Lubiła je księżniczka Bona, opisywał Adam Mickiewicz, zajadał się nimi Bolesław Leśmian w Hrubieszowie. Przed wojną hodowano je w każdym polskim dworze. Polecały je Monatowa i Ćwierczakiewiczowa. Sezon na szparagi w pełni, grzech nie skorzystać.
Adam Mickiewicz w Panu Tadeuszu pisał "po chłodniku szły raki, kurczęta, szparagi”. W polskich dworach i pałacach szparagarnie sąsiadowały z oranżerią. Dziś na Lubelszczyźnie hodowle szparagów się odradzają. Na targu pod Zamkiem Lubelskim za białe i zielone szparagi zapłacimy 7 zł.
Białe czy zielone
Jak kupować szparagi? Najważniejsze, żeby miały zamknięte główki, elastyczne łodygi i świeży połysk. Po złamaniu świeże szparagi powinny wydzielać sok. Nie warto kupować przecenionych szparagów, zwiędłe tracą smak, szkoda fatygi.
Przed gotowaniem zielone i fioletowe szparagi myjemy, białe obieramy ze skórki, zaczynając poniżej główki. Zasze odcinamy zdrewniałe końcówki na spodzie.
Ponieważ największym delikatesem w szparagach są główki, gotujemy je w pionie, tak, by główki wystawały poza poziom wody. W sklepach można kupić specjalne garnki do gotowania szparagów. – Ja do wody dodaję cukru, natomiast jej nie solę. Gotuję szparagi 10 minut i w najprostszej postaci podaję je z masłem cytrynowym. Szparagi mają tak wyrafinowany smak, że on jest najważniejszy. Do szparagów podajemy wyraziste sosy z charakterem: serowy, koperkowy. Często robię sos ze świeżych zielonych ogórków, szczypiorku i śmietany – mówi Andrzej Malinowski, szef lubelskiego oddziału Stowarzyszenie Polskich Kucharzy i Cukierników.
Szparagi w sosie serowym
Składniki:
1 pęczek szparagów, 1 łyżka masła, 10 dag sera pleśniowego, 2 szklanki śmietany, sól, pieprz.
Wykonanie:
Zielone szparagi wrzucić na wrzątek. Gotować kilka minut do miękkości. Wyjąć łyżką cedzakową, wrzucić do naczynia i wymieszać ze stopionym masłem.
Na tarce zetrzeć ser, wrzucić do garnka, wlać słodką śmietankę, postawić na ogniu i delikatnie mieszając, zagotować. Doprawić solą z pieprzem.
Po lubelsku
Składniki:
2 pęczki szparagów zielonych, 4 łyżki masła, 4 łyżki bułki tartej, sól.
Wykonanie:
Szparagi delikatnie obrać. Odciąć zdrewniałe końcówki. Ugotować na parze, aż będą miękkie.
Mało rozgrzać na patelni, wrzucić bułkę tartą, chwilę podsmażyć. Szparagi wyłożyć na półmisek, posolić, polać tartą bułką z masłem. Coś pysznego.
Z wędzonym łososiem
Składniki:
6 zielonych szparagów, 6 plastrów wędzonego łososia, 2 łyżki jogurtu, 1 łyżka posiekanego koperku, cukier, sól, pieprz, sok z cytryny.
Wykonanie:
Obrane szparagi ugotować w wodzie z dodatkiem cukru i soku z cytryny. Wyjąć, przełożyć do zimnej wody. Kiedy ostygną, zawijać w plastry wędzonego łososia i układać na półmisku. Jogurt wymieszać z koperkiem, doprawić do smaku solą z pieprzem. Polać szparagi.
Szparagi Ordonki
Składniki:
2 pęczki białych szparagów, 20 dag ostrego sera żółtego, pół szklanki mleka, 2 łyżki masła, 2 łyżki mąki, cukier, sól, pieprz.
Wykonanie:
Obrane szparagi związać w pęczek i gotować w wodzie z dodatkiem cukru przez 7 minut. Masło rozpuścić, dodać mąkę, zrobić zasmażkę, zdjąć z ognia, wlać mleko.
Ciągle mieszając podgrzewać do wrzenia, dodać sól i pieprz, starty ser, wymieszać. Szparagi odsączyć, ułożyć w foremkach, zalać sosem i zapiekać w temperaturze 180 stopni Celsjusza przez 20 minut. Smacznego.