Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

24 kwietnia 2021 r.
14:21

Smardze od kuchni. Już wkrótce rozpocznie się na nie sezon

Znakomicie podbijają smak mięsa, dodają mu szlachetności. Smardzami można faszerować mięso, kapelusze smardzów można faszerować na kilka sposobów – opowiada Jean Bos
Znakomicie podbijają smak mięsa, dodają mu szlachetności. Smardzami można faszerować mięso, kapelusze smardzów można faszerować na kilka sposobów – opowiada Jean Bos (fot. Małgorzata Sulisz)

Te najsmaczniejsze po truflach grzyby już są i wolno je zbierać pod określonymi warunkami. Ważne, by nie pomylić ich z trującą piestrzenicą. – Polecam udka kurczaka faszerowane smardzami – mówi nam Maestro Jean Bos, wieloletni kucharz króla Belgów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To jeden z najsmaczniejszych grzybów na świecie.

– W smaku dorównuje trufli, która osiąga niebotyczne ceny. W smaku czarnej trufli są nuty korzenne, orzechowe, w smaku trufli białej czosnkowe i serowe. Smardze również mają korzenny aromat, każdy odbierze ten smak po swojemu, ale zawsze uznamy go za wyjątkowy – mówi Jan Bos, który serwował smardze królowi Baudouin i jego małżonce Fabioli.

W ogrodzie

Gdzie rosną smardze? W lasach liściastych i mieszanych, na łąkach i łęgach. Najpewniej znajdziemy je w pobliżu jesionów. Pojawiają się na przełomie kwietnia i maja. Przez wiele lat smardze były pod całkowitą ochroną, po zmianie przepisów, które mówią, że „ochronie podlegają okazy rosnące poza terenem ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek leśnych oraz poza terenami zieleni” wolno je zbierać na prywatnych działkach, w szkółkach leśnych za zgodą leśniczego, w ogrodach. Warto też poszukać ich na wysypiskach, porośniętych zielenią.

Warto wiedzieć, że w internecie możemy kupić mieszankę podłoża zaszczepioną grzybnią smardzową. Jak „posadzić” smardze w ogrodzie? Grzybnię należy rozcieńczyć w 5 litrach niechlorowanej wody. Wybrać miejsce w ogrodzie. Najlepiej w w pobliżu miejsca cięcia i składowania drewna. Z powierzchni około 2 metrów kwadratowych wybrać wierzchnią warstwę ziemi. Przygotować podłoże z 8 części torfu, 4 części trocin, 2 części popiołu ze spalonego drewna i 100 gram gipsu. Zmieszane podłoże rozłożyć w wykopie, zlać wodą, z pomocą konewki rozprowadzić grzybnię, przykryć warstwą kory świerkowej lub sosnowej.

Jak nie pomylić smardzy z piestrzenicą?

Smardze i piestrzenice kasztanowate mają charakterystycznie pofałdowane główki. W przypadku piestrzenicy są one bardziej pofałdowane i ciemniejsze. Trzon smardza jadalnego jest pusty w środku. Ważny jest kształt główki. W przypadku smardzy to podłużny stożek, w wypadku piestrzenicy: nieregularny, kulisty kształt.

Ponieważ substancje zawarte w piestrzenicy uszkadzają wątrobę i nerki, warto zajrzeć do telefonu, sprawdzić botaniczny opis smardzy, dokładnie obejrzeć smardze na fotografii i porównać je z piestrzenicą.

Legendarny smak

Smardze zawsze warto obgotować. Stach Jachymek z Guciowa poleca jajecznicę na młodych smardzach. Obgotowane smardze należy pokroić, na patelni rozpuścić 2 łyżki masła, podsmażyć smardze, dodać jedną posiekaną cebulę, kiedy się zarumieni, wlać 4 rozmieszane w garnuszku jajka, kiedy się zetną, przemieszać 2-3 razy łyżką i podać z patelnią na stół. Jeść z dobrym chlebem, posmarowanym masłem. Ze smardzami zrobicie także doskonały omlet.

