Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 stycznia 2022 r.
19:48

Ostry spór przeniósł się z Węglina do ratusza. Sąsiedzi parku nie chcą betonu

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
14 2 A A
Urzędnicy przekonują, że inwestor nie będzie mieć wolnej ręki, bo w parku będzie mogło powstać tylko to, na co zgodzi się wojewódzki konserwator zabytków
Urzędnicy przekonują, że inwestor nie będzie mieć wolnej ręki, bo w parku będzie mogło powstać tylko to, na co zgodzi się wojewódzki konserwator zabytków (fot. Maciej Kaczanowski)

Właściciel terenu chce budować i zarabiać, a okoliczni mieszkańcy chcą zieleni i spokoju. Każdy inaczej widzi przyszłość zabytkowego parku na Węglinie. W czwartek obie strony spotkały się w Ratuszu z miejskimi planistami. Emocji nie brakowało.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Dlaczego państwo musicie wszyscy działać pod dyktando dewelopera? – pyta Henryka Jarosławska, jedna z mieszkanek Węglina, która przyszła w czwartek do Ratusza na publiczną dyskusję o przyszłości parku z dworem na Węglinie. Parcela jest wpisana do rejestru zabytków jako zespół dworsko-parkowy.

Obecny właściciel terenu, sprzedanego wiele lat temu przez miasto w agonalnym stanie, chce stawiać tutaj nowe obiekty. Wcześniej odbudował dworek z ruin, a park otoczył płotem. Problem w parku jest to, że coraz więcej tu przestrzeni, a coraz mniej drzew.

Wycinki zgodnie z prawem

Okoliczni mieszkańcy mówią, że od 1999 roku ubyło tu ponad 40 proc. drzewostanu. Pokazują też stare zdjęcia satelitarne i lotnicze.

– Naturalną rzeczą jest to, że drzewa mają swoją żywotność i chorują – przekonuje Sławomir Sawulski, przedstawiciel właściciela terenu. – Nigdy nie doszło do bezprawnej wycinki jakiegokolwiek drzewa.

W miejscu, w którym na starszych zdjęciach widać korony drzew, dzisiaj jest tylko pusty plac. Właśnie tu będzie mogła powstać nowa zabudowa, jeżeli władze miasta zmienią plan zagospodarowania terenu, na co nalega właściciel nieruchomości.

Usługi i mieszkania

Miejscy planiści chcą pójść mu na rękę. Przygotowali już projekt nowego planu, w którym wskazali miejsce pod dodatkową zabudowę usługową z dopuszczeniem 30 proc. mieszkań. Mogłaby ona zająć nie więcej niż 7,3 proc. terenu i nie mogłaby być wyższa niż 11 m. Wliczając istniejący już dworek, zabudowa mogłaby zająć najwyżej 10 proc. nieruchomości. W samym dworze możliwe byłoby przywrócenie funkcji mieszkaniowych. Obecnie dozwolone są w nim wyłącznie usługi.

Te propozycje nie podobają się głównie okolicznym mieszkańcom, którzy przyszli do Ratusza, by bronić parku. Na zorganizowanej przez Urząd Miasta publicznej dyskusji nie szczędzili gorzkich słów miejskim planistom.

(fot. Maciej Kaczanowski)

Najpierw park, potem górki

– Właściciel zakupił nieruchomość z pełną świadomością, że to takie dobro, na którym nie można budować, a na pewno nie mieszkaniówkę – oburza się Iwona Mańko z Rady Dzielnicy Węglin Południowy.

– To nie jest miejsce, w którym takie inwestycje powinny być tworzone – przekonuje Euzebiusz Maj, mieszkaniec Lublina związany przez wiele lat ze służbami konserwatorskimi.

Wątpliwości mają też niektórzy miejscy radni. – Czy wyobrażacie sobie, jaka nastąpi degradacja terenu? – oburza się Małgorzata Suchanowska (PiS), która działania urzędników nazywała patologią. – Chyba nie powinno być w takim terenie możliwości budowania – ocenia Stanisław Brzozowski (niezrzeszony).

– Dlaczego miejscy urzędnicy za nasze podatki tak zmieniają zdanie na niekorzyść nas, mieszkańców? – pyta Henryka Jarosławska. – Jeżeli my dopuścimy, żeby na terenie parku zaczęła powstawać współczesna, szklano-betonowa mieszkaniówka, to będzie początek tego, co chcą zrobić na górkach czechowskich.

Konserwator może powiedzieć

Urzędnicy przekonują, że inwestor nie będzie mieć wolnej ręki, bo w parku będzie mogło powstać tylko to, na co zgodzi się wojewódzki konserwator zabytków. – Również po uchwaleniu planu konserwator będzie miał pieczę nad tym terenem i nad tym, co się będzie tam działo – podkreśla Robert Kuryło z Wydziału Planowania. Dodaje, że oznaczony obszar pod zabudowę nie musi być zabudowany w całości. – Konserwator może powiedzieć, że ta kubatura musi być mniejsza, żeby nie dominowała nad budynkiem dworu.

– To może oznaczać, że na tej przestrzeni nie powstanie jeden obiekt a dwa, trzy, o znacznie mniejszej kubaturze, co sprawi, że dwór będzie miał funkcję dominanty – dodaje Sawulski.

Nowy plan zagospodarowania, w brzmieniu proponowanym przez Urząd Miasta, umożliwiałby inwestorowi nawet wybudowanie obiektu, który w 70 proc. byłby akademikiem a w 30 proc. budynkiem mieszkalnym. Tego obawiają się sąsiedzi.

(fot. Maciej Kaczanowski)

Urzędnicy liczą pieniądze

Co o planach inwestora mówi jego przedstawiciel? – Intencją właścicieli jest stworzenie przestrzeni przyjaznej dla sąsiadów, dla mieszkańców, także dla wszystkich obywateli Lublina. Usługi, które potencjalnie tam powstaną, dadzą także miejsca pracy dla mieszkańców Lublina. Spowodują również otwarcie tego parku, bo trudno sobie wyobrazić, że będą działały w zamkniętej przestrzeni – mówi Sawulski. Z jego wypowiedzi nie wynika, by miał tu stanąć blok. – W roku 2019, kiedy spotykaliśmy się w podobnym gronie, była decyzja o domu opieki, który miał powstać. Szkoda, bo być może już dzisiaj by stał.

Miejscy planiści policzyli już, ile zarobi miasto na podatku od nieruchomości, jeżeli w parku powstanie nowa zabudowa. – Wyszło nam, że w okresie 10 lat od uchwalenia planu kwota wszystkich podatków, zakładając, że co roku będą podatki podnoszone o wskaźnik inflacji, otrzymamy 681 103 zł – stwierdza Dariusz Habdas z Wydziału Planowania.

Uwagi

Czy propozycje Ratusza są dobre dla parku i dla miasta? Uwagi w tej sprawie można zgłaszać do 31 stycznia. Może to zrobić każdy. Uwagę należy skierować mailem (planowanie@lublin.eu) lub na papierze (Prezydent Miasta Lublin, pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin). W piśmie należy podać swoje imię, nazwisko, treść uwagi oraz oznaczenie nieruchomości, której ona dotyczy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Marsz Równości ponownie w Lublinie

Marsz Równości ponownie w Lublinie

To już szósty raz, kiedy tęczowa parada przejdzie ulicami Lublina. W tym roku hasłem przewodnim jest „Miłość, a nie wojna”.

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju z pomocą de minimis. 300 tys. euro wsparcia dla przedsiębiorcy

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju z pomocą de minimis. 300 tys. euro wsparcia dla przedsiębiorcy

Po bardzo dużym zainteresowaniu wśród lubelskich przedsiębiorców niskooprocentowaną pożyczką w ramach pomocy de minimis Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju wprowadził ją do swojej oferty na stałe. Pożyczki będą oprocentowane bardzo preferencyjnie, od 1,07% w skali roku. Podwyższeniu ulega maksymalna kwota pomocy, ale także pojawią się nowe możliwości dla przedsiębiorców z sektora transportu drogowego. Fundusz już czeka na wnioski.

Punkt wymiany poezji
MAGAZYN

Punkt wymiany poezji

Są grupą miłośników poezji, a ich znakiem rozpoznawczym są rameczki z wierszami wiszące w zaskakujących miejscach w całej Polsce. W tej chwili jest ich 25. Jedna z nich wisi również w Lublinie przy ulicy Ku Farze. Promują młodych poetów, wieszając ich wiersze na rameczkach, publikując w internecie oraz dając im przestrzeń podczas internetowych wieczorków poetyckich. O tym rozmawiamy z Kubą Kozłowskim.

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga
Foto
galeria

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga

Mali Mistrzowie wzięli udział w zawodach biegowych. W niedzielę stadion lekkoatletyczny w Lublinie wypełnił się małymi zawodnikami.

Stal Kraśnik lepsza od Lewartu, Janowianka ma tylko punkt straty do lidera

Stal Kraśnik lepsza od Lewartu, Janowianka ma tylko punkt straty do lidera

Szykuje nam się emocjonujący finisz sezonu 23/24. Lewart niespodziewanie przegrał w niedzielę wieczorem ze Stalą Kraśnik 0:2. A to oznacza, że nad drugą w tabeli Janowianką ma już tylko punkt przewagi.

Chełmianka wygrała derby z Avią. "Zawiedliśmy kibiców"

Chełmianka wygrała derby z Avią. "Zawiedliśmy kibiców"

Derby dla Chełmianki. Drużyna Grzegorza Bonina w niedzielny wieczór wygrała w Świdniku z Avią 2:0. A duża w tym zasługa Bartłomieja Korbeckiego

Budowlani Lublin kończą obecny sezon bez medalu

Budowlani Lublin kończą obecny sezon bez medalu

W ostatnim meczu sezonu Edach Budowlani Lublin pokonali Juvenię Kraków 20:14. Mimo to nie zagrają o medal. Stało się tak za sprawą wygranej Awenta Pogoni Siedlce w Sopocie z Ogniwem 22:16

Padwa Zamość wygrała ostatni mecz fazy zasadniczej i zagra w barażach o Orlen Superligę

Padwa Zamość wygrała ostatni mecz fazy zasadniczej i zagra w barażach o Orlen Superligę

W ostatniej kolejce I Ligi Centralnej KPR Padwa Zamość pokonała Budimex Stal Gorzów Wielkopolski 27:26, a AZS AWF Biała Podlaska przegrał z SMS ZPRP I Kielce 31:33

Polesie Kock wygrało w Stróży z tamtejszym LKS. Komplet wyników lubelskiej klasy okręgowej

Polesie Kock wygrało w Stróży z tamtejszym LKS. Komplet wyników lubelskiej klasy okręgowej

Konia z rzędem temu, kto obstawiał po pierwszych 5 kolejkach tego sezonu, że Polesie Kock w samej końcówce rozgrywek będzie wciąż w grze o miejsce w barażach o IV ligę

Tarasola Cisy Nałęczów nie rezygnuje z walki o baraże do Hummel IV Ligi

Tarasola Cisy Nałęczów nie rezygnuje z walki o baraże do Hummel IV Ligi

Tarasola Cisy Nałęczów bez najmniejszych problemów rozbiła Trawenę Trawniki i wciąż liczy się w walce o miejsce premiowane grą w barażach o IV ligę

GKS Katowice wygrał na Arenie Lublin Puchar Polski Piłkarek Nożnych

GKS Katowice wygrał na Arenie Lublin Puchar Polski Piłkarek Nożnych

GKS Katowice wywalczył trofeum oraz 400 tys. złotych. Finał na Arenie Lublin był popisem zachowawczego futbolu

Poznaj Lublin z Przewodnikiem – wraca cykl spacerów

Poznaj Lublin z Przewodnikiem – wraca cykl spacerów

1 czerwca powróci program „Poznaj Lublin z Przewodnikiem”, cykl spacerów z przewodnikami miejskimi, a 6 lipca na lubelskie ulice powróci linia „Poznaj Lublin”, w ramach której chętne osoby będą mogły wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem zabytkowym autobusem lub trolejbusem.

Modlitwa posłanki Wcisło zgorszyła proboszcza

Modlitwa posłanki Wcisło zgorszyła proboszcza

– Podczas niedzielnej mszy w miejscowości Potok Wielki ksiądz proboszcz wygłosił polityczne przemówienie, które miało na celu mnie zdyskredytować i wyśmiać mój udział w mszy św. – mówi Marta Wcisło, posłanka Koalicji Obywatelskiej i nie ukrywa oburzenia słowami, które 12 maja padły z ust ks. Artura Dyjaka, proboszcza parafii pw. św. Mikołaja Biskupa.

Wielkie ściganie za nami. Rajdówki przyciągnęły kibiców
galeria
film

Wielkie ściganie za nami. Rajdówki przyciągnęły kibiców

Ryk silników, diabelnie szybcy kierowcy i emocje do samego końca - za nami tegoroczna edycja Rajdu Nadwiślańskiego. Miłośnicy motoryzacji mieli co oglądać. Na starcie w Puławach pojawiło się blisko 50 załóg. Najszybsi okazali się Grzegorz Grzyb i Adam Binięda.

Tak się bawi Lublin w Trzydziestce
foto
galeria

Tak się bawi Lublin w Trzydziestce

Mamy dla Was dużo zdjęć z imprezy w Klubie 30. Tak się bawi Lublin. Zapraszamy do obejrzenia innych naszych fotogalerii.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty