wydziału Planowania. Dodaje, że oznaczony obszar pod zabudowę nie musi być zabudowany w całości. – Konserwator może powiedzieć, że ta kubatura musi być mniejsza, żeby nie dominowała nad budynkiem dworu.

– To może oznaczać, że na tej przestrzeni nie powstanie jeden obiekt a dwa, trzy, o znacznie mniejszej kubaturze, co sprawi, że dwór będzie miał funkcję dominanty – dodaje Sawulski.

Nowy plan zagospodarowania, w brzmieniu proponowanym przez Urząd Miasta, umożliwiałby inwestorowi nawet wybudowanie obiektu, który w 70 proc. byłby akademikiem a w 30 proc. budynkiem mieszkalnym. Tego obawiają się sąsiedzi.

(fot. Maciej Kaczanowski)

Urzędnicy liczą pieniądze

Co o planach inwestora mówi jego przedstawiciel? – Intencją właścicieli jest stworzenie przestrzeni przyjaznej dla sąsiadów, dla mieszkańców, także dla wszystkich obywateli Lublina. Usługi, które potencjalnie tam powstaną, dadzą także miejsca pracy dla mieszkańców Lublina. Spowodują również otwarcie tego parku, bo trudno sobie wyobrazić, że będą działały w zamkniętej przestrzeni – mówi Sawulski. Z jego wypowiedzi nie wynika, by miał tu stanąć blok. – W roku 2019, kiedy spotykaliśmy się w podobnym gronie, była decyzja o domu opieki, który miał powstać. Szkoda, bo być może już dzisiaj by stał.

Miejscy planiści policzyli już, ile zarobi miasto na podatku od nieruchomości, jeżeli w parku powstanie nowa zabudowa. – Wyszło nam, że w okresie 10 lat od uchwalenia planu kwota wszystkich podatków, zakładając, że co roku będą podatki podnoszone o wskaźnik inflacji, otrzymamy 681 103 zł – stwierdza Dariusz Habdas z Wydziału Planowania.

Uwagi

Czy propozycje Ratusza są dobre dla parku i dla miasta? Uwagi w tej sprawie można zgłaszać do 31 stycznia. Może to zrobić każdy. Uwagę należy skierować mailem (planowanie@lublin.eu) lub na papierze (Prezydent Miasta Lublin, pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin). W piśmie należy podać swoje imię, nazwisko, treść uwagi oraz oznaczenie nieruchomości, której ona dotyczy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Seniorki z Krasnegostawu śpiewały w Pałacu Prezydenckim. Publiczność była zachwycona
galeria

Seniorki z Krasnegostawu śpiewały w Pałacu Prezydenckim. Publiczność była zachwycona

Recital przypadł do gustu publiczności, a już wykonanie piosenki „Jak przygoda to tylko w Warszawie” wręcz zachwyciło słuchaczy. Seniorki z Krasnegostawu koncertowały w Pałacu Prezydenckim.

Przyjdź i pokoloruj poszewki. Te trafią do małych pacjentów lubelskiego szpitala

Przyjdź i pokoloruj poszewki. Te trafią do małych pacjentów lubelskiego szpitala

Wystarczy chwila czasu i odrobina kreatywności. 6 listopada w sklepie Skende będzie można pomalować poszewki, które później będą umilać zasypianie małym pacjentom.

„Pod dachami Paryża” – niezwykłe widowisko w Filharmonii Lubelskiej
11 listopada 2024, 18:00

„Pod dachami Paryża” – niezwykłe widowisko w Filharmonii Lubelskiej

Od stu lat oczy i uszy świata są zwrócone na piosenkę francuską, która urodziła się właśnie pod dachami Paryża, a konkretnie na: Polach Elizejskich, pod Wieżą Eiffla, w Lasku Bulońskim i przy szklanej piramidzie przed Luwrem. Już 11 listopada w Filharmonii Lubelskiej będzie okazja do spotkania z piosenką francuską.

Pijany pieszy potrącony na pasach

Pijany pieszy potrącony na pasach

44-latek mający ponad dwa promile alkoholu, został potrącony przez samochód na przejściu dla pieszych. Poszkodowanego przewieziono do szpitala.

