Od lewej u dołu: żeberko w sosie paprykowym, boczek w ciemnym sosie pieczarkowym (fot. Małgorzata Sulisz)
Podróże w kuchni mogą być smaczne i inspirujące. A ponieważ na kwarantannie coraz więcej ludzi gotuje, proponujemy rodzinne wypady po kulinarnej Europie. Na początek kuchnia niemiecka, której symbolem jest nie tylko golonka i piwo.
To nieprawa, że niemiecka kuchnia to dużo wieprzowiny, kapusty, ziemniaków i piwa. Okazuje się, że za zachodnią granicą istnieją kuchnie lokalne, a w niemieckiej kuchni krzyżują się wpływy polskie, czeskie, słowackie, a nawet tureckie, greckie i dalekowschodnie.
Nic dziwnego, bo Niemcy graniczą z dziewięcioma państwami. W tym na przykład z Belgią. - Mają dobrą kuchnię. Najbardziej lubię kiełbasę duszona z cebulą, wątróbkę drobiową z opiekanymi ziemniakami i wędzony schab gotowany z kapustą - mówi belgijskich kucharz Jean Bos. Ale nie ukrywa, że jest tłusto i pożywnie.
Biała kiełbasa
Jean Bos mówi, że najlepsze co Niemcy mają, to wurst. Czyli kiełbasa na różne sposoby. Od ulubionych przez Polaków frankfurterek, przez białą kiełbasę, po kiełbasę brunszwicką. - Robią do nich świetne, ciemne sosy - mówi Jean.
Biała kiełbasa jest niemieckim przysmakiem. Jest tak lubiana, że doczekała się kulinarnej etykiety. Otóż kiełbaskę należy przekroić w poprzek na dwie połowy, następnie na każdej połówce naciąć skórkę, wyjąć mięso i dopiero jeść.
Co do kiełbasy? W Niemczech istnieje w tej kwestii żelazny kanon. Białą kiełbasę jada się ze słonym preclem, słodką musztardą i piwem. Po zjedzeniu należy zamówić kolejną kiełbaskę i kolejne piwo.
Najpopularniejszym fast foodem jest grillowana kiełbasa z sosem pomidorowym, doprawiona curry, podawana z bułką lub frytkami.
Grochówka
Niemieckie polewki są gęste, sycące i smakowite. Polecamy wam zupę grochową i potrawkę z soczewicy.
Każdy z nas tęskni czasem do miski zawiesistej grochówki. Kiedyś była głównym posiłkiem pruskich żołnierzy, do dziś pozostaje smakowitym specjałem wojskowej kuchni w Polsce.
Do ugotowania porządnej grochówki potrzebujemy:
• 50 dag niełuskanego grochu
• 50 dag chudych żeberek
• 30 dag peklowanej wieprzowiny
• 75 dag ziemniaków
• włoszczyznę
• przyprawy
Groch trzeba wymoczyć przez noc, zagotować z mięsem. Po godzinie mięso wyjąć, pokroić w kostkę, a do zupy wrzucić pokrojoną włoszczyznę i ziemniaki. Gotować do miękkości, doprawić solą, pieprzem i majerankiem, wrzucić mięso. Kto lubi, może dodać chrupiących skwarek ze słoniny.
Polewka z soczewicy
Soczewica jest w Niemczech bardzo popularna. Kiedyś w Polsce z soczewicy także przyrządzano znakomite zupy i drugie dania, dziś soczewica powoli wraca do naszej kuchni. Nie tylko w postaci pierogów z soczewicą, ale także zup i kotletów.
Jak zrobić polewkę z soczewicy? Pół kg soczewicy gotujemy z wędzonym boczkiem, dodajemy pokrojone warzywa i ziemniaki, dusimy do miękkości podlewając bulionem. Dodajemy kiełbasę krojoną w plastry (Niemcy używają surowej metki), lubczyk i zieloną natkę pietruszki. Doprawiamy solą, pieprzem, przecierem pomidorowym i odrobiną octu.