Jarosław Koziara, lubelski artysta, też najchętniej łączy smardze z jajkami: – W tamtym roku smardzów nie było, w tym roku już się pojawiły. Widziałem je nawet na skwerku w centrum Lublina. Lubię smardze z jajkiem, jak znajdę więcej, wrzucam do zamrażalnika.
Jean Bos, który bardzo ceni smardze w kuchni, poleca je do sosów śmietanowych: – Znakomicie podbijają smak mięsa, dodają mu szlachetności. Smardzami można faszerować mięso, kapelusze smardzów można faszerować na kilka sposobów. Dla czytelników mam trzy przepisy: na indyka w sosie ze smardzów, mój ulubiony przepis na udka kurczaka faszerowane smardzami i filety z kurczaka ze smardzami, zapiekane w cieście francuskim.

Kotlety z indyka ze smardzami

SKŁADNIKI: 4 kotlety z piersi indyka, kilka smardzów, 1 cebula, 2 łyżki masła, pół szklanki słodkiej śmietanki, marynata Teryaki, sól, pieprz.

WYKONANIE: mięso indyka opłukać, wysuszyć, natrzeć przyprawami, skropić marynatą Teryaki i odstawić na kilka godzin do lodówki. Smardze oczyścić, oddzielić główki od trzonków, posiekać. Większe kapelusz przekroić na pół, małe zostawić w całości. Kotlety z indyka opiec na patelni grillowej. Na patelni rozpuścić masło, podsmażyć posiekane trzonki smardzów, dodać drobno okrojoną cebulę i kapelusze. Dusić kilka minut, aż smardze zmiękną. Wlać śmietankę, doprawić do smaku solą i pieprzem. Polać kotlety sosem, podawać z kartoflami z wody.

Udka z kurczaka faszerowane smardzami

SKŁADNIKI: 12 udek z kurczaka zagrodowego, 25 dag mielonego mięsa (wieprzowina plus cielęcina), 10 smardzów, 2 małe cebule, 2 jajka, śmietana, bułka tarta, czosnek, koperek, natka pietruszki, przyprawy: sól, pieprz, gałka muszkatołowa, oliwa, masło.

WYKONANIE: mięso wyrobić z jajkami, posiekanymi smardzami, bułką tartą, przesmażoną cebulą, dodać śmietanę i pozostałe składniki. Faszerować udka natarte solą, przełożyć do naczynia żaroodpornego, skropić oliwą, obsypać wiórkami masła, piec w temperaturze 180 stopni Celsjusza, aż będą rumiane. Podawać z sosem śmietanowo-czosnkowym, ziemniakami z wody i surówkami.

Piersi z kurczaka ze smardzami w cieście francuskim

SKŁADNIKI: 1 arkusz ciasta francuskiego, 25 dag piersi z kurczaka zagrodowego. 20 dag świeżych smardzów, 1 mała cebula, 10 dag sera Bursztyn, sól, pieprz, gałka muszkatołowa, 1 jajko, sezam na posypkę.

WYKONANIE: piersi umyć, osuszyć, pokroić w kostkę. Doprawić solą, pieprzem i gałką. Ser zetrzeć na grubych oczkach. Oddzielić trzonki od kapeluszy. Trzonki pokroić w kostkę, smardze na większe kawałki. Cebulę pokroić w piórka. Równomiernie rozłożyć składniki na cieście, posypać Bursztynem. Ciasto zwinąć, posmarować roztrzepanym jajkiem, posypać sezamem. Piec 20 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza. Podzielić na części. Można podać z sosem śmietanowym na bazie smardzów.

Trochę historii

Przed wojną smardze podawano w każdej szanującej się restauracji. Zniknęły z jadłospisów w czasach PRL-u, wraz z objęciem ich całkowitą ochroną. Po zmianie przepisów wracają do menu. Wracają, bo smardze można gotować, smażyć, faszerować, marynować i suszyć. Stanowią ciekawy dodatek do wielu dań. – Omlet nabierze szlachetności, zupa zyska niezwykły aromat, zestawione z mięsem nadadzą mu nowego wymiaru smaku. Można podawać je makaronami, kołduny ze smardzami można podać w czystej zupie grzybowej – mówi Jean Bos.

Ne zapominajmy, że smardze ceniono w kuchni staropolskiej. Wymieniono je w rachunkach dworu króla Władysława Jagiełły, wystąpiły tam pod zagadkową nazwą „boleti dicti zmarze”. W książkach kucharskich z XVIII i XIX wieku smarszcze albo smarże podawano na wiele sposobów. Od najprostszych smardzów duszonych z cebulą, śmietaną i pietruszką po wykwintne połączenia ze szparagami.