Festiwal „Fonie Lublina – Jesień 2024”
patronat
10 listopada 2024, 18:00

Festiwal „Fonie Lublina – Jesień 2024”

W najbliższą niedzielę (10 listopada) w lubelskim Trybunale Koronnym zostanie zainaugurowany Festiwal „Fonie Lublina”, który odbywa się w Lublinie nieprzerwanie od 2017 roku.

Pierwszy odcinek ulicy wyremontowano kilka miesięcy temu
biała podlaska

Była dotacja, będzie budowa. Druga połówka Podleśnej też będzie cieszyła kierowców

Była dotacja, będzie budowa. Drugi odcinek ulicy Podleśnej przebuduje Przedsiębiorstwo Robót Drogowych.

Kasia Bujakiewicz: ustawiamy balecik i na scenę  | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Kasia Bujakiewicz: ustawiamy balecik i na scenę | (Nie)Wyparzona Gęba

Z Katarzyną Bujakiewicz porozmawialiśmy o początkach jej kariery. Zapytaliśmy o najlepszą radę jaką otrzymała od reżysera, jaka jest różnica w przygotowaniu się do roli w filmie i teatrze oraz czy czuje się spełnioną aktorką. Zobacz też jak poradziła z naszymi pikantnymi przekąskami: cayenne, chili, habanero.

Zderzenie 4 pojazdów. Jedna osoba ranna

Zderzenie 4 pojazdów. Jedna osoba ranna

Do wypadku doszło na drodze krajowej nr 74 w miejscowości Jarosławiec. Jedna osoba została ranna. Na miejscu występują utrudnienia w ruchu.

Alert IMWG. Gęste mgły nad regionem

Alert IMWG. Gęste mgły nad regionem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gęstymi mgłami. W 18 powiatach widzialność może spaść miejscami poniżej 200 metrów.

Najlepsi uczniowie z województwa nagrodzeni
galeria

Najlepsi uczniowie z województwa nagrodzeni

We wtorek w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego nagrodzono najlepszych uczniów z całego województwa. Ponad 200 osób otrzymało stypendium Prezesa Rady Ministrów.

Mnóstwo pieniędzy w puszkach. Zebrali ponad 36 tys. zł
galeria

Mnóstwo pieniędzy w puszkach. Zebrali ponad 36 tys. zł

Przez dwa dnia na dwóch tomaszowskich cmentarzach odbywała się kwesta. Dała świetny wynik. Do puszek trafiło ponad 36 tys. zł.

Ukrył się przed policją... w pokrowcu na ubrania

Ukrył się przed policją... w pokrowcu na ubrania

42-latek z Zamościa wybrał pomysłową, lecz nietrafioną kryjówkę przed policjantami. Poszukiwany do odbycia kary więzenia ukrył się pod stertą odzieży w pokrowcu na ubrania.

Śmiertelny wypadek na drodze. Policja poszukuje świadków

Śmiertelny wypadek na drodze. Policja poszukuje świadków

Chełmscy policjanci poszukują świadków tragicznego wypadku do którego doszło w październiku na drodze krajowej nr 12.

Bramkarz Górnika Łęczna kontuzjowany

Bramkarz Górnika Łęczna kontuzjowany

Górnik Łęczna od wtorku zaczyna przygotowania do kolejnego meczu w Betclic I Lidze. W niedzielę zielono-czarni zagrają na wyjeździe z Wisłą Płock i będą musieli poradzić sobie bez swojego bramkarza

Zamojski Dom Kultury mieście się przy ul. Partyzantów 13
15 listopada 2024, 18:00

Sześć dekad domu kultury. Jubileuszowa gala wkrótce

Najpierw był powiatowym, później wojewódzkim, a od jakiegoś czasu już miejskim. Ale cały czas działa pod tym samym adresem i w swojej siedzibie zorganizuje galę z okazji jubileuszu. Zamojski Dom Kultury świętuje swoje 60-lecie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

99,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

265,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

16,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kurek

ZAMOŚĆ

37,00 zł

Komunikaty