Teraz wystarczy zalać danie bulionem i wrzucić kawałki czerstwego chleba i jest polewka. Ten chytry patent pozwala zagospodarować danie na dwa sposoby. Kto nie chce zupy, ma danie w rodzaju gulaszu, z knedlami to bardzo sycący obiad.
Golonka
W Niemczech zjecie golonkę po berlińsku lub po bawarsku. W pierwszej wersji golonkę należy zapeklować i ugotować (można dopiec w piekarniku), w drugiej upiec lub grillować bez wcześniejszego peklowania. Bardzo popularna golonka w piwie jest odmianą golonki bawarskiej. Mięso, podlewane obcas pieczenia piwem, jest soczyste, a skórka chrupiąca.
Obie golonki występują w licznych, regionalnych odmianach. Tak jak w Polsce, podaje się golonkę z musztardą i chrzanem. Ale podaje się golonkę z pieczonymi boczkiem i papryką. W wersji obiadowej golonce towarzyszy zasmażana kapusta (berlińskiej - kwaszona kapusta) oraz wspomniane purée z grochu i ziemniaki.
Pyzy po bawarsku
SKŁADNIKI: na ciasto: 1 kg ziemniaków, sól. Na farsz: 20 dag wędzonej polędwicy, 20 dag wędzonego boczku, 20 dag kiszonej kapusty, 2 cebule, 4 ząbki czosnku, pół szklanki wytrawnego białego wina, łyżka ostrej musztardy, łyżka smalcu oraz przyprawy: po 2 ziarna jałowca, ziela angielskiego, 2 goździki, sól, pieprz.
WYKONANIE: połowę ziemniaków ugotować w mundurkach i zemleć, połowę zetrzeć na tarce i odcisnąć. Wyciśnięty sok zostawić, zlać płyn, pozostałą skrobię dodać do przetartych ziemniaków. Połączyć ziemniaki gotowane i surowe, posolić i dobrze wyrobić. Uformować pyzy.
Kapustę wymieszać z czosnkiem. Na smalcu udusić polędwicę pokrojoną w kostkę, dodać 1 posiekaną cebulę, zarumienić, włożyć kapustę, podsmażyć, dodać musztardę. Podlać winem, dodać przyprawy, doprawić solą z pieprzem. Wyjąć goździki, jałowiec i ziele angielskie, pyzy nadziać kapustą i gotować 20 minut. Podawać z cebulką przesmażoną z boczkiem.
Warto zrobić więcej pyz, ponieważ są znakomite na kolację. Wystarczy podsmażyć je na złoto, tak by były chrupiące i podać z kiełbaskami.
Do golonki, kiełbasy i zupy
W kwestii piwa Niemcy są niezwykle rygorystyczni. W roku 1516 bawarski książę Wilhelm IV wydał zbiór przepisów dotyczących piwa, dopuszczając trzy podstawowe składniki: wodę, słód jęczmienny i chmiel. W 1551 zezwolono na używanie dodatków do piwa bawarskiego: kolendry i liści laurowych, a w 1616 również soli, jałowca i kminku.
Dziś niemieckie piwo jest wytwarzane jest w zgodzie z prawem bawarskim. Żeby piwo było piwem, musi zostać wytworzone z czterech składników: wody, ziarna, chmielu i drożdży. Jeśli nie spełnia tego warunku, nie może być nazywane piwem. W Niemczech także piwowarzy domowi mogą wyprodukować na własny użytek 200 litrów piwa w skali roku i nie płacą od tego podatku.
Żeberka w piwie
SKŁADNIKI: 4 żeberka od schabu, każde o długości 50 cm, pół litra jasnego piwa, miód, mielony kminek, mielona kolendra, imbir, sól, pieprz.
WYKONANIE: żeberka natrzeć przyprawami i miodem, miodem, zalać piwem, pozostawić na dobę w takiej marynacie. Upiec w rękawie w piekarniku nagrzanym do 160 stopni Celsjusza (45 minut). Dopiec 30 minut w temperaturze 130 stopni Celsjusza przez 30 minut. Podawać z pieczonymi ziemniakami i szklanką dobrego piwa.