Historyczne informacje o smarszczach podaje prof. Jarosław Dumanowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. „Grzyb Smarszcz rychło zjawia się na wiosnę i rychło ginie. Najlepszy jest najrańszy, ma smak przyjemny i sobie jedynie właściwy, jeżeli z nim umiejętnie kucharka się obchodzi. Wziąwszy Smarszcze do urządzenia na omlet, leguminę lub inną potrawę, należy je w cząstki pokrajać, i przepatrzyć każdą z osobna, aby nie było zgnilizny, lub jakiegokolwiek uszkodzenia, przepłókać zimną wodą, z któréj wyjąwszy spuścić na wrzątek, kilka razy zagotować w dużéj wodzie, i wybrać łyżką durszlakową na sito, aby płyn ściekł zupełnie, poczém wycisnąć resztę wilgoci na serwecie, ponieważ ten grzyb, w mięsie swem wilgoć zatrzymuje i niełatwo osycha. Jeśli potrzeba wymaga, wziąć kwartę Smarszczów do sztuki mięsa, lub pod kotlety, kurczęta, czy do innego użycia, należy wziąć masła kwaterkę, usiekanych cébul parę w tym maśle podsmażyć, włożyć do tego masła odgotowane i wyciśnięte z wilgoci smarszcze, dodać kawałek suchego bulonu, parę stołowych łyżek śmietany świeżéj i kwaśnéj, w miarę soli, utartéj gałki lub kwiatu muszkatelowego na koniec noża, i tuszyć pod pokrywą. Tym sposobem przygotowywują się smarszcze do użycia wedle potrzeby, do sztuki mięsa, kotletów, kurcząt, omletu, i innych potraw” – czytamy na facebookowym profilu kuchnia staropolska.

– Polecam suszone smardze, który aromat bije na głowę suszone borowiki – dodaje Jan Babczyszyn, prezes Polskiej Akademii Smaku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Największe przeboje Pink Floyd w CSK
koncert
16 lutego 2025, 19:00

Największe przeboje Pink Floyd w CSK

„Shine On You Crazy Diamond”, „Wish You Were Here”, „Money”, “„Time”, „Another Brick in The Wall”, „In The Flesh” i wiele innych niezapomnianych przebojów z repertuaru Pink Floyd usłyszymy na żywo już 16 lutego (niedziela) w wykonaniu zespołu Another Pink Floyd z gościnnym udziałem Marka Raduli.

Antoni Futrzyński (nr 2) gra zarówno w Lubliniance KUL Basketball, jak i w rozgrywkach LNBA

Lublinianka KUL Basketball oraz Start Lublin już na ćwierćfinale zakończyły swoją przygodę z mistrzostwami Polski U-19

Lepiej poszło Startowi, który występował na turnieju w Łodzi.

Nielegalnie łowił ryby. Dzielnicowa zatrzymała kłusownika

Nielegalnie łowił ryby. Dzielnicowa zatrzymała kłusownika

Dzielnicowa z Kocka zatrzymała kłusownika na gorącym uczynku. Teraz grożą mu nawet 2 lata więzienia.

Uszkodził 8 samochodów i próbował uciekać

Uszkodził 8 samochodów i próbował uciekać

Policjanci zatrzymali 19-latka, który uszkodził 8 samochodów zaparkowanych na jednym z zamojskich osiedli.

Premier Donald Tusk i Rafał Brzoska podczas wydarzenia „Polska. Rok przełomu”

Będą konkrety, będą deregulacje. Rafał Brzoska o propozycji premiera

Zrobię wszystko, by zjednoczyć przedsiębiorców i przygotować konkretne propozycje zmian deregulacyjnych – zapowiada założyciel i prezes firmy InPost, Rafał Brzoska. Premier Tusk zaproponował mu powołanie zespołu ds. deregulacji.

Czyszczenie wojskowych magazynów. Do kupienia samochody, części i masa sprzętu

Czyszczenie wojskowych magazynów. Do kupienia samochody, części i masa sprzętu

Części do Mercedesa 313 CDI albo silnik do Stara 660. Sala operacyjna lub opatrunkowa. Honker z wyciągarką lub bez. Klarnet lub organy elektryczne. Co jeszcze kupimy na najbliższym przetargu organizowanym przez Agencję Mienia Wojskowego?

The Agency. Fassbender, Gere i szpiegowska premiera serialu (wideo)
DO ZOBACZENIA
film

The Agency. Fassbender, Gere i szpiegowska premiera serialu (wideo)

Intrygi, szpiegostwo, życie pod przykrywka i dawna miłość. Plus doborowa obsada. Dziś premiera serialu Th Agency.

Młodzieżowy Bal Karnawałowy w DDK Węglin
15 lutego 2025, 15:30

Młodzieżowy Bal Karnawałowy w DDK Węglin

Po raz pierwszy w historii Dzielnicowego Domu Kultury „Węglin” odbędzie się bal karnawałowy adresowany do młodzieży w wieku: 12-16 lat. Wydarzenie odbędzie się 15 lutego (sobota) w godzinach: 15:30-21:00.

Przywłaszczyli 3 mln złotych, które należały do KUL-u? Sąd ogłosił wyrok w tej sprawie

Przywłaszczyli 3 mln złotych, które należały do KUL-u? Sąd ogłosił wyrok w tej sprawie

Sprawa sięga 2013 roku i dotyczy odszkodowania, które dostała właścicielka lubelskiej kamienicy. Pieniądze miały trafić na szczytny cel, a w rzeczywistości zostały wykorzystane przez osoby rzekomo cieszące się zaufaniem społecznym.

Walentynki: Romantyczne pomysły na święto zakochanych w Lubelskiem
PORADNIK DLA ZAKOCHANYCH
galeria

Walentynki: Romantyczne pomysły na święto zakochanych w Lubelskiem

Walentynki to wyjątkowy czas dla zakochanych, a województwo lubelskie oferuje wiele romantycznych miejsc, które sprawią, że ten dzień będzie niezapomniany. Romantyczny spacer, kolacja przy świecach, zwiedzanie. Sprawdźcie nasze inspiracje i zaplanujcie Walentynki.

Urząd Marszałkowski stawia na małe ojczyzny. Trzy konkursy dla rolników

Urząd Marszałkowski stawia na małe ojczyzny. Trzy konkursy dla rolników

Konkursy skierowane do rolników, sołtysów oraz małych lokalnych producentów – Urząd Marszałkowski zachęca do udziału i kusi finansowymi nagrodami.

Nieprzyjazne dla pieszych. Radny ma pomysł na przejście przy Witoroskiej

Nieprzyjazne dla pieszych. Radny ma pomysł na przejście przy Witoroskiej

Przejście z problemami. Ostatnio na tym przejściu kierowca potrącił 73-latkę. Radny Wojciech Babicz uważa, że najlepiej będzie przesunąć pasy o kilkadziesiąt metrów. Okazuje się, że mieszkańcy zgłaszali te problemy urzędnikom już w ubiegłym roku.

Dwa razy kebab, raz laweta. A po wszystkim kryjówka w wersalce

Dwa razy kebab, raz laweta. A po wszystkim kryjówka w wersalce

Dwóch mężczyzn włamywało się do budek z kebabem. 41-latek wpadł bezpośrednio po włamaniu, a 33-latek uciekł, a potem schował się przed policjantami w wersalce.

Krew się poleje na sportowo. A dla dawców będą upominki i loteria
16 lutego 2025, 8:00

Krew się poleje na sportowo. A dla dawców będą upominki i loteria

Zabawy ruchowe, aeorobowe pokazy, kreatywne warsztaty i wiele innych atrakcji. Nie, to nie jest zapowiedź pikniku, ale akcji poboru krwi organizowanej przez Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi przy Urzędzie Gminy Zamość.

Miał być czynny tylko do końca lutego. Jaka będzie przyszłość dworca przy al. Tysiąclecia?

Miał być czynny tylko do końca lutego. Jaka będzie przyszłość dworca przy al. Tysiąclecia?

Zapowiadano, że będzie działał tylko do końca lutego. Tymczasem jeden z przewoźników ogłosił, że będzie z niego odjeżdżał do końca roku. To jaka jest sytuacja dworca autobusowego przy al. Tysiąclecia? Czy zapadła zapowiadana decyzja o przyszłości tego terenu?